Czy zasiłek opiekuńczy można wypłacać za część dnia?
REKLAMA
REKLAMA
Praca na część dnia a zasiłek opiekuńczy - pytanie
Pracownica zatrudniona na pełen etat przebywa na zasiłku rodzicielskim łączonym z pracą. W tygodniu od 08:00 do 12:00 pracuje a od 12:00 do 16:00 wykorzystuje urlop rodzicielski i otrzymuje w związku z tym wynagrodzenie za pracę w stawce zmniejszonej o część etatu oraz zasiłek rodzicielski. Na dwa dni przedłożyła zwolnienie lekarskie nad chorym dzieckiem. Zasiłek opiekuńczy się jej należy, ale czy można zasiłek opiekuńczy wypłacać za część dnia - za tę w której świadczy pracę czyli od 08:00 do 12:00 w takim przypadku? Zazwyczaj zasiłki rozliczane są w dniach a nie w godzinach i systemy też są do tego dostosowane.
REKLAMA
Praca na część etatu a zasiłek opiekuńczy - odpowiedź
W trakcie pracy na część etatu podczas urlopu rodzicielskiego można pobierać zasiłek opiekuńczy w zakresie tej części etatu, która jest związana ze świadczeniem pracy. Podstawą wymiaru zasiłku będzie kwota zarobków ustalona dla pracy w połowie pełnego wymiaru czasu pracy.
Pracownica uprawniona do urlopu rodzicielskiego może łączyć korzystanie z tego urlopu z urlopu z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego urlopu. Istnieje przy tym ograniczenie – może świadczyć pracę w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy.
W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy danej osoby. Odpowiedniemu pomniejszeniu ulegnie zasiłek macierzyński, a wykonywana praca będzie oczywiście opłacana przez pracodawcę.
W przypadku, gdy w trakcie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą zajdzie konieczność opieki nad dzieckiem (wystąpią przesłanki uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego) pracownica ma prawo do zasiłku opiekuńczego. Podstawę wymiaru tego zasiłku należy ustalić przyjmując zasady dla pracy w niepełnym wymiarze (niejako fikcję zatrudnienia na część etatu). Podstawą będzie zatem wynagrodzenie ustalone dla połowy etatu.
Podstawa prawna:
- art. 1821e ustawy z dnia 28 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2021 r. poz. 1320),
- art. 34 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 870.).
Marek Rotkiewicz
Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX
Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX
W INFORLEX znajdziesz wszystko o zmianach w prawie i podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat