REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracowniczy program emerytalny - podmioty uprawnione do utworzenia

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Podmioty uprawnione do utworzenia pracowniczego programu emerytalnego. / Fot. Fotolia
Podmioty uprawnione do utworzenia pracowniczego programu emerytalnego. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty uprawnione do tworzenia pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nie zostały ograniczone przez ustawodawcę. PPE mogą więc być tworzone przez każdy podmiot będący pracodawcą.

dr Marcin Wojewódka, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawodawca praktycznie nie ograniczył podmiotowo możliwości tworzenia PPE. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy podmiot będący pracodawcą, tj. zatrudniający pracowników, może utworzyć oraz prowadzić pracowniczy program emerytalny. Pozostaje przy tym bez znaczenia forma prawna czy organizacyjna, w której dany pracodawca prowadzi swoją działalność.

W praktyce programy powstają w zróżnicowanych z punktu widzenia obowiązujących przepisów podmiotach, jak: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, państwowe osoby prawne, spółdzielnie, spółdzielcze kasy oszczędnościowo rozliczeniowe, stowarzyszenia, spółki jawne, spółki cywilne, a także podmioty zorganizowane w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Rekomendowany produkt: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Na liście pracodawców, który utworzyli PPE, znajdują się także takie specyficzne podmioty, jak: jednostki gospodarcze kurii metropolitalnej, przedstawicielstwa i oddziały działających w Polsce podmiotów zagranicznych oraz organizacje związkowe. Wskazuje to, iż praktycznie każdy pracodawca bez względu na formę, w której działa, może utworzyć taki program. Brak jest bowiem w ustawie o PPE z 2004 r. ograniczeń podmiotowych co do możliwości tworzenia programów, co oznacza, iż  potencjalnie taką możliwość wynikającą z obowiązujących przepisów posiada każdy pracodawca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na FORUM

To pracodawca, który jest podmiotem zobowiązanym na mocy przepisów ustawy do finansowania składki podstawowej do PPE, podejmuje decyzję o umożliwieniu swoim pracownikom dodatkowego zabezpieczenia emerytalnego. Ustawodawca w art. 4 ustawy o PPE z 2004 r. wprowadził zasadę, zgodnie z którą pracownik w tym samym czasie może uczestniczyć w PPE u każdego pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku zatrudnienia w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy o PPE z 2004 r. Szczególny przypadek uczestnictwa tego samego pracownika w więcej niż jednym PPE ma miejsce wtedy, gdy pracownik nie podejmie decyzji o dokonaniu wypłaty transferowej środków zgromadzonych w ramach PPE u byłego pracodawcy do PPE prowadzonego przez aktualnego pracodawcę zatrudniającego tego pracownika.

Reprezentacja pracowników

Warto zwrócić uwagę, iż ustawa o PPE z 2004 r. nie zawiera autonomicznej definicji pracodawcy. W konsekwencji należy posłużyć się definicją zawartą w art. 3 k.p., zgodnie z którą pracodawcą jest podmiot zatrudniający pracowników. Tak szerokie ujęcie pracodawcy sprawia, że w ramach jednej osoby prawnej może funkcjonować kilku pracodawców. Na przykład status pracodawcy mogą mieć poszczególne oddziały lub zakłady, które mogą prowadzić odrębne PPE. W takim przypadku zamiast zakładowych PPE pracodawcy tacy mogą tworzyć międzyzakładowe PPE. Może też zachodzić sytuacja, w której w ramach jednej osoby prawnej działa kilku pracodawców (np. wspomniane oddziały), z których tylko niektórzy oferują swoim pracownikom PPE, albo gdy w ramach poszczególnych pracodawców oferowane są różne PPE, w rozmaitych formach, z różnymi podmiotami zarządzającymi, o zróżnicowanych warunkach oszczędzania.

Czy warto tworzyć pracownicze programy emerytalne?

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trzynastka za 2024 rok. Jak ją obliczyć i kiedy wypłacić?

Trzynastka za 2024 rok należy się pracownikom jednostek sfery budżetowej, którzy przepracowali poprzedni rok kalendarzowy. Jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Kiedy jest wypłata trzynastek? Czy odprowadza się od nich podatek i składki ZUS?

MRPiPS: Od 2 dni do 10 dni dodatkowego urlopu. Za 5 lat i za 25 lat pracy [Projekt ustawy, I kwartał 2025 r. RM]

Ministerstwo Rodziny kończy pracę nad nowym typ dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Wszystko wskazuje na to, że za kilka miesięcy Rada Ministrów przyjmie odpowiedni projekt ustawy nowelizującej. Urlop jest bardzo atrakcyjny - jest tym dłuższy, im dłuższy staż pracy ma pracownik. Nowe przepisu premiują więc pracowitość. Osoby ze stażem 25 lat pracy mają nie 26 dni urlopu, a 36 dni. I to rok w rok aż do emerytury. Jest to tak atrakcyjne, że dyskusje o tej propozycji rządu skupiają się od 10 miesięcy na tym, dlaczego tylko niektórzy pracownicy mają mieć ten przywilej. I kiedy wszyscy.

500 plus, 550 plus czy nawet 600 plus dla pracowników. Co miesiąc, za niekorzystanie z urlopu na żądanie, z powodu siły wyższej czy niechorowanie. Ministerstwo Pracy negatywnie o takich praktykach

Poruszamy kontrowersyjny temat dużych (bo nawet 500 zł, 550 zł czy 600 zł) comiesięcznych dodatków pieniężnych do wynagrodzenia, które wypłacane są pracownikom w wielu zakładach pracy, w tym w znanych nam wszystkim dyskontach. Ale czy w rzeczywistości premia absencyjna inaczej frekwencyjna jest legalna? Jaka nagroda za frekwencję? Ile wynosi premia absencyjna? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja zainteresuje ofiary mobbingu i przemocy w miejscu pracy

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Zmiany będą dotyczyć kwestii związanych z występowaniem różnych form przemocy w miejscu pracy.

REKLAMA

1 dzień pracy Głównego Inspektora Pracy na aukcji WOŚP. Żadnej pracy się nie boję

Na aukcji WOŚP można wylicytować jeden dzień pracy Głównego Inspektora Pracy, Marcina Staneckiego. Można tam przeczytać CV Głównego Inspektora Pracy. To ciekawa i odważna propozycja, z której pieniądze zostaną przekazane na chore dzieci.

Zawodowe plany Polaków na 2025 rok [BADANIE]

Jakie Polacy mają plany zawodowe na 2025 rok? Nowy rok to pretekst do odważnych decyzji dotyczących pracy. Jakie postanowienia noworoczne mają w tym roku Polacy? Oto wyniki badania Pracuj.pl.

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Nietypowo: Konwencja ONZ o prawach osób starszych. Zaskocz Dziadów!

Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2025? Co na prezent? Dla seniorów najważniejsze są poświęcony im czas, miłość i zrozumienie. Rzeczy materialne są mniej istotne. My dodatkowo podpowiadamy, że warto uświadomić Dziadków o ich prawach, bo właśnie trwają prace nad przełomowym aktem, chodzi o Konwencję ONZ o prawach osób starszych.

3 wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

3 wyzwania, jakie stoją w 2025 roku przed pracodawcami to: związane z robotyzacją rosnące obawy pracowników, zarządzanie wielokulturowymi zespołami oraz przygotowanie do jawności wynagrodzeń, która zacznie obowiązywać od 2026 roku.

REKLAMA

Zmiana przepisów: Nowe kody umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek

Uzupełniający urlop macierzyński będzie dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych i dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Nowelizacja Kodeksu pracy oznacza, że konieczne będzie także wprowadzenie nowych kodów, które umożliwią prawidłowe wypełnianie dokumentów ubezpieczeniowych i rozliczanie składek ZUS. Resort rodziny i pracy przygotowuje projekt nowych przepisów.

HR w 2025 roku. Kluczowe wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi [Najważniejsze informacje]

Rok 2025 stawia HR w roli kluczowego partnera w realizacji planów pracodawców. Jakie wyzwania czekają zarządzanie zasobami ludzkimi? Czy pracodawcy będą zatrudniać w pierwszej połowie 2025 roku? Oto najważniejsze informacje na najbliższy rok dla hr-owców.

REKLAMA