| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenia społeczne niani oraz okres ich trwania

Ubezpieczenia społeczne niani oraz okres ich trwania

Czy zatrudnienie osoby do opieki nad Twoim dzieckiem będzie wiązało się z wysokimi kosztami? Wcale nie musi tak być. Za nianie zatrudnione legalnie ZUS będzie odprowadzał składki.

Głównym celem ubezpieczeń społecznych jest  zapewnienie bezpieczeństwa socjalnego dla pracowników, którzy pozbawieni zostali możliwości zarobku tymczasowo lub na stałe. Ustawa z dnia 4 lutego 2001 r. wprowadziła pojęcie umowy  o opiece nad dziećmi w wieku do 3 lat (Dz.U. 2011 nr 45 poz. 235).  Na podstawie tej umowy nianie sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do lat 3 podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu  emerytalnemu, rentowemu oraz wypadkowemu,  natomiast ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Na podstawie Art. 50 ustawy z dnia 04 lutego 2011 r. umowa uaktywniająca jest zawierana między nianią a rodzicami albo rodzicem samotnie wychowującym dziecko.

Polecamy poradnik: Kodeks pracy 2014 z komentarzem

Objęcie niani dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym

Objęcie niani dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniem, ale tylko wówczas, gdy zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zostanie złożone w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń. W pozostałych przypadkach objęcie ubezpieczeniem chorobowym następuje od dnia wskazanego we wniosku nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje:

  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tego ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • od dnia ustania obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Objęcie niani dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi

W przypadkach, gdy wobec niani nie występuje obowiązek ubezpieczeń społecznych, może ona na swój wniosek zostać zgłoszona do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. W takim przypadku obowiązkowe będzie ubezpieczenie wypadkowe. Osoby, które przystępują 8 do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu ani obowiązkowo ani dobrowolnie.
Niania przystępująca do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, podlega tym ubezpieczeniom od dnia wskazanego we wniosku o objęcie ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony.

Ubezpieczenia te ustają:

  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z tych ubezpieczeń, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został złożony,
  • od dnia ustania tytułu do tych ubezpieczeń.

Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?

Okresy podlegania ubezpieczeniom społecznym

Obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a także ubezpieczeniu wypadkowemu nianie podlegają od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia umowy. Należy przy tym pamiętać, że niania sprawuje opiekę nad dziećmi w wieku od ukończenia 20 tygodnia życia do końca roku szkolnego, w którym dziecko ukończy 3 rok życia lub w przypadku, gdy niemożliwe lub utrudnione jest objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym – 4 rok życia.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »