REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kobiety w IT 2022 - raport

Kobiety w IT  2022 - raport. 71% kobiet z branży czuje się spełnionych w pracy, a 67% poleciłoby zatrudnienie w IT swoim koleżankom
Kobiety w IT 2022 - raport. 71% kobiet z branży czuje się spełnionych w pracy, a 67% poleciłoby zatrudnienie w IT swoim koleżankom
No Fluff Jobs

REKLAMA

REKLAMA

Jak naprawdę wyglądają szanse i możliwości kobiet w IT? Które kompetencje warto rozwijać? Czego się uczyć? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport: Kobiety w IT 2022.

Szanse i możliwości 

Jak co roku w No Fluff Jobs sprawdziliśmy, jak wyglądają szanse i możliwości specjalistek IT oraz kandydatek do pracy w branży. Bardzo nas cieszy, że 71% kobiet z branży czuje się spełnionych w pracy, a 67% poleciłoby zatrudnienie w IT swoim koleżankom.

REKLAMA

Autopromocja

Same kobiety mogą stać się najlepszym „medium promocyjnym”

To bardzo ważne dane, bo pokazują też, że same kobiety mogą stać się najlepszym „medium promocyjnym” dla kolejnych osób w branży. Luka kadrowa w IT w czasie pandemii jeszcze wzrosła, więc pilnie potrzeba rąk do pracy.

Raport

Prawie połowa – bo 46,2% – uczestniczek badania wskazała, że ich obecne stanowisko pracy nie wymaga umiejętności programowania. Czym więcej zajmują się kobiety w IT? Najczęściej udzielaną odpowiedzią był Testing (18,6%) oraz Project Management (16%). Warto zwrócić uwagę szczególnie na tę drugą kategorię, która w 2021 zaliczyła jeden z największych skoków w wynagrodzeniu na B2B, osiągając widełki 14,000–18,616 PLN (+VAT). Jeśli jednak spojrzymy na kariery programistek, największy odsetek respondentek zadeklarował pracę w Backendzie (15%).

Kobiety w IT: siła przebranżowienia

Wyniki badania skutecznie rozprawiły się z krzywdzącym przekonaniem zakorzenionym w branży. Otóż wcale nie trzeba pasjonować się tech światem od najmłodszych lat, by osiągnąć coś w tej dziedzinie. Wśród naszych respondentek jedynie 27,5% kobiet to absolwentki informatyki lub pokrewnego kierunku technicznego. Aż 55% weszło do IT po studiach niespecjalistycznych, kursach/szkoleniach/bootcampach bądź procesie samodzielnej nauki. Nigdy nie jest za późno na zmiany! Wbrew pozorom w branży IT szanse mają osoby o różnorodnym zakresie kompetencji. Znajdzie się tu więc miejsce i dla filolożki, i dla antropolożki.

Co ciekawe, gdy spytaliśmy nasze respondentki, czy znalezienie pierwszej pracy w IT jest trudne, grupą wiekową, która udzieliła najwięcej przeczących odpowiedzi, były kobiety +45!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy kobiety w IT awansują?

Awansują. Sprawdziliśmy to i w badaniu, i wśród pracowniczek i pracowników No Fluff Jobs. Okazało się, że w 2021 aż 10 awansów na 14 przypadło pracowniczkom NFJ. Z kolei wśród ankietowanych „upgrade” zaliczyło 53% specjalistek IT.

Wyzwania współczesnych specjalistek IT

Z czym muszą się mierzyć kandydatki i specjalistki? Wiele z nich dotkliwie odczuło skutki pandemii – oprócz zwiększonej niepewności zawodowej kobiety często brały na siebie dodatkowe obowiązki domowe. Co więcej, próg wejścia do IT wciąż pozostaje wysoki, co może utrudniać start w branży kandydatkom w trakcie przebranżowienia. Dopiero od niedawna organizacje aktywniej dbają o różnorodność w zespołach i wdrażają mechanizmy walczące z dyskryminacją. Choć wszystkie te czynniki mogą zniechęcać, my zachęcamy – nie poddawajcie się. Przy obecnej luce kadrowej i rosnącym zapotrzebowaniu na specjalistów IT firmy zaczęły otwierać się na nowe talenty. Powodzenia!

Źródło: No Fluff Jobs
 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA