Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop wypoczynkowy - wymiar
Zgodnie z Kodeksem pracy wymiar urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od stażu pracy. Kodeks pracy przewiduje dwa podstawowe wymiary urlopu wypoczynkowego:
REKLAMA
- 20 dni – dla pracowników ze stażem krótszym niż 10 lat,
- 26 dni – dla pracowników, których staż pracy przekracza 10 lat.
Przypomnieć należy, że pracownik, który podejmuje pracę po raz pierwszy, nabywa w danym roku kalendarzowym prawo do uzyskania urlopu po przepracowaniu każdego kolejnego miesiąca. Wymiar tego urlopu wynosi 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi po przepracowaniu pełnego roku.
W tabeli przedstawiono co wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu.
Rodzaj szkoły |
Okres nauki |
zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa |
Czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 3 lata |
Średnia szkoła zawodowa |
Czas trwania nauki przewidziany programem nauczania, ale nie więcej niż 5 lat |
Średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych |
5 lat |
Średnia szkoła ogólnokształcąca |
4 lata |
Szkoła policealna |
6 lat |
Szkoła wyższa |
8 lat |
Ile dni wcześniej trzeba zgłosić urlop wypoczynkowy
Kodeks pracy nie reguluje z jakim wyprzedzeniem należy złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy.
Zgodnie z art. 163 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien udzielić urlopu zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustalany jest zazwyczaj na początku roku kalendarzowego. Pracodawca bierze pod uwagę wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia ciągłości pracy.
Urlop na żądanie
Warto pamiętać, że zgodnie z art. 1672 Kodeksu pracy pracownik może skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Należy jednak pamiętać, że o chęci skorzystania z takiego urlopu należy poinformować pracodawcę najpóźniej przed rozpoczęciem pracy. Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może odmówić udzielenia urlopu na żądanie. Powodem odmowy może być złożenie wniosku w czasie, kiedy powinniśmy już pracować.
Kiedy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego
Kodeks pracy nie wskazuje konkretnych sytuacji, w których pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego. Jeżeli pracodawca ma bardzo ważne przesłanki może pracownikowi urlop skrócić lub go odwołać. Pracodawca wówczas musi pokryć koszty związane z odwołaniem urlopu (art. 167 Kodeksu pracy).
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 164 § 2 Kodeksu pracy „Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.”
Przykład 1
Firma X nie prowadzi planów urlopowych. Pracownicy ustalają terminy na bieżąco, a następnie składają stosowne wnioski urlopowe. Pracownicy działu kadr, zajmujący się sporządzaniem list płac zaplanowali urlop w tym samym terminie. Jako, że nie ma ich kim zastąpić, co uniemożliwia ciągłość pracy, pracodawca ma prawo przesunąć urlop. Termin ten pracodawca powinien ustalić z pracownikiem.
Przykład 2
Biuro księgowe zatrudnia 3 osoby specjalizujące się w obsłudze małych firm. Aktualnie 2 z nich przebywają na urlopie wypoczynkowym. Niestety trzeci pracownik niespodziewanie zachorował i przebywa na zwolnieniu. W takiej sytuacji pracodawca może odwołać pracownika z urlopu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat