REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy, Emerytury

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Będzie redukcja zatrudnienia w administracji państwowej

W ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdzie do "dość znaczącej redukcji" zatrudnienia w administracji państwowej - zapowiedział premier Donald Tusk.

Ekwiwalent pieniężny za pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Podejmując pracę po raz pierwszy, pracownik uzyskuje prawo do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 przysługującego mu urlopu po przepracowaniu roku. Wymiar urlopu w tym okresie będzie obejmował jednak niepełne dni. Może to przysporzyć pracodawcy problemy przy udzielaniu takiego urlopu, a także przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

W maju 2011 r. przeszłam na emeryturę. Przysługiwał mi urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni, jednak pracodawca nie wypłacił mi pełnego ekwiwalentu pieniężnego. Czy postąpił prawidłowo?

Ponowne zatrudnienie emeryta - składki na ubezpieczenia społeczne

Pracownik jest w wieku emerytalnym. Jego umowa o pracę została rozwiązana za porozumieniem stron, żeby mógł pobierać emeryturę. Obecnie chcielibyśmy ponownie go zatrudnić na umowę o pracę lub zlecenie. Czy posiadane przez niego uprawnienia do emerytury mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń, jakim będzie podlegał?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy na zastępstwo

Pracownik przyniósł nam decyzję o przyznanej rencie. Chcemy rozwiązać z nim umowę o pracę w trybie art. 53 Kodeksu pracy ze względu na wyczerpanie okresu zasiłkowego i przyznanie renty. Czy pracownikowi zatrudnionemu na zastępstwo za tego pracownika należy wręczyć wypowiedzenie umowy z dniem rozwiązania umowy z pracownikiem zastępowanym i tego samego dnia wręczyć nową umowę na czas określony, jeżeli chcemy go dalej zatrudniać? Czy tylko wystarczy wydać mu świadectwo pracy za czas umowy na zastępstwo i z dniem następnym podpisać nową umowę o pracę?

Zwolnienie pracownika z powodu utraty uprawnień

Do wykonywania pracy nierzadko konieczne jest posiadanie przez pracownika wymaganych na danym stanowisku uprawnień. Ich utrata może być podstawą do natychmiastowego rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę.

Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem

Dyrektorzy placówek feryjnych mogą do końca maja br. dokonać wypowiedzeń nauczycielom mianowanym oraz zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Umowy o pracę takich nauczycieli powinny bowiem rozwiązać się z końcem roku szkolnego.

Termin wypowiedzenia nauczycielom stosunku pracy

Stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym w placówce feryjnej rozwiązuje się z dniem 31 sierpnia, czyli z końcem roku szkolnego. Okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące. Zatem wręczenie wypowiedzenia powinno nastąpić najpóźniej do 31 maja.

REKLAMA

Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury

Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Wypowiedzenie umowy o pracę podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym

Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Pod warunkiem jednak, że okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie emerytury z osiągnięciem tego wieku. Ochrona stosunku pracy nie obowiązuje tylko w razie ogłoszenia upadłości i likwidacji zakładu pracy.

W kwietniu spadło bezrobocie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) szacuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu br. 12,6 proc. i w porównaniu do marca spadła o 0,5 pkt proc. Bezrobocie najbardziej bezrobocie obniżyło się w woj. warmińsko-mazurskim.

Reforma systemu emerytur mundurowych - projekt ustawy

26 maja zapadnie decyzja ws. przyjęcia lub odrzucenia założeń do projektu ustawy emerytalnej, reformującej system emerytur mundurowych. W tym dniu zaplanowane jest ostatnie posiedzenie rządowo-związkowego zespołu pracującego nad reformą.

Czy wszyscy emeryci muszą rezygnować z pracy?

Obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. przepisy nakazują emerytom, którzy nabywają prawo do emerytury, rozwiązanie stosunku pracy z obecnym pracodawcą przed uzyskaniem świadczenia. W przeciwnym razie ZUS zawiesi emeryturę. Są jednak sytuacje, gdy świadczenie nie zostanie zawieszone.

Przedłużenie umowy na zastępstwo do dnia porodu

Jestem nauczycielką i od 2 listopada 2010 r. zostałam zatrudniona na okres zastępstwa za chorą nauczycielkę. Obecnie jestem w ciąży, co będzie z moją umową? Czy ma do mnie zastosowanie art. 177 § 31 kodeksu pracy?

Uprawnieni do korzystania z zfśs

Czy nasz emeryt ma prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdy jednocześnie pracuje na część etatu w innym miejscu, oraz czy pracodawca może przyznać świadczenia renciście, który utracił prawo do tego świadczenia, a jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej?

Zawieszenie wypłaty emerytury

W marcu 2009 r. nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuję z ZUS. Równocześnie pracuję w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniona od 11 lat i pobieram wynagrodzenie. Czy w związku z nowymi przepisami stracę prawo do pobierania mojej emerytury?

Doręczenie pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę wysłane listem poleconym jest skuteczne w momencie jego odbioru przez pracownika. Umowa rozwiąże się jednak także wtedy, gdy pracownik odmawia przyjęcia listu. Jeśli pismo pracodawcy zostało awizowane, wówczas stosunek pracy zakończy się w dniu, w którym upłynie termin drugiego awizowania.

Jakie są zasady koordynacji emerytur i rent?

Unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dotyczą w szczególności długoterminowych świadczeń pieniężnych z tytułu starości, inwalidztwa (niezdolności do pracy), śmierci oraz wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Niższe składki do OFE - ruszyła reforma emerytalna

Niższe składki do OFE i ulga podatkowa dla osób oszczędzających na emeryturę - wczoraj, 1 maja, weszła w życie tzw. reforma systemu emerytalnego.

Co grozi pracownikowi za naruszenie zakazu konkurencji

Obowiązek powstrzymania się od prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy wynika z obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy, albo z przepisów dotyczących umowy o zakazie konkurencji. Zastosowanie znajdą tu również przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Nabycie prawa do świadczenia przedemerytalnego

Co dalej z przyszłościa naszych emerytur?

Zmiany w systemie emerytalnym nie rozwiązały istotnego problemu. Polega on na tym, że zmiany demograficzne wkrótce doprowadzą do niewydolności dotychczasowych rozwiązań. Aby temu zapobiec konieczne są bardziej radykalne posunięcia.

Jak dokonać korekty raportu ZUS RSA?

Dokonujemy sprawdzenia dokumentacji rozliczeniowej za poprzedni rok. Jeden z wykrytych błędów dotyczy pracownika, któremu wypłacaliśmy zasiłek chorobowy. Pomyłka wkradła się do raportu ZUS RSA, natomiast raport ZUS RCA sporządzony został poprawnie. Czy za tę osobę należy ponownie złożyć obydwa poprawne raporty oraz uwzględniającą zmiany deklarację ZUS DRA? Czy wcześniej powinniśmy wyzerować raport RCA, aby potem złożyć go ponownie z kolejnym kompletem korekt?

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na szkolenie z zakresu ubezpieczeń i składek - ustalania prawodawstwa na podstawie przepisów UE.

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Podstawową korzyścią płynącą z zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę jest to, że strony mogą go podpisać w każdym czasie, nawet podczas urlopu czy choroby pracownika. Takie rozwiązanie stosunku pracy jest możliwe także w przypadku pracowników szczególnie chronionych, np. kobiet w ciąży.

Odmowa wypłaty odszkodowania z tytułu rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik ma prawo do 36 dni urlopu wypoczynkowego – 26 dni za 2011 r. i 10 dni za 2010 r. Kilkakrotnie zwracał się do pracodawcy o jego udzielenie, jednak za każdym razem nie otrzymywał zgody na jego rozpoczęcie. W tej sytuacji postanowił rozwiązać umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca nie chce jednak wypłacić pracownikowi należnego mu z tego powodu odszkodowania. Czy ma do tego prawo?

Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą

Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie.

Postępowanie dowodowe w sprawach pracowniczych

W sporze z pracownikiem o zapłatę za nadgodziny, zaległe wynagrodzenie czy o odszkodowanie za zwolnienie ciężar dowodu spoczywa na pracodawcy.

Odprawa dla pracownika w razie rozwiązania umowy o pracę

Pracownik zawarł z pracodawcą czteroletnią umowę na czas określony. Przepracował już trzy lata. Kilka dni temu pracodawca wręczył mu wypowiedzenie zmieniające z przyczyn ekonomicznych, w którym zaproponował obniżenie pełnego etatu do połowy. Jednocześnie pracodawca poinformował pracownika, że jeśli nie przyjmie propozycji, umowa ulegnie rozwiązaniu, a na jego miejsce zatrudni inną osobę na pół etatu. Czy postępowanie pracodawcy jest zgodne z prawem? Czy w razie zwolnienia pracownikowi przysługuje odprawa?

Składka na Fundusz Emerytur Pomostowych po ustaniu zatrudnienia

Ze względu na chwilową utratę płynności finansowej nasza firma nie wypłaciła pracownikom wynagrodzenia za grudzień 2010 r. oraz za styczeń 2011 r. Z tego powodu jeden z naszych pracowników, zatrudniony przez cały 2010 r. przy pracy o szczególnym charakterze, od 1 marca 2011 r. rozwiązał stosunek pracy, bez okresu wypowiedzenia, z winy pracodawcy. Jednocześnie nasza spółka zaczęła w marcu regulować zaległości na rzecz pracowników. 15 marca wypłaciliśmy również zaległe wynagrodzenie osobie, która od 1 marca zwolniła się z pracy. Wypłata wynosi 6600 zł: 2200 zł za grudzień 2010 r., 2200 zł za styczeń 2011 r. oraz 2200 zł za luty 2011 r. Czy ta wypłata podlega oskładkowaniu na Fundusz Emerytur Pomostowych?

Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2012 r.

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika za skasowanie danych z komputera

Przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu

Pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu terminową umowę o pracę zawartą z pracownicą w ciąży. Konieczność przedłużenia umowy następuje w sytuacji, gdyby umowa o pracę rozwiązała się z upływem terminu, na jaki została zawarta i jednocześnie po upływie 3. miesiąca ciąży.

Czy ochrona przedemerytalna może się zacząć w okresie wypowiedzenia

Pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę zawartą na czas nieokreślony 21 lutego 2011 r. z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 2 marca jego stosunek pracy podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie złożonego przez pracodawcę wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność rozwiązania umowy?

Czy bony wielkanocne przyznane zleceniobiorcy, który jest emerytem – byłym pracownikiem firmy, są zwolnione z podatku

Z okazji świąt wielkanocnych chcemy dać pracownikom bony finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Bony otrzymają również nasi emeryci, m.in. nasz były pracownik, który obecnie jest na emeryturze i z którym zawarliśmy umowę zlecenia na pół roku. Czy w stosunku do tej osoby można zastosować zwolnienie z podatku do 2280 zł, czy należy traktować to jako świadczenie dla zleceniobiorcy i nie będzie ono zwolnione z podatku?

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w razie nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, w tzw. trybie dyscyplinarnym, w razie niestawienia się pracownika do pracy, a następnie nieusprawiedliwienia takiej nieobecności. Pracodawca może się też domagać naprawienia powstałych z tego powodu szkód.

Obowiązek opłacania składki na Fundusz Emerytur Pomostowych - porada

Zgodnie z art. 35 ust. 1 ustawy o emeryturach pomostowych, składka na Fundusz Emerytur Pomostowych powinna być opłacana za okres od 1 stycznia 2010 r. za pracownika, który urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Czym jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?

Z dniem 1 maja 2010 r. wchodzą w życie nowe rozporządzenia dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z dnia 16 września 2009 r. dotyczące wykonywania rozporządzenia (WE) nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Co to dla nas oznacza?

Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę - nowelizacja Kodeksu pracy

Szczególną ochronę przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę niektórych grup pracowników zapewni nowelizacja Kodeksu pracy, której projekt przygotował Senat RP.

Reforma emerytalna - prezydent podpisał ustawę ws. OFE

Dzisiaj, 7 kwietnia, prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Ustawa zmniejsza składkę do otwartych funduszy emerytalnych z 7,3 proc. do 2,3 proc.

Nowe zasady zmniejszania i zawieszania świadczeń przedemerytalnych

Nowe zasady dotyczące zawieszalności świadczeń przedemerytalnych dla osób łączących pobieranie świadczenia z działalnością zarobkową weszły w życie 1 lutego 2011 r. Do przychodów za rok rozliczeniowy 2010/2011 należy jednak, na mocy przepisów przejściowych, stosować poprzednio obowiązujące zasady. Znając nowe zasady rozliczenia, świadczeniobiorcy mogą jednak wstępnie ocenić, czy uzyskiwany przez nich na bieżąco przychód będzie powodował zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego świadczenia.

Zwrot kosztów w razie zwolnienia pracownika

Pracodawca może dochodzić niezamortyzowanej wartości odzieży ochronnej, jeżeli pracownik wraz z zakończeniem stosunku pracy nie zwrócił jej. Natomiast zwrot kosztów poniesionych na kurs doszkalający będzie możliwy, gdy sporządzona zostanie odpowiednia umowa.

Kiedy i jaki ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy wypłacić pracownikowi

Nienależnie pobrane świadczenie emerytalno-rentowe

Osoba pobierająca emeryturę lub rentę jest zobowiązana zawiadomić ZUS o okolicznościach powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do tego świadczenia. Jeżeli nienależne świadczenie będzie nadal wypłacane, wówczas ZUS nie może żądać jego zwrotu za okres dłuższy niż 12 miesięcy.

Treść świadectwa pracy

Przekształcenia żłobków - skutki dla pracowników

Zmiana statusu żłobków pociąga za sobą skutki dla osób w nich zatrudnionych. Mimo że mają oni zagwarantowane niezmienione warunki pracy i płacy, to jednak np. czas pracy pielęgniarek wydłuży się z 7 godz. 35 min. do 8 godz. dziennie. Do 3 maja 2011 r. dyrektor żłobka ma obowiązek poinformować pracowników o wszystkich zmianach warunków zatrudnienia.

Czy nieumiejętność pracy w zespole może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę

Zatrudniliśmy nowego szefa działu marketingu. Menedżer ma wysokie kwalifikacje zawodowe, jednak nie potrafi współpracować ze swoimi podwładnymi. Jego pracownicy skarżą się, że podważa ich umiejętności zawodowe, jest apodyktyczny i niekulturalny. Część z nich zagroziła nawet odejściem z firmy, jeżeli menedżer będzie nadal pracował. W naszej ocenie pozostawienie tej osoby na stanowisku mogłoby spotęgować złą atmosferę i konflikty wśród pracowników. Czy można z tego powodu wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony?

Kiedy sąd może ocenić przyczynę wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony

Pracownik kilkakrotnie krytykował rozwiązania podjęte przez pracodawcę, którego firma ma trudną sytuację finansową. Pracodawca postanowił pozbyć się kłopotliwego pracownika i podjął decyzję o rozwiązaniu z nim stosunku pracy za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Było to możliwe, ponieważ pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z klauzulą dopuszczającą możliwość jej wcześniejszego rozwiązania. Ten jednak zapowiedział, że wystąpi do sądu o przywrócenie do pracy, ponieważ pracodawca nie wskazał przyczyny wypowiedzenia, a ta podlega kontroli sądu. Czy postępowanie pracownika jest zgodne z prawem?

REKLAMA