REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia nie jest pożyczką

REKLAMA

Nasz szef co miesiąc każe wypłacać jednej z pracownic (na jej prośbę) zaliczki na poczet przyszłej pensji już kilka dni po przelaniu wynagrodzenia za dany miesiąc. Pracownica co miesiąc otrzymuje więc część wypłaty na około 20 dni przed terminem jej wymagalności. Mam wątpliwości, czy taka zaliczka nie jest w świetle przepisów podatkowych pożyczką i czy pracownicy nie należy doliczyć do przychodu ewentualnych odsetek, jakie by zapłaciła pożyczając pieniądze na te 20 dni w banku lub w SKOK?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Zaliczka na poczet przyszłego (najbliższego) wynagrodzenia nie jest pożyczką. Nie należy więc naliczać żadnych hipotetycznych odsetek od wypłaconej pracownicy zaliczki.

UZASADNIENIE

Pracodawca może na prośbę pracownika wypłacić mu wcześniej część przyszłego wynagrodzenia jako zaliczkę. Wątpliwości budzi kwestia, jak potraktować taką wypłatę i jak ją rozliczyć.

Według Słownika Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN SA - zaliczka jest to część należności wpłacana lub wypłacana z góry na poczet tej należności. Zgodnie z przytoczoną definicją, wypłacona pracownikowi w danym miesiącu zaliczka stanowi część należności (wynagrodzenia ze stosunku pracy) otrzymanej przez niego na poczet tej należności (tj. przyszłego wynagrodzenia). Natomiast według Słownika Języka Polskiego - pożyczka to danie komuś albo wzięcie od kogoś pieniędzy lub jakichś rzeczy na pewien czas, z zastrzeżeniem zwrotu w określonym terminie (w drugim znaczeniu - to, co zostało pożyczone).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypłata „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia” nie może być więc traktowana przez płatnika jako udzielona pracownikowi pożyczka, gdyż jest to wypłacenie pracownikowi z góry pewnej kwoty pieniędzy, do których pracownik nabywa prawo świadcząc pracę. Są to pieniądze, których pracownik nie może jeszcze się domagać (terminem wymagalności jest termin przyjęty w przepisach wewnątrzzakładowych jako termin wypłaty), ale do których pracownik nabędzie prawo jeszcze w danym okresie płatności (najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca). Problematyczne byłoby udzielanie zaliczek na dłuższe okresy, np. na poczet 6-miesięcznych zarobków.

ZAGROŻENIE

Udzielanie zaliczek w wysokości wielomiesięcznych poborów pracownika może zostać potraktowane przez organy skarbowe jako udzielanie pracownikowi zawoalowanych pożyczek.

Zaliczka na poczet wynagrodzenia jest przychodem ze stosunku pracy. Ponieważ ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia rodzajów przychodów w sposób wyczerpujący, a jedynie podaje przykładowe świadczenia stanowiące przychody ze stosunku pracy, właściwe jest stwierdzenie, że do tych przychodów należy również wliczyć „zaliczkę na poczet przyszłego wynagrodzenia”.

O tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy czy stosunków pokrewnych, decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik czy także inna osoba niezwiązana (aktualnie i w przeszłości) z pracodawcą.

REKLAMA

Zaliczka staje się przychodem z chwilą jej otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika (pracownika). Od kwoty zaliczki pracodawca jako płatnik jest zobowiązany do obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy. Należy wziąć również pod uwagę, że pobór zaliczki na podatek dochodowy następuje od sumy wypłat pieniężnych w danym miesiącu. Ponieważ płatnik przekazuje kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy dopiero w następnym miesiącu po miesiącu, w którym dokonał wszelkiego rodzaju wypłat pieniężnych z tytułu stosunku pracy i pobrał od nich zaliczki, firma może uwzględnić w danym miesiącu fakt wypłacenia pracownikowi w jednym dniu „zaliczki na poczet przyszłego wynagrodzenia” i zwrotu tej zaliczki (przez pomniejszenie o jej równowartość wypłacanej pensji) w „następnym” dniu.

Zaliczka na poczet przyszłego wynagrodzenia nie jest również zaliczką w rozumieniu Kodeksu pracy. Tą ostatnią są wypłaty na rzecz pracownika dokonywane z obowiązkiem zwrotu lub rozliczenia się, związane z koniecznością poniesienia przez niego wydatków w celu wykonania pracy, które powinien pokryć pracodawca. Będą to np. zaliczki udzielone na poczet kosztów podróży służbowej czy na zakup materiałów potrzebnych pracownikowi do pracy albo paliwa do samochodu służbowego. Pieniądze przekazane pracownikowi jako zaliczka stanowią mienie powierzone, z którego ma on obowiązek rozliczyć się na podstawie rachunków za zakupy.

Zaliczką w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy nie jest więc wynagrodzenie zaliczkowe, czyli część wynagrodzenia wypłaconego na poczet wynagrodzenia przyszłego przed terminem jego wymagalności (wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2001 r., I PKN 552/00).

Podstawa prawna:

art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

art. 87 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy.

Izabela Nowacka

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA