REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Redakcja
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego? /Fot. Fotolia
Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego jest imiennym, bezpłatnym dokumentem, uprawniającym do usług państwowej opieki zdrowotnej na terenie krajów należących do Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, czyli Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii, podczas tymczasowego pobytu w którymś z tych krajów. Posiadacze EKUZ są uprawnieni do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w danym kraju na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Osoby uprawnione do posiadania EKUZ

Jak już wspomniano dla uzyskania europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego oraz złożenie właściwego wniosku. Do otrzymania EKUZ uprawnieni są ubezpieczeni oraz członkowie ich rodzin, którzy będą przebywać tymczasowo w innym Państwie UE lub w Państwie członkowskim EFTA, w związku z:

 • wyjazdem turystycznym bądź odwiedzinami osób bliskich,
 • pracą (w wyniku oddelegowania do pracy za granicą),
 • podróżą służbową,
 • podjęciem nauki.

Ubezpieczenie zdrowotne osób wykonujących umowy cywilnoprawne

Wyróżnia się 3 rodzaje wniosków o wydanie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego, w zależności od statusu posiadanego przez osobę ubiegająca się o jej wydanie, są to wnioski dla osób:

 • wyjeżdżających do jednego z członków UE lub EFTA czasowo i w celach turystycznych,
 • delegowanych do pracy za granicą, pracowników dyplomatycznych i konsularnych, osób udających się do jednego z krajów należących do UE lub EFTA na studia, osób bezrobotnych oszukujących pracy,
 • nieubezpieczonych, które nie ukończyły 18 roku życia, posiadających obywatelstwo polskie; kobiet nieubezpieczonych w okresie ciąży, porodu i połogu, a także dla osób uprawnionych do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, objętych decyzją wójta/burmistrza lub prezydenta miasta.

Właściwy wniosek należy złożyć w oddziałach bądź delegaturach NFZ właściwych ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek należy złożyć osobiście lub za pomocą osoby upoważnionej. Możliwe jest również doręczenie wniosku faksem, pocztą, kurierem, czy droga elektroniczną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forum Kadry

Załączniki do wniosku o wydanie EKUZ

Wraz z wnioskiem o wydanie europejskiej karty u ubezpieczenia zdrowotnego, należy złożyć dokumenty potwierdzające podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dokumenty te będą również się w zależności od statusu ubezpieczonego. Pracownicy musza złożyć ostatni druk RMUA lub zaświadczenie pracodawcy. W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą niezbędne jest złożenie ostatniego dowodu wpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rolnicy ubezpieczeni w KRUS zobowiązani są przedstawić zaświadczenie z KRUS lub ostatni dowód wpłaty składki. Emeryci przedstawiają legitymację emeryta lub ostatni odcinek emerytury, zaś renciści – legitymację rencisty, ostatni odcinek renty oraz decyzję o przyznaniu renty. Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy powinny do wniosku dołączyć zaświadczenie z urzędu pracy o odprowadzaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku osób dobrowolnie podlegających ubezpieczeniu zdrowotnemu, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie w NFZ dla uzyskania EKUZ będzie dowód wpłaty za cały okres dobrowolnego ubezpieczenia lub zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  o niezaleganiu w spłatach składek. W przypadku pracowników delegowanych do pracy za granicą, dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne dla uzyskania EKUZ, będzie poświadczony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych druk A1.

W przypadku, gdy o wydanie EKUZ ubiega się członek rodziny ubezpieczonego, do wniosku należy załączyć dowód zgłoszenia tejże osoby do ubezpieczenia zdrowotnego ZUS ZCNA (ZUS ZCZA), dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne osoby zgłaszającej do ubezpieczenia zdrowotnego danego członka rodziny, a w przypadku osób które ukończy 18 rok życia – dokument potwierdzający kontynuacje nauki lub niepełnosprawność.

Nowa wysokość składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne

W przypadku wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ osób nieubezpieczonych a uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej, załącznikiem do wniosku będzie wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W przypadku zaś wskazanych już uprawnionych do posiadania EKUZ kobiet w ciąży, w okresie porodu lub połogu, załącznik stanowić będzie dokument potwierdzający tożsamość, zaświadczenie od lekarza oraz skrócony akt urodzenia dziecka i dokument potwierdzający zamieszkanie w Polsce.

Wniosek o EKUZ dla pracowników delegowanych

Przepisy przewidują ułatwienia w uzyskaniu EKUZ dla pracodawców delegujących pracowników do pracy za granica. Pracodawcy tacy mogą bowiem zbiorczo przedstawić wszystkich delegowanych do pracy za granica pracowników. Wykaz taki powinien zawierać imiona i nazwiska pracowników, numery PESEL, adresy zamieszkania pracowników  Polsce, okres oddelegowania oraz określenie kierunku oddelegowania pracownika. Ponadto pracodawca do wykazu musi załączyć otrzymane od delegowanych pracowników upoważnienia do odbioru w ich imieniu europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego oraz poświadczone przez ZUS dokumenty A1.

Kiedy mamy prawo do bezpłatnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego

Okres ważności europejskich kart ubezpieczenia zdrowotnego różni się w zależności od beneficjenta karty i wynosi:

 • 6 miesięcy – dla osób zatrudnionych, prowadzących działalność gospodarczą, pobierających rentę, studentów zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego przez uczelnię oraz dla członków rodzin, a także kobiet w okresie ciąży, porodu, dzieci i młodzieży do ukończenia osiemnastego roku życia,
 • 2 miesiące – dla bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy,
 • 5 lat - dla osób pobierających emeryturę,
 • 90 dni – dla osób uprawnionych do świadczenia z opieki społecznej,
 • 42 dni – dla kobiet w okresie połogu posiadających obywatelstwo Polskie oraz miejsce zamieszkania w Polsce.

W przypadku osób delegowanych do pracy za granica, EKUZ jest ważna na okres oddelegowania pracownika do pracy w innym kraju, wskazany w poświadczonym przez ZUS dokumencie A1.

Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA