reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę wymaga dokonania szeregu czynności. Jakie 5 kroków należy wykonać w celu prawidłowego rozstania się z pracownikiem? Zobacz wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę - problem

Pracownik Pani Kowalska zawarła z pracodawcą umowę na czas określony 1 kwietnia 2014 r. Pracuje na stanowisku specjalisty ds. HR  w firmie spedycyjnej, która zatrudnia 15 pracowników. W związku ze zmniejszoną ilością zamówień, pracodawca jest zmuszony zwolnić personel. Niestety Pani Kowalska z dniem dzisiejszym, czyli 25 lutego 2015 r.  otrzyma wypowiedzenie.

Jak wypowiedzieć umowę - odpowiedź

Co pracodawca musi poczynić? Otóż:

  1. Musi sporządzić wypowiedzenie zgodnie z zawartą wcześniej ostatnią umową na czas określony bez podawania przyczyny.
  2. Powinien zawrzeć w rozwiązaniu umowy o pracę możliwość wykorzystania przez panią Kowalską urlopu wypoczynkowego oraz dni na poszukiwanie pracy (w tym wypadku zawsze 2 dni). Umowa zawarta na czas określony powyżej 6 m-cy, ma 2-tygodniowy okres wypowiedzenia (tylko i wyłącznie !!!), dlatego okres wypowiedzenia upłynie w dniu 14 marca 2015r. (zawsze liczą się pełne tygodnie, a wypowiedzenie kończy się w sobotę!!! Przy umowie zawartej na czas określony)
  3. Urlop wypoczynkowy obliczyć proporcjonalnie: przy stażu pracy do 10 lat, należy jej się 5 dni /20 dni : 12 miesięcy x 3 miesięcy do marca = 5,000; zawsze zaokrąglamy w górę/ , a przy stażu pracy ponad 10 lat, należy jej się 7 dni /26 dni : 12 miesięcy x 3 miesiące do marca = 6, 5000; zawsze zaokrąglamy w górę/),
  4. Wręczyć wypowiedzenie pracownikowi w obecności przedstawiciela załogi oraz działu kadr (żeby mieć pewność, że je przyjmie; nawet gdy odmówi podpisania, sporządza się notatkę, że wypowiedzenie zostało doręczone).
  5. Rozliczyć się z pracownikiem, czyli podpisać protokół zdawczo-odbiorczy, co wcześniej dał Pani Kowalskiej , np. laptopa, telefon komórkowy, auto służbowe, etc.

Redakcja poleca: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem + CD

Wzór wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama