REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosła liczba pracujących, którzy nie myślą o możliwości utraty pracy

praca
praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 76 proc. wzrosła liczba pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy - wynika z badania "Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie marca" Centrum Badania Opinii Społecznej.

Pracownicy czują się bezpiecznie

"W porównaniu z wynikami z badań ze stycznia i lutego br. wśród pracujących zarobkowo wzrósł odsetek pozytywnie oceniających sytuację w swoich zakładach pracy, zwiększyło się także poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia" - wskazano we wtorkowym podsumowaniu badania CBOS.

REKLAMA

Autopromocja

Dodano, że w pierwszej dekadzie marca oceny sytuacji w zakładach pracy osiągnęły najwyższy w tym roku poziom wskazań pozytywnych (59 proc.). W porównaniu z wynikiem sprzed miesiąca jest to wzrost o 4 punkty proc. "W tym czasie nieznacznie zmniejszyła się liczba osób oceniających tę sytuację negatywnie (spadek o 2 punkty proc. z 12 proc. do 10 proc.) oraz postrzegających ją jako +ani dobrą, ani złą+ (spadek o 3 punkty, z 31 proc. do 28 proc.)" - stwierdzono.

Zaznaczono, że na tle poprzednich badań korzystnie wypadają też opinie na temat lokalnego i krajowego rynku pracy. 57 proc. osób pracujących zarobkowo jest zdania, że sytuacja w ich miejscu pracy w ciągu najbliższego roku nie zmieni się. Poprawy w tym zakresie oczekuje 11 proc. ankietowanych – to o 3 punkty proc. mniej niż w lutym br. i o 5 punktów proc. mniej niż w marcu ubiegłego roku. Natomiast odsetek osób prognozujących pogorszenie zwiększył się do 21 proc. - o 4 punkty proc. względem poprzedniego badania i o 10 punktów proc. wobec marca 2021 r.

Pracujący nie boją się utraty pracy

W porównaniu z lutym br. z 73 proc. do 76 proc. wzrósł natomiast odsetek pracujących zarobkowo, którzy deklarują, że nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy (40 proc. raczej nie bierze tego pod uwagę, a 36 proc. – w ogóle). Z taką ewentualnością "w mniejszym lub większym stopniu" liczy się 21 proc. ankietowanych, czyli o 4 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - podano.

74 proc. ankietowanych stwierdziło, że w ich miejscowości lub w pobliżu miejsca ich zamieszkania można znaleźć pracę. W stosunku do wyniku z lutego to wzrost o 3 punkty proc. Jednocześnie z 17 proc. do 14 proc. zmniejszył się w tej grupie odsetek twierdzących, że "gdyby zaszła taka potrzeba, nie mieliby trudności w znalezieniu nowej pracy, która spełniałaby ich oczekiwania". Na "poważne ograniczenia lub całkowity brak możliwości" w tym względzie wskazało natomiast 16 proc. respondentów – o 4 punkty proc. mniej niż przed miesiącem i o 12 punktów proc. mniej niż w marcu zeszłego roku. "Jest to najniższy wynik, jaki odnotowaliśmy w ostatnich dwunastu miesiącach" - stwierdzono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobra sytuacja na rynku pracy?

REKLAMA

Według badania w pierwszej dekadzie marca sytuację na rynku pracy w Polsce za "dobrą" lub "bardzo dobrą" uznało 44 proc. badanych. W porównaniu do wskazań z marca roku ubiegłego oznacza to wzrost o 11 punktów proc. "Poziom satysfakcji z sytuacji na krajowym rynku wciąż jest jednak daleki od rekordu, który odnotowaliśmy w marcu 2020 r. – czyli w ostatnim badaniu przeprowadzonym przed wybuchem pandemii COVID-19" - zauważono. Wówczas odsetek wskazań pozytywnych wyniósł 64 proc.

Jak wyjaśniono, od marca 2020 r., kiedy zakończył się pięcioletni okres, w którym ankietowani częściej prognozowali poprawę niż pogorszenie sytuacji, odsetek spodziewających się negatywnych zmian stale rośnie. To skutek pandemii COVID-19, a obecnie również trudnej i niepewnej sytuacji międzynarodowej związanej z wojną toczoną w sąsiedniej Ukrainie.

W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek prognoz optymistycznych spadł z 19 proc. do 12 proc. (o 7 punktów proc.). Zmniejszył się też odsetek uważających, że w najbliższym czasie na rynku pracy nie nastąpią większe zmiany - z 36 proc. do 32 proc. (o 4 punkty proc.). O 12 punktów proc. - do 39 proc., wzrósł natomiast udział prognoz pesymistycznych. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. W 2025 r. emerytury i renty wzrosną o 6,78 proc.

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

REKLAMA

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA

4 dni albo 35 godzin tygodnia pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali a efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać?

Czy na zwolnieniu lekarskim można wyjechać na urlop? Jakie wskazania może zawierać L4? Czy wyjazd na wakacje do rodziny do innego miasta lub wyjazd za granicę jest dopuszczalny w czasie zwolnienia lekarskiego?

REKLAMA