REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić
Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie zobowiązujące służby medyczne do zaszczepienia się weszło w życie 1 marca 2022. – Od początku marca odnotowaliśmy ok. 30 wiadomości w których pracownicy ochrony zdrowia skarzą się, że pracodawcy zobowiązali ich do szczepienia się w ciągu dwóch tygodni. W przeciwnym razie grozi im zwolnienie z pracy – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek a szczepienie

   Wydawałoby się, że dwa lata z pandemią COVID-19 i kilkanaście miesięcy powszechnej akcji szczepień, a także V fal koronawirusa i kilka bolesnych dla gospodarki lockdownów w jakiś sposób wpłynęło na społeczeństwo, które przekonało się, że szczepienia mogą uchronić nas przed ciężkim przebiegiem choroby i zagrożeniem w postaci kolejnych fal pandemii i utrudnień z tym związanych. Okazuje się, że wciąż nie brakuje kontestatorów szczepień. Co więcej, nie brakuje ich w samej służbie zdrowia.

REKLAMA

Autopromocja

  - Od 1 marca osoby pracujące w służbach medycznych mają obowiązek zaszczepienia się. Wydaje się, że osób takich jest śladowa ilość, ale to raczej nieprawda. W niecałe dwa tygodnie odebraliśmy około 30 skarg od lekarzy, pielęgniarek, salowych, a nawet osób pracujących w przyszpitalnych aptekach, że szczepienie jest od nich wymagane pod groźbą zwolnienia z pracy lub przesunięcia na stanowisko pracy poza szpitalem, co również w praktyce oznaczałoby zwolnienie. Zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia udzielamy takim osobom porad prawnych i radzimy jak się zachować. Z naszego punktu widzenia osoby pracujące w szpitalach nie powinny mieć wątpliwości, co do konieczności szczepienia, sytuacja jest więc tym bardziej zastanawiająca. W wielu wiadomościach nie ma podanych powodów odmowy szczepienia, zakładam więc, że jest to kwestia po prostu indywidualnej opinii – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

  - Dwie sprawy skierowaliśmy do prawników. To sprawy pracowników, którzy nie mogą się zaszczepić z powodów chorób, które mogą powodować NOP. W tym przypadku szefowie szpitali powinni być wyrozumiali. Sugerujemy, by każdy przypadek „antyszczepionkowca” w ochronie zdrowia był rozpatrywany indywidualnie – dodaje Małgorzata Marczulewska.

Szczepienie pielęgniarek, ratowników medycznych i pracowników aptek: brakuje jednoznacznego orzecznictwa

    Kwestię szczepień analizują prawnicy współpracujący ze stowarzyszeniem STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

REKLAMA

  - Wątpliwości budzi m.in. fakt, że zostały one wprowadzone na mocy rozporządzenia, a nie ustawy, co pozwala na formułowanie przez niektórych przedstawicieli nauki prawa poglądów o braku skuteczności tak nieprawidłowo ustanowionych przepisów.  Nie zapadły jeszcze żadne orzeczenia sądowe w sprawach odwołań od ewentualnych wypowiedzeń umów o pracę w związku z niewypełnieniem przez danego pracownika obowiązku szczepienia, trudno zatem przewidywać w którą stroną pójdzie orzecznictwo – mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. - Biorąc powyższe pod uwagę, w mojej ocenie należy spodziewać się, że przynajmniej do czasu ukształtowania się praktyki sądowej, która ewentualnie zakwestionowałaby takie działanie, należy spodziewać się, że pracodawcy będą stosować się do stanowisk Ministerstwa Zdrowia czy Izb Lekarskich– będzie to dla nich o tyle bezpieczne, że będą mogli odwołać się do poparcia swych decyzji stanowiskiem Ministra, czy środowisk medycznych. Doniesienia medialne potwierdzają, że praktyka idzie właśnie w tę stronę – dodaje mec. Jarosiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

   - W mojej ocenie, zakładając, że pracodawca chciałby wyciągnąć konsekwencje wobec niezaszczepionych pracowników, opierając się na w/w stanowiskach, w pierwszej kolejności powinien rozważyć możliwości organizacyjne związane z ewentualnym przeniesieniem pracownika na inne stanowisko, a ewentualnie rozwiązać umowę o pracę w sytuacji, gdyby takiej możliwości z przyczyn obiektywnych nie było – dodaje mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski, główny prawnik stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Źródło: Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA