REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?

HRM partners
ekspert z zakresu HR
Zarządzanie talentami pracowników. /Fot. Fotolia
Zarządzanie talentami pracowników. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W czasach gospodarki opartej na wiedzy zasoby ludzkie stanowią największy potencjał firm i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie zdolnościami i kompetencjami pracowników. Bo dobrze zarządzane talenty to najlepszy sposób dystansowania konkurencji.

Z raportu „Trendy w HR 2013” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że utalentowani pracownicy są dla pracodawców coraz ważniejsi. Walka o nich jest w światowej praktyce zarządzania zadaniem numerem jeden. Współczesne firmy i organizacje stoją przed poważnym wyzwaniem – muszą przyjąć strategię, która pozwoli przyciągnąć i utrzymać talenty. Jak? Zwiększając elastyczność, oferując zróżnicowane formy współpracy, zmienić sposób komunikowania z pracownikami.

REKLAMA

Autopromocja

Talenty po polsku – jakie są wyobrażenia?

Kwestii zarządzania talentami w polskich warunkach przyjrzał się bliżej Zespół Doradztwa HRM partners S.A. W badaniu „Praktyki zarządzania talentami w Polsce”, HRM starał się sprawdzić, jak rodzime firmy i organizacje identyfikują, rozwijają i zatrzymują talenty. Co się okazało? Że przez „talenty” polskie firmy rozumieją przede wszystkim osoby o wysokim potencjale rozwojowym, z unikalnymi kompetencjami, osiągające ponadprzeciętne wyniki. Talent, zdaniem przebadanych przez HRM firm, powinien być nastawiony na rozwój, kreatywny, zaangażowany i otwarty na zmiany, powinien mieć zdolności przywódcze i orientować się na cel. Respondenci biorący udział w badaniu ocenili, że talenty oczekują najczęściej od firm programów rozwojowych opartych na kursach i szkoleniach, dających szansę udziału w interesujących projektach, zapewniających mentoring i coaching. 

Zobacz również serwis: Zarządzanie

Teoria vs praktyka, czyli… brak pokrycia

To wyobrażenia polskich firm i organizacji na temat talentów, a co z praktyką? Badanie HRM wykazało, że specjalne programy skierowane do grupy talentów stosuje 43% firm, czyli o niemal 10% mniej niż trzy lata wcześniej. Prawie 70% ankietowanych oszacowało, że w ich firmach i organizacjach specjalnymi programami objętych jest od 1 do 5% talentów. Firmy zapewniają im udział w projektach, warsztatach, szkoleniach, dofinansowują naukę języków, zapewniają opiekę mentora, stwarzają szansę rotacji stanowiskowych. Badanie HRM pokazało, że 30% firm nie stosuje żadnych dodatkowych systemów motywacyjnych, aby utrzymać talenty w organizacji – to o ponad 10% mniej niż w 2010 roku. Zdaniem firm, talenty zmieniają miejsce pracy, bo nie widzą możliwości rozwoju wewnątrz danej organizacji i trudno im utrzymać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Nie motywujesz? Tracisz talenty

Biorąc pod uwagę, że jedynie 30% firm, które wdrożyły programy dla talentów, osiąga wyznaczone cele, ważnym wydaje się zwrócenie uwagi na systemy motywacyjne wykorzystywane w organizacjach. Firmy i organizacje powinny przywiązywać wagę nie tylko do rozwijania zawodowych kompetencji swoich pracowników, ale dawać im szansę szerokiego, różnorodnego rozwoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapewnienie pracownikom atrakcyjnego pakietu pozapłacowych świadczeń to dla firm nie lada wyzwanie. Tym większym wyzwaniem jest stworzenie systemu motywacyjnego, który zaspokajałby potrzeby różnych grup pracowniczych – mówi Maciej Gwóźdź z Benefit System. Firma odpowiedziała na wspomniane wyzwanie, tworząc system MultiBenefit.

To innowacyjne na rynku narzędzie motywacyjne stwarza pracownikowi możliwość swobodnego wyboru i zakupu atrakcyjnych benefitów i usług po wyjątkowo preferencyjnych cenach, niespotykanych na wolnym rynku – wyjaśnia wicedyrektor ds. handlowych Benefit System. 

Polecamy także: Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Różnorodność szansą dla pracowników

Firmy wykorzystujące różnorodne systemy motywacyjne dają swoim pracownikom możliwość sięgania po różnorodne usługi – kulturalne, rozrywkowe, sportowe, turystyczne, związane z wychowywaniem dzieci oraz rozwojem zawodowym i osobistym. To szansa dla firm, które prowadzą w ten sposób zrównoważoną politykę Work Life Balance, dla działów HR mogących zaspokajać realne potrzeby pracowników i budować ich lojalność wobec firmy, a przede wszystkim dla użytkowników systemu motywacyjnego – pracowników. Dzięki temu osiągany jest efekt, którego brakuje w polskiej praktyce zarządzania talentami – tworzy się więź na linii pracownik-firma, talenty nie odchodzą, wiedząc, że właśnie tu i teraz stoją przed ogromna szansą wszechstronnego rozwoju.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: MultiBenefit

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA