Urlop za oddanie krwi – ile dni?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop za oddanie krwi – komu przysługuje?
Prawo do urlopu w celu oddania krwi nie przysługuje wyłącznie honorowym krwiodawcom, ale każdemu pracownikowi, który zdecyduje się na oddanie krwi.
REKLAMA
Pracownik, który odda krew lub jej składniki (w tym osocze po przejściu COVID-19) ma prawo do zwolnienia od pracy oraz zwolnienia od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddał krew lub jej składniki, a także w dniu następnym.
Należy podkreślić, że przywilej ten jest ściśle związany ze stanem zagrożenia epidemicznego i stanem epidemii - w czasie pandemii, zamiast jednego dnia wolnego osobie oddającej krew przysługują dwa dni urlopu.
Usprawiedliwienie nieobecności z powodu oddania krwi
Każda nieobecność pracownika w pracy zobowiązuje go do jej usprawiedliwienia. Pracownik jest zobowiązany do uprzedzenia pracodawcy o swojej nieobecności, jeśli jej powód jest mu znany odpowiednio wcześniej. W przypadku chęci oddania krwi – pracownik powinien uprzednio powiadomić pracodawcę o swojej nieobecności. Usprawiedliwiona nieobecność w pracy z powodu oddania krwi jest nieobecnością płatną.
Oddanie krwi w czasie pracy - jak powiadomić o planowanej nieobecności?
Jeśli w zakładzie pracy obowiązuje regulamin pracy – pracodawca powinien umieścić w nim informacje dotyczące sposobu powiadamiania pracodawcy o nieobecnościach pracowników. Jeżeli brak jest takich reguł, pracownik może powiadomić pracodawcę o nieobecności:
-osobiście;
-za pośrednictwem innej osoby;
-telefonicznie;
-mailowo
-za pomocą innego środka łączności użytkowanego przez pracodawcę;
drogą pocztową – za termin zawiadomienia uważa się datę stempla pocztowego.
Oddanie krwi – zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa
W jaki sposób określany jest okres, na który pracodawca ma zwolnić pracownika od pracy? Określa go stacja krwiodawstwa, wydając zaświadczenie, na którym widnieje czas zwolnienia od pracy w danym dniu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw;
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat