REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Duży wzrost zapotrzebowania na pracowników HR

HR
HR
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku opublikowano o połowę więcej ofert pracy dla HR-owców; najczęściej poszukiwano specjalistów ds. płac i kadr oraz rekruterów - wynika z raportu firm Grant Thornton i Element. Pensje pracowników HR wzrosły w ostatnim półroczu o ok. 10 procent.

Więcej ofert pracy

Jak podkreślono w raporcie, pracodawcy zażegnali już kryzys spowodowany pandemią i obecnie tworzą nawet więcej ofert pracy w obszarze HR niż w 2019 r.

Autopromocja

Według analizy ogłoszeń opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych, w całym 2021 r. pojawiło się 92,3 tys. nowych ofert pracy z szeroko rozumianego obszaru HR (tzw. HR miękki, np. rekrutacje i szkolenia oraz HR twardy, czyli prawo pracy, kadry czy naliczanie płac). Najwięcej ofert przypadło na październik ub.r. - 9,8 tys.

Najczęściej poszukiwano specjalistów ds. płac i kadr oraz - w związku z większym popytem firm na pracowników - rekruterów. Ponadto wzmożone zapotrzebowanie na programistów i informatyków sprawiło, że niezależnym zawodem stał się IT rekruter – w ub.r. pojawiło się ponad 2 tys. ogłoszeń na to stanowisko, o 652 proc. więcej w stosunku do 2020 r. W 2021 r., podobnie jak w 2020 r., najmniejsza liczba ofert w obszarze HR dotyczyła dyrektorów HR oraz menedżerów ds. kadr i płac.

Pracownicy HR - cisi bohaterowie pandemii

Jak skomentowała Monika Smulewicz z Grant Thornton, pracownicy HR to cisi bohaterowie pandemii. "Specjaliści prawa pracy oraz kadr i płac odegrali ogromnie ważną rolę w przeprowadzaniu firm przez załamanie gospodarcze, jakim były pierwsze miesiące pandemii, wykorzystując dla swoich firm możliwości wynikające z przepisów prawnych i Tarcz Finansowych. Specjaliści +miękkiego HR+ z kolei mieli duży udział w ratowaniu przed rozpadem kulturowym i organizacyjnym swoich firm, podtrzymywaniem pracowników na duchu w okresie ogromnej niepewności i organizowaniem sprawnej i efektywnej pracy w modelu home office" - zaznaczyła Smulewicz.

W drugiej połowie 2021 r. największy popyt na pracowników HR był widoczny w Warszawie, co - jak wskazano - można tłumaczyć tym, że wiele największych firm ma swoje centrale zlokalizowane w stolicy, a to zwłaszcza one mają najbardziej rozbudowane działy HR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Relatywnie wysoką liczbę ofert dla HR-owców miały również Kraków i Wrocław. W pozostałych dużych miastach Polski rekrutacji było znacznie mniej, a w przypadku Łodzi, Bydgoszczy, Katowic i Poznania liczba ofert w drugiej połowie 2021 roku była niższa niż w tym samym okresie 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii.

Wzrosły też pensje HR-owców

Pensje HR-owców wzrosły w ostatnim półroczu o ok. 10 proc. Według widełek podawanych przez pracodawców w ofertach pracy, średnia miesięczna płaca pracownika działu HR na poziomie specjalisty wynosiła 5 559 zł brutto. Tym samym średnie wynagrodzenie tych specjalistów jest o około 100 zł niższe niż według GUS wynosiło przeciętne wynagrodzenie w Polskiej gospodarce w całym 2021 roku – podkreślono w raporcie.

Na poziomach asystenckich w obszarze HR średnia pensja oferowana w ogłoszeniach wzrosła z 4 tys. brutto miesięcznie w pierwszym półroczu 2021 r. do około 4,6 tys. zł brutto w drugim. Z kolei średnie wynagrodzenie wskazywane przez pracodawców w ofertach dla stanowisk menedżerskich w obszarze HR to 9 338 zł brutto (wzrost o ok. 900 zł w porównaniu z pierwszym półroczem). (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA