| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Cudzoziemcy zza wschodniej granicy mogą pracować w Polsce dłużej bez zezwoleń

Cudzoziemcy zza wschodniej granicy mogą pracować w Polsce dłużej bez zezwoleń

Od 1 lutego 2008 r. zmieniły się przepisy dotyczące zatrudniania w Polsce cudzoziemców bez zezwolenia. W wyniku nowelizacji Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia przez 6 miesięcy w czasie kolejnych 12 miesięcy, a nie jak do tej pory maksymalnie przez 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy.


Zgodnie z dotychczasowymi, jak i nowymi przepisami cudzoziemiec z Ukrainy, Białorusi i Rosji może pracować w ciągu 12 miesięcy w Polsce bez zezwolenia w sumie przez 6 miesięcy. Różnica polega jednak na tym, że nowa regulacja pozwala na wykonywanie cudzoziemcowi pracy w Polsce bez zezwolenia nieprzerwanie przez 6 miesięcy. Dotychczasowe przepisy przewidywały możliwość wykonywania pracy bez pozwolenia jedynie przez 3 miesiące w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Oznaczało to, że przed zmianą przepisów cudzoziemiec, aby wykonywać pracę przez 6 miesięcy w roku bez zezwolenia, musiał po 3 miesiącach takiej pracy mieć kolejne 3 miesiące przerwy. Dopiero po takiej przerwie w drugim półroczu mógł ponownie przez 3 miesiące pracować bez pozwolenia.

WAŻNE!

Po zmianie przepisów cudzoziemcy zza wschodniej granicy mogą pracować w Polsce bez zezwolenia nieprzerwanie przez 6 miesięcy.

Nie ma przeszkód, aby okresy zatrudnienia w Polsce bez pozwolenia były przerywane i obejmowały np. 4 miesiące pracy, następnie 2 miesiące przerwy i ponownie 2 miesiące pracy.

Pracodawcy zatrudniający Ukraińców, Białorusinów i Rosjan nadal muszą zarejestrować oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy tym cudzoziemcom w powiatowym urzędzie pracy. Rejestracji należy dokonywać w urzędzie właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Oświadczenie musi zawierać dane określające pracodawcę, cudzoziemca oraz wyrażać zamiar zatrudnienia w określonym czasie na warunkach uregulowanych w przepisach dopuszczających pracę cudzoziemców bez zezwolenia. Wzór takiego oświadczenia znajdą Państwo na stronie internetowej „MONITORA” (www.mp.infor.pl) w zakładce „dokumenty, wzory, formularze” albo w powiatowych urzędach pracy. Rejestracja oświadczenia w powiatowym urzędzie pracy jest bezpłatna zarówno dla pracodawcy, jak i cudzoziemca.

Zarejestrowane przez polskiego pracodawcę oświadczenie daje podstawę do uzyskania przez cudzoziemca w polskiej placówce dyplomatyczno-konsularnej w kraju jego stałego pobytu wizy, która jest potrzebna do podjęcia pracy w Polsce.

Wykonywanie pracy w Polsce przez Ukraińców, Białorusinów i Rosjan bez zezwolenia dotyczy wszystkich branż.

• art. 87 ust. 1 pkt 7 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.),

• § 1 pkt 2, § 2 rozporządzenia z 29 stycznia 2008 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonywania pracy przez cudzoziemców bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (DzU nr 17, poz. 106).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »