REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
oprac. Rafał Krzemiński
Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne /Fot. Fotolia
Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej występujących umów w obrocie gospodarczym. W niektórych sytuacjach podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Kiedy umowa o dzieło jest objęta ubezpieczeniem społecznym?

Umowa o dzieło

Umowa o dzieło jako umowa cywilnoprawna podlega systematyce Kodeksu cywilnego. Jej istotę reguluje artykuł 627, który określa, że przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Dzieło musi być określone w umowie - wykonawca musi wiedzieć, jakiego dzieła oczekuje od niego zamawiający.

REKLAMA

Autopromocja

Istotnym aspektem umowy o dzieło jest wymóg osiągnięcia z góry ustalonego efektu, uzyskania konkretnego rezultatu. Odróżnia to umowę o dzieło od umowy o pracę czy umowy zlecenia, w których odpowiednio pracownik i zleceniobiorca mają obowiązek zachowania należytej staranności, ale nie są rozliczani z efektów swoich działań.

Częstą praktyką na rynku pracy jest zatrudnianie pracowników na umowę o dzieło w miejsce umowy o pracę. Zazwyczaj celem takiego postępowania jest unikanie opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i łatwość rozwiązania umowy.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapisz się na nasz newsletter


Umowa o dzieło nie jest objęta ubezpieczeniem społecznym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba, która wykonuje pracę wyłącznie na podstawie umowy o dzieło nie podlega ubezpieczeniom społecznym, nie trzeba od niej odprowadzać składek emerytalnych, rentowych, wypadkowych i chorobowych. Samoistna umowa o dzieło nie jest bowiem tytułem do ubezpieczeń.

Umowa o dzieło z pracodawcą

Zobacz też: Pracownik - kogo obejmuje ten tytuł i jakim ubezpieczeniom taka osoba podlega?


Inaczej kształtuje się stan prawny w warunkach, gdy umowa o dzieło zawierana jest między pracodawcą a pracownikiem, lub gdy pracownik zawiera umowę z innym podmiotem, ale wykonuje dzieło na rzecz pracodawcy. Gdy między stronami umowy o dzieło istnieje już stosunek pracy, wówczas ta umowa traktowana jest jak umowa o pracę i w związku z tym podlega składkom na ubezpieczenie społeczne. Obowiązkowo należy opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe zarówno z umowy o pracę, jak i umowy o dzieło. Oba tytułu do składek są obligatoryjne.

PRZYKŁAD
Pracownik zawarł umowę o dzieło, na okres od 1 do 30 kwietnia 2009 r., z własnym pracodawcą. Osoba ta pozostaje w stosunku pracy od 1 stycznia 2009 r.
Zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i z tytułu umowy o dzieło wymieniona osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Pracodawca, jako płatnik składek, zobowiązany był zgłosić ją od 1 stycznia 2009 r. do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego i chorobowego z tytułu zawartej umowy o pracę. Nie powinien natomiast zgłaszać tej osoby do ubezpieczeń z tytułu umowy o dzieło. Powinien jedynie dodać przychód uzyskany z umowy o dzieło do przychodu z umowy o pracę i otrzymaną sumę wykazać w imiennym raporcie miesięcznym, składanym za kwiecień 2009 r. Raport należało oznaczyć kodem tytułu ubezpieczeń właściwym dla pracownika (01 XX XX).

Osoba, która zawarła z własnym pracodawcą umowę o dzieło jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, jest objęta składkami ze stosunku pracy i stosunku cywilnoprawnego. Natomiast obowiązek ubezpieczenia z tytułu działalności gospodarczej zależy od wysokości podstawy wymiaru składki opłacanych z obu umów. Jeżeli podstawa jest niższa niż wynagrodzenie minimalne za pracę, to składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej także są obowiązkowe. Gdy zaś łączna podstawa składki odprowadza z tytułów umowy o pracę i umowy zlecenia jest równa lub wyższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, to ubezpieczenie emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej jest dobrowolne.

W sytuacji, gdy pracownikiem podejmującym dodatkową umowę o dzieło z własnym pracodawcą jest emeryt lub rencista, składki na ubezpieczenia także są obowiązkowe. Pomimo, że osoba taka nabyła już uprawnienie do emerytury lub renty, jest zobligowana do odprowadzania składek zarówno z umowy o prace, jak i z umowy o dzieło.

PRZYKŁAD
W okresie od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2009 r. emeryt wykonuje umowę o dzieło, zawartą z własnym pracodawcą.
Z tytułu wykonywania tej umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Obowiązkowe dla tej osoby są również ubezpieczenia z tytułu umowy o pracę.


Jeżeli zaś pracodawca zawiera umowę o dzieło z pracownikiem, który przebywa na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub bezpłatnym, to w drodze wyjątku nie podlegają oni ubezpieczeniom z tytułu umowy o dzieło. Przebywanie na urlopie powoduje fikcję prawną, że osoby takie tracą status ,,własnego pracownika’’ dla pracodawcy i dzięki temu nie są objęci składkami na ubezpieczenie społeczne z tytułu umowy o dzieło.

PRZYKŁAD
Osoba przebywa na urlopie wychowawczym i podlega z tego tytułu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Od 15 maja do 30 września 2009 r., z pracodawcą, który udzielił jej urlopu wychowawczego, zawarła umowę o dzieło. W okresie wykonywania umowy o dzieło osoba ta w dalszym ciągu podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu urlopu wychowawczego. Z tytułu umowy o dzieło natomiast nie podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, a tym samym nie powinny być z tego tytułu opłacane żadne składki.

Zadaj pytanie na naszym forum

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W maju ZUS wypłaci rentę socjalną wraz z dodatkiem dopełniającym i wyrównaniem

Osoby uprawnione do renty socjalnej otrzymają wraz z rentą dodatek dopełniający oraz wyrównanie od stycznia 2025 r. Większość osób pobierających rentę socjalną uzyska dodatek dopełniający automatycznie, ale niektóre z nich muszą złożyć wniosek.

Bony, pożyczki dla pracowników, staże (w tym zdalne) na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest

Społeczeństwo chyba nie spodziewało się aż takich zmian na rynku pacy. Będą różne bony, pożyczki dla pracowników, staże na 2025, 2026 i kolejne lata. Jeszcze tylko wejście w życie ustawy, bo podpis Prezydenta jest. Trzeba przyznać, że rząd, sejm, senat i Prezydent RP uwinęli się z wdrożeniem nowe regulacji, bo przecież projekt ustawy wpłynął do Sejmu 7 stycznia 2025 r. Mamy połowę kwietnia, a ustawa jest już podpisana i czeka na wejście w życie.

Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

REKLAMA

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA