Kategorie

Jakiemu ustawodawstwu podlegają polscy pracownicy delegowani do pracy w Czechach na okres 3 lat

Małgorzata Kozłowska
Nasza spółka budowlana ma siedzibę w Polsce. Podpisaliśmy z czeską firmą kontrakt na okres 3 lat na budowę osiedla mieszkaniowego. Do realizacji tego kontraktu zamierzamy wysłać 20 pracowników. Jakiemu ustawodawstwu będą podlegać zatrudnieni pracownicy i gdzie należy ich zgłosić do ubezpieczeń? Czy możliwe jest, aby oddelegowani pracownicy podlegali ubezpieczeniom w Polsce?

RADA

Delegowani pracownicy będą podlegać ubezpieczeniom w Czechach. Mogą się Państwo zwrócić z wnioskiem do Centrali ZUS w Warszawie o zawarcie porozumienia z czeską instytucją ubezpieczeniową w celu dalszego stosowania polskiego ustawodawstwa. Jeśli ta instytucja wyrazi zgodę, delegowani pracownicy będą w trakcie pracy w Czechach podlegać polskim ubezpieczeniom.

UZASADNIENIE

Oddelegowanie pracownika stanowi wyjątek od podstawowej zasady obowiązującej w prawie wspólnotowym, zgodnie z którą osoba podlega w zakresie ubezpieczeń ustawodawstwu tego państwa, w którym wykonuje pracę.

Jeśli pracownik zwykle zatrudniony przez przedsiębiorstwo na terenie jednego państwa członkowskiego został skierowany do wykonywania pracy na terytorium innego państwa, nadal podlega ustawodawstwu pierwszego państwa członkowskiego pod warunkiem, że:

• przewidywany okres wykonywania tej pracy nie przekracza 12 miesięcy oraz

• nie został skierowany w miejsce innej osoby, której okres skierowania upłynął.

Delegujący pracodawca powinien jednocześnie spełniać tzw. warunki wysłania. Przede wszystkim powinien przez pewien czas prowadzić działalność w znaczącej mierze na terenie państwa, w którym ma zarejestrowaną siedzibę. O tym, czy delegujące przedsiębiorstwo spełnia to kryterium, decydują m.in.: wielkość obrotów osiągniętych z tytułu działalności prowadzonej w kraju i za granicą w okresie poprzedzającym delegowanie, liczba pracowników wykonujących pracę w kraju oraz liczba umów, zleceń lub kontraktów realizowanych w kraju i za granicą w trakcie oddelegowania.

PRZYKŁAD

Spółka akcyjna działająca od 2 lat na polskim rynku (osiąga z tego tytułu obroty na poziomie 55%) wysyła do pracodawcy, mającego siedzibę na obszarze Niemiec, 20 pracowników zatrudnionych na stanowiskach pakowaczy, na okres 6 miesięcy. W Polsce będzie w tym czasie pracować 120 osób. Ponieważ firma spełnia warunek prowadzenia działalności w znaczącej mierze w kraju wysłania i deleguje pracowników na okres nieprzekraczający 12 miesięcy, pracownicy wysłani do Niemiec mogą podlegać ubezpieczeniom w Polsce.

Jeżeli delegujący pracodawca nie spełnia warunków wysłania, to delegowani pracownicy podlegają ubezpieczeniom w tym kraju, w którym wykonują pracę.

PRZYKŁAD

Reklama

Przedsiębiorca zarejestrował w Polsce działalność gospodarczą 1 maja 2008 r. Od 1 maja br. oddelegował do pracy na obszarze Belgii 3 zatrudnionych pracowników. W tym czasie w kraju będzie wykonywać pracę 5 osób. Z uwagi na to, że pracodawca delegujący nie prowadził działalności w okresie poprzedzającym delegowanie, wysłani pracownicy nie będą podlegać ubezpieczeniom w Polsce. Właściwe dla nich będzie ustawodawstwo belgijskie.

Jeśli okres oddelegowania przekracza 12 miesięcy, kontynuowanie ubezpieczeń społecznych w kraju, z którego pracownik został oddelegowany, jest możliwe pod warunkiem, że wyrazi na to zgodę instytucja ubezpieczeniowa kraju, w którym pracownik ma wykonywać pracę. Przepisy prawa wspólnotowego przewidują możliwość zawarcia porozumienia z instytucją danego państwa członkowskiego na podstawie art. 17 rozporządzenia Rady (EWG). W tym celu należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem o zawarcie porozumienia do Centrali ZUS w Warszawie. Wniosek powinien zawierać następujące informacje:

• dane pracowników delegowanych,

• dane pracodawcy,

• okres i miejsce delegowania,

• opis stanu faktycznego (rodzaj prowadzonej działalności, stan zatrudnienia przed i w okresie delegowania itd.) wraz z uzasadnieniem,

• oświadczenie pracowników, że w okresie delegowania będą zgłoszeni do ubezpieczeń w Polsce.

Następnie, jeśli czeski ZUS wyrazi zgodę na porozumienie, należy zwrócić się do właściwej jednostki ZUS z wnioskiem o wydanie oddelegowanym pracownikom formularzy E-101.

Podstawa prawna:

• art. 13 ust. 2a, art. 14 ust.1a i art. 17 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (DzU UE L 71.149.2 ze zm.).

Małgorzata Kozłowska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny

  Ustawa dezubekizacyjna - Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie renty inwalidzkiej byłym funkcjonariuszom służb bezpieczeństwa PRL jest zgodne z konstytucją.

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto

  Minimalna płaca w 2022 r. - 3000 zł brutto to propozycja rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie 19,50 zł brutto.

  Waloryzacja środków na kontach i subkontach ZUS 2021

  Waloryzacja środków zgromadzonych na kontach i subkontach w ZUS odbywa się corocznie w czerwcu. W 2021 r. wyniosła 5,41%. O ile zwiększył się stan kont przyszłych emerytów?

  System kadrowo-płacowy - od czego zależy cena?

  System kadrowo-płacowy a cena - od czego zależy, ile kosztuje?

  Konkurs "HR OF CHANGE" – 18 czerwca poznamy zwycięzców!

  Konkurs "HR OF CHANGE" - już 18 czerwca ogłoszeni zostaną zwycięzcy! Kto otrzyma nagrodę w kategoriach: szkolenia i rozwój, zarządzanie zmianą, HR Business Partnering?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać?

  Niepełny etat a praca ponadwymiarowa - jak wynagradzać pracownika zatrudnionego na część etatu za pracę w godzinach ponadwymiarowych?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jak obliczyć?

  Dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia - jakie są zasady jego przyznawania? Jak obliczyć wysokość dodatku wyrównawczego?

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc

  Transfer oszczędności PPK - pracodawca może pomóc pracownikowi (uczestnikowi PPK) w przeniesieniu oszczędności między rachunkami PPK. Ustawa o PPK określa dwie takie sytuacje.

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie

  Zatrudnienie Brytyjczyka po brexicie - jak brexit wpłynął na zatrudnienie pracownika z Wielkiej Brytanii w Polsce? Co z dokumentami? Jakich formalności trzeba dokonać?

  Nadanie statusu płatnika składek - wyrok TK (K 15/16)

  Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 15/16 - czy TK uznał wniosek o nadanie statusu płatnika składek pracodawcy, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy cywilnoprawnej zawartej z osobą trzecią?

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna

  Zadaniowy czas pracy a praca zdalna - jak wprowadzić? Jak ewidencjonować i kontrolować czas pracy zdalnej w systemie zadaniowym?

  Dlaczego pracodawcy płacą Ukraińcom więcej niż Polakom?

  Pracodawcy chcą płacić Ukraińcom więcej niż Polakom? Dlaczego?