REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powołanie do wojska a praca

wojsko, żołnierz, armia
wojsko, żołnierz, armia
fot. Shutterstock

REKLAMA

Powołanie do wojska – jak wpływa na pracę? Pracownik powołany do służby wojskowej niejednokrotnie obawia się, że powołanie będzie miało konsekwencje w stosunku do jego zatrudnienia i wynagrodzenia. Czy te obawy są uzasadnione? Czy powołanie do wojska wpływa na uprawnienia pracownika?

Powołanie do wojska a zwolnienie z pracy

Co zrobić, gdy otrzymamy powołanie do służby wojskowej? Czy możemy obawiać się zwolnienia z pracy? Pracodawca nie może zwolnić pracownika powołanego do wojska, gdyż poborowy w okresie między otrzymaniem karty powołania do służby wojskowej a dniem jej zakończenia jest chroniony przed zwolnieniem.

Kogo dotyczy ochrona?

Ochrona przed zwolnieniem dotyczy zarówno pracownika powołanego do służby przygotowawczej (ochotnika, który wcześniej nie pełnił czynnej służby wojskowej), jak i czynnej.

Które rodzaje umowy o pracę obejmuje ochrona stosunku pracy?

Ochrona obejmuje wszystkie rodzaje umowy o pracę. Występuje ona również, gdy pracodawca wypowiedział pracownikowi umowę, a w okresie wypowiedzenia dostarczono pracownikowi kartę powołania do służby. W takim przypadku wypowiedzenie jest bezskuteczne, a rozwiązanie stosunku pracy może nastąpić jedynie na wyraźne żądanie pracownika.

Powołanie do wojska a rozwiązanie umowy o pracę

Od tej zasady istnieją pewne wyjątki. Ochrona nie dotyczy pracownika w sytuacji ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, zwolnienia pracownika w trybie dyscyplinarnym oraz powołania do jednodniowych ćwiczeń w ramach czynnej służby wojskowej.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Umowa na okres próbny a powołanie do wojska

Pracownikowi, który dostał powołanie do wojska, a jest zatrudniony na okres próbny, umowa zmienia się automatycznie na umowę na czas nieokreślony, jeżeli okres próbny kończy się po powołaniu do służby wojskowej. Z kolei umowa o pracę na czas określony ulega rozwiązaniu po upływie wskazanego w niej czasu – zasada ta nie dotyczy tej umowy oraz przypadku powołania do jednodniowych ćwiczeń w ramach czynnej służby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odprawa dla pracownika powołanego do wojska

Pracownikowi powołanemu do wojska w ramach zasadniczej lub okresowej służby wojskowej przysługuje odprawa w wysokości 2-tygodniowego wynagrodzenia obliczanego jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Co ważne, odprawa nie należy się w przypadku kolejnego powołania do tej samej służby.

Pracownik powołany do wojska – dni wolne od pracy

Pracownik, który został powołany do wojska może złożyć pracodawcy wniosek o dni wolne w wymiarze:

Autopromocja

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

Kup książkę:

Jak optymalizować koszty zatrudnienia. Poradnik dla pracodawców

 2 dni - pracownik powołany do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej,

 1 dnia - pracownik wezwany na ćwiczenia wojskowe trwające dłużej niż 30 dni.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Urlop bezpłatny dla pracownika powołanego do wojska

Pracownik powołany do wojska ma prawo do skorzystania z urlopu bezpłatnego na czas trwania ćwiczeń lub służby, a pracodawca nie może mu go odmówić. Urlop bezpłatny nie dotyczy ćwiczeń trwających do 24 godzin odbywanych w czasie wolnym od pracy.

Wynagrodzenie a powołanie do wojska

Pracodawca nie ma obowiązku wypłaty pracownikowi wynagrodzenia za czas ćwiczeń i za urlop bezpłatny – to od niego zależy, czy pokryje te koszty.

Uposażenie pracownika powołanego do wojska

Pracownik powołany do służby wojskowej za każdy dzień otrzymuje uposażenie w zależności od stopnia wojskowego. Jeśli kwota ta będzie niższa niż niewypłacone wynagrodzenie, pracownik może ubiegać się o rekompensatę z wojska. W tym celu należy dostarczyć do wojska zaświadczenie o zarobkach i w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń wysłać wniosek do urzędu samorządu terytorialnego właściwego dla miejsca zamieszkania.

Powrót do pracy po służbie wojskowej

Po zakończeniu służby wojskowej pracownik może domagać się od pracodawcy zatrudnienia go na poprzednio zajmowanym stanowisku albo na stanowisku równorzędnym pod względem rodzaju wykonywanej pracy i wynagrodzenia. Pracownik powinien zgłosić się do pracodawcy w ciągu 30 dni od dnia zwolnienia ze służby – po tym czasie stosunek pracy wygasa, chyba że niestawiennictwo pracownika nastąpiło ze względu na okoliczności niezależne od niego.

Podstawa prawna:

- ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2021.1728 t. j.);

- ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U.2020.1320 t.j.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Klasyczny Chłopak
    2022-03-11 16:39:54
    Ja wiem, że ten komentarz nie dotyczy powołania do wojska, ale to co napiszę poniżej dotyczy jakiejś aktywności. Ja się tak ostatnio zacząłem zastanawiać / rozkminiać, czy jak jest jakiś człowiek, który ma przyznany zasiłek stały z jakiegoś Ośrodka Pomocy Społecznej to czy może pracować w wolontariacie np. we Fundacji ITAKA, która zajmuje się osobami zaginionymi. Zastanawiam się, czy wtedy jak podjęło się taką pracę w wolontariacie to czy wtedy z automatu musisz zrezygnować z pobierania takiego zasiłku, bo inaczej będzie to zwrot świadczenia nienależnie pobranego. Ja chciałem Państwu zwrócić uwagę, że są też tzw. ukryte niepełnosprawności, a nie klasyczny brak ręki, nogi i wózek inwalidzki. Może autorkę zainspirowałoby poruszenie takiego tematu, gdyby zabrakło pomysłu...?
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrasta liczba obywateli Ukrainy, którzy są pozbawiani statusu UKR. Co muszą wiedzieć ich polscy pracodawcy?

Lawinowo rośnie utrata statusu UKR przez obywateli z Ukrainy. Polska branża TSL (transport – spedycja - logistyka) zatrudnia pracowników z Ukrainy, dlatego pracodawca powinien zwrócić uwagę, czy jego pracownicy nie utracili swoich praw do świadczeń . Osoby, które mają elektroniczny dokument pobytowy diia.pl i przybywają na terytorium Polski w związku z wojną w Ukrainie, są zobowiązane każdorazowo deklarować taki cel wjazdu, czyli ewakuację z terytorium Ukrainy. 

Wellbeing. Czy pracodawcy i pracownicy liczą na poprawę swojego dobrostanu?

Pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją dobrostan. Niezależnie jednak od różnic obie grupy mają duże nadzieje na jego poprawę w związku z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać wiosną 2023 roku – wynika z raportu Koalicji Bezpieczni w Pracy „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”. 

Bezrobocie w UE

Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

REKLAMA

Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

REKLAMA

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

REKLAMA