REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Redakcja
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego? /Fot. Fotolia
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest imiennym, bezpłatnym dokumentem, uprawniającym do usług państwowej opieki zdrowotnej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, podczas tymczasowego pobytu w którymś z tych krajów. Posiadacze EKUZ są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w danym kraju na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju.

Autopromocja

Osoby uprawnione do posiadania EKUZ

Jak już wspomniano dla uzyskania europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz złożenie właściwego wniosku. Do otrzymania EKUZ uprawnieni są ubezpieczeni oraz członkowie ich rodzin, którzy będą przebywać tymczasowo w innym Państwie UE lub w Państwie członkowskim EFTA, w związku z:

 • wyjazdem turystycznym bądź odwiedzinami osób bliskich,
 • pracą (w wyniku oddelegowania do pracy za granicą),
 • podróżą służbową,
 • podjęciem nauki.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Wyróżnia się 3 rodzaje wniosków o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, w zależności od statusu posiadanego przez osobę ubiegająca się o jej wydanie, są to wnioski dla osób:

 • wyjeżdżających do jednego z członków UE lub EFTA czasowo i w celach turystycznych,
 • delegowanych do pracy za granicą, pracowników dyplomatycznych i konsularnych, osób udających się do jednego z krajów należących do UE lub EFTA na studia, osób bezrobotnych oszukujących pracy,
 • nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18 roku życia, posiadających obywatelstwo polskie; kobiet nieubezpieczonych w okresie ciąży, porodu i połogu, a także dla osób uprawnionych do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, objętych decyzją wójta/burmistrza lub prezydenta miasta.

Właściwy wniosek należy złożyć w oddziałach bądź delegaturach NFZ właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek należy złożyć osobiście lub za pomocą osoby upoważnionej. Możliwe jest również doręczenie wniosku faksem, pocztą, kurierem, czy droga elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Załączniki do wniosku o wydanie EKUZ

Wraz z wnioskiem o wydanie europejskiej karty u ubezpieczenia zdrowotnego, należy złożyć dokumenty potwierdzające podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dokumenty te będą również się w zależności od statusu ubezpieczonego. Pracownicy musza złożyć ostatni druk RMUA lub zaświadczenie pracodawcy. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą niezbędne jest złożenie ostatniego dowodu wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rolnicy ubezpieczeni w KRUS zobowiązani są przedstawić zaświadczenie z KRUS lub ostatni dowód wpłaty składki. Emeryci przedstawiają legitymację emeryta lub ostatni odcinek emerytury, zaś renciści – legitymację rencisty, ostatni odcinek renty oraz decyzję o przyznaniu renty. Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy powinny do wniosku dołączyć zaświadczenie z urzędu pracy o odprowadzaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie w NFZ dla uzyskania EKUZ będzie dowód wpłaty za cały okres dobrowolnego ubezpieczenia lub zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  o niezaleganiu w spłatach składek. W przypadku pracowników delegowanych do pracy za granicą, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne dla uzyskania EKUZ, będzie poświadczony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych druk A1.

W przypadku, gdy o wydanie EKUZ ubiega się członek rodziny ubezpieczonego, do wniosku należy załączyć dowód zgłoszenia tejże osoby do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZCNA (ZUS ZCZA), dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby zgłaszającej do ubezpieczenia zdrowotnego danego członka rodziny, a w przypadku osób które ukończy 18 rok życia – dokument potwierdzający kontynuacje nauki lub niepełnosprawność.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ osób nieubezpieczonych a uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej, załącznikiem do wniosku będzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku zaś wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ kobiet w ciąży, w okresie porodu lub połogu, załącznik stanowić będzie dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie od lekarza oraz skrócony akt urodzenia dziecka i dokument potwierdzający zamieszkanie w Polsce.

Wniosek o EKUZ dla pracowników delegowanych

Przepisy przewidują ułatwienia w uzyskaniu EKUZ dla pracodawców delegujących pracowników do pracy za granica. Pracodawcy tacy mogą bowiem zbiorczo przedstawić wszystkich delegowanych do pracy za granica pracowników. Wykaz taki powinien zawierać imiona i nazwiska pracowników, numery PESEL, adresy zamieszkania pracowników  Polsce, okres oddelegowania oraz określenie kierunku oddelegowania pracownika. Ponadto pracodawca do wykazu musi załączyć otrzymane od delegowanych pracowników upoważnienia do odbioru w ich imieniu europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczone przez ZUS dokumenty A1.

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego różni się w zależności od beneficjenta karty i wynosi:

 • 6 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz dla członków rodzin, a także kobiet w okresie ciąży, porodu, dzieci i młodzieży do ukończenia osiemnastego roku życia,
 • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
 • 5 lat - dla osób pobierających emeryturę,
 • 90 dni – dla osób uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej,
 • 42 dni – dla kobiet w okresie połogu posiadających obywatelstwo Polskie oraz miejsce zamieszkania w Polsce.

W przypadku osób delegowanych do pracy za granica, EKUZ jest ważna na okres oddelegowania pracownika do pracy w innym kraju, wskazany w poświadczonym przez ZUS dokumencie A1.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA