REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy w kieleckim ratuszu

Praca dla Ukraińca
Praca dla Ukraińca
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Targi pracy dla uchodźców z Ukrainy zorganizował we wtorek Miejski Urząd Pracy w Kielcach. Swoje oferty zaprezentowało pięć firm, które przedstawiły propozycje pracy w zawodach m.in. szwaczki, kelnera czy pomocy kuchennej.

Targi pracy dla uchodźców

Giełdę z ofertami pracy zorganizowano w kieleckim urzędzie miasta. W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt kobiet z Ukrainy, które, uciekając przed wojną, trafiły do Kielc.

REKLAMA

Autopromocja

Pracy szukała m.in. pani Ala, pielęgniarka z Połtawy. "Nie znam języka, dlatego szukam pracy w każdym zawodzie. Chce pracować i na siebie zarabiać. Jednocześnie chcę uczyć się języka i jeśli będzie to możliwe, wrócić do swojego zawodu i pracy w szpitalu" – powiedziała PAP pani Ala.

"Dziękujemy za okazaną pomoc, miejsce od mieszkania i całe udzielane nam wsparcie. Na pewne nie będziemy siedzieć tutaj z założonymi rękami. Chcemy szybko znaleźć pracę. Taka giełda powinna się odbywać cyklicznie, aby o pracę mogły się starać kolejne osoby, które dopiero co zarejestrowały tutaj swój pobyt" – dodała Natalia z Charkowa.

Firmy szukają 500 pracowników

Jak poinformował PAP Marek Hadała, zastępca dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach, za pośrednictwem MUP firmy szukają około 500 pracowników. Podczas wtorkowej giełdy poszukiwane były przede wszystkim osoby do obsługi hotelowej, pomoc kuchenna, pokojowa, kelnerzy i szwaczki.

"Panie deklarują chęć pracy i są bardzo zainteresowane tym, na jakich stanowiskach można pracować, mając niewielką znajomość języka polskiego. Zgłosiło się kilkadziesiąt osób. W większości przypadków chodzi o zatrudnienie na część etatu. Wiąże się to z tym, że wiele pań przyjechało do Kielc z dziećmi, które wymagają opieki" – powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatrudnienie pracownikom z Ukrainy proponowało m.in. Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni w Kielcach. "Poszukujemy przede wszystkim pracowników fizycznych, osób do prac porządkowych i ogrodniczych, takich jak sadzenie krzewów czy pielenie rabat" – poinformowała rzecznik RPZiUK Marcin Batóg.

Pomoc w znalezieniu pracy deklarują przedstawiciele Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód. "Większość osób, które uciekały przed wojną, przyjechały z zerową wiedzą o tym, jak wygląd nasz rynek pracy. Wspieramy te osoby na każdym etapie, od skontaktowania się z pracodawcą po tłumaczeniu umowy" – powiedziała PAP przedstawicielka stowarzyszenia Magdalena Kalita.

Oferty pracy dla osób z Ukrainy można znaleźć też na stronie internetowej projektpracaukraina.pl. Publikowane są one zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Administratorem strony jest Polskie Radio Kielce. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA