REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy w kieleckim ratuszu

Praca dla Ukraińca
Praca dla Ukraińca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy zorganizował we wtorek Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Swoje oferty zaprezentowało pięć firm, które przedstawiły propozycje pracy w zawodach m.in. szwaczki, kelnera czy pomocy kuchennej.

Targi pracy dla uchodźców

Giełdę z ofertami pracy zorganizowano w kieleckim urzędzie miasta. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt kobiet z Ukrainy, które, uciekając przed wojną, trafiły do Kielc.

REKLAMA

Autopromocja

Pracy szukała m.in. pani Ala, pielęgniarka z Połtawy. "Nie znam języka, dlatego szukam pracy w każdym zawodzie. Chce pracować i na siebie zarabiać. Jednocześnie chcę uczyć się języka i jeśli będzie to możliwe, wrócić do swojego zawodu i pracy w szpitalu" – powiedziała PAP pani Ala.

"Dziękujemy za okazaną pomoc, miejsce od mieszkania i całe udzielane nam wsparcie. Na pewne nie będziemy siedzieć tutaj z założonymi rękami. Chcemy szybko znaleźć pracę. Taka giełda powinna się odbywać cyklicznie, aby o pracę mogły się starać kolejne osoby, które dopiero co zarejestrowały tutaj swój pobyt" – dodała Natalia z Charkowa.

Firmy szukają 500 pracowników

Jak poinformował PAP Marek Hadała, zastępca dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach, za pośrednictwem MUP firmy szukają około 500 pracowników. Podczas wtorkowej giełdy poszukiwane były przede wszystkim osoby do obsługi hotelowej, pomoc kuchenna, pokojowa, kelnerzy i szwaczki.

"Panie deklarują chęć pracy i są bardzo zainteresowane tym, na jakich stanowiskach można pracować, mając niewielką znajomość języka polskiego. Zgłosiło się kilkadziesiąt osób. W większości przypadków chodzi o zatrudnienie na część etatu. Wiąże się to z tym, że wiele pań przyjechało do Kielc z dziećmi, które wymagają opieki" – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie pracownikom z Ukrainy proponowało m.in. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni w Kielcach. "Poszukujemy przede wszystkim pracowników fizycznych, osób do prac porządkowych i ogrodniczych, takich jak sadzenie krzewów czy pielenie rabat" – poinformowała rzecznik RPZiUK Marcin Batóg.

Pomoc w znalezieniu pracy deklarują przedstawiciele Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. "Większość osób, które uciekały przed wojną, przyjechały z zerową wiedzą o tym, jak wygląd nasz rynek pracy. Wspieramy te osoby na każdym etapie, od skontaktowania się z pracodawcą po tłumaczeniu umowy" – powiedziała PAP przedstawicielka stowarzyszenia Magdalena Kalita.

Oferty pracy dla osób z Ukrainy można znaleźć też na stronie internetowej projektpracaukraina.pl. Publikowane są one zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Administratorem strony jest Polskie Radio Kielce. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA