Dodatek funkcyjny w publicznym ZOZ
REKLAMA
RADA
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy wewnątrzzakładowe publicznego zakładu opieki zdrowotnej nie mogą zawierać zapisów pozbawiających jego pracowników dodatku funkcyjnego za czas choroby. Przepis aktu wewnętrznego zawierający takie postanowienia byłby niezgodny z prawem jako mniej korzystny od przepisów powszechnie obowiązujących.
UZASADNIENIE
Rozporządzenie z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej precyzuje składniki wynagrodzenia za pracę, jakie mogą przysługiwać pracownikom zatrudnionym w tych zakładach oraz ich wysokość i zasady przyznawania. Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi ZOZ zatrudnionemu na stanowisku związanym z kierowaniem określonym zespołem osób lub całym zakładem. Jest on ustalany procentowo w stosunku do wynagrodzenia za pracę pracownika, któremu przysługuje. Rozporządzenie w sposób szczegółowy precyzuje stanowiska pracy, na których jest wypłacany ten składnik wynagrodzenia, jak również jego maksymalną wysokość.
REKLAMA
Jeżeli chodzi o zasady jego przyznawania, to zostały one zawarte wyłącznie w jednym przepisie rozporządzenia. Zgodnie z nim przy ustalaniu stawki dodatku funkcyjnego pracodawca powinien kierować się w szczególności wielkością komórki organizacyjnej oraz stopniem trudności i złożoności wykonywanych prac. Konsekwencją takiego zapisu jest niewątpliwie prawo pracodawcy do decydowania wyłącznie o wysokości tego dodatku w przepisanych granicach, ale już nie o możliwości wyłączenia do niego prawa pracownika np. w przypadku choroby.
Nie można bowiem wskazać żadnej podstawy prawnej, na podstawie której pracodawca nabywałby kompetencje w zakresie decydowania o warunkach przyznawania dodatku funkcyjnego. Ustawodawca nie przewidział możliwości wyłączenia prawa pracownika publicznego zakładu opieki zdrowotnej do tego świadczenia, jak również do kształtowania w sposób odrębny zasad jego przyznawania.
Twierdzenie, iż rozporządzenie nie precyzuje w sposób dostateczny szczegółów związanych z wypłatą tego składnika wynagrodzenia, należy uznać za nieuzasadnione. Może na to wskazywać chociażby fakt, że zasady przyznawania innych składników wynagrodzenia przysługujących pracownikom ZOZ, np. dodatek za wieloletnią pracę, zostały określone w rozporządzeniu w sposób znacznie bardziej szczegółowy. Jeśli zatem ustawodawca widziałby konieczność większego sprecyzowania warunków wypłaty dodatków funkcyjnych dla pracowników, to również uczyniłby to w tym akcie prawnym lub wyraźnie nakazał uregulowanie szczegółów dotyczących wypłaty tego składnika na poziomie zakładowym.
Tymczasem w sposób precyzyjny zostały określone stanowiska pracy, na których taki dodatek przysługuje, oraz maksymalna wysokość tego dodatku będąca w połączeniu z wynagrodzeniem zasadniczym pracownika ZOZ. Należy zatem przyjąć, że taka regulacja przepisów była celowa i stanowiła zamierzoną wolę prawodawcy, który przyznał dodatek funkcyjny określonej grupie pracowników w każdym miesiącu pozostawania przez nich w zatrudnieniu.
Wprowadzenie do przepisów wewnątrzzakładowych zapisów pozbawiających pracownika ZOZ dodatku funkcyjnego w okresie choroby byłoby sprzeczne z powszechnie obowiązującymi regulacjami w tym zakresie. Przepisy aktów wewnętrznych zgodnie z jedną z podstawowych zasad w prawie pracy wyrażonych w Kodeksie pracy nie mogą być dla pracowników mniej korzystne od przepisów powszechnych. Takim przepisem powszechnym jest w tej sytuacji rozporządzenie z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Podstawa prawna:
• art. 9 § 2 Kodeksu pracy,
• § 5 rozporządzenia z 8 czerwca 1999 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej (DzU nr 52, poz. 543 ze zm.).
Aleksander P. Kuźniar
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA


