REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przedsiębiorca, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zdrowie psychiczne pracowników [RAPORT]

Zdrowie psychiczne pracowników ucierpiało podczas pandemii COVID-19. Pracodawcy muszą tworzyć systemy wsparcia zdrowia psychicznego w firmach. Jakich rozwiązań oczekują zatrudnieni?

Zgłoszenie na szczepienie - formularz dla pracodawcy

Zgłoszenie na szczepienie COVID-19 - formularz dla pracodawcy zgłaszającego pracowników znajduje się na stronie rządowej. Kogo i jak pracodawca może zgłosić?

Powrót do pracy po przebyciu COVID-19 - postawa pracodawcy

Powrót do pracy po przebyciu COVID-19 - jaka jest postawa pracodawcy względem pracownika będącego ozdrowieńcem? Sprawdź wyniki badania.

Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

REKLAMA

Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika

Kodeks pracy - zmiana definicji pracownika przewidziana jest w projekcie ustawy o zmianie ustawy kodeksowej. Jaka miałaby być nowa definicja pracownika?

Nastroje pracowników w czasie pandemii [BADANIE]

Pracownicy w czasie pandemii - jakie nastroje przeważają na polskim rynku pracy? Czy zmieniła się motywacja do pracy? Jak wygląda komunikacja w firmie?

Brexit a ubezpieczenia i rozliczenia podatkowe pracowników

Brexit - jakie są skutki w zakresie ubezpieczeń społecznych i rozliczeń podatkowych pracowników? Wszystko o zaświadczeniu A1.

Szczepienia pracowników od 10 maja 2021 r. - pytania i odpowiedzi

Szczepienia pracowników na COVID-19 startują 10 maja 2021 r. Czy można wybrać szczepionkę? Ile osób musi zgłosić się na szczepienie? Czy można zgłosić członków rodziny?

REKLAMA

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych 2021

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych, które mają wejść w życie w 2021 r. wpłyną na większą ochronę przedsiębiorców. Co przewiduje nowelizacja ubezpieczeń?

Regulamin social media dla pracowników - co to jest?

Regulamin social media dla pracowników określa wewnątrzzakładową politykę mediów społecznościowych. Co to jest? Co należy uregulować? Czego pracodawca powinien unikać? Jakie mogą być konsekwencje złamania regulaminu przez pracownika?

Bon gastronomiczny - co to jest?

Bon gastronomiczny - co to jest? Ile może wynosić jego kwota? Jakie firmy otrzymają bon od państwa?

Inżynier na rynku pracy - prognoza na 2030 rok

Wzór inżyniera na rynku pracy. Cyfryzacja polskich przedsiębiorstw jest na alarmująco niskim poziomie. Jedną z przyczyn jest ograniczony dostęp do pracowników posiadających odpowiednie kompetencje. Inżynier przyszłości - czego nie ma, a co powinien mieć?

Jak zadbać o pracownika w czasie pandemii COVID-19?

Jak zadbać o pracownika? Dopiero pandemia COVID-19 i powszechna praca zdalna spowodowały, że dla kadry kierowniczej dobrostan pracowników i ich zdrowie psychiczne mocno zyskało na znaczeniu. – Inwestycje w pracowników powinny być priorytetem w organizacji, bo to właśnie oni w dużej mierze radzić sobie będą z kolejnymi kryzysami na pierwszym froncie. Co więcej, menadżerowie muszą tak przemodelować swoje strategie, żeby to zatrudnieni pełnili w nich kluczową rolę – tłumaczy Joanna Świerzyńska z Deloitte.

Maseczki w przedszkolu - czy jest obowiązek?

Maseczki w przedszkolu nie są noszone przez dzieci. Czy pracownicy przedszkola mają obowiązek noszenia maseczek? Czy dyrektor może ich do tego zobowiązać?

Szczepienia na COVID-19 - czy pracodawca może zmusić?

Szczepienia na COVID-19 zapewniają bezpieczeństwo w pracy. Czy pracodawca może zmusić do szczepień? Co na to Kodeks pracy?

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem a wpłaty do PPK

Umowa o dzieło z własnym pracownikiem rodzi pytanie, czy od wynagrodzenia z dzieła odprowadza się wpłaty do PPK. Inną kwestią jest dzieło z własnym zleceniobiorcą. co w tym przypadku należy zrobić? Kim jest osoba zatrudniona zgodnie z ustawą o PPK?

Psycholog od pracodawcy - nowe benefity

Psycholog od pracodawcy to jedna z nowych form benefitów pracowniczych. Podobnie jak pomoc w opiece nad dziećmi to naturalna konsekwencja pandemii koronawirusa. Pracodawcy dostosowują benefity do najważniejszych, aktualnych potrzeb pracowników.

BHP na stokach narciarskich

BHP na stokach narciarskich w tym roku jest szczególnie ważne. W związku z pandemią COVID-19 sformułowano wytyczne dla właścicieli i zarządców stoków narciarskich. Jakie zalecenia przewidziano dla pracodawców, a jakie dla pracowników obsługujących stoki narciarskie w polskich górach?

BHP pracy zdalnej - o czym trzeba pamiętać?

Około 33% Polaków pracuje z domu z powodu pandemii. Praca w warunkach domowych jest szczególnie niebezpieczna dla kręgosłupa, ale może też prowadzić do innych przewlekłych schorzeń. Jak zadbać o BHP pracy zdalnej? Co powinien wiedzieć pracownik, co może zapewnić pracodawca?

Czy pracodawca może zmusić do testu na covid po kwarantannie?

Test na covid po kwarantannie nie jest obowiązkowy. Uznaje się, że po odbyciu kwarantanny bez żadnych objawów osoba jest zdrowa. Co w przypadku, gdy pracodawca wymaga zrobienia testu przed dopuszczeniem do pracy? Czy pracodawca może zmusić do testu pracownika?

Pracownik ma covid-19 - obowiązki pracodawcy

Pracownik ma COVID-19. Pracodawca dowiedział się o tym z profilu informacyjnego. Jakie w związku z tym ciążą na pracodawcy obowiązki? Jakich formalności należy dokonać?

Bony 560 zł na posiłki dla pracowników

Bony na posiłki dla pracowników to pomysł na wsparcie branży gastronomicznej. Bony byłyby zwolnione z PIT i ZUS. Ich wysokość proponuje się na poziomie 560 zł miesięcznie.

Jak koronawirus zmienił rynek pracy?

Koronawirus niewątpliwie zmienił rynek pracy. Czy nadal jest to rynek pracownika? A może teraz prym wiodą pracodawcy? Okazuje się, że nie jest to takie czarno-białe.

Dobrostan pracowników w czasie pandemii - czym jest wellbeing?

Pandemia koronawirusa zmieniła rynek pracy, a w zasadzie stała się papierkiem lakmusowym dla pracodawców, zwłaszcza tych, który deklarowali realizację strategii wellbeing w firmie. Bo niezależnie od sytuacji rynkowej oraz tego, czy aktualnie funkcjonujemy w „erze pracownika” czy też „erze pracodawcy”, pracownicy to podstawowy kapitał każdej firmy. Dlatego trzeba dbać o ich samopoczucie, czyli dobrostan.

Kto w Polsce jest najbardziej zadowolony ze swojej pracy?

22% zatrudnionych Polaków odczuwa duże zadowolenie ze swojej pracy. W jakiej części Polski jest najwięcej tych osób? Mieszkają w miastach czy na wsiach? To głównie kobiety czy mężczyźni? Jakie branże i stanowiska wiążą się z wyższa satysfakcją z pracy i co na nią wpływa?

Jak podtrzymywać dobre relacje w zdalnie pracującym zespole

Czy jest coś szczególnego, co powoduje, że ta firma jest świetnym miejscem pracy? Proszę podać konkretne przykłady – to otwarte pytanie zawsze pojawia się w badaniach przeprowadzanych przez Great Place to Work® na całym świecie. Polscy respondenci wskazali „atmosferę” jako wyróżnik ich miejsc pracy – tak wynika z analizy odpowiedzi pracowników na otwarte pytanie w ankietach przeprowadzonych w poprzednim roku przez Great Place to Work® w 16 krajach Europy. Solidnym fundamentem dla tej wyjątkowej atmosfery często były dobre relacje ze współpracownikami.

Tarcza antykryzysowa 4.0 - niekorzystne zmiany dla pracowników

4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian związanych z epidemią koronawirusa - tzw. tarczę antykryzysową 4.0. OPZZ sprzeciwia się zawartym w niej rozwiązaniom, które ocenia jako antypracownicze, krytykuje także prezydencką inicjatywę dodatku solidarnościowego.

Czy osoba zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub zlecenia jest pracownikiem?

Pracę zarobkową można wykonywać na różnych podstawach.Przykładem jest umowa o dzieło lub zlecenie. Czy osoba zatrudniona na podstawie takiej umowy jest pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy?

Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Nie każdy przedsiębiorca zarejestrowany w urzędzie pracy otrzyma zasiłek dla bezrobotnych. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać świadczenie?

Zmiana czasu pracy pracowników w czasie epidemii COVID-19

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 spowodowała znaczące trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. W wielu zakładach pracy wskutek zmniejszenia ilości zamówień i zleceń, zmniejszyło się również zapotrzebowanie na pracę. Nowe okoliczności często wymagają zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwach. Niekiedy konieczna jest reorganizacja np. warunków pracy zmianowej lub wydłużenie czasu pracy pracowników w poszczególne dni. Stosunkowo sztywne reguły Kodeksu pracy nie zawsze pozwalają pracodawcom na szybkie wprowadzenie satysfakcjonujących i wystarczających rozwiązań organizacyjnych. Z pomocą przychodzą przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ta umożliwia pracodawcom, którzy doznali spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, wprowadzenie modyfikacji w zakresie czasu pracy pracowników.

RODO w PPK

Pandemia koronawirusa sprawiła, że w ostatnich miesiącach wiele firm nie funkcjonowało normalnie, a tym samym wielu pracodawców nie było w stanie zająć się wdrożeniem tak dużego projektu w firmie jak PPK.

Nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Od poniedziałku obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny. W efekcie wielu apeli BCC, z kwarantanny zwolnieni zostali pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, ponieważ zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorcy a umowa o pracę

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, gdy nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. Czy dodatkowa praca na podstawie umowy o pracę na pół etatu uniemożliwia otrzymanie postojowego? Z jakich form pomocy taka osoba może skorzystać?

Tarcza antykryzysowa - 4 formy wsparcia przedsiębiorców

Tarta antykryzysowa ma na celu wsparcie przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Formy pomocy można podzielić na 4, o które można ubiegać się w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Gdzie można ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników, pożyczkę, świadczenie postojowe?

Wniosek o ulgę w opłacaniu składek ZUS bez opłaty prolongacyjnej (RDU)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek o ulgę w opłacaniu składek (odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty należności z tytułu składek) bez opłaty prolongacyjnej (RDU).

Postępowanie pracownika naruszające zasady bhp i sprzeczne z poleceniem pracodawcy nie wyklucza współodpowiedzialności pracodawcy za wypadek przy pracy

Z odpowiedzialności za bezpieczeństwo w procesie pracy nie zwalnia pracodawcy niedopełnienie lub naruszenie obowiązków z zakresu bhp przez jego pracowników, którzy nie sprawowali właściwego nadzoru nad wykonywaniem pracy przez poszkodowanego pracownika (wyrok Sądu Najwyższego z 10 października 2019 r., I PK 137/18).

Czy paczka świąteczna przysługuje pracownikowi, który otrzymał wypowiedzenie

 PROBLEM Z okazji Wielkanocy przygotowujemy pracownikom paczki świąteczne finansowane ze środków zfśs. Jeden z pracowników otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę i jego zatrudnienie zakończy się 30 kwietnia 2020 r. Czy można go wyłączyć z uprawnień do świadczeń z zfśs, tj. nie przyznać mu paczki z okazji Świąt Wielkanocnych? – pyta Czytelnik ze Szczecina.

Czy pracownik może jednego dnia wykorzystać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem i wyjście prywatne

PROBLEM: Pracownik złożył wniosek o udzielenie mu w tym samym dniu 2 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem oraz 2 godzin zwolnienia w celu załatwienia sprawy osobistej. Czy możemy udzielić obu tych zwolnień jednego dnia? W jaki sposób wykazać taki dzień w ewidencji czasu pracy, czy oznaczyć 6 godzin przepracowanych i 2 godziny zwolnienia na dziecko, czy wskazać na 4 godziny przepracowane i 4 godziny nieprzepracowane? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Ważne informacje dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Ulgi w spłacie lub umorzenie należności z tytułu składek, zasiłki chorobowe i opiekuńcze, pomniejszenie podstawy wymiaru składek - to podstawowe formy wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.

Dni wolne dla pracowników-myśliwych na dokonanie odstrzału sanitarnego

Osobie uprawnionej do wykonywania polowania wykonującej odstrzał sanitarny zwierząt przysługuje zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych w dniu, w którym wykonuje ten odstrzał. Pracownik-myśliwy powinien jednak wcześniej zawiadomić o swojej nieobecności pracodawcę.

Koronawirus - jak powinien zachować się pracodawca w związku z zagrożeniem?

Jak powinien zachować się pracodawca, który chce ustrzec swoich pracowników przed ryzykiem zarażenia koronawirusem? Jakie są granice działań prewencyjnych, których nie może przekroczyć?

Procedura antymobbingowa: 3 ważne rozwiązania dla pracodawcy

Wewnętrzne procedury antymobbingowe mogą stanowić skuteczne narzędzie w walce z tym zjawiskiem. Warto pamiętać o 3 rozwiązaniach, które wzmocnią pozycję pracodawcy w przypadku ewentualnego sporu sądowego.

31 stycznia 2020 r. upływa termin składania ZUS IWA za 2019 r.

Przypominamy o złożeniu informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA za 2019 r. należy złożyć do 31 stycznia 2020 r.

Ważne zmiany dla przedsiębiorców od 1 lutego 2020 r. - mały ZUS plus

1 lutego wchodzą w życie zmiany w małym ZUS dla przedsiębiorców. Jest to tzw. mały ZUS plus. Z „małego ZUS” będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. Jakie firmy są wykluczone z małego ZUS plus.

Składka zdrowotna w 2020 r.

Składka zdrowotna w 2020 r. jest już znana. Będzie obowiązywała w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. Ile wynosi ubezpieczenie zdrowotne i jaką kwotę od podatku ma prawo odliczyć przedsiębiorca w 2020 r.? Ile wynoszą wszystkie składki ZUS w 2020 r.?

Wyższe składki ZUS przedsiębiorców w 2020 r.

1431,48 zł – tyle wyniesie łączna kwota składek, które już od lutego będą płacić indywidualni przedsiębiorcy. To aż o 114,51 zł (8,7 proc.) więcej niż w 2019 roku.

Kiedy zgłosić się do Małego ZUS-u Plus?

Przedsiębiorca, który chce od lutego korzystać z Małego ZUS-u Plus i spełnia warunki, powinien zgłosić się do ulgi maksymalnie do 2 marca 2020 r. W tym celu powinien złożyć odpowiednie dokumenty.

Mały ZUS plus od 1 lutego 2020 r. - warunki, dla kogo

Już od 1 lutego 2020 roku zacznie obowiązywać Mały ZUS Plus, dzięki któremu poszerzy się grono przedsiębiorców, którzy będą mogli płacić niższe składki, co dotychczas było możliwe dzięki Małemu ZUS-owi. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jakie warunki trzeba będzie spełnić, by móc korzystać z nowej ulgi.

Informacja dla przedsiębiorców o stanie ich rozliczeń z ZUS za 2019 r.

Każdy przedsiębiorca otrzyma informację o stanie rozliczeń z ZUS za 2019 r. - przekazał ZUS. Ważne, aby każdy płatnik składek dokładnie się z nią zapoznał i sprawdził czy jego konto jest rozliczone na tzw. „zero”, czy też ma nadpłatę lub niedopłatę.

REKLAMA