REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenia zdrowotne, Obowiązki pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop wychowawczy a likwidacja zakładu pracy

Nasza firma jest w likwidacji. Czy pracownicy, która przebywa na urlopie wychowawczym i która nie podejmie już pracy w naszej firmie (umowa zostanie rozwiązana w czasie urlopu wychowawczego), okres tego urlopu trzeba wliczyć do okresu, od którego zależy wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych?

Pierwsze posiedzenie rady pracowników

Ponad 4 miesiące temu reprezentatywna zakładowa organizacja związkowa wskazała członków rady pracowników. Do chwili obecnej nie zwołaliśmy pierwszego posiedzenia tej rady, ponieważ nie zgadzamy się z dokonanym wyborem. Czy rada pracowników może w tej sytuacji sama zwołać swoje pierwsze posiedzenie?

Podróż służbowa firmowym samochodem

Wysyłamy pracownika w krajową podróż służbową. Wskazaliśmy mu, że ma w nią pojechać samochodem służbowym. Pracownik sam nas poinformował, że posiada prawo jazdy kategorii B, a więc ma uprawnienia do jazdy takim samochodem. Pracownik jednak odmówił wyjazdu służbowym samochodem, tłumacząc, że nie prowadził auta już kilka lat i obawia się samodzielnie jechać w tak daleką podróż. Czy możemy jednak nakazać pracownikowi wyjazd w podróż służbową naszym samochodem?

Pracownik skierowany do pracy do państwa spoza UE

Wysyłamy pracownika do pracy w Kaliningradzie (organizacja filii firmy) na podstawie czasowego przeniesienia (aneksem do umowy o pracę zmieniliśmy mu miejsce wykonywania pracy przez 1 rok). Czy w związku z obowiązkiem uzupełnienia jego informacji, dotyczącej warunków zatrudnienia (na mocy art. 291 Kodeksu pracy), o wskazanie świadczeń obejmujących zwrot kosztów przejazdu oraz zapewnienie zakwaterowania mamy obowiązek zapewnić mu zakwaterowanie oraz zwrot kosztów przejazdów do kraju, czy przyznanie tych świadczeń zależy od naszej dobrej woli?

REKLAMA

Rozwiązanie przez pracownika umowy bez wypowiedzenia

Nasz pracownik złożył pismo rozwiązujące umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy w trybie art. 55 § 11 Kodeksu pracy powołując się na to, że nie została z nim zawarta kolejna umowa o pracę, mimo że 2 miesiące temu rozwiązała się poprzednio zawarta umowa na czas określony. Faktycznie, nie dopilnowaliśmy podpisania z pracownikiem kolejnej umowy po zakończeniu poprzedniej. Mamy jednak wątpliwość, czy z uwagi na to, że okoliczność stanowiąca podstawę rozwiązania umowy dotyczy okresu sprzed ponad 1 miesiąca, możemy nie uznać tego rozwiązania umowy o pracę? Czy mamy prawo zakwalifikować pismo pracownika jako wypowiedzenie umowy o pracę?

Zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia nie jest pożyczką

Nasz szef co miesiąc każe wypłacać jednej z pracownic (na jej prośbę) zaliczki na poczet przyszłej pensji już kilka dni po przelaniu wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracownica co miesiąc otrzymuje więc część wypłaty na około 20 dni przed terminem jej wymagalności. Mam wątpliwości, czy taka zaliczka nie jest w świetle przepisów podatkowych pożyczką i czy pracownicy nie należy doliczyć do przychodu ewentualnych odsetek, jakie by zapłaciła pożyczając pieniądze na te 20 dni w banku lub w SKOK?

Jak pracodawca powinien skutecznie przeciwdziałać mobbingowi w zakładzie pracy

Wiem, że przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do przeciwdziałania mobbingowi. Nie precyzują jednak, w jaki sposób pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku. Jak powinniśmy postępować, aby spełnić ustawowe wymagania zapobiegania temu zjawisku?

Pracodawca musi zapewniać pracownikom zimne napoje w upalne dni

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia napojów chłodzących pracownikom, jeżeli temperatura w pomieszczeniach, w których wykonują pracę, przekracza 28°C. Jeśli pracownicy pracują na powietrzu, pracodawca musi dostarczyć im napoje chłodzące, gdy temperatura powietrza przekracza 25°C.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne a odprawa emerytalna

Pracownik przeszedł na świadczenie przedemerytalne. Nie otrzymał wówczas odprawy emerytalnej. Obecnie uzyskał prawo do emerytury. Czy powinniśmy wypłacić mu odprawę emerytalną?

Czy zakres kontroli ZUS zależy od wielkości firmy

Prowadzę firmę. Przy realizacji zamówień pomaga mi mój syn, którego zgłosiłem do ubezpieczeń. Sami rozliczamy się z urzędem skarbowym i ZUS. Dokumenty do ZUS przesyłamy elektronicznie. Otrzymałem zawiadomienie z ZUS o planowanej w mojej firmie kontroli. Firma mieści się na podwórku mojego domu. Czy kontroler z ZUS ma prawo sprawdzać mój dom? Czy ZUS może kontrolować moją firmę, mimo że nikogo nie zatrudniam?

Jakiemu ustawodawstwu podlegają polscy pracownicy delegowani do pracy w Czechach na okres 3 lat

Nasza spółka budowlana ma siedzibę w Polsce. Podpisaliśmy z czeską firmą kontrakt na okres 3 lat na budowę osiedla mieszkaniowego. Do realizacji tego kontraktu zamierzamy wysłać 20 pracowników. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać zatrudnieni pracownicy i gdzie należy ich zgłosić do ubezpieczeń? Czy możliwe jest, aby oddelegowani pracownicy podlegali ubezpieczeniom w Polsce?

Zmiany w zakresie zawierania układów zbiorowych pracy

Od 20 czerwca br. zacznie obowiązywać ustawa z 28 marca 2008 r. zmieniająca ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 86, poz. 523). Zmiany dotyczą układów zbiorowych pracy w jednostkach sfery budżetowej. Nowelizacja wprowadziła nowe podmioty uprawnione ze strony pracodawcy do zawierania ponadzakładowych układów zbiorowych pracy w sferze budżetowej.

Wprowadzenie pracy zmianowej w zakładzie

W naszym przedsiębiorstwie nie było jak dotąd konieczności wprowadzenia zmianowej organizacji pracy. Obecnie ze względu na zmieniający się profil produkcji chcemy ustalić w zakładzie pracę zmianową. W radzie pracowników są członkowie organizacji związkowej naszego zakładu. Czy wprowadzając pracę zmianową, wystarczy, że poinformuję tylko radę pracowników o swoim zamiarze, czy muszę dodatkowo poinformować o tym związki zawodowe? Dodam, że nasz zakład zatrudnia 84 pracowników.

Informowanie pracowników przebywających na urlopach o zmianach w regulaminie pracy

Wprowadzamy zmiany do obowiązującego u nas regulaminu pracy. Informację o dokonanych zmianach zamierzamy podać na tablicy ogłoszeń w zakładzie. W ten sposób przekazujemy pracownikom ważne informacje dotyczące funkcjonowania firmy. Jednak kilku naszych pracowników przebywa obecnie na urlopach wychowawczych, macierzyńskich i bezpłatnych. Czy tym pracownikom powinniśmy przekazać w inny sposób informacje o zmianach w regulaminie pracy? W czasie tych urlopów nie zapoznają się raczej z informacją znajdującą się na tablicy ogłoszeń.

W jaki sposób ustalić wynagrodzenie pracownicy powracającej po urlopie wychowawczym

Jesteśmy dużym zakładem krawieckim. Zatrudniona przez nas od 8 lat pracownica ostatnie 3 lata spędziła na urlopie wychowawczym. Po powrocie chcemy ją skierować do pracy na stanowisko prasowaczki, odpowiadające jej kwalifikacjom (ze względu na to, że jej dotychczasową pracę - wbijanie nap - wykonuje obecnie maszyna). Czy musimy tę pracownicę wynagradzać tak samo (nie niżej) jak przed urlopem, czy powinna mieć takie wynagrodzenie jak inne prasowaczki?

Czy pracownicy przysługuje zwolnienie od pracy z powodu śmierci ojca jej konkubenta

Jedna z naszych pracownic od kilku lat jest w nieformalnym związku. Ostatnio poprosiła o udzielenie dania wolnego z powodu pogrzebu ojca swojego konkubenta. Czy przysługuje jej taki dzień wolny?

Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy

Prowadzę kadry w urzędzie gminy. Nasza pracownica przed podjęciem u nas pracy odbywała staż absolwencki. Dysponuje zaświadczeniem o odbyciu tego stażu podpisany przez starostę. Czy staż absolwencki podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy prawo do dodatku stażowego?

Jak postąpić w przypadku pracownika, którego pracodawca podejrzewa o chorobę

Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?

Jak prawidłowo zatrudniać osoby przy pracach sezonowych

W okresie letnim firmy często zatrudniają osoby do prac sezonowych. Osoby do wykonywania takich prac mogą być zatrudniane na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło.

Jak ustalać podstawę wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Obliczając dla pracownika wysokość wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego pracodawca w pierwszej kolejności musi ustalić podstawę wymiaru tego wynagrodzenia lub zasiłku. W podstawie uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika z 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Wynagrodzenie to ustala się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego przez pracownika w poszczególnych miesiącach przez 12.

Wymiar urlopu macierzyńskiego na drugie dziecko

Dwa lata temu jedna z naszych pracownic urodziła martwe dziecko. Obecnie pracownica ta ponownie jest w ciąży i niedługo będzie rodzić. W jakim wymiarze powinniśmy udzielić jej urlopu macierzyńskiego, jeśli pracownica nie ma innych dzieci - tak jak przy pierwszym, czy drugim porodzie?

Czy określenie wynagrodzenia zasadniczego na niższym poziomie niż wynagrodzenie minimalne jest zgodne z prawem

Zatrudniam pracowników z pensją podstawową w wysokości 1000 zł. Dodatkowo wypłacam im regulaminowe premie kwartalne (od 500 do 1000 zł). W miesiącach, w których nie wypłacam pracownikom premii kwartalnych, uzupełniam ich wynagrodzenie do stawki minimalnej. Czy muszę to robić, skoro uwzględniając premie średnio na miesiąc pracownicy zarabiają więcej niż wynosi stawka minimalna [(1000 zł x 3) + 500 zł] : 3 = 1166,67 zł? Niektórzy pracownicy, mimo iż wypłacam im wyrównania do 1126 zł, twierdzą, że nieprawidłowe jest to, że w umowie mają wpisane niższe wynagrodzenie niż minimalne. Czy to prawda?

Przychód z nieoprocentowanej pożyczki

Prowadzimy niewielką rodzinną firmę. Pożyczyliśmy naszemu długoletniemu pracownikowi na kilka miesięcy 5000 zł bez procentów z tytułu odsetek. Pracownik odda dług w 10 ratach po 500 zł. Wyraził pisemną zgodę na potrącanie rat ze swoich poborów. Wiemy, że z tytułu nieoprocentowanej pożyczki uzyskał przychód w postaci tego oprocentowania. Jak doliczyć mu ten przychód do pozostałych przychodów ze stosunku pracy? Czy całą wartość oprocentowania doliczyć mu do przychodu w miesiącu udzielenia pożyczki i w tym miesiącu potrącić od tego podatek i składki, czy doliczać mu odpowiednią miesięczną wartość oprocentowania i potrącać od niej podatek i składki przy każdej pensji?

Czy pracownik, którego zakład pracy ponownie zatrudni po przejściu na emeryturę, może zrzec się odprawy emerytalnej

Nasz pracownik przechodzi na emeryturę. Niebawem zatrudnimy go ponownie, ale tylko na 1/2 etatu. Pracownik poinformował nas, że w związku z tym, że będzie dalej u nas pracował, chce się zrzec odprawy emerytalnej. Czy jeżeli odbierzemy od pracownika takie oświadczenie na piśmie, to możemy niewypłacać mu odprawy?

Czy ukończenie 25 lat pozbawia prawa do renty rodzinnej

Zatrudniamy studenta 3. roku na podstawie umowy zlecenia. Zaczął już sesję egzaminacyjną i wszystkie egzaminy zaliczy do końca czerwca, a od października rozpocznie 4., ostatni rok studiów. Od 1998 r. ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym ojcu. Student - zleceniobiorca ukończy w sierpniu 25 lat. Czy ZUS wstrzyma mu prawo do renty rodzinnej od 1 października 2008 r., tj. od początku ostatniego roku studiów? Do jakiej daty zleceniobiorcy przysługuje prawo do renty?

Należności z tytułu odbywania zagranicznych podróży służbowych

Zakład pracy wysyłając pracownika w podróż służbową za granicę ma obowiązek zwrócić mu m.in. koszty podróży i noclegów. Pracodawca musi wypłacić pracownikowi także diety. Nawet zapewnienie bezpłatnego wyżywienia nie zwolni całkowicie pracodawcy z obowiązku wypłacenia diet. W takim przypadku pracownik powinien otrzymać za każdą dobę podróży 25% diety.

Porozumienie organizacji związkowych w sprawie tworzenia rady pracowników

W moim zakładzie pracy działają 2 organizacje związkowe, które przystąpiły do wyłaniania rady pracowników. Organizacje związkowe nie zawarły jednak porozumienia odnoszącego się do wszystkich kwestii, które powinny się w nim znaleźć. Przedstawiły mi porozumienie, które określa wyczerpująco zasady powoływania rady, ale nie odnosi się do drugiej kwestii, jaka powinna być uregulowana w takim porozumieniu, czyli do zasad funkcjonowania rady. Czy takie porozumienie jest ważne?

Zasiłek chorobowy z tytułu umowy zlecenia

Zleceniobiorca otrzyma zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przystąpi do tego ubezpieczenia dobrowolnie oraz ma wymagany okres wyczekiwania. Zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego otrzyma zleceniobiorca zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, nawet jeżeli nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu.

Uzupełnienie wynagrodzenia do stawki minimalnej

Zatrudniamy pracowników wynagradzanych stawką akordową. W niektórych miesiącach zatrudnieni wypracowują niższe wynagrodzenie od obowiązującego minimum. Uzupełniamy wówczas ich pensję do stawki minimalnej. Czy obliczając wynagrodzenie urlopowe tych pracowników należy w średniej brać pod uwagę także uzupełnienia wynagrodzeń do stawki minimalnej?

Czy można dyscyplinarnie zwolnić pracownicę w ciąży

Gdy u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa bądź taka organizacja funkcjonuje, ale nie reprezentuje interesów pracownicy, dopuszczalne jest rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w okresie ciąży pracownicy - art. 177 § 1 k.p. (uchwała Sądu Najwyższego z 18 marca 2008 r., II PZP 2/08).

Praca wykonywana podczas pobytu w więzieniu

W naszej firmie mamy regulamin wynagradzania, który przyznaje pracownikom nagrody jubileuszowe. Ustalając prawo do nagrody jubileuszowej bierzemy pod uwagę wszystkie zakończone okresy pracy oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jeden z naszych pracowników pracował podczas pobytu w zakładzie karnym i przedłożył nam stosowne zaświadczenie. Czy w takim przypadku powinnam zaliczyć ten okres do stażu pracy i do nagrody jubileuszowej?

Przekroczenie uprawnień przez pracownika

Jeden z pracowników podpisał klientowi mojej firmy oświadczenie, że zamówiony przez niego towar zostanie dostarczony w określonym terminie. Pracownik ten nie był uprawniony do składania takich oświadczeń, ponieważ jest zatrudniony przy innych pracach. Wyjaśniłem tę kwestię z klientem i poinformowałem go o innym terminie dostawy. Sprawa nie spowodowała zatem żadnych konsekwencji dla firmy. Czy mimo to mogę wypowiedzieć na tej podstawie pracownikowi umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony?

Czy trzeba przechowywać tarczki tachografu kierowców zatrudnionych na umowę zlecenia

W naszej firmie transportowej zatrudniamy kierowców na podstawie umów zleceń. Prowadzenie przez nich pojazdów jest rejestrowane za pomocą tachografów. Czy musimy przechowywać tarczki tachografu tych osób? Jeśli tak, to przez jaki czas?

Czy aresztowanie pracownika przerywa urlop

Udzieliliśmy pracownikowi 15 dni urlopu wypoczynkowego. W czasie tego urlopu pracownik został aresztowany. Czy w takim przypadku urlop wypoczynkowy zostaje przerwany i czy powinniśmy udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie?

Dodatek funkcyjny w publicznym ZOZ

Jesteśmy publicznym ZOZ. Czy mamy prawo uregulować w przepisach zakładowych szczegółowe zasady dotyczące wypłaty dodatku funkcyjnego w ten sposób, żeby np. nie przysługiwał on za czas choroby? Rozporządzenie z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie precyzuje szczegółów związanych z wypłatą tego składnika wynagrodzenia.

Prawidłowo określone wynagrodzenie dla osoby w pierwszym roku pracy

Niedawno zatrudniłem absolwenta studiów wyższych, dla którego jest to pierwsza praca w życiu. Pracownik ten ma wskazane w swojej umowie wynagrodzenie jako równowartość obowiązującego w danym roku wynagrodzenia minimalnego. Pracownik otrzymał przy pierwszej wypłacie 900,80 zł. Twierdzi, że zgodnie z zapisem w umowie powinien otrzymać 1126 zł. Nie przyjmuje do wiadomości, że osoby w pierwszym roku pracy obowiązuje niższa stawka. Czy mam rację w tym sporze z pracownikiem?

Informacja o możliwości utworzenia rady pracowników

Od kilku lat zatrudniamy niewiele powyżej 50 pracowników. Przed wejściem w życie ustawy o radach pracowników, tj. 23 maja 2006 r., powołaliśmy w naszym zakładzie przedstawicielstwo pracowników o uprawnieniach zbliżonych do rady pracowników. Informację o tym przesłaliśmy wówczas do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Czy w związku z tym mamy obowiązek poinformować pracowników w okresie od 24 marca do 23 lipca br. o możliwości utworzenia rady pracowników i jej uprawnieniach? Czy musimy tworzyć radę pracowników? Wydaje nam się, że skoro w naszym zakładzie działa już organ reprezentujący pracowników, to nie mamy takiego obowiązku. W naszym zakładzie nie działają związki zawodowe, a zakład jest firmą prywatną.

Ochrona praw pracowniczych w przypadku przejęcia zakładu pracy w UE

Pracownicy przejmowani w wyniku przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę mogą liczyć na ochronę nie tylko na poziomie prawa krajowego, ale także unijnego.

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Dodatek za pracę świadczoną po godzinach

Pracownik wystąpił do nas z żądaniem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe. Rzeczywiście, przez dwa dni przebywał w firmie dłużej (w godz. od 9.00 do 20.00, podczas gdy jego harmonogram czasu pracy przewiduje pracę w godz. od 9.00 do 17.00), co zostało stwierdzone w książce wejść/wyjść. Czy musimy spełnić żądanie pracownika, skoro wiemy, że podczas swoich zwykłych godzin roboczych sporo czasu (łącznie ponad 3 godziny) poświęcił na surfowanie po internecie (w celach prywatnych), zamiast na pracę? Czy możemy odmówić mu wypłaty wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych, argumentując to tym, że część czasu pracy wykorzystywał do celów prywatnych?

Regulamin funduszu socjalnego - dopłata do wypoczynku

W tym roku utworzyliśmy po raz pierwszy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Tworzymy właśnie regulamin funduszu. W regulaminie chcemy przyznać uprawnionym osobom prawo do dofinansowania do wypoczynku (w wysokości zależnej od dochodu na członka rodziny). Czy prawidłowe będzie wprowadzenie dodatkowo ograniczeń ilościowych przyznawania świadczeń, tzn. ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania do jednego rocznie (dla wszystkich uprawnionych) i ograniczenie możliwości otrzymania dofinansowania tylko do urlopów obejmujących co najmniej dwa tygodnie nieprzerwanego wypoczynku (w przypadku pracowników)? Spotkaliśmy się z różnymi opiniami na ten temat.

Czy specjaliście ds. płac grożą kary za wypłaty niezgodne z prawem dokonywane na polecenie pracodawcy

Niedawno podjęłam pracę jako specjalistka w zakresie kadr i płac. Zorientowałam się, że zakład pracy, w którym zostałam zatrudniona, rozlicza się z pracownikami niezgodnie z prawem (szef zwleka z wypłatą wynagrodzeń, część wynagrodzenia płaci „pod stołem”, zaniża należności z tytułu podróży służbowych itp.). Czy jako kadrowa mogę być pociągnięta do odpowiedzialności za postępowanie pracodawcy? Co zrobić, by nie narazić się na żadne zarzuty?

Jak rozliczyć składki za pracownika, który w jednym miesiącu był zatrudniony na różne etaty

Z pracownikiem, którego zatrudnialiśmy do 7 marca 2008 r. na pełny etat, zawarliśmy kolejną umowę o pracę od 17 marca br., z tym że już w niepełnym wymiarze czasu pracy, tj. na 1/2 etatu. W marcu pracownik otrzymał wynagrodzenie i ekwiwalent za urlop z tytułu pierwszej umowy, a pod koniec miesiąca otrzyma również wynagrodzenie za czas pracy na pół etatu. Czy składki za tego pracownika należne za marzec br. mamy rozliczyć w jednym, czy w dwóch raportach rozliczeniowych?

Czy niewykorzystanego urlopu na żądanie należy udzielić do 31 marca danego roku

Pracownik nie wykorzystał 8 dni urlopu wypoczynkowego za 2007 r. W zeszłym roku nie korzystał również z żadnego dnia urlopu na żądanie. Czy tego urlopu również należy mu udzielić do końca marca br.?

Czy prowizję za zakup bonów towarowych można pokryć ze środków zfśs

Zamierzamy najuboższym pracownikom zakupić ze środków zfśs bony towarowe na Wielkanoc. Mamy przy ich zakupie zapłacić 1% prowizję. Czy tę prowizję można pokryć ze środków zfśs?

Niezdolność do pracy a podpisywanie dokumentów firmowych

Prowadzę małą firmę, w której zatrudniam 20 osób. Co prawda, obsługę księgową prowadzi wyspecjalizowana firma, ale listy płac zawsze podpisuję osobiście. Czy w czasie zwolnienia lekarskiego mogę podpisywać takie listy?

Obowiązki pracodawcy w zakresie funkcjonowania rad pracowników

Od 24 marca 2008 r. rady pracowników będą tworzyć pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników. Oznacza to, że rady pracowników będzie musiało tworzyć zdecydowanie więcej firm niż dotychczas. Do tej pory obowiązek ich powołania mieli tylko pracodawcy zatrudniających co najmniej 100 pracowników.

Kiedy się należy wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy

Pracodawca ma obowiązek zwolnienia pracownika od pracy w sytuacjach związanych z koniecznością stawienia się pracownika przed różnymi organami i instytucjami. W rzadkich przypadkach pracodawca jest zobowiązany zapłacić pracownikowi za czas takiego zwolnienia. Najczęściej jednak pracownik będzie mógł dochodzić rekompensaty pieniężnej za utracone wynagrodzenie od organu (instytucji), który go wezwał.

Cudzoziemcy zza wschodniej granicy mogą pracować w Polsce dłużej bez zezwoleń

Od 1 lutego 2008 r. zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców bez zezwolenia. W wyniku nowelizacji Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia przez 6 miesięcy w czasie kolejnych 12 miesięcy, a nie jak do tej pory maksymalnie przez 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

Dodatek do wynagrodzenia przyznawany na pewien czas

Chcielibyśmy dodatkowo wynagrodzić pracowników zaangażowanych w sporządzenie bilansu. Planujemy przyznać tym pracownikom w regulaminie wynagradzania dodatek bilansowy do wynagrodzenia. Do dodatku mieliby jednak prawo tylko w tych miesiącach, w których sporządza się bilans. W naszej firmie jest to okres od stycznia do marca. Z początkiem kwietnia automatycznie traciliby prawo do dodatku i nie otrzymywaliby go do grudnia włącznie. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe?

REKLAMA