Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?
REKLAMA
REKLAMA
Z raportu „Trendy w HR 2013” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że utalentowani pracownicy są dla pracodawców coraz ważniejsi. Walka o nich jest w światowej praktyce zarządzania zadaniem numerem jeden. Współczesne firmy i organizacje stoją przed poważnym wyzwaniem – muszą przyjąć strategię, która pozwoli przyciągnąć i utrzymać talenty. Jak? Zwiększając elastyczność, oferując zróżnicowane formy współpracy, zmienić sposób komunikowania z pracownikami.
REKLAMA
Talenty po polsku – jakie są wyobrażenia?
Kwestii zarządzania talentami w polskich warunkach przyjrzał się bliżej Zespół Doradztwa HRM partners S.A. W badaniu „Praktyki zarządzania talentami w Polsce”, HRM starał się sprawdzić, jak rodzime firmy i organizacje identyfikują, rozwijają i zatrzymują talenty. Co się okazało? Że przez „talenty” polskie firmy rozumieją przede wszystkim osoby o wysokim potencjale rozwojowym, z unikalnymi kompetencjami, osiągające ponadprzeciętne wyniki. Talent, zdaniem przebadanych przez HRM firm, powinien być nastawiony na rozwój, kreatywny, zaangażowany i otwarty na zmiany, powinien mieć zdolności przywódcze i orientować się na cel. Respondenci biorący udział w badaniu ocenili, że talenty oczekują najczęściej od firm programów rozwojowych opartych na kursach i szkoleniach, dających szansę udziału w interesujących projektach, zapewniających mentoring i coaching.
Zobacz również serwis: Zarządzanie
Teoria vs praktyka, czyli… brak pokrycia
To wyobrażenia polskich firm i organizacji na temat talentów, a co z praktyką? Badanie HRM wykazało, że specjalne programy skierowane do grupy talentów stosuje 43% firm, czyli o niemal 10% mniej niż trzy lata wcześniej. Prawie 70% ankietowanych oszacowało, że w ich firmach i organizacjach specjalnymi programami objętych jest od 1 do 5% talentów. Firmy zapewniają im udział w projektach, warsztatach, szkoleniach, dofinansowują naukę języków, zapewniają opiekę mentora, stwarzają szansę rotacji stanowiskowych. Badanie HRM pokazało, że 30% firm nie stosuje żadnych dodatkowych systemów motywacyjnych, aby utrzymać talenty w organizacji – to o ponad 10% mniej niż w 2010 roku. Zdaniem firm, talenty zmieniają miejsce pracy, bo nie widzą możliwości rozwoju wewnątrz danej organizacji i trudno im utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.
Nie motywujesz? Tracisz talenty
Biorąc pod uwagę, że jedynie 30% firm, które wdrożyły programy dla talentów, osiąga wyznaczone cele, ważnym wydaje się zwrócenie uwagi na systemy motywacyjne wykorzystywane w organizacjach. Firmy i organizacje powinny przywiązywać wagę nie tylko do rozwijania zawodowych kompetencji swoich pracowników, ale dawać im szansę szerokiego, różnorodnego rozwoju.
– Zapewnienie pracownikom atrakcyjnego pakietu pozapłacowych świadczeń to dla firm nie lada wyzwanie. Tym większym wyzwaniem jest stworzenie systemu motywacyjnego, który zaspokajałby potrzeby różnych grup pracowniczych – mówi Maciej Gwóźdź z Benefit System. Firma odpowiedziała na wspomniane wyzwanie, tworząc system MultiBenefit.
– To innowacyjne na rynku narzędzie motywacyjne stwarza pracownikowi możliwość swobodnego wyboru i zakupu atrakcyjnych benefitów i usług po wyjątkowo preferencyjnych cenach, niespotykanych na wolnym rynku – wyjaśnia wicedyrektor ds. handlowych Benefit System.
Polecamy także: Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?
Różnorodność szansą dla pracowników
Firmy wykorzystujące różnorodne systemy motywacyjne dają swoim pracownikom możliwość sięgania po różnorodne usługi – kulturalne, rozrywkowe, sportowe, turystyczne, związane z wychowywaniem dzieci oraz rozwojem zawodowym i osobistym. To szansa dla firm, które prowadzą w ten sposób zrównoważoną politykę Work Life Balance, dla działów HR mogących zaspokajać realne potrzeby pracowników i budować ich lojalność wobec firmy, a przede wszystkim dla użytkowników systemu motywacyjnego – pracowników. Dzięki temu osiągany jest efekt, którego brakuje w polskiej praktyce zarządzania talentami – tworzy się więź na linii pracownik-firma, talenty nie odchodzą, wiedząc, że właśnie tu i teraz stoją przed ogromna szansą wszechstronnego rozwoju.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
Źródło: MultiBenefit
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat