REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Plany pracodawców na 2014 rok

Katarzyna Gurszyńska
Plany pracodawców na 2014 r. /Fot. Fotolia
Plany pracodawców na 2014 r. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Początek nowego roku nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy 2014 rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

Na przestrzeni minionych czterech kwartałów umacniało się przekonanie przedsiębiorstw o nadchodzącym wzroście gospodarczym. Mimo to – jak pokazują najnowsze wyniki sondażu Plany Pracodawców Instytutu Badawczego Randstad i TNS – bieżące działania firm są bardzo ostrożne. Pod koniec roku 2013 istotnie spadł odsetek firm, które zatrudniły nowych pracowników. Początek nowego roku również nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy nadchodzący rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

Autopromocja

Instytut Badawczy Randstad już od pięciu lat monitoruje faktyczne działania oraz zamiary osób kierujących zasobami ludzkimi i strategią zatrudnienia firm w swoim największym projekcie sondażowym – Plany Pracodawców. Opublikowane na początku grudnia 2013 r. wyniki 20. edycji tego kwartalnego sondażu przedstawiają odpowiedzi tysiąca badanych decydentów HRM.

Zobacz również serwis: HRM

Nastroje pod wpływem stagnacji

Rezultaty badania pokazują, że co czwarty badany przedsiębiorca przewiduje w najbliższym półroczu wzrost gospodarczy (26 proc.). Jest to tylko nieznaczna zmiana wobec poprzedniego badania (25 proc., sierpień 2013), jednak wynik ten oznacza zasadniczą poprawę wobec prognoz sprzed roku, kiedy tylko 8 proc. pracodawców deklarowało optymistyczne nastawienie. Mimo tej systematycznej poprawy nastrojów przedsiębiorców nadal na rynku dominują sceptyczne oceny dla najbliższego półrocza – co drugi badany (52 proc.) nie zwiastuje gospodarce szans na korzystną zmianę w tym okresie i spodziewa się stagnacji.

Zdecydowanie więcej optymizmu widzimy w gronie przedstawicieli największych firm, zatrudniających ponad 250 osób. Wraz ze zmniejszeniem wielkości firmy pogarszają się jednak oceny przedsiębiorców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pomimo bardzo optymistycznych deklaracji dotyczących zatrudnienia przedstawianych przez pracodawców w okresie letnim faktyczne zwiększenie liczby etatów było dużo niższe niż zapowiadane. A czego możemy spodziewać się w Nowym Roku? W planach na pierwsze miesiące większość firm nadal charakteryzuje podejście zachowawcze. Pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie w ciągu najbliższego półrocza planuje sześć na dziesięć przedsiębiorstw. Jednak przede wszystkim niepokojące są bardzo zbliżone wyniki dla przewidywań zmian w zatrudnieniu – nowe stanowiska planuje stworzyć 19 proc. firm, a aż 17 proc. bierze pod uwagę zwolnienia. Oznacza to niemal dwukrotnie częstsze plany redukcji wobec wyników poprzedniego badania (9 proc. w sierpniu 2013 r.).

Plany podwyżek

Po okresie zdecydowanej dominacji strategii zamrażania wynagrodzeń w minionym półroczu plany przedsiębiorców na początek tego roku są bardziej optymistyczne. Co prawda, nadal większość pracodawców deklaruje wstrzymanie jakichkolwiek zmian (66 proc.), jednak częściej niż w poprzedniej edycji badania zakładany jest wzrost pensji. Obecnie 1/4 badanych firm ma takie zamiary (26 proc. obecnie wobec 17 proc. w sierpniu 2013 r.).


Plany podniesienia wynagrodzeń mają wyraźnie różną skalę na terenie kraju. W regionach zachodnim i południowym podwyżki planuje niemal co trzeci pracodawca (oba regiony po 31 proc.). Na północy Polski zakłada to tylko nieco mniej niż co trzecia firma (29 proc.). Tymczasem w centrum i na wschodzie kraju podwyżki są planowane tylko w co piątym przedsiębiorstwie (odpowiednio 19 proc. i 22 proc.).

Polecamy także: Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Planowane zmiany wynagrodzeń

Wyniki badania pokazują, że wyrównanie poziomu inflacji bądź niewielkie jej przekroczenie (do 1,99 proc.) planuje 22 proc. firm. Największa grupa pracodawców (32 proc.) planuje podwyżki wynagrodzeń na poziomie od 2 do niemal 4 proc. Co czwarta firma (23 proc.) zamierza zmienić pensje pracowników na poziomie od 4 do 6,99 proc., a co dziesiąta (9 proc.) natomiast na poziomie od 7 proc. i wyższym.

Warto zauważyć, że planowane obecnie podwyżki pensji nie będą bardzo znaczącymi zmianami, ale w większości przekraczają poziom inflacji – a zatem to faktyczne zwiększenie dochodów pracowników. W większości przedsiębiorstw, w których planowany jest wzrost poziomu wynagrodzeń, podwyżki obejmą wszystkie działy (67 proc.). Jednocześnie ponad połowa (54 proc.) organizacji zapowiada, że będą one dotyczyły prawie całej załogi, a nie jedynie kluczowych pracowników danych działów. W co piątym przedsiębiorstwie (20 proc.) zmianą wynagrodzenia będą cieszyć się tylko mniejsze grupy, nieprzekraczające 20 proc. zatrudnionych.

Szansa na większe zmiany na rynku pracy?

Jak pokazują wyniki badania, pracujący Polacy mogą liczyć w I połowie 2014 roku na wzmocnienie domowego budżetu podwyżką pensji, jednak zakres tej podwyżki nie przekroczy kilkudziesięciu złotych dla przeciętnego wynagrodzenia. Raczej nie można też liczyć na znaczące zmiany w poziomie zatrudnienia. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co z perspektywy pracodawców wpływa na obecny zakres zmian i jak ta sytuacja może się rozwijać na przestrzeni nadchodzącego roku.

Pracodawcy, którzy w badaniu zaprzeczyli, aby planowane były przez nich zmiany wynagrodzeń, swoje decyzje najczęściej tłumaczą bieżącym rachunkiem ekonomicznym firmy, który nie pozwala na pokrycie podwyżek (59 proc.). W drugiej kolejności powodem jest fakt, że pracodawcy nie widzą podstaw do podwyżki pensji ze względu na brak wzrostu sprzedaży czy efektywności firmy w ostatnim roku (31 proc.). Dla niewielkiej części przedsiębiorców za brakiem zmian przemawia brak problemów ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników przy obecnych wynagrodzeniach (10 proc.).


Odpowiedzi badanych firm nie budzą zdziwienia – za każdą z tych motywacji stoi bowiem swego rodzaju rachunek ekonomiczny. Firmy podejmują działania takie, jak podwyższanie wynagrodzeń czy zwiększenie zatrudnienia, dopiero gdy widzą w nich potencjał zwrotu z inwestycji. W obecnej sytuacji gospodarczej przedsiębiorcy po kwartałach bardzo niepewnej sytuacji nastawili się na maksymalne podniesienie efektywności posiadanych zasobów. Jeśli zatem obserwowane pozytywne sygnały o rosnącej konsumpcji wewnętrznej oraz wzroście produkcji będą nadal rozpędzać rynek w połowie roku, to możemy spodziewać się również wzrostu zatrudnienia. Stanie się tak, bowiem firmy osiągną w końcu próg efektywności działania przy posiadanych zasobach ludzkich i będą potrzebowały tworzyć nowe miejsca pracy.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Z kolei ze zwiększeniem ruchu na rynku pracy trzeba nastawić się również na presję na wzrost wynagrodzeń. Jednak i zwiększenie budżetu na pensje pracowników powinno być odczytywane jako rodzaj inwestycji. Jak bowiem pokazują inne odpowiedzi pracodawców w tym badaniu, uruchamia to pewien samonapędzający się cykl – odpowiednio dobrze wynagradzani pracownicy są lepiej zmotywowani do pracy, przyczyniają się do lepszych wyników firmy, a lepsze wyniki zapoczątkowują dalszy rozwój. Co zatem wynika z naszego badania? Przed nami realna szansa na pozytywne zmiany na rynku pracy jeszcze w 2014 roku.

Schemat 1

Zmiany w zakresie kształtowania wynagrodzeń w nadchodzącym półroczu

Schemat 2

Zmiany w zakresie zatrudniania w firmach w ciągu najbliższych sześciu miesięcy


Schemat 3

Poziom planowanych podwyżek wynagrodzeń

„Plany Pracodawców” to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, w którym respondentami są pracodawcy wyrażający opinie w najważniejszych obszarach ich działalności. Pytania kierowane są bezpośrednio do osób odpowiedzialnych za politykę kadrową (w małych przedsiębiorstwach jest to zarząd lub właściciel firmy).

Publikacja wyników „Planów Pracodawców” odbywa się w kooperacji z Departamentem Informacji Gospodarczej Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Wywiady 20. edycji badania zrealizowano w okresie od 17 października do 21 listopada 2013 r.

Badanie realizowane jest przez TNS metodą CATI na reprezen-tatywnej ze względu na region i wielkość firmy próbie tysiąca firm. Z próby wykluczono firmy zatrudniające poniżej 10 osób, firmy doradztwa personalnego oraz firmy, dla których agencje pracy tymczasowej nie świadczą usług.

katarzyna.gurszynska@pl.randstad.com

Więcej przeczytasz w czasopiśmie Personel i Zarządzanie >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Personel i Zarządzanie
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Okres ochronny po macierzyńskim

  Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

  Nowoczesne wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi: Perspektywa firmy średniej wielkości

  Współczesne przedsiębiorstwa średniej wielkości stanowią kluczowy element gospodarki, odgrywając istotną rolę w tworzeniu miejsc pracy i wpływając na rozwój lokalnych społeczności. Jednakże, w miarę jak otoczenie biznesowe staje się coraz bardziej dynamiczne, firmy tego segmentu rynku napotykają na szereg wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. 

  Indywidualizacja nagród i świadczeń: Klucz do motywacji pracowników

  W dzisiejszym konkurencyjnym środowisku biznesowym, efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga nowatorskich strategii motywacyjnych. Jednym z kluczowych elementów, które zyskują na znaczeniu, jest indywidualizacja nagród i świadczeń. 

  Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. Jak obliczyć wysokość wynagrodzenia pracownika?

  1 stycznia 2024 r. zmieni się nie tylko wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zmianie ulegnie także sposób obliczania wysokości wynagrodzenia pracownika w celu porównania z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od tego dnia do wysokości wynagrodzenia pracownika nie będzie można wliczyć dodatku za szczególne warunki pracy.

  REKLAMA

  Stres w pracy. Pięć sposobów na jego ograniczenie

  Stres w pracy jest nieuniknionym elementem życia zawodowego. Jego występowanie w optymalnych dawkach bywa nawet wskazane dla organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy osiąga on poziomy skrajne i zniechęca pracownika do angażowania się w pracę. 

  Jak być liderem przyszłości? Ekspert: Skup się na swoim potencjale i naturalnych cechach.

  Współczesny świat jest pełen wyzwań. Czujemy presję dynamicznie rozwijających się technologii, zmieniających się oczekiwań młodszych pokoleń pracowników i nieprzewidywalnych zdarzeń, takich jak pandemie. Do tego dochodzi niestabilność ekonomiczna i polityczna. W takim środowisku liderzy muszą być elastyczni, dostosowywać się i poszukiwać nowych, często niestandardowych rozwiązań. Jednak czy są gotowi podjąć to wyzwanie? Jak sprostać oczekiwaniom współczesnego świata i stać się liderem przyszłości?

  Polska na drugim miejscu w UE z najniższym bezrobociem. Według Eurostatu stopa bezrobocia w październiku 2023 r. wyniosła 2,8 proc

  Październik 2023 r. był kolejnym dobrym miesiącem na rynku pracy w Polsce. Z danych Eurostatu wynika, że ze stopą bezrobocia równą 2,8 proc. znajdujemy się w czołówce państw z najniższym wskaźnikiem bezrobocia w Unii Europejskiej. Nadal wypadamy znacznie lepiej niż średnia unijna wynosząca 6 proc.

  Szkolenia dla bezrobotnych. Można dostać nawet 21584 zł dofinansowania

  Chcesz otrzymać środki na szkolenie indywidualne? Sprawdź, co należy zrobić, aby urząd pracy zrefundował koszty szkolenia! 

  REKLAMA

  Premia świąteczna w tym roku zaskoczy pracowników? Pracodawcy planują wręczyć nawet ponad 500 zł

  W tym roku pracodawcy nie będą oszczędzać na premiach świątecznych? Ponad 500 zł premii chce wypłacić swojemu pracownikowi w tym roku 30 proc. firm. Dodatkowo prawie połowa pracodawców będzie organizować firmowe wigilie. 

  Benefity świąteczne 2024 – przedsiębiorcy będą najbardziej hojni od lat

  Rekordowo dużo firm planuje świąteczne premie dla pracowników. Deklaruje tak ponad połowa pracodawców (51 proc.). Wzrost liczby przedsiębiorców, którzy w tym okresie planują takie premie obserwujemy od 3 lat i może wiązać się to z inflacją i presją płacową. Od zakończenia pandemii rośnie też odsetek firm, które będą organizować spotkania wigilijne – takie wnioski płyną z badania, które wśród 1000 pracodawców przeprowadził Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Gfk. 

  REKLAMA