reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zbiorowe prawo pracy > Rady pracowników > Porozumienie organizacji związkowych w sprawie tworzenia rady pracowników

Porozumienie organizacji związkowych w sprawie tworzenia rady pracowników

W moim zakładzie pracy działają 2 organizacje związkowe, które przystąpiły do wyłaniania rady pracowników. Organizacje związkowe nie zawarły jednak porozumienia odnoszącego się do wszystkich kwestii, które powinny się w nim znaleźć. Przedstawiły mi porozumienie, które określa wyczerpująco zasady powoływania rady, ale nie odnosi się do drugiej kwestii, jaka powinna być uregulowana w takim porozumieniu, czyli do zasad funkcjonowania rady. Czy takie porozumienie jest ważne?

RADA

Należy przyjąć, że przedstawione Państwu przez organizacje związkowe porozumienie jest ważne. Najważniejszymi elementami porozumienia są zasady wyboru rady pracowników. Skoro związki zawodowe określiły te zasady i stoją na stanowisku, że porozumienie zostało zawarte, nie ma podstaw do dokonania wyboru rady przez pracowników spośród kandydatów wskazanych przez organizacje związkowe.

UZASADNIENIE

Jeśli u pracodawcy działa:

jedna organizacja związkowa - zarząd organizacji wybiera członków rady pracowników i powiadamia o tym pracodawcę,

więcej niż jedna organizacja związkowa - organizacje wspólnie wybierają radę pracowników i powiadamiają o tym pracodawcę.

W drugim przypadku organizacje związkowe muszą dojść do porozumienia w kwestii zasad powoływania i funkcjonowania rady pracowników. W razie niezawarcia takiego porozumienia w terminie 30 dni od daty rozpoczęcia negocjacji (przez rozpoczęcie negocjacji uznajemy moment, w którym wszystkie uprawnione organizacje zostaną zaproszone do rozmów), organizacje związkowe powiadamiają o tym pracodawcę, a wyboru członków rady pracowników dokonują pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych przez organizacje związkowe.

Zawarcie takiego porozumienia jest obligatoryjne w każdej sytuacji, nawet wówczas, gdy liczba organizacji związkowych odpowiada liczbie członków rady.

WAŻNE!

Porozumienie zawierane przy powoływaniu rady pracowników między organizacjami związkowymi powinno określać zasady powoływania i funkcjonowania rady pracowników.

Porozumienie nie musi być jednoznaczne z wyborem członków rady, powinno jedynie odnosić się w tym zakresie do zasad tego wyboru.

Zasady wyboru rady pracowników to przede wszystkim wskazanie uprawnień w zakresie liczby powoływanych członków rady przez poszczególne związki zawodowe.

Drugi z elementów porozumienia - zasady funkcjonowania rady - jest opisany w ustawie o radach pracowników. Rada pracowników jest dodatkowo zobowiązana uchwalić swój regulamin działania. Dokument ten powinien wyczerpująco określać wszystkie zasady działania rady. Zapisy porozumienia zawieranego między organizacjami związkowymi mogą nie pokrywać się z regulaminem rady pracowników. Mogą dotyczyć np. zasad współpracy rady z działającymi w zakładzie pracy związkami zawodowymi. Jednak należy przyjąć, że m.in. z powodu konieczności późniejszego stworzenia regulaminu rady pracowników brak w porozumieniu między związkami regulacji dotyczących działania rady nie przesądza o tym, że porozumienie nie zostało zawarte.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rodzewicz Kudlicki & Rodzewicz

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama