| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zawieszenie wypłaty emerytury

Zawieszenie wypłaty emerytury

W marcu 2009 r. nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuję z ZUS. Równocześnie pracuję w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniona od 11 lat i pobieram wynagrodzenie. Czy w związku z nowymi przepisami stracę prawo do pobierania mojej emerytury?

Tak, jeżeli nie rozwiąże Pani stosunku pracy przed 1 październikiem 2011 r., ZUS zawiesi wypłatę pobieranego świadczenia emerytalnego.

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2011 r. prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Do emerytur przyznanych przed dniem wejścia w życie ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726), tj. przed 1 stycznia 2011 r., przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, będzie się stosować od 1 października 2011 r.

Wraz z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących zawieszalności świadczeń emerytalnych osoba, która pobiera emeryturę i jednocześnie pracuje u pracodawcy, na którego rzecz wykonywała pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, w sytuacji, w której chce zachować prawo do pobierania świadczenia emerytalnego, będzie musiała do 30 września 2011 r. rozwiązać ze swoim pracodawcą stosunek pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »