Kobiety w polskiej nauce

Kobiety coraz częściej uczestniczą w nauce - także w Polsce
Polki, podobnie jak pozostałe Europejki, coraz aktywniej uczestniczą w świecie naukowym i osiągają w przedmiotach ścisłych proporcjonalne wyniki w stosunku do mężczyzn. Ich umiejętności oraz wysokie wykształcenie mają wpływ na rozwój medycyny.
Obecność kobiet w obszarze nauk ścisłych jest kluczowa dla rozwoju dziedzin, które powszechnie kojarzone są jako „męskie”. Kompetencje i potencjał kobiet widać już na etapie egzaminów maturalnych. Polskie maturzystki w przedmiotach ścisłych rozszerzonych osiągają wyniki analogiczne do mężczyzn. Natomiast w przypadku fizyki, matematyki i informatyki, Polki uzyskują wynik wyższy, niż ich koledzy.
Wysokie wyniki mają przełożenie na wybór kariery zawodowej absolwentek, które coraz częściej kierują się do świata nauk ścisłych. Tam, dziedziną szczególnie przyciągającą uwagę, są badania kliniczne, intensywnie rozwijające się na przestrzeni ostatnich lat. Wśród pracowników międzynarodowej platformy Pratia, dedykowanej badaniom klinicznym, udział kobiet wynosi obecnie prawie 85% wszystkich zatrudnionych. Największe zaangażowanie kobiet w projektach badań klinicznych w ośrodkach Pratii dotyczy hematologii, w przypadku której prawie 90% pracowników to kobiety.
Kobiety i badania kliniczne
Praca kobiet w dziedzinie badań klinicznych mylnie postrzegana jest w społeczeństwie przez pryzmat laboratoriów, próbówek i białego uniformu. Tymczasem badania kliniczne dają znacznie szersze spektrum możliwości rozwoju. W biurach i ośrodkach badań klinicznych pracują m.in. badaczki, lekarki, koordynatorki badań klinicznych, menedżerki ds. jakości, biorące czynny udział w projektach badań klinicznych.
- Aktualnie pełnię rolę Dyrektor Regionalnej ds. Badań Klinicznych Pratii , nadzorując pracę ośrodków badań klinicznych na południu Polski. Wcześniej przez kilkanaście lat kierowałam ośrodkiem badań klinicznych w Krakowie, pełniąc jednocześnie w ostatnich latach rolę Liderki Zespołu ds. Innowacji i Rozwoju. Praca, którą każdego dnia wykonuję jest powodem mojej dumy i satysfakcji. Badania kliniczne to dziedzina, która robi wiele dobrego dla społeczeństwa, szukając nowych kierunków terapii i innowacyjnych metod leczenia. Badania kliniczne dają kobietom szerokie spektrum możliwości zawodowych i rozwoju - widzę to, współpracując na co dzień z wieloma inspirującymi kobietami. Są to nie tylko badaczki, pielęgniarki, farmaceutki i koordynatorki badań klinicznych, z którymi chcemy szerzyć ideę zdrowia, również wśród innych kobiet. To także pacjentki, które uczestniczą w badaniach klinicznych i zachęcają do tego swoich bliskich. Dla wielu z nich oznacza to łatwiejszy i szybszy dostęp do najnowocześniejszego leczenia. Nasza platforma Pratia, łącząca lekarzy, pacjentów oraz sponsorów badań klinicznych i skupiająca ponad 90 ośrodków w 6 krajach europejskich, pokrywa swoim zasięgiem ponad 85% obszarów terapeutycznych. Dzięki temu systematycznie zwiększamy dostęp do innowacyjnych terapii milionom pacjentów w Europie i na świecie – mówi Małgorzata Gerjatowicz-Osmańska, Dyrektor Regionalna ds. Badań Klinicznych Pratia.
Zachowanie równowagi płci w miejscu pracy jest źródłem lepszych wyników, produktywności i innowacyjności. W dziedzinie badań klinicznych wysokie wykształcenie, wielozadaniowość i empatia kobiet przekładają się na wzrost jakości projektów. Zarówno ich umiejętności operacyjne, jak i administracyjne wykorzystywane są w dużym stopniu na stanowisku Koordynatorki badań klinicznych.
- Od czasu podjęcia studiów na kierunku inżynierii biomedycznej, chciałam zastosować zdobytą wiedzę w pracy nad projektami, które mogą przynieść przełom w leczeniu chorób. Ten cel zaprowadził mnie do branży badań klinicznych. Moje pierwsze doświadczenie zdobywałam przez kilka lat w roli Koordynatora badań klinicznych i specjalisty ds. rozwoju badań klinicznych, a następnie Młodszego Kierownika ds. Jakości. Obecnie pełnię rolę Lidera globalnego zespołu ds. zgodności operacyjnej, którego celem jest zapewnienie, że badania kliniczne w Ośrodkach badań klinicznych Pratia prowadzone są zgodnie ze standardami branżowymi i przepisami prawa. Praca w badaniach klinicznych daje duże możliwości rozwoju, ale również poczucie satysfakcji z wykonywanych zadań. Nasza codzienna praca z Pacjentami, Lekarzami, praca z danymi medycznymi przyczynia się do rozwoju nauki oraz znaczącego rozwoju nowoczesnych terapii – mówi Joanna Job, Globalny Kierownik ds. Zgodności Operacyjnej, Pratia.
Warto dodać, że od kilku lat Polska odgrywa ważną rolę w rozwoju dziedziny badań klinicznych w Europie Wschodniej i Centralnej. Jeszcze parę lat temu nakłady na badania kliniczne w Polsce nie przekraczały miliarda złotych. Obecnie ich wartość ekonomiczna to ponad 1.4 miliarda dolarów rocznie, co stanowi niespełna 20% wszystkich nakładów na badania i rozwój w kraju.
Rynek badań klinicznych dynamicznie rośnie zarówno poprzez innowacyjne technologie, jak i dzięki odkrywaniu nowych cząsteczek, co przekłada się w znacznym stopniu na powiększanie zespołów organizacyjnych, operacyjnych i menadżerskich, w których duży udział biorą kobiety.
Obecnie coraz bardziej popularny staje się w Europie model decentralizacji badań klinicznych, w którym wykorzystywane są telemedycyna oraz cyfrowe przetwarzanie danych medycznych. Innowacyjne podejście do prowadzenia projektów badań klinicznych ogranicza liczbę osobistych wizyt pacjentów w ośrodkach badawczych i zwiększa ich dostępność dla osób, które mieszkają z dala od dużych aglomeracji. Pratia, sieć ośrodków badawczych, z liczbą ponad 90 ośrodków badań klinicznych i ponad 1500 przeprowadzonych badań klinicznych, bierze czynny udział w rozwoju badań decentralizowanych.
Źródło: Pratia
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Dni wolne od pracy to niedziele oraz święta. W niektórych przypadkach dozwolona jest jednak praca w dni, które co do zasady są od pracy wolne. Pracownikom, którzy muszą wtedy pracować przysługują z tego tytułu szczególne uprawnienia. Kiedy można, a nawet trzeba pracować w niedziele lub święta? Jaka rekompensata należy się pracownikowi pracującemu w te dni?
Pracownicy coraz bardziej odczuwają słabnącą siłę nabywczą swoich wynagrodzeń i wyraźnie oczekują, że ich pensje będą nadążać za rosnącymi cenami. 28 proc. zamierza w nadchodzącym czasie starać się o podwyżkę, a wzrostu wynagrodzenia oczekuje aż 62 proc. – wynika z badania „Barometr rynku pracy” Gi Group Holding.
Długi weekend czerwcowy z okazji święta Bożego Ciała będzie mógł potrwać tradycyjnie cztery dni. Co zrobić, żeby skorzystać z długiego weekendu?
Jakie przerwy w pracy przysługują kobiecie karmiącej piersią? Co w przypadku pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy? Czy pracodawca może nie wyrazić zgody na udzielenie przerwy na karmienie piersią? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.
Podwyżki dla budżetówki i emerytur stażowych będą przedmiotem porozumienia pomiędzy NSZZ „Solidarność” a rządem. Komisja Krajowa związku zgodziła się na podpisanie dokumentu.
Nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus” rozpoczyna się 1 czerwca. Potrwa do 31 maja 2024 r. Jeśli wniosek o 500 plus zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca.
W dniach 15-16 maja 2023 r. w Sztokholmie odbył się szczyt UE w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, którego celem było wyznaczenie perspektyw i celów do 2027 r. Co jest priorytetem dla UE w zakresie BHP i jakie akry prawne obowiązują w tym obszarze?
Pracowaliśmy nad rozwiązaniami, aby tzw. Mały ZUS był wydłużony o rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dzieci powinny znać swoje prawa! Rodzice, władze państwowe i społeczeństwo powinni respektować wartości, które są ważne dla rozwoju dziecka. Jednym z najważniejszych dokumentów, w którym spisane są prawa dziecka jest Konwencja o Prawach Dziecka. Polska podpisała Konwencję o Prawach Dziecka 7 czerwca 1991 r. Co wynika z Konwencji i z Deklaracji Praw Dziecka?
W czerwcu 2023 r. są cztery niedziele. Czy w którąś z nich zakaz handlu w niedziele i święta nie obowiązuje. Czy w czerwcu przypada więc niedziela handlowa? Wyjaśniamy.
Urzędy pracy świadczą usługi poradnictwa zawodowego, z których mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne oraz poszukujące pracy, jak i pracodawcy. Na czym dokładnie polega ta usługa? W jakich formach może być realizowana? Wyjaśniamy.
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. W tym szczególnym czasie, ale i każdego dnia, warto pamiętać o ochronie pracy dzieci. Dzieci mogą bowiem pracować na roli, w ramach pomocy rodzicom w gospodarstwie. Należy jednak bezwzględnie przestrzegać pewnych zasad BHP. Szczególnie ważny jest wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Jakie to czynności? Poniżej wykaz wraz z omówieniem.
Komunikat ZUS: Dostępna jest już aktualizacja aplikacji mobilnej mZUS. W nowej wersji zmieniliśmy wygląd aplikacji i rozbudowaliśmy ją o kolejne funkcje.
Trwa procedowanie świadczenia wspierającego, odbyło się już drugie czytanie w Sejmie. W dniu 24 maja 2023 r. przygotowano dodatkowe sprawozdanie Komisji Społecznej i Rodziny. Czym jest świadczenie wspierające? Kto będzie uprawniony do świadczenia wspierającego? W jakiej wysokości będzie przyznawane świadczenie wspierające?
Empatia to obecnie jedna z kluczowych kompetencji przywódczych, uważana za niezbędną do osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu. Niezwykle istotne jest empatyczne podejście lidera do pracownika w zakresie jego kondycji psychicznej i samopoczucia. To wątek, na który zwraca uwagę kampania „Bliżej Siebie”, podkreślająca, jak istotna jest komunikacja i właśnie empatia w miejscu pracy.
Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne? Kiedy należy się świadczenie rehabilitacyjne? Ile wynosi świadczenie rehabilitacyjne? Jak długo może trwać świadczenie rehabilitacyjne? Jak ZUS płaci świadczenie rehabilitacyjne?
W dniu 1 czerwca przypada Dzień Dziecka. Wielu zastanawia się czy dzieci mogą pracować. Często widzi się dzieci w reklamie czy w serialu telewizyjnym. Czy taka działalność dziecka ma charakter pracy zarobkowej? Czy na pracę dziecka potrzebna jest zgoda rodzica i inspektora pracy? Poniżej najważniejsze warunki formalne, aby móc legalnie zatrudniać dziecko i szanować jego prawa.
Badania pokazują, że polski rynek IT nadal charakteryzuje duża dynamika – po spadku zapotrzebowania na specjalistów IT w drugiej połowie 2022 r. popyt na ich pracę wzrasta. W jakich obszarach poszukiwania się specjaliści IT? Okazuje się, że m.in. co do wiedzy z zakresu: BI, Big Data, Data Science.
Jak podaje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (dalej: KRUS) w dniu 31 maja 2023 r. upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2022 r. To ważny termin, należy o nim pamiętać, ponieważ konsekwencją może być ustanie ubezpieczenia społecznego rolników z dniem, do którego rolnik/domownik był zobowiązany złożyć takie zaświadczenie/oświadczenie w KRUS.
Zakończyć kryzys rosnących kosztów utrzymania: podnieść płace, opodatkować zyski! Takie hasło przewodnie towarzyszy kampanii, którą prowadzi Europejska Konfederacja Związków Zawodowych, czyli Europejska Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ETUC). Związki podkreślają konieczność wyrównania płacy pomiędzy kobietami i mężczyznami jak i ogólnie zagwarantowanie wyższych wynagrodzeń.
Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty.
Komentarze(0)
Pokaż: