Kategorie

Czy druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek

Arkadiusz Mika
Wypłacam swoim pracownikom świadczenia urlopowe w maksymalnej wysokości zwolnionej ze składek. Czy świadczenie urlopowe wypłacone w lutym br. w wysokości odpisu podstawowego na 2007 r. powinienem uzupełnić po ogłoszeniu wysokości odpisu na bieżący rok? Czy taka druga rata świadczenia urlopowego jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

RADA

Powinien Pan uzupełnić wypłacone wcześniej świadczenie urlopowe. Druga rata świadczenia jest zwolniona ze składek pod warunkiem, że suma rat wypłaconego świadczenia nie przekroczy odpisu podstawowego odpowiedniego do warunków zatrudnienia danego pracownika.

UZASADNIENIE

Reklama

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nakłada na pracodawców wypłacających świadczenia urlopowe obowiązek ich wypłaty bez wniosku pracownika, najpóźniej w dniu poprzedzającym pierwszy minimum 14-dniowy wypoczynek pracownika w danym roku kalendarzowym. Większość małych przedsiębiorstw wypłacających świadczenia urlopowe wypłaca je w maksymalnej możliwej wysokości, która jest zwolniona z oskładkowania, tj. w wysokości odpisu podstawowego na fundusz socjalny obowiązującego w danym roku.

Prezes GUS ma obowiązek ogłoszenia przeciętnego wynagrodzenia będącego podstawą naliczenia odpisu na dany rok do 20 lutego danego roku (w tym roku nastąpiło to np. 19 lutego). W związku z tym, że odpisy podstawowe na dany rok są znane najwcześniej w połowie lutego danego roku, pracodawcy spotykają się z koniecznością wypłaty świadczeń urlopowych nie znając jeszcze ich wysokości. Dotyczy to świadczeń urlopowych dla pracowników, którzy wykorzystują minimum dwutygodniowy urlop na początku roku, przed ogłoszeniem podstawy naliczenia odpisu podstawowego przez GUS. W takich przypadkach należy przyjąć, że pracownikowi trzeba wypłacić świadczenie urlopowe w maksymalnej wysokości przysługującej za rok ubiegły.

WAŻNE!

Wstrzymywanie wypłaty świadczenia urlopowego do ogłoszenia przez Prezesa GUS kwoty będącej podstawą do naliczenia odpisu podstawowego na dany rok jest nieprawidłowe.

Jeżeli w wyniku wypłaty świadczenia urlopowego na początku roku nastąpiłoby zawyżenie świadczenia (odpis okazałby się niższy niż w ubiegłym roku), aby odzyskać nadpłacone pieniądze, pracodawca powinien uzyskać od pracownika zgodę na dokonanie potrącenia lub dochodzić jego zwrotu przed sądem na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu.

Reklama

Na ogół mamy jednak do czynienia z odwrotną sytuacją. Odpis podstawowy w danym roku jest wyższy niż w ubiegłym (np. na pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach w 2008 r. wynosi 906,61 zł, podczas gdy w zeszłym roku wynosił 804,60 zł). W takim przypadku pracodawca powinien niezwłocznie po uzyskaniu informacji na temat prawidłowej wysokości świadczenia urlopowego w danym roku uzupełnić pracownikowi wypłaconą wcześniej kwotę.

Świadczenie urlopowe jest zwolnione z oskładkowania do wysokości odpisu podstawowego. Przepisy nie uzależniają prawidłowości zwolnienia składkowego od tego, czy świadczenie będzie wypłacone od razu w całości, czy w ratach.

PRZYKŁAD

Pracownik rozpoczyna miesięczny urlop od 31 marca br. Pracodawca wypłacił mu 25 marca 1/3 należnej kwoty świadczenia urlopowego, ponieważ chwilowo nie mógł więcej. Dzięki temu pracownik mógł wcześniej wykupić ubezpieczenie na wyjazd. Resztę pieniędzy szef przekazał podwładnemu 28 marca 2008 r. Takie postępowanie jest prawidłowe, gdyż przed rozpoczęciem wykorzystywania urlopu zatrudniony mógł już dysponować pełną kwotą świadczenia. Całość świadczenia podlega zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Cała kwota świadczenia urlopowego wypłacanego w ratach powinna zostać przekazana pracownikowi najpóźniej w przeddzień wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. Oczywiście nie dotyczy to Pana przypadku, gdyż w przeddzień urlopu pracownika nie znał Pan prawidłowej wysokości świadczenia.

Świadczenie urlopowe zawsze podlega opodatkowaniu.

Podstawa prawna:

• art. 3 ust. 4-6 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),

• obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 19 lutego 2008 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2007 r. i w drugim półroczu 2007 r. (MP nr 16, poz. 181).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - umowa o dzieło 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów o dzieło - czy Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto w 2022 r.?

  PIP przeprowadzi kontrolę bez zapowiedzi

  Kontrola PIP już niedługo będzie mogła odbyć się bez zapowiedzi. Przewidziano to w nowelizacji ustawy Prawo przedsiębiorców.

  Lodołamacze 2021 - zgłoszenia do 15 sierpnia!

  Lodołamacze 2021 - zapraszamy do udziału w 16 edycji konkursu! Patronem medialnym wydarzenia jest portal Infor.pl.

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany?

  Zasiłek macierzyński - jakie zmiany chce wprowadzić ZUS? Czym jest okres wyczekiwania?

  Podatki i składka zdrowotna - zmiany od 1 stycznia 2022 r.

  Podatki i składka zdrowotna - jakie zmiany wprowadza Polski Ład? Co zmieni się od 1 stycznia 2022 r.?

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r.

  Planner kadrowo-płacowy na sierpień 2021 r. wymienia wszystkie obowiązki miesięczne. Jaki jest wymiar czasu pracy w sierpniu? Ile wynosi dodatek nocny?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.