REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety w IT 2022 - raport

Kobiety w IT  2022 - raport. 71% kobiet z branży czuje się spełnionych w pracy, a 67% poleciłoby zatrudnienie w IT swoim koleżankom
Kobiety w IT 2022 - raport. 71% kobiet z branży czuje się spełnionych w pracy, a 67% poleciłoby zatrudnienie w IT swoim koleżankom
No Fluff Jobs

REKLAMA

REKLAMA

Jak naprawdę wyglądają szanse i możliwości kobiet w IT? Które kompetencje warto rozwijać? Czego się uczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport: Kobiety w IT 2022.

Szanse i możliwości 

Jak co roku w No Fluff Jobs sprawdziliśmy, jak wyglądają szanse i możliwości specjalistek IT oraz kandydatek do pracy w branży. Bardzo nas cieszy, że 71% kobiet z branży czuje się spełnionych w pracy, a 67% poleciłoby zatrudnienie w IT swoim koleżankom.

Autopromocja

Same kobiety mogą stać się najlepszym „medium promocyjnym”

To bardzo ważne dane, bo pokazują też, że same kobiety mogą stać się najlepszym „medium promocyjnym” dla kolejnych osób w branży. Luka kadrowa w IT w czasie pandemii jeszcze wzrosła, więc pilnie potrzeba rąk do pracy.

Raport

Prawie połowa – bo 46,2% – uczestniczek badania wskazała, że ich obecne stanowisko pracy nie wymaga umiejętności programowania. Czym więcej zajmują się kobiety w IT? Najczęściej udzielaną odpowiedzią był Testing (18,6%) oraz Project Management (16%). Warto zwrócić uwagę szczególnie na tę drugą kategorię, która w 2021 zaliczyła jeden z największych skoków w wynagrodzeniu na B2B, osiągając widełki 14,000–18,616 PLN (+VAT). Jeśli jednak spojrzymy na kariery programistek, największy odsetek respondentek zadeklarował pracę w Backendzie (15%).

Kobiety w IT: siła przebranżowienia

Wyniki badania skutecznie rozprawiły się z krzywdzącym przekonaniem zakorzenionym w branży. Otóż wcale nie trzeba pasjonować się tech światem od najmłodszych lat, by osiągnąć coś w tej dziedzinie. Wśród naszych respondentek jedynie 27,5% kobiet to absolwentki informatyki lub pokrewnego kierunku technicznego. Aż 55% weszło do IT po studiach niespecjalistycznych, kursach/szkoleniach/bootcampach bądź procesie samodzielnej nauki. Nigdy nie jest za późno na zmiany! Wbrew pozorom w branży IT szanse mają osoby o różnorodnym zakresie kompetencji. Znajdzie się tu więc miejsce i dla filolożki, i dla antropolożki.

Co ciekawe, gdy spytaliśmy nasze respondentki, czy znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne, grupą wiekową, która udzieliła najwięcej przeczących odpowiedzi, były kobiety +45!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy kobiety w IT awansują?

Awansują. Sprawdziliśmy to i w badaniu, i wśród pracowniczek i pracowników No Fluff Jobs. Okazało się, że w 2021 aż 10 awansów na 14 przypadło pracowniczkom NFJ. Z kolei wśród ankietowanych „upgrade” zaliczyło 53% specjalistek IT.

Wyzwania współczesnych specjalistek IT

Z czym muszą się mierzyć kandydatki i specjalistki? Wiele z nich dotkliwie odczuło skutki pandemii – oprócz zwiększonej niepewności zawodowej kobiety często brały na siebie dodatkowe obowiązki domowe. Co więcej, próg wejścia do IT wciąż pozostaje wysoki, co może utrudniać start w branży kandydatkom w trakcie przebranżowienia. Dopiero od niedawna organizacje aktywniej dbają o różnorodność w zespołach i wdrażają mechanizmy walczące z dyskryminacją. Choć wszystkie te czynniki mogą zniechęcać, my zachęcamy – nie poddawajcie się. Przy obecnej luce kadrowej i rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów IT firmy zaczęły otwierać się na nowe talenty. Powodzenia!

Źródło: No Fluff Jobs
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Wzrośnie dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA