| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

Powinien Pan uzupełnić wypłacone wcześniej świadczenie urlopowe. Druga rata świadczenia jest zwolniona ze składek pod warunkiem, że suma rat wypłaconego świadczenia nie przekroczy odpisu podstawowego odpowiedniego do warunków zatrudnienia danego pracownika.

UZASADNIENIE

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakłada na pracodawców wypłacających świadczenia urlopowe obowiązek ich wypłaty bez wniosku pracownika, najpóźniej w dniu poprzedzającym pierwszy minimum 14-dniowy wypoczynek pracownika w danym roku kalendarzowym. Większość małych przedsiębiorstw wypłacających świadczenia urlopowe wypłaca je w maksymalnej możliwej wysokości, która jest zwolniona z oskładkowania, tj. w wysokości odpisu podstawowego na fundusz socjalny obowiązującego w danym roku.

Prezes GUS ma obowiązek ogłoszenia przeciętnego wynagrodzenia będącego podstawą naliczenia odpisu na dany rok do 20 lutego danego roku (w tym roku nastąpiło to np. 19 lutego). W związku z tym, że odpisy podstawowe na dany rok są znane najwcześniej w połowie lutego danego roku, pracodawcy spotykają się z koniecznością wypłaty świadczeń urlopowych nie znając jeszcze ich wysokości. Dotyczy to świadczeń urlopowych dla pracowników, którzy wykorzystują minimum dwutygodniowy urlop na początku roku, przed ogłoszeniem podstawy naliczenia odpisu podstawowego przez GUS. W takich przypadkach należy przyjąć, że pracownikowi trzeba wypłacić świadczenie urlopowe w maksymalnej wysokości przysługującej za rok ubiegły.

WAŻNE!

Wstrzymywanie wypłaty świadczenia urlopowego do ogłoszenia przez Prezesa GUS kwoty będącej podstawą do naliczenia odpisu podstawowego na dany rok jest nieprawidłowe.

Jeżeli w wyniku wypłaty świadczenia urlopowego na początku roku nastąpiłoby zawyżenie świadczenia (odpis okazałby się niższy niż w ubiegłym roku), aby odzyskać nadpłacone pieniądze, pracodawca powinien uzyskać od pracownika zgodę na dokonanie potrącenia lub dochodzić jego zwrotu przed sądem na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Na ogół mamy jednak do czynienia z odwrotną sytuacją. Odpis podstawowy w danym roku jest wyższy niż w ubiegłym (np. na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach w 2008 r. wynosi 906,61 zł, podczas gdy w zeszłym roku wynosił 804,60 zł). W takim przypadku pracodawca powinien niezwłocznie po uzyskaniu informacji na temat prawidłowej wysokości świadczenia urlopowego w danym roku uzupełnić pracownikowi wypłaconą wcześniej kwotę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »