Kategorie

Dodatek za pracę świadczoną po godzinach

Markuszewska-Domańska Żaneta
Pracownik wystąpił do nas z żądaniem wypłaty dodatkowego wynagrodzenia i dodatku za godziny nadliczbowe. Rzeczywiście, przez dwa dni przebywał w firmie dłużej (w godz. od 9.00 do 20.00, podczas gdy jego harmonogram czasu pracy przewiduje pracę w godz. od 9.00 do 17.00), co zostało stwierdzone w książce wejść/wyjść. Czy musimy spełnić żądanie pracownika, skoro wiemy, że podczas swoich zwykłych godzin roboczych sporo czasu (łącznie ponad 3 godziny) poświęcił na surfowanie po internecie (w celach prywatnych), zamiast na pracę? Czy możemy odmówić mu wypłaty wynagrodzenia z tytułu godzin nadliczbowych, argumentując to tym, że część czasu pracy wykorzystywał do celów prywatnych?

RADA

Nie mają Państwo obowiązku wypłacenia pracownikowi należności z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Należy przyjąć, że praca wykonywana przez niego po godzinach pracy przewidzianych w harmonogramie była usuwaniem wadliwości (nieefektywności) pracy świadczonej w godzinach harmonogramowych. Dodatkowe należności nie przysługują również wtedy, gdy pracownik świadczył pracę w godz. od 17.00 do 20.00 bez polecenia pracodawcy.

UZASADNIENIE

Reklama

Chociaż definicja czasu pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy) mówi, że czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy i w zasadzie nie odróżnia czasu faktycznej pracy od czasu pozostawania do dyspozycji pracodawcy, to nie można przyjąć, że jej świadczeniem jest już przebywanie w miejscu pracy, za które jest należne wynagrodzenie. Wynagrodzenie przysługuje bowiem za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.

Pracę nadliczbową pracownik świadczy na polecenie pracodawcy wtedy, gdy szef każe mu zostać dłużej w pracy w celu wykonania dodatkowej pracy, dokończenia przygotowania pewnej partii towaru itp. W przedstawionej sytuacji trzeba rozpatrzyć 2 przypadki:

1) pracownik świadczy pracę do godz. 20.00 bez polecenia pracodawcy.

Z Państwa pytania nie wynika, że praca w godz. od 17.00 do 20.00 była świadczona na polecenie pracodawcy. Jeżeli więc pracownik samodzielnie zadysponował swoim czasem pracy tak, że podczas części normalnych godzin pracy jej nie wykonywał, a następnie część zadań wykonał w godz. od 17.00 do 20.00, to za pracę po „harmonogramowych” godzinach nie będą mu przysługiwały żadne świadczenia;

2) pracodawca nakazał pracownikowi pracę w godz. 17.00 - 20.00.

Reklama

Pracownik surfując po internecie w celach prywatnych nie świadczył w tym czasie pracy. Przy założeniu, że przerwa nie była spowodowana winą pracodawcy, nie można tego czasu wliczyć do czasu pracy. Zgodnie z art. 82 Kodeksu pracy, za wadliwe wykonywanie z winy pracownika produktów lub usług wynagrodzenie nie przysługuje. Przepis ten najczęściej znajduje zastosowanie dla pracowników wynagradzanych według stawek akordowych lub objętych normami pracy. Należy go rozumieć jednak nie tylko w odniesieniu do prac produkcyjnych i usługowych, ale szerzej jako generalne wskazanie, że za wadliwą pracę (także biurową) wynagrodzenie nie przysługuje. W konsekwencji za „siedzenie” w pracy bez jej świadczenia wynagrodzenie nie przysługuje. Jeżeli wskutek wadliwie wykonanej pracy zawinionej przez pracownika nastąpiło obniżenie jakości produktu lub usługi, wynagrodzenie może zostać odpowiednio zmniejszone. W przypadku Państwa pracownika oznacza to, że za czas surfowania po internecie nie otrzyma wynagrodzenia. Za czas pracy przy usuwaniu wady wynagrodzenie nie przysługuje.

Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z 20 listopada 1997 roku (III APa 63/97), „usuwanie następstw wadliwie wykonywanej pracy, usterek nie należy do czasu pracy pracownika. Praca tego rodzaju nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.” W Państwa przypadku należy więc przyjąć, że praca „po godzinach” na polecenie pracodawcy, będąca konsekwencją wadliwej pracy w wyznaczonych godzinach, jest usuwaniem wady (wadliwej pracy), za którą wynagrodzenie nie przysługuje. Pracownik pozostał bowiem w pracy, aby wykonać zadania przydzielone mu przez pracodawcę, które mógł wykonać w normalnym czasie pracy, ale tego nie zrobił, ponieważ poświęcił czas pracy na surfowanie w internecie w celach prywatnych.

Jeżeli pracownik do godz. 20.00 wykonał należycie pracę, którą powinien wykonać w swojej dniówce roboczej, to przysługuje mu za ten dzień (8 godzin pracy) wynagrodzenie stosownie do przepisu mówiącego, że jeżeli wadliwość produktu lub usługi została usunięta przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie odpowiednie do jakości produktu lub usługi.

Należy pamiętać, że to na Państwu, jako pracodawcy, leży obowiązek wykazania winy pracownika, jeżeli stwierdzą Państwo, że praca nie była wykonana z należytą starannością i sumiennością w czasie normalnych godzin pracy.

• art. 80, art. 82, art. 128 § 1, art. 1511 Kodeksu pracy.

Żaneta Markuszewska-Domańska

specjalista w zakresie prawa pracy

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?