REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
wojsko, żołnierz, armia
wojsko, żołnierz, armia
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Powołanie do wojska – jak wpływa na pracę? Pracownik powołany do służby wojskowej niejednokrotnie obawia się, że powołanie będzie miało konsekwencje w stosunku do jego zatrudnienia i wynagrodzenia. Czy te obawy są uzasadnione? Czy powołanie do wojska wpływa na uprawnienia pracownika?

Powołanie do wojska a zwolnienie z pracy

Co zrobić, gdy otrzymamy powołanie do służby wojskowej? Czy możemy obawiać się zwolnienia z pracy? Pracodawca nie może zwolnić pracownika powołanego do wojska, gdyż poborowy w okresie między otrzymaniem karty powołania do służby wojskowej a dniem jej zakończenia jest chroniony przed zwolnieniem.

Autopromocja

Kogo dotyczy ochrona?

Ochrona przed zwolnieniem dotyczy zarówno pracownika powołanego do służby przygotowawczej (ochotnika, który wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej), jak i czynnej.

Które rodzaje umowy o pracę obejmuje ochrona stosunku pracy?

Ochrona obejmuje wszystkie rodzaje umowy o pracę. Występuje ona również, gdy pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę, a w okresie wypowiedzenia dostarczono pracownikowi kartę powołania do służby. W takim przypadku wypowiedzenie jest bezskuteczne, a rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić jedynie na wyraźne żądanie pracownika.

Powołanie do wojska a rozwiązanie umowy o pracę

Od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Ochrona nie dotyczy pracownika w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym oraz powołania do jednodniowych ćwiczeń w ramach czynnej służby wojskowej.

Umowa na okres próbny a powołanie do wojska

Pracownikowi, który dostał powołanie do wojska, a jest zatrudniony na okres próbny, umowa zmienia się automatycznie na umowę na czas nieokreślony, jeżeli okres próbny kończy się po powołaniu do służby wojskowej. Z kolei umowa o pracę na czas określony ulega rozwiązaniu po upływie wskazanego w niej czasu – zasada ta nie dotyczy tej umowy oraz przypadku powołania do jednodniowych ćwiczeń w ramach czynnej służby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odprawa dla pracownika powołanego do wojska

Pracownikowi powołanemu do wojska w ramach zasadniczej lub okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczanego jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Co ważne, odprawa nie należy się w przypadku kolejnego powołania do tej samej służby.

Pracownik powołany do wojska – dni wolne od pracy

Pracownik, który został powołany do wojska może złożyć pracodawcy wniosek o dni wolne w wymiarze:

 2 dni - pracownik powołany do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej,

 1 dnia - pracownik wezwany na ćwiczenia wojskowe trwające dłużej niż 30 dni.

Urlop bezpłatny dla pracownika powołanego do wojska

Pracownik powołany do wojska ma prawo do skorzystania z urlopu bezpłatnego na czas trwania ćwiczeń lub służby, a pracodawca nie może mu go odmówić. Urlop bezpłatny nie dotyczy ćwiczeń trwających do 24 godzin odbywanych w czasie wolnym od pracy.

Wynagrodzenie a powołanie do wojska

Pracodawca nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za czas ćwiczeń i za urlop bezpłatny – to od niego zależy, czy pokryje te koszty.

Uposażenie pracownika powołanego do wojska

Pracownik powołany do służby wojskowej za każdy dzień otrzymuje uposażenie w zależności od stopnia wojskowego. Jeśli kwota ta będzie niższa niż niewypłacone wynagrodzenie, pracownik może ubiegać się o rekompensatę z wojska. W tym celu należy dostarczyć do wojska zaświadczenie o zarobkach i w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń wysłać wniosek do urzędu samorządu terytorialnego właściwego dla miejsca zamieszkania.

Powrót do pracy po służbie wojskowej

Po zakończeniu służby wojskowej pracownik może domagać się od pracodawcy zatrudnienia go na poprzednio zajmowanym stanowisku albo na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju wykonywanej pracy i wynagrodzenia. Pracownik powinien zgłosić się do pracodawcy w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby – po tym czasie stosunek pracy wygasa, chyba że niestawiennictwo pracownika nastąpiło ze względu na okoliczności niezależne od niego.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2021.1728 t. j.);

- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2020.1320 t.j.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA