reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Wprowadzenie pracy zmianowej w zakładzie

Wprowadzenie pracy zmianowej w zakładzie

W naszym przedsiębiorstwie nie było jak dotąd konieczności wprowadzenia zmianowej organizacji pracy. Obecnie ze względu na zmieniający się profil produkcji chcemy ustalić w zakładzie pracę zmianową. W radzie pracowników są członkowie organizacji związkowej naszego zakładu. Czy wprowadzając pracę zmianową, wystarczy, że poinformuję tylko radę pracowników o swoim zamiarze, czy muszę dodatkowo poinformować o tym związki zawodowe? Dodam, że nasz zakład zatrudnia 84 pracowników.

RADA

W Państwa zakładzie nie wystarczy przekazać informacji o zamiarze wprowadzenia systemu zmianowego radzie pracowników. Na zmianę regulaminu pracy, w którym należy ustalić, że praca w zakładzie będzie się odbywać w ramach pracy zmianowej muszą Państwo uzyskać zgodę działającej w zakładzie pracy organizacji związkowej.

UZASADNIENIE

Wprowadzenie w zakładzie pracy zmianowej wymaga zmiany regulaminu pracy lub układu zbiorowego pracy albo obwieszczenia w zależności od tego, w którym z tych przepisów wewnątrzzakładowych zostały uregulowane systemy i rozkłady czasu pracy. Jeżeli u Państwa obowiązuje regulamin pracy, to w nim należy ustalić wprowadzenie pracy zmianowej. W celu zmiany regulaminu pracy niezbędne jest uzyskanie zgody działającej u Państwa zakładowej organizacji związkowej. Proces ten może okazać się długi i trudny do zrealizowania, dlatego wprowadzenie pracy zmianowej należałoby zacząć od niego. Jeżeli nie uzgodnią Państwo zmiany w regulaminie pracy z organizacją związkową w terminie ustalonym przez strony, wówczas mają Państwo prawo wprowadzić pracę zmianową w regulaminie jednostronnie.

Regulamin pracy wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od dnia przekazania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w zakładzie pracy.

WAŻNE!

Pracę zmianową ustala się w regulaminie pracy, układzie zbiorowym pracy lub w obwieszczeniu.

Dopiero gdy zmiana regulaminu pracy zostanie przeprowadzona pomyślnie, o zamiarze wprowadzenia zmianowej organizacji pracy w zakładzie należy powiadomić radę pracowników. W przypadku gdy członkami rady są działacze związkowi, będzie to bardziej obowiązek wynikający z ustawy o radach pracowników niż naprawdę informacyjny. Jednak jego wypełnienie jest konieczne, ponieważ będzie zmieniona organizacja pracy całego zakładu, a o tym rada pracowników musi być powiadomiona. Po przekazaniu informacji należy przeprowadzić na ten temat konsultacje z radą.

W omawianym przypadku przekazanie informacji i konsultacje z radą będą zwykłą formalnością, ponieważ członkowie rady występowali wcześniej w roli działaczy związkowych i mają już wiedzę na temat planowanej przez Państwa zmiany.

• art. 1041 § 1 pkt 1, pkt 2, art. 1042 § 1, art. 1043, art. 146, art. 150 § 2 Kodeksu pracy,

• art. 13 ust. 1 pkt 3, art. 14 ust. 1 ustawy z 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (DzU nr 79, poz. 550).

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama