REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kierunki lekarskie potrzebne na kolejnych uczelniach

Brakuje lekarzy
Brakuje lekarzy

REKLAMA

REKLAMA

W Polsce deficyt kadry lekarskiej liczony jest w kilkudziesięciu tysiącach. Potrzebne są kierunki lekarskie na kolejnych uczelniach – podkreślił minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że kierunek taki powstanie w 2023 r. na Mazowieckiej Uczelni Publicznej (MUP) w Płocku.

Brakuje lekarzy

We wtorek szef resortu edukacji odwiedził płocką MUP, gdzie na kierunkach medycznych kształcą się pielęgniarki i położne. Poinformował, że wniosek tej uczelni o utworzenie kierunku lekarskiego, który wkrótce ma zostać złożony, podlegał będzie najpierw ocenie komisji akredytacyjnej, a potem ministerstwa.

REKLAMA

Autopromocja

„Kierunek lekarski powstanie tutaj od 1 października 2023 r. Jesteśmy przekonani, że od tej daty Płock stanie się ważnym centrum kształcenia lekarzy w Polsce” – powiedział Czarnek podczas wspólnej konferencji prasowej z rektorem MUP. Zaznaczył, że już obecnie uczelnia ta kształci „na bardzo wysokim poziomie” pielęgniarki i położne.

Minister edukacji podkreślił, że w Płocku jest bardzo dobrze funkcjonujący szpital, który jest zapleczem do kształcenia praktycznego na kierunkach medycznych, a sama MUP – jak ocenił, „świetna uczelnia” – ma nowoczesną część dydaktyczną, w tym Centra Symulacji Medycznych, które na potrzeby nowego kierunku lekarskiego zostaną jeszcze rozbudowane.

Czarnek przypomniał, że starania MUP o utworzenie kierunku lekarskiego umożliwia przyjęta kilka miesięcy temu ustawa, która daje taką szansę właśnie publicznym uczelniom zawodowym.

„Wszystko bierze się z tego, że w Polsce mamy deficyt kadry lekarskiej i to liczony w kilkudziesięciu tysiącach. Jak niektórzy wskazują, potrzeba nam już dziś nawet 60 tys. lekarzy” – powiedział szef resortu edukacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otwieranie kierunków lekarskich

REKLAMA

Ocenił przy tym, że jedyną drogą do tego, aby ten niedobór kadrowy uzupełnić, jest „otwieranie kierunków lekarskich wszędzie tam, gdzie one mogą być uruchomione, wszędzie tam, gdzie jest potencjał do tego”, a MUP – jak dodał – z całą pewnością ma taki potencjał.

Rektor MUP prof. dr hab. n. med. Maciej Słodki zapowiedział, że w związku z planami utworzenia tam kierunku lekarskiego w Płocku wybudowane zostanie Collegium Medicum, a w następnym etapie, w pobliskim Trzepowie, powstanie hospicjum i zakład opiekuńczo-leczniczy.

„W tym momencie MUP przygotowuje się do złożenia wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego” – oświadczył prof. Słodki.

W MUP w Płocku kształci się 1800 studentów. Studia I i II stopnia odbywają się tam na trzech wydziałach: nauk humanistycznych i informatyki, nauk społecznych i nauk o zdrowiu, gdzie studiuje 605 osób. Dostępne tam kierunki to: pielęgniarstwo – studia I stopnia stacjonarne i II stopnia, położnictwo – studia I stopnia stacjonarne i kosmetologia – studia I stopnia stacjonarne.

Wcześniej uczelnia informowała, że pierwszy nabór studentów na kierunek lekarski planowany jest w 2023 r., przy czym na początku nowy wydział mógłby kształcić ok. 50 studentów na roku. (PAP)

mb/ joz/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki dla pracowników samorządowych. Czy nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego przysługują także za lipiec?

1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Zmiany mają celu uaktualnienie minimalnego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czy nowe stawki przysługują także za lipiec 2024 r.?

Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

REKLAMA

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

REKLAMA

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

REKLAMA