REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plany pracodawców na 2014 rok

Katarzyna Gurszyńska
Plany pracodawców na 2014 r. /Fot. Fotolia
Plany pracodawców na 2014 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy 2014 rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

Na przestrzeni minionych czterech kwartałów umacniało się przekonanie przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym. Mimo to – jak pokazują najnowsze wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS – bieżące działania firm są bardzo ostrożne. Pod koniec roku 2013 istotnie spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Początek nowego roku również nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy nadchodzący rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

Autopromocja

Instytut Badawczy Randstad już od pięciu lat monitoruje faktyczne działania oraz zamiary osób kierujących zasobami ludzkimi i strategią zatrudnienia firm w swoim największym projekcie sondażowym – Plany Pracodawców. Opublikowane na początku grudnia 2013 r. wyniki 20. edycji tego kwartalnego sondażu przedstawiają odpowiedzi tysiąca badanych decydentów HRM.

Zobacz również serwis: HRM

Nastroje pod wpływem stagnacji

Rezultaty badania pokazują, że co czwarty badany przedsiębiorca przewiduje w najbliższym półroczu wzrost gospodarczy (26 proc.). Jest to tylko nieznaczna zmiana wobec poprzedniego badania (25 proc., sierpień 2013), jednak wynik ten oznacza zasadniczą poprawę wobec prognoz sprzed roku, kiedy tylko 8 proc. pracodawców deklarowało optymistyczne nastawienie. Mimo tej systematycznej poprawy nastrojów przedsiębiorców nadal na rynku dominują sceptyczne oceny dla najbliższego półrocza – co drugi badany (52 proc.) nie zwiastuje gospodarce szans na korzystną zmianę w tym okresie i spodziewa się stagnacji.

Zdecydowanie więcej optymizmu widzimy w gronie przedstawicieli największych firm, zatrudniających ponad 250 osób. Wraz ze zmniejszeniem wielkości firmy pogarszają się jednak oceny przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomimo bardzo optymistycznych deklaracji dotyczących zatrudnienia przedstawianych przez pracodawców w okresie letnim faktyczne zwiększenie liczby etatów było dużo niższe niż zapowiadane. A czego możemy spodziewać się w Nowym Roku? W planach na pierwsze miesiące większość firm nadal charakteryzuje podejście zachowawcze. Pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie w ciągu najbliższego półrocza planuje sześć na dziesięć przedsiębiorstw. Jednak przede wszystkim niepokojące są bardzo zbliżone wyniki dla przewidywań zmian w zatrudnieniu – nowe stanowiska planuje stworzyć 19 proc. firm, a aż 17 proc. bierze pod uwagę zwolnienia. Oznacza to niemal dwukrotnie częstsze plany redukcji wobec wyników poprzedniego badania (9 proc. w sierpniu 2013 r.).

Plany podwyżek

Po okresie zdecydowanej dominacji strategii zamrażania wynagrodzeń w minionym półroczu plany przedsiębiorców na początek tego roku są bardziej optymistyczne. Co prawda, nadal większość pracodawców deklaruje wstrzymanie jakichkolwiek zmian (66 proc.), jednak częściej niż w poprzedniej edycji badania zakładany jest wzrost pensji. Obecnie 1/4 badanych firm ma takie zamiary (26 proc. obecnie wobec 17 proc. w sierpniu 2013 r.).


Plany podniesienia wynagrodzeń mają wyraźnie różną skalę na terenie kraju. W regionach zachodnim i południowym podwyżki planuje niemal co trzeci pracodawca (oba regiony po 31 proc.). Na północy Polski zakłada to tylko nieco mniej niż co trzecia firma (29 proc.). Tymczasem w centrum i na wschodzie kraju podwyżki są planowane tylko w co piątym przedsiębiorstwie (odpowiednio 19 proc. i 22 proc.).

Polecamy także: Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Planowane zmiany wynagrodzeń

Wyniki badania pokazują, że wyrównanie poziomu inflacji bądź niewielkie jej przekroczenie (do 1,99 proc.) planuje 22 proc. firm. Największa grupa pracodawców (32 proc.) planuje podwyżki wynagrodzeń na poziomie od 2 do niemal 4 proc. Co czwarta firma (23 proc.) zamierza zmienić pensje pracowników na poziomie od 4 do 6,99 proc., a co dziesiąta (9 proc.) natomiast na poziomie od 7 proc. i wyższym.

Warto zauważyć, że planowane obecnie podwyżki pensji nie będą bardzo znaczącymi zmianami, ale w większości przekraczają poziom inflacji – a zatem to faktyczne zwiększenie dochodów pracowników. W większości przedsiębiorstw, w których planowany jest wzrost poziomu wynagrodzeń, podwyżki obejmą wszystkie działy (67 proc.). Jednocześnie ponad połowa (54 proc.) organizacji zapowiada, że będą one dotyczyły prawie całej załogi, a nie jedynie kluczowych pracowników danych działów. W co piątym przedsiębiorstwie (20 proc.) zmianą wynagrodzenia będą cieszyć się tylko mniejsze grupy, nieprzekraczające 20 proc. zatrudnionych.

Szansa na większe zmiany na rynku pracy?

Jak pokazują wyniki badania, pracujący Polacy mogą liczyć w I połowie 2014 roku na wzmocnienie domowego budżetu podwyżką pensji, jednak zakres tej podwyżki nie przekroczy kilkudziesięciu złotych dla przeciętnego wynagrodzenia. Raczej nie można też liczyć na znaczące zmiany w poziomie zatrudnienia. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co z perspektywy pracodawców wpływa na obecny zakres zmian i jak ta sytuacja może się rozwijać na przestrzeni nadchodzącego roku.

Pracodawcy, którzy w badaniu zaprzeczyli, aby planowane były przez nich zmiany wynagrodzeń, swoje decyzje najczęściej tłumaczą bieżącym rachunkiem ekonomicznym firmy, który nie pozwala na pokrycie podwyżek (59 proc.). W drugiej kolejności powodem jest fakt, że pracodawcy nie widzą podstaw do podwyżki pensji ze względu na brak wzrostu sprzedaży czy efektywności firmy w ostatnim roku (31 proc.). Dla niewielkiej części przedsiębiorców za brakiem zmian przemawia brak problemów ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników przy obecnych wynagrodzeniach (10 proc.).


Odpowiedzi badanych firm nie budzą zdziwienia – za każdą z tych motywacji stoi bowiem swego rodzaju rachunek ekonomiczny. Firmy podejmują działania takie, jak podwyższanie wynagrodzeń czy zwiększenie zatrudnienia, dopiero gdy widzą w nich potencjał zwrotu z inwestycji. W obecnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorcy po kwartałach bardzo niepewnej sytuacji nastawili się na maksymalne podniesienie efektywności posiadanych zasobów. Jeśli zatem obserwowane pozytywne sygnały o rosnącej konsumpcji wewnętrznej oraz wzroście produkcji będą nadal rozpędzać rynek w połowie roku, to możemy spodziewać się również wzrostu zatrudnienia. Stanie się tak, bowiem firmy osiągną w końcu próg efektywności działania przy posiadanych zasobach ludzkich i będą potrzebowały tworzyć nowe miejsca pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Z kolei ze zwiększeniem ruchu na rynku pracy trzeba nastawić się również na presję na wzrost wynagrodzeń. Jednak i zwiększenie budżetu na pensje pracowników powinno być odczytywane jako rodzaj inwestycji. Jak bowiem pokazują inne odpowiedzi pracodawców w tym badaniu, uruchamia to pewien samonapędzający się cykl – odpowiednio dobrze wynagradzani pracownicy są lepiej zmotywowani do pracy, przyczyniają się do lepszych wyników firmy, a lepsze wyniki zapoczątkowują dalszy rozwój. Co zatem wynika z naszego badania? Przed nami realna szansa na pozytywne zmiany na rynku pracy jeszcze w 2014 roku.

Schemat 1

Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w nadchodzącym półroczu

Schemat 2

Zmiany w zakresie zatrudniania w firmach w ciągu najbliższych sześciu miesięcy


Schemat 3

Poziom planowanych podwyżek wynagrodzeń

„Plany Pracodawców” to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy).

Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wywiady 20. edycji badania zrealizowano w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r.

Badanie realizowane jest przez TNS metodą CATI na reprezen-tatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie tysiąca firm. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

katarzyna.gurszynska@pl.randstad.com

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA