REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego fot. shutterstock
Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi przysługuje wypoczynek określony w Kodeksie pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Urlop wypoczynkowy - wymiar

Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa podstawowe wymiary urlopu wypoczynkowego:

REKLAMA

Autopromocja
  • 20 dni – dla pracowników ze stażem krótszym niż 10 lat,
  • 26 dni – dla pracowników, których staż pracy przekracza 10 lat.

Przypomnieć należy, że pracownik, który podejmuje pracę po raz pierwszy, nabywa w danym roku kalendarzowym prawo do uzyskania urlopu po przepracowaniu każdego kolejnego miesiąca. Wymiar tego urlopu wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu pełnego roku.

W tabeli przedstawiono co wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu.

Rodzaj szkoły

Okres nauki

zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa

Czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 3 lata

Średnia szkoła zawodowa

Czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 5 lat

Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych)

szkół zawodowych

5 lat

Średnia szkoła ogólnokształcąca

4 lata

Szkoła policealna

6 lat

Szkoła wyższa

8 lat

Ile dni wcześniej trzeba zgłosić urlop wypoczynkowy

Kodeks pracy nie reguluje z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustalany jest zazwyczaj na początku roku kalendarzowego. Pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia ciągłości pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop na żądanie

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracownik może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Należy jednak pamiętać, że o chęci skorzystania z takiego urlopu należy poinformować pracodawcę najpóźniej przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Powodem odmowy może być złożenie wniosku w czasie, kiedy powinniśmy już pracować.

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nie wskazuje konkretnych sytuacji, w których pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca ma bardzo ważne przesłanki może pracownikowi urlop skrócić lub go odwołać. Pracodawca wówczas musi pokryć koszty związane z odwołaniem urlopu (art. 167 Kodeksu pracy).

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 164 § 2 Kodeksu pracy „Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.”

Przykład 1

Firma X nie prowadzi planów urlopowych. Pracownicy ustalają terminy na bieżąco, a następnie składają stosowne wnioski urlopowe. Pracownicy działu kadr, zajmujący się sporządzaniem list płac zaplanowali urlop w tym samym terminie. Jako, że nie ma ich kim zastąpić, co uniemożliwia ciągłość pracy, pracodawca ma prawo przesunąć urlop. Termin ten pracodawca powinien ustalić z pracownikiem.

Przykład 2

Biuro księgowe zatrudnia 3 osoby specjalizujące się w obsłudze małych firm. Aktualnie 2 z nich przebywają na urlopie wypoczynkowym. Niestety trzeci pracownik niespodziewanie zachorował i przebywa na zwolnieniu. W takiej sytuacji pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA