REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?

Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego fot. shutterstock
Odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego fot. shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownikowi przysługuje wypoczynek określony w Kodeksie pracy. Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu?

Urlop wypoczynkowy - wymiar

Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa podstawowe wymiary urlopu wypoczynkowego:

Autopromocja
 • 20 dni – dla pracowników ze stażem krótszym niż 10 lat,
 • 26 dni – dla pracowników, których staż pracy przekracza 10 lat.

Przypomnieć należy, że pracownik, który podejmuje pracę po raz pierwszy, nabywa w danym roku kalendarzowym prawo do uzyskania urlopu po przepracowaniu każdego kolejnego miesiąca. Wymiar tego urlopu wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu pełnego roku.

W tabeli przedstawiono co wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu.

Rodzaj szkoły

Okres nauki

zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa

Czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 3 lata

Średnia szkoła zawodowa

Czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 5 lat

Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych)

szkół zawodowych

5 lat

Średnia szkoła ogólnokształcąca

4 lata

Szkoła policealna

6 lat

Szkoła wyższa

8 lat

Ile dni wcześniej trzeba zgłosić urlop wypoczynkowy

Kodeks pracy nie reguluje z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.

Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustalany jest zazwyczaj na początku roku kalendarzowego. Pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia ciągłości pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop na żądanie

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracownik może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Należy jednak pamiętać, że o chęci skorzystania z takiego urlopu należy poinformować pracodawcę najpóźniej przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Powodem odmowy może być złożenie wniosku w czasie, kiedy powinniśmy już pracować.

Kiedy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy nie wskazuje konkretnych sytuacji, w których pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca ma bardzo ważne przesłanki może pracownikowi urlop skrócić lub go odwołać. Pracodawca wówczas musi pokryć koszty związane z odwołaniem urlopu (art. 167 Kodeksu pracy).

W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 164 § 2 Kodeksu pracy „Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.”

Przykład 1

Firma X nie prowadzi planów urlopowych. Pracownicy ustalają terminy na bieżąco, a następnie składają stosowne wnioski urlopowe. Pracownicy działu kadr, zajmujący się sporządzaniem list płac zaplanowali urlop w tym samym terminie. Jako, że nie ma ich kim zastąpić, co uniemożliwia ciągłość pracy, pracodawca ma prawo przesunąć urlop. Termin ten pracodawca powinien ustalić z pracownikiem.

Przykład 2

Biuro księgowe zatrudnia 3 osoby specjalizujące się w obsłudze małych firm. Aktualnie 2 z nich przebywają na urlopie wypoczynkowym. Niestety trzeci pracownik niespodziewanie zachorował i przebywa na zwolnieniu. W takiej sytuacji pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  REKLAMA

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA

  1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej od 1 marca 2024

  Są już znane kwoty najniższych świadczeń z ZUS i KRUS, które będą należne od 1 marca 2024 r.! Będzie to przykładowo: 1780,96 najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalnej. Skąd taki wzrost i na czym polega waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych? Czy trzeba złożyć wniosek o waloryzację emerytury? Jakie świadczenia podlegają waloryzacji? Czy będzie 13 i 14 emerytura w 2024? 

  Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP. Można dostać nawet 300000,00 zł dofinansowania!

  ZUS organizuje konkurs na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2025 r. (Konkurs nr 2024.01). Można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000,00 zł. Wnioski o dofinansowanie należy składać od 26 lutego do 27 marca 2024 r.

  REKLAMA