REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić
Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek nie chcą się szczepić

REKLAMA

REKLAMA

Rozporządzenie zobowiązujące służby medyczne do zaszczepienia się weszło w życie 1 marca 2022. – Od początku marca odnotowaliśmy ok. 30 wiadomości w których pracownicy ochrony zdrowia skarzą się, że pracodawcy zobowiązali ich do szczepienia się w ciągu dwóch tygodni. W przeciwnym razie grozi im zwolnienie z pracy – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Pielęgniarki, ratownicy medyczni i pracownicy aptek a szczepienie

   Wydawałoby się, że dwa lata z pandemią COVID-19 i kilkanaście miesięcy powszechnej akcji szczepień, a także V fal koronawirusa i kilka bolesnych dla gospodarki lockdownów w jakiś sposób wpłynęło na społeczeństwo, które przekonało się, że szczepienia mogą uchronić nas przed ciężkim przebiegiem choroby i zagrożeniem w postaci kolejnych fal pandemii i utrudnień z tym związanych. Okazuje się, że wciąż nie brakuje kontestatorów szczepień. Co więcej, nie brakuje ich w samej służbie zdrowia.

Autopromocja

  - Od 1 marca osoby pracujące w służbach medycznych mają obowiązek zaszczepienia się. Wydaje się, że osób takich jest śladowa ilość, ale to raczej nieprawda. W niecałe dwa tygodnie odebraliśmy około 30 skarg od lekarzy, pielęgniarek, salowych, a nawet osób pracujących w przyszpitalnych aptekach, że szczepienie jest od nich wymagane pod groźbą zwolnienia z pracy lub przesunięcia na stanowisko pracy poza szpitalem, co również w praktyce oznaczałoby zwolnienie. Zgodnie ze statutem naszego stowarzyszenia udzielamy takim osobom porad prawnych i radzimy jak się zachować. Z naszego punktu widzenia osoby pracujące w szpitalach nie powinny mieć wątpliwości, co do konieczności szczepienia, sytuacja jest więc tym bardziej zastanawiająca. W wielu wiadomościach nie ma podanych powodów odmowy szczepienia, zakładam więc, że jest to kwestia po prostu indywidualnej opinii – mówi Małgorzata Marczulewska, Prezes stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

  - Dwie sprawy skierowaliśmy do prawników. To sprawy pracowników, którzy nie mogą się zaszczepić z powodów chorób, które mogą powodować NOP. W tym przypadku szefowie szpitali powinni być wyrozumiali. Sugerujemy, by każdy przypadek „antyszczepionkowca” w ochronie zdrowia był rozpatrywany indywidualnie – dodaje Małgorzata Marczulewska.

Szczepienie pielęgniarek, ratowników medycznych i pracowników aptek: brakuje jednoznacznego orzecznictwa

    Kwestię szczepień analizują prawnicy współpracujący ze stowarzyszeniem STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

  - Wątpliwości budzi m.in. fakt, że zostały one wprowadzone na mocy rozporządzenia, a nie ustawy, co pozwala na formułowanie przez niektórych przedstawicieli nauki prawa poglądów o braku skuteczności tak nieprawidłowo ustanowionych przepisów.  Nie zapadły jeszcze żadne orzeczenia sądowe w sprawach odwołań od ewentualnych wypowiedzeń umów o pracę w związku z niewypełnieniem przez danego pracownika obowiązku szczepienia, trudno zatem przewidywać w którą stroną pójdzie orzecznictwo – mówi mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski. - Biorąc powyższe pod uwagę, w mojej ocenie należy spodziewać się, że przynajmniej do czasu ukształtowania się praktyki sądowej, która ewentualnie zakwestionowałaby takie działanie, należy spodziewać się, że pracodawcy będą stosować się do stanowisk Ministerstwa Zdrowia czy Izb Lekarskich– będzie to dla nich o tyle bezpieczne, że będą mogli odwołać się do poparcia swych decyzji stanowiskiem Ministra, czy środowisk medycznych. Doniesienia medialne potwierdzają, że praktyka idzie właśnie w tę stronę – dodaje mec. Jarosiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

   - W mojej ocenie, zakładając, że pracodawca chciałby wyciągnąć konsekwencje wobec niezaszczepionych pracowników, opierając się na w/w stanowiskach, w pierwszej kolejności powinien rozważyć możliwości organizacyjne związane z ewentualnym przeniesieniem pracownika na inne stanowisko, a ewentualnie rozwiązać umowę o pracę w sytuacji, gdyby takiej możliwości z przyczyn obiektywnych nie było – dodaje mec. Marek Jarosiewicz z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski, główny prawnik stowarzyszenia STOP Nieuczciwym Pracodawcom.

Źródło: Stowarzyszenie STOP Nieuczciwym Pracodawcom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA