REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego

REKLAMA

REKLAMA

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego to propozycja pracodawców i związków zawodowych. To, co się dzieje w zakładach pracy między pracodawcą i pracownikiem, dzieje się w regionach. Należy więc skutecznie rozwiązywać te problemy.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego zamiast Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego, ustawowy obowiązek odniesienia się do ich postulatów i rotacyjność przewodnictwa - to główne propozycje pracodawców i związkowców mające wzmocnić dialog społeczny w regionach. - Nie chcemy nikomu podawać na tacy tego projektu i mówić, że to rozwiązanie jest najlepsze. Chcemy o tym dyskutować, bo to, że dialog regionalny jest bardzo ważny, że tak naprawdę to, co się dzieje w zakładach pracy, to co się dzieje na styku pracodawca - pracownik, dzieje się w regionach i tutaj nie możemy sobie pozwolić na nierozwiązywanie tych problemów, bo to grozi wieloma niebezpiecznymi sytuacjami - powiedział Jacek Całus, prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza na czwartkowym briefingu prasowym w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

REKLAMA

Autopromocja

Europejska platforma na rzecz zapobiegania pracy na czarno

Projekt zakłada powstanie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego zamiast dotychczasowych Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego, wprowadzenie rotacyjności funkcji przewodniczącego rady - sprawowałyby ją po kolei wszystkie strony dialogu społecznego przez rok. Obecnie rolę przewodniczącego pełni wojewoda. Kolejność rotacji przewodniczącego rada ustalałaby na pierwszym posiedzeniu. W skład WRDS wchodziłoby trzech przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych, trzech przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców, wojewoda oraz dwie wskazane przez niego osoby i marszałek województwa oraz dwie wskazane przez niego osoby.

W projekcie proponuje się także, aby wojewoda i reprezentujący stronę samorządową marszałek województwa uczestniczyli w pracach rad osobiście. Zaproponowano także, aby ustawie budżetowej uchwalano odrębne budżety dla rad, dysponentem tego budżetu byłby wojewoda.

Zaproponowano też nałożenie na organy administracji publicznej ustawowego obowiązku ustosunkowania się do wystąpienia WRDS, tzn. udzielenia odpowiedzi na pisma rady. Celem - jak zaznaczają autorzy propozycji - miałoby być zwiększenie skuteczności działań rad. Negatywne odniesienie się do wniosku rady wymagałoby pisemnego uzasadnienie. Proponuje się także wprowadzenie tzw. pośredniej inicjatywy ustawodawczej poprzez możliwość wnoszenia do działającej na szczeblu centralnym Rady Dialogu Społecznego projektu założeń ustawy przyjętego przez minimum osiem Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu - to samo czy nie?

Andrzej Arndt, przewodniczący Forum Związków Zawodowych Województwa Kujawsko–Pomorskiego podkreślił, że "dla związków zawodowych jest to bardzo ważne, szczególnie w regionie. - Cieszę się, że na tych spotkaniach wyszła inicjatywy przygotowania pewnych propozycji (...) i dzisiaj mamy wspólne pojęcia, jak te komisje miałyby funkcjonować - zaznaczył Arndt.

REKLAMA

Z kolei minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że część propozycji "podoba mu się, a nad częścią trzeba się zastanowić". - Wzmocnienie i nadanie nowych uprawnień WKDS niezależnie od tego, jak w przyszłości będą się one nazywać, jest bardzo dobrym kierunkiem i ta praca studyjna, która połączyła środowiska pracodawców i reprezentantów związkowych spowoduje, że możemy stworzyć bardzo ciekawy dokument do przyjmowania jakichś nowych rozwiązań - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Centrum Wspierania Dialogu Regionalnego (CWRD) to projekt realizowany przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza oraz wojewodę mazowieckiego. W pracach nad projektem brało też udział Forum Związków Zawodowych. Projekt ruszył w 2013 roku i finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem CWDR jest podniesienie jakości, rangi i standardów prowadzenia dialogu regionalnego.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Staż pracy: Od razu 26 dni urlopu dla rolnika. Żeby rolnik był traktowany jak inni pracownicy

To zaświadczenie jest ważne dla pracowników etatowych, którzy w przeszłości pracowali w gospodarstwach rolnych. Taka osoba zaczynając pracę etatową np. w wieku 30 lat, miałaby prawo tylko do 10 dni urlopu wypoczynkowego. Każdy inny kolega w pracy w wieku 30 lat ma (w praktyce) prawo do 26 dni urlopu rocznie (lata studiów przeliczają się na prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego).

8 tys. zł: nowa nagroda Ministra Edukacji dla nauczycieli [ruszyły wypłaty w 2024 r.]

W 2024 r. nauczyciele mogą dostać i dostają naprawdę wysokie nagrody, bo aż 8 tys. zł brutto na osobę. Minister Edukacji przyznała już taką kwotę (oczywiście brutto) części nauczycielom. Dlaczego? Minister Edukacji może z własnej inicjatywy przyznać nagrodę nauczycielowi, spełniającemu kryteria określone w rozporządzaniu w sprawie kryteriów i trybu przyznawania nagród dla nauczycieli, w tym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, działania innowacyjne, nauczycielowi, który posiada wyróżniającą ocenę pracy i podejmuje działania na rzecz oświaty w wymiarze co najmniej regionalnym.

ZUS przypomina: Kończy się termin składania wniosków o świadczenie na uczące się dzieci

30 listopada mija ostateczny termin złożenia wniosku o wyprawkę szkolną, tzw. 300 plus, w ramach programu „Dobry Start”. Rodzice, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, powinni się pospieszyć i złożyć go w październiku, by otrzymać pieniądze jeszcze w 2024 roku.

PIP: Inspektor pracy nakaże zmianę umowy cywilnoprawnej na umowę o pracę

MRPiPS zapowiada, ze Państwowa Inspekcja Pracy uzyska nowe kompetencje w walce z fikcyjnym samozatrudnieniem. W określonych okolicznościach inspektorzy PIP będą mogli nakazać zmianę istniejących umów cywilnoprawnych na umowy o pracę. Obecnie PIP nie ma narzędzi do walki z nadużyciami w zakresie stosowania umów cywilnoprawnych.

REKLAMA

Wystarczy przepracować rok i pracownik ma prawo do 10 dni dodatkowego urlopu

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni lub 26 dni – w zależności od ogólnego stażu pracy. Są jednak pracownicy, którzy mają prawo do dodatkowych 10 dni urlopu w ciągu roku. O kogo chodzi?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników?

Gdzie można dużo zarobić i brakuje tam pracowników? Pracodawcy są gotowi zatrudnić pracowników z podobnych branż i ich przeszkolić. Ekspertów z tej dziedziny jest bowiem mało, nie szukają pracy albo mają bardzo wysokie wymagania finansowe.

53,43 zł dziennie zasiłku od 5 października 2025 r. Już można wnioskować

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Ile wynosi zasiłek opiekuńczy? Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Zasiłek na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 [dla kogo, kiedy, wniosek]

W 2024 r. i 2025 r. nie tylko powodzianom przysługują specjalne zasiłki i świadczenia. Również dla osób, które nie mieszkają na terenach objętych stanem klęski żywiołowej przysługują specjalne zasiłki na ogrzewanie, opał, odzież, żywność, leki i leczenie na 2024 i 2025 r. Opisujemy dla kogo, kiedy i jaki wniosek należy złożyć.

REKLAMA

Zasiłki, dodatki, renty, świadczenia dla osoby, która nigdy nie pracowała [zasady na 2024 i 2025]

Co przysługuje osobie, która nigdy nie pracowała? [zasady na 2024 i 2025]. Jakie zasiłki z MOPS 2024? Jakie zasiłki z MOPS 2025? Kiedy można uzyskać specjalne świadczenie do Prezesa ZUS?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025?

Co dla niepełnosprawnych w 2024 i 2025? Okazuje się, że świadczeń nie jest mało. Niepełnosprawny może otrzymać między innymi zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie wspierające, zasiłek rodzinny, oraz rentę socjalną i rentę z tytułu niezdolności do pracy. Są też inne uprawnienia związane z zatrudnieniem. W 2025 r. część świadczeń będzie podwyższonych, w zw. z marcową waloryzacją w 2025 r.

REKLAMA