reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Działalność socjalna > Uprawnieni do korzystania z zfśs

Uprawnieni do korzystania z zfśs

Czy nasz emeryt ma prawo do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdy jednocześnie pracuje na część etatu w innym miejscu, oraz czy pracodawca może przyznać świadczenia renciście, który utracił prawo do tego świadczenia, a jest w bardzo trudnej sytuacji życiowej?

Tak, pracownik, który przeszedł na emeryturę, ma prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych mimo zatrudnienia u innego pracodawcy, chyba że zawiesił prawo do emerytury, wówczas jest tylko pracownikiem i przysługują mu świadczenia tylko w zakładzie, w którym pracuje. Pracodawca, który przyznał prawo do korzystania ze świadczeń funduszu socjalnego innym osobom, np. byłym pracownikom, w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej może przyznać np. zapomogi.

Byli pracownicy, którzy odeszli z pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, z mocy prawa należą do kręgu osób uprawnionych do korzystania z funduszu socjalnego. Emeryci lub renciści, podobnie jak inne osoby uprawnione, nie mają bezpośredniego roszczenia do pracodawcy o przyznanie i wypłatę świadczeń socjalnych, ale pracodawca nie może ich również pozbawić prawa do tego świadczenia, np. przez zawarcie odpowiedniego zapisu w regulaminie funduszu socjalnego.

Osobami uprawnionymi do korzystania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści oraz ich rodziny, a także inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu. Osobami, którym przyznano prawo do korzystania ze świadczeń, mogą być m.in.: byli pracownicy na świadczeniach przedemerytalnych lub którym nie przedłużono renty, dzieci z domów dziecka itp.

Nie wszyscy jednak byli pracownicy zakładu pracy mają uprawnienia do korzystania ze świadczeń socjalnych. Ze środków wypłacanych z funduszu mogą skorzystać jedynie pracownicy zakładu, którzy byli w nim zatrudnieni bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury lub renty.

Należy jednak pamiętać, że niektóre osoby po przejściu na emeryturę lub rentę nadal pozostają aktywne zawodowo, gdyż przepisy emerytalno-rentowe nie zabraniają im podejmowania działalności zarobkowej. W tym ostatnim przypadku osoby te nie będą miały możliwości wyboru zakładu pracy, od którego będą domagały się świadczeń socjalnych, gdyż zawieszenie prawa do emerytury powoduje, że pracownik jest tylko pracownikiem. Podjęcie ponownego zatrudnienia powoduje, że osobom tym przysługuje znowu status „pracownika”, a świadczenia socjalne należą im się jedynie od tego zakładu pracy, w którym podjęli pracę.

Należy pamiętać, że jedynie kryterium socjalne jest przesłanką decydującą o tym, na jaką pomoc socjalną z byłego zakładu pracy mogą liczyć emeryci i renciści. O przyznaniu świadczenia decyduje sytuacja materialna, życiowa i rodzinna ubiegającego się o świadczenie, a nie fakt, że jest on emerytem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama