| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Zawieszenie wypłaty emerytury

Zawieszenie wypłaty emerytury

W marcu 2009 r. nabyłam prawo do wcześniejszej emerytury, którą otrzymuję z ZUS. Równocześnie pracuję w zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniona od 11 lat i pobieram wynagrodzenie. Czy w związku z nowymi przepisami stracę prawo do pobierania mojej emerytury?

Tak, jeżeli nie rozwiąże Pani stosunku pracy przed 1 październikiem 2011 r., ZUS zawiesi wypłatę pobieranego świadczenia emerytalnego.

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2011 r. prawo do emerytury ulega zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na którego rzecz wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego.

Do emerytur przyznanych przed dniem wejścia w życie ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726), tj. przed 1 stycznia 2011 r., przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w brzmieniu nadanym ustawą o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw, będzie się stosować od 1 października 2011 r.

Wraz z wejściem w życie nowych regulacji dotyczących zawieszalności świadczeń emerytalnych osoba, która pobiera emeryturę i jednocześnie pracuje u pracodawcy, na którego rzecz wykonywała pracę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, w sytuacji, w której chce zachować prawo do pobierania świadczenia emerytalnego, będzie musiała do 30 września 2011 r. rozwiązać ze swoim pracodawcą stosunek pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

KPMG jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych. KPMG w Polsce świadczy usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego oraz doradztwa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »