REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duży wzrost zapotrzebowania na pracowników HR

HR
HR
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku opublikowano o połowę więcej ofert pracy dla HR-owców; najczęściej poszukiwano specjalistów ds. płac i kadr oraz rekruterów - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Pensje pracowników HR wzrosły w ostatnim półroczu o ok. 10 procent.

Więcej ofert pracy

Jak podkreślono w raporcie, pracodawcy zażegnali już kryzys spowodowany pandemią i obecnie tworzą nawet więcej ofert pracy w obszarze HR niż w 2019 r.

REKLAMA

Autopromocja

Według analizy ogłoszeń opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych, w całym 2021 r. pojawiło się 92,3 tys. nowych ofert pracy z szeroko rozumianego obszaru HR (tzw. HR miękki, np. rekrutacje i szkolenia oraz HR twardy, czyli prawo pracy, kadry czy naliczanie płac). Najwięcej ofert przypadło na październik ub.r. - 9,8 tys.

Najczęściej poszukiwano specjalistów ds. płac i kadr oraz - w związku z większym popytem firm na pracowników - rekruterów. Ponadto wzmożone zapotrzebowanie na programistów i informatyków sprawiło, że niezależnym zawodem stał się IT rekruter – w ub.r. pojawiło się ponad 2 tys. ogłoszeń na to stanowisko, o 652 proc. więcej w stosunku do 2020 r. W 2021 r., podobnie jak w 2020 r., najmniejsza liczba ofert w obszarze HR dotyczyła dyrektorów HR oraz menedżerów ds. kadr i płac.

Pracownicy HR - cisi bohaterowie pandemii

Jak skomentowała Monika Smulewicz z Grant Thornton, pracownicy HR to cisi bohaterowie pandemii. "Specjaliści prawa pracy oraz kadr i płac odegrali ogromnie ważną rolę w przeprowadzaniu firm przez załamanie gospodarcze, jakim były pierwsze miesiące pandemii, wykorzystując dla swoich firm możliwości wynikające z przepisów prawnych i Tarcz Finansowych. Specjaliści +miękkiego HR+ z kolei mieli duży udział w ratowaniu przed rozpadem kulturowym i organizacyjnym swoich firm, podtrzymywaniem pracowników na duchu w okresie ogromnej niepewności i organizowaniem sprawnej i efektywnej pracy w modelu home office" - zaznaczyła Smulewicz.

REKLAMA

W drugiej połowie 2021 r. największy popyt na pracowników HR był widoczny w Warszawie, co - jak wskazano - można tłumaczyć tym, że wiele największych firm ma swoje centrale zlokalizowane w stolicy, a to zwłaszcza one mają najbardziej rozbudowane działy HR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Relatywnie wysoką liczbę ofert dla HR-owców miały również Kraków i Wrocław. W pozostałych dużych miastach Polski rekrutacji było znacznie mniej, a w przypadku Łodzi, Bydgoszczy, Katowic i Poznania liczba ofert w drugiej połowie 2021 roku była niższa niż w tym samym okresie 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii.

Wzrosły też pensje HR-owców

Pensje HR-owców wzrosły w ostatnim półroczu o ok. 10 proc. Według widełek podawanych przez pracodawców w ofertach pracy, średnia miesięczna płaca pracownika działu HR na poziomie specjalisty wynosiła 5 559 zł brutto. Tym samym średnie wynagrodzenie tych specjalistów jest o około 100 zł niższe niż według GUS wynosiło przeciętne wynagrodzenie w Polskiej gospodarce w całym 2021 roku – podkreślono w raporcie.

Na poziomach asystenckich w obszarze HR średnia pensja oferowana w ogłoszeniach wzrosła z 4 tys. brutto miesięcznie w pierwszym półroczu 2021 r. do około 4,6 tys. zł brutto w drugim. Z kolei średnie wynagrodzenie wskazywane przez pracodawców w ofertach dla stanowisk menedżerskich w obszarze HR to 9 338 zł brutto (wzrost o ok. 900 zł w porównaniu z pierwszym półroczem). (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA