| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia społeczne > Tytuły ubezpieczeń > Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Od dnia 1 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które określiło wysokość płacy minimalnej za 2014 r. Kwota ta została ustalona na 1680 zł brutto (ok. 1240 zł netto).

Płaca minimalna to kwota ustalana przez rząd, jednolita dla całego kraju, która została wprowadzona w celu ochrony interesów pracowników. Osoba zatrudniona w pełnym wymiarze godzin nie może zarabiać poniżej niej. Ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia jest ustawowym obowiązkiem rządu. Jej propozycję musi przedstawić do 15 czerwca danego roku Komisji Trójstronnej. Co istotne do minimalnego wynagrodzenia wlicza się nagrody oraz premie. Minimalne wynagrodzenie za pracę nie dotyczy umowy zlecenia ani umowy o dzieło.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Statystyki

W porównaniu do zeszłego roku kwota ta wzrosła o 80zł. Co ciekawe zgodnie z propozycją rządową w 2015 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 1750 zł , czyli w stosunku do 2014 r. jest większa o 70 zł Oczywiście nie oznacza to, że pracownik otrzyma dokładnie taką ilość pieniędzy więcej. Minimalna kwota wynagrodzenia jest niższa w przypadku osób dopiero zaczynających pracę. Podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oznacza również wzrost minimalnej podstawy zasiłku chorobowego, świadczenia pieniężnego dla praktykanta, a także wielu innych kwot. Dla pracodawcy oznacza to wzrost kosztów utrzymania pracownika.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Polska a inne kraje

Nie wszystkie kraje mają określoną wysokość minimalnego wynagrodzenia. W niektórych jest to zależne od wieku, wykształcenia czy regionu. W Niemczech ma być on wprowadzony dopiero w 2015 r. 1680 zł brutto to kwota wyższa niż minimalna płaca np. w Bułgarii, Rumunii czy na Litwie. Dużo więcej zarabiają natomiast mieszkańcy Belgii, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. W porównaniu do innych krajów cena pracy w Polsce jest jednak wciąż dość niska.

Wyższa płaca minimalna w Wielkiej Brytanii

Czytaj także

Aktualizacja: 26.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014r./ Fot. Fotolia
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014r./ Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »