REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrosła liczba pracujących, którzy nie myślą o możliwości utraty pracy

praca
praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 76 proc. wzrosła liczba pracujących zarobkowo, którzy nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy - wynika z badania "Nastroje na rynku pracy w pierwszej dekadzie marca" Centrum Badania Opinii Społecznej.

Pracownicy czują się bezpiecznie

"W porównaniu z wynikami z badań ze stycznia i lutego br. wśród pracujących zarobkowo wzrósł odsetek pozytywnie oceniających sytuację w swoich zakładach pracy, zwiększyło się także poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia" - wskazano we wtorkowym podsumowaniu badania CBOS.

Autopromocja

Dodano, że w pierwszej dekadzie marca oceny sytuacji w zakładach pracy osiągnęły najwyższy w tym roku poziom wskazań pozytywnych (59 proc.). W porównaniu z wynikiem sprzed miesiąca jest to wzrost o 4 punkty proc. "W tym czasie nieznacznie zmniejszyła się liczba osób oceniających tę sytuację negatywnie (spadek o 2 punkty proc. z 12 proc. do 10 proc.) oraz postrzegających ją jako +ani dobrą, ani złą+ (spadek o 3 punkty, z 31 proc. do 28 proc.)" - stwierdzono.

Zaznaczono, że na tle poprzednich badań korzystnie wypadają też opinie na temat lokalnego i krajowego rynku pracy. 57 proc. osób pracujących zarobkowo jest zdania, że sytuacja w ich miejscu pracy w ciągu najbliższego roku nie zmieni się. Poprawy w tym zakresie oczekuje 11 proc. ankietowanych – to o 3 punkty proc. mniej niż w lutym br. i o 5 punktów proc. mniej niż w marcu ubiegłego roku. Natomiast odsetek osób prognozujących pogorszenie zwiększył się do 21 proc. - o 4 punkty proc. względem poprzedniego badania i o 10 punktów proc. wobec marca 2021 r.

Pracujący nie boją się utraty pracy

W porównaniu z lutym br. z 73 proc. do 76 proc. wzrósł natomiast odsetek pracujących zarobkowo, którzy deklarują, że nie biorą pod uwagę możliwości utraty obecnej pracy (40 proc. raczej nie bierze tego pod uwagę, a 36 proc. – w ogóle). Z taką ewentualnością "w mniejszym lub większym stopniu" liczy się 21 proc. ankietowanych, czyli o 4 punkty proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu - podano.

74 proc. ankietowanych stwierdziło, że w ich miejscowości lub w pobliżu miejsca ich zamieszkania można znaleźć pracę. W stosunku do wyniku z lutego to wzrost o 3 punkty proc. Jednocześnie z 17 proc. do 14 proc. zmniejszył się w tej grupie odsetek twierdzących, że "gdyby zaszła taka potrzeba, nie mieliby trudności w znalezieniu nowej pracy, która spełniałaby ich oczekiwania". Na "poważne ograniczenia lub całkowity brak możliwości" w tym względzie wskazało natomiast 16 proc. respondentów – o 4 punkty proc. mniej niż przed miesiącem i o 12 punktów proc. mniej niż w marcu zeszłego roku. "Jest to najniższy wynik, jaki odnotowaliśmy w ostatnich dwunastu miesiącach" - stwierdzono.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dobra sytuacja na rynku pracy?

Według badania w pierwszej dekadzie marca sytuację na rynku pracy w Polsce za "dobrą" lub "bardzo dobrą" uznało 44 proc. badanych. W porównaniu do wskazań z marca roku ubiegłego oznacza to wzrost o 11 punktów proc. "Poziom satysfakcji z sytuacji na krajowym rynku wciąż jest jednak daleki od rekordu, który odnotowaliśmy w marcu 2020 r. – czyli w ostatnim badaniu przeprowadzonym przed wybuchem pandemii COVID-19" - zauważono. Wówczas odsetek wskazań pozytywnych wyniósł 64 proc.

Jak wyjaśniono, od marca 2020 r., kiedy zakończył się pięcioletni okres, w którym ankietowani częściej prognozowali poprawę niż pogorszenie sytuacji, odsetek spodziewających się negatywnych zmian stale rośnie. To skutek pandemii COVID-19, a obecnie również trudnej i niepewnej sytuacji międzynarodowej związanej z wojną toczoną w sąsiedniej Ukrainie.

W porównaniu z rokiem ubiegłym odsetek prognoz optymistycznych spadł z 19 proc. do 12 proc. (o 7 punktów proc.). Zmniejszył się też odsetek uważających, że w najbliższym czasie na rynku pracy nie nastąpią większe zmiany - z 36 proc. do 32 proc. (o 4 punkty proc.). O 12 punktów proc. - do 39 proc., wzrósł natomiast udział prognoz pesymistycznych. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  REKLAMA

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  REKLAMA

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  REKLAMA