REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP

REKLAMA

Autopromocja

Partnerzy społeczni uzgodnili wspólny projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego. Projekt ten został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Po autonomicznych negocjacjach organizacji pracodawców i związków zawodowych przyszedł czas na inicjatywę resortu pracy. Jeśli proces legislacyjny będzie przebiegał sprawnie, to być może nowa ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Projekt ustawy zakłada utworzenie – w miejsce obecnej Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych – nowej instytucji, którą będzie Rada Dialogu Społecznego. Sama zmiana nazwy nie gwarantuje oczywiście poprawy stanu dialogu, należy więc wprowadzić rozwiązania prawne, które wzmocnią pozycję tego organu. Dlatego celem regulacji jest m.in. zwiększenie uprawnień partnerów społecznych w zakresie wpływu na proces legislacyjny. Toteż w nowej ustawie przewidziano, że Rada Dialogu Społecznego będzie mogła przygotowywać własne projekty aktów prawnych, które obligatoryjnie miałaby rozpatrywać Rada Ministrów. Byłaby to taka quasi-inicjatywa ustawodawcza.

Zmiany zakładają także przyznanie partnerom społecznym nowych kompetencji. Dotyczy to przykładowo prawa Rady Dialogu Społecznego do występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o rozstrzygnięcie wątpliwości występujących w orzecznictwie. Kolejne novum stanowi zawarte w projekcie zobowiązanie Rady Ministrów do udzielenia w terminie 30 dni odpowiedzi na zapytania kierowane od członków Rady Dialogu Społecznego.

Redakcja poleca: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Projekt ma też na celu zapewnienie większej niezależności nowej instytucji dialogu. Obecnie Trójstronną Komisją ds. Społeczno-Gospodarczych kieruje Minister Pracy i Polityki Społecznej, natomiast po zmianach przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego miałoby charakter rotacyjny. Ponadto Rada nie będzie już powiązana organizacyjnie z Ministerstwem – jej obsługę zapewni odrębne biuro. Nowe regulacje zmierzają również do zapewnienia większej transparentności prac Rady Dialogu Społecznego. Przykładowo Rada musiałaby corocznie przedstawiać sejmowi sprawozdanie ze swojej działalności oraz ze stanu dialogu społecznego.

Partnerom społecznym nie udało się jednak osiągnąć porozumienia co do dwóch kwestii. Dotyczą one propozycji strony związkowej na temat utworzenia funkcji Rzecznika Dialogu Społecznego oraz pomysłu, aby członków Rady Dialogu Społecznego powoływał Marszałek Sejmu. Niemniej partnerzy społeczni są otwarci na dyskusję. Oby otwarci na dyskusję byli również przedstawiciele strony rządowej. Albowiem wprowadzenie rozwiązań prawnych, które podniosą rangę instytucji dialogu społecznego, może przełamać trwający od przeszło 1,5 roku impas dialogu trójstronnego w Polsce.

Porozmawiaj na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

REKLAMA

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku: postulat wszystkich związków zawodowych. Czy rząd się zgodzi? Finanse publiczne z reguły zyskują na podwyżce najniższej krajowej

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

REKLAMA

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

REKLAMA