REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety w polskiej nauce

Subskrybuj nas na Youtube
Pracownica laboratorium izraelskiej firmy Aleph Farms przygląda się mięsu z hodowli komórkowej
Pracownica laboratorium izraelskiej firmy Aleph Farms przygląda się mięsu z hodowli komórkowej
Forum

REKLAMA

REKLAMA

Kobiety coraz częściej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich obecność w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”.

Kobiety coraz częściej uczestniczą w nauce - także w Polsce

Polki, podobnie jak pozostałe Europejki, coraz aktywniej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich umiejętności oraz wysokie wykształcenie mają wpływ na rozwój medycyny. 

REKLAMA

REKLAMA

Obecność kobiet w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”. Kompetencje i potencjał kobiet widać już na etapie egzaminów maturalnych. Polskie maturzystki w przedmiotach ścisłych rozszerzonych osiągają wyniki analogiczne do mężczyzn. Natomiast w przypadku fizyki, matematyki i informatyki, Polki uzyskują wynik wyższy, niż ich koledzy.

Wysokie wyniki mają przełożenie na wybór kariery zawodowej absolwentek, które coraz częściej kierują się do świata nauk ścisłych. Tam, dziedziną szczególnie przyciągającą uwagę, są badania kliniczne, intensywnie rozwijające się na przestrzeni ostatnich lat. Wśród pracowników międzynarodowej platformy Pratia, dedykowanej badaniom klinicznym, udział kobiet wynosi obecnie prawie 85% wszystkich zatrudnionych. Największe zaangażowanie kobiet w projektach badań klinicznych w ośrodkach Pratii dotyczy hematologii, w przypadku której prawie 90% pracowników to kobiety.

Kobiety i badania kliniczne

REKLAMA

Praca kobiet w dziedzinie badań klinicznych mylnie postrzegana jest w społeczeństwie przez pryzmat laboratoriów, próbówek i białego uniformu. Tymczasem badania kliniczne dają znacznie szersze spektrum możliwości rozwoju. W biurach i ośrodkach badań klinicznych pracują m.in. badaczki, lekarki, koordynatorki badań klinicznych, menedżerki ds. jakości, biorące czynny udział w projektach badań klinicznych.

- Aktualnie pełnię rolę Dyrektor Regionalnej ds. Badań Klinicznych Pratii , nadzorując pracę ośrodków badań klinicznych na południu Polski. Wcześniej przez kilkanaście lat kierowałam ośrodkiem badań klinicznych w Krakowie, pełniąc jednocześnie w ostatnich latach rolę Liderki Zespołu ds. Innowacji i Rozwoju. Praca, którą każdego dnia wykonuję jest powodem mojej dumy i satysfakcji. Badania kliniczne to dziedzina, która robi wiele dobrego dla społeczeństwa, szukając nowych kierunków terapii i innowacyjnych metod leczenia. Badania kliniczne dają kobietom szerokie spektrum możliwości zawodowych i rozwoju - widzę to, współpracując na co dzień z wieloma inspirującymi kobietami. Są to nie tylko badaczki, pielęgniarki, farmaceutki i koordynatorki badań klinicznych, z którymi chcemy szerzyć ideę zdrowia, również wśród innych kobiet. To także pacjentki, które uczestniczą w badaniach klinicznych i zachęcają do tego swoich bliskich. Dla wielu z nich oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do najnowocześniejszego leczenia. Nasza platforma Pratia, łącząca lekarzy, pacjentów oraz sponsorów badań klinicznych i skupiająca ponad 90 ośrodków w 6 krajach europejskich, pokrywa swoim zasięgiem ponad 85% obszarów terapeutycznych. Dzięki temu systematycznie zwiększamy dostęp do innowacyjnych terapii milionom pacjentów w Europie i na świecie – mówi Małgorzata Gerjatowicz-Osmańska, Dyrektor Regionalna ds. Badań Klinicznych Pratia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachowanie równowagi płci w miejscu pracy jest źródłem lepszych wyników, produktywności i innowacyjności. W dziedzinie badań klinicznych wysokie wykształcenie, wielozadaniowość i empatia kobiet przekładają się na wzrost jakości projektów. Zarówno ich umiejętności operacyjne, jak i administracyjne wykorzystywane są w dużym stopniu na stanowisku Koordynatorki badań klinicznych.

- Od czasu podjęcia studiów na kierunku inżynierii biomedycznej, chciałam zastosować zdobytą wiedzę w pracy nad projektami, które mogą przynieść przełom w leczeniu chorób. Ten cel zaprowadził mnie do branży badań klinicznych. Moje pierwsze doświadczenie zdobywałam przez kilka lat w roli Koordynatora badań klinicznych i specjalisty ds. rozwoju badań klinicznych, a następnie Młodszego Kierownika ds. Jakości. Obecnie pełnię rolę Lidera globalnego zespołu ds. zgodności operacyjnej, którego celem jest zapewnienie, że badania kliniczne w Ośrodkach badań klinicznych Pratia prowadzone są zgodnie ze standardami branżowymi i przepisami prawa. Praca w badaniach klinicznych daje duże możliwości rozwoju, ale również poczucie satysfakcji z wykonywanych zadań. Nasza codzienna praca z Pacjentami, Lekarzami, praca z danymi medycznymi przyczynia się do rozwoju nauki oraz znaczącego rozwoju nowoczesnych terapii – mówi Joanna Job, Globalny Kierownik ds. Zgodności Operacyjnej, Pratia.

Warto dodać, że od kilku lat Polska odgrywa ważną rolę w rozwoju dziedziny badań klinicznych w Europie Wschodniej i Centralnej. Jeszcze parę lat temu nakłady na badania kliniczne w Polsce nie przekraczały miliarda złotych. Obecnie ich wartość ekonomiczna to ponad 1.4 miliarda dolarów rocznie, co stanowi niespełna 20% wszystkich nakładów na badania i rozwój w kraju.

Rynek badań klinicznych dynamicznie rośnie zarówno poprzez innowacyjne technologie, jak i dzięki odkrywaniu nowych cząsteczek, co przekłada się w znacznym stopniu na powiększanie zespołów organizacyjnych, operacyjnych i menadżerskich, w których duży udział biorą kobiety.

Obecnie coraz bardziej popularny staje się w Europie model decentralizacji badań klinicznych, w którym wykorzystywane są telemedycyna oraz cyfrowe przetwarzanie danych medycznych. Innowacyjne podejście do prowadzenia projektów badań klinicznych ogranicza liczbę osobistych wizyt pacjentów w ośrodkach badawczych i zwiększa ich dostępność dla osób, które mieszkają z dala od dużych aglomeracji. Pratia, sieć ośrodków badawczych, z liczbą ponad 90 ośrodków badań klinicznych i ponad 1500 przeprowadzonych badań klinicznych, bierze czynny udział w rozwoju badań decentralizowanych.

Źródło: Pratia

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

REKLAMA

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA

Aplikacja mZUS zyskuje popularność – już ponad 700 tys. użytkowników w całej Polsce

Aplikacja mobilna mZUS, dostępna na smartfony z systemem Android i iOS, przekroczyła próg 700 tysięcy użytkowników. Umożliwia szybki i wygodny dostęp do usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, takich jak składanie wniosków o 800+, „Dobry Start” czy rezerwacja e-wizyt.

Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

REKLAMA