REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Redakcja
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego? /Fot. Fotolia
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest imiennym, bezpłatnym dokumentem, uprawniającym do usług państwowej opieki zdrowotnej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, podczas tymczasowego pobytu w którymś z tych krajów. Posiadacze EKUZ są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w danym kraju na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Osoby uprawnione do posiadania EKUZ

Jak już wspomniano dla uzyskania europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz złożenie właściwego wniosku. Do otrzymania EKUZ uprawnieni są ubezpieczeni oraz członkowie ich rodzin, którzy będą przebywać tymczasowo w innym Państwie UE lub w Państwie członkowskim EFTA, w związku z:

  • wyjazdem turystycznym bądź odwiedzinami osób bliskich,
  • pracą (w wyniku oddelegowania do pracy za granicą),
  • podróżą służbową,
  • podjęciem nauki.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Wyróżnia się 3 rodzaje wniosków o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, w zależności od statusu posiadanego przez osobę ubiegająca się o jej wydanie, są to wnioski dla osób:

  • wyjeżdżających do jednego z członków UE lub EFTA czasowo i w celach turystycznych,
  • delegowanych do pracy za granicą, pracowników dyplomatycznych i konsularnych, osób udających się do jednego z krajów należących do UE lub EFTA na studia, osób bezrobotnych oszukujących pracy,
  • nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18 roku życia, posiadających obywatelstwo polskie; kobiet nieubezpieczonych w okresie ciąży, porodu i połogu, a także dla osób uprawnionych do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, objętych decyzją wójta/burmistrza lub prezydenta miasta.

Właściwy wniosek należy złożyć w oddziałach bądź delegaturach NFZ właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek należy złożyć osobiście lub za pomocą osoby upoważnionej. Możliwe jest również doręczenie wniosku faksem, pocztą, kurierem, czy droga elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Załączniki do wniosku o wydanie EKUZ

Wraz z wnioskiem o wydanie europejskiej karty u ubezpieczenia zdrowotnego, należy złożyć dokumenty potwierdzające podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dokumenty te będą również się w zależności od statusu ubezpieczonego. Pracownicy musza złożyć ostatni druk RMUA lub zaświadczenie pracodawcy. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą niezbędne jest złożenie ostatniego dowodu wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rolnicy ubezpieczeni w KRUS zobowiązani są przedstawić zaświadczenie z KRUS lub ostatni dowód wpłaty składki. Emeryci przedstawiają legitymację emeryta lub ostatni odcinek emerytury, zaś renciści – legitymację rencisty, ostatni odcinek renty oraz decyzję o przyznaniu renty. Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy powinny do wniosku dołączyć zaświadczenie z urzędu pracy o odprowadzaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie w NFZ dla uzyskania EKUZ będzie dowód wpłaty za cały okres dobrowolnego ubezpieczenia lub zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  o niezaleganiu w spłatach składek. W przypadku pracowników delegowanych do pracy za granicą, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne dla uzyskania EKUZ, będzie poświadczony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych druk A1.

W przypadku, gdy o wydanie EKUZ ubiega się członek rodziny ubezpieczonego, do wniosku należy załączyć dowód zgłoszenia tejże osoby do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZCNA (ZUS ZCZA), dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby zgłaszającej do ubezpieczenia zdrowotnego danego członka rodziny, a w przypadku osób które ukończy 18 rok życia – dokument potwierdzający kontynuacje nauki lub niepełnosprawność.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ osób nieubezpieczonych a uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej, załącznikiem do wniosku będzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku zaś wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ kobiet w ciąży, w okresie porodu lub połogu, załącznik stanowić będzie dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie od lekarza oraz skrócony akt urodzenia dziecka i dokument potwierdzający zamieszkanie w Polsce.

Wniosek o EKUZ dla pracowników delegowanych

Przepisy przewidują ułatwienia w uzyskaniu EKUZ dla pracodawców delegujących pracowników do pracy za granica. Pracodawcy tacy mogą bowiem zbiorczo przedstawić wszystkich delegowanych do pracy za granica pracowników. Wykaz taki powinien zawierać imiona i nazwiska pracowników, numery PESEL, adresy zamieszkania pracowników  Polsce, okres oddelegowania oraz określenie kierunku oddelegowania pracownika. Ponadto pracodawca do wykazu musi załączyć otrzymane od delegowanych pracowników upoważnienia do odbioru w ich imieniu europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczone przez ZUS dokumenty A1.

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego różni się w zależności od beneficjenta karty i wynosi:

  • 6 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz dla członków rodzin, a także kobiet w okresie ciąży, porodu, dzieci i młodzieży do ukończenia osiemnastego roku życia,
  • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
  • 5 lat - dla osób pobierających emeryturę,
  • 90 dni – dla osób uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej,
  • 42 dni – dla kobiet w okresie połogu posiadających obywatelstwo Polskie oraz miejsce zamieszkania w Polsce.

W przypadku osób delegowanych do pracy za granica, EKUZ jest ważna na okres oddelegowania pracownika do pracy w innym kraju, wskazany w poświadczonym przez ZUS dokumencie A1.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA