REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstał portal "Praca dla obywateli Ukrainy"

zatrudnienie ukraińca obywatela ukrainy ukraina oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wzór jak zatrudnić flaga umowa praca
zatrudnienie ukraińca obywatela ukrainy ukraina oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wzór jak zatrudnić flaga umowa praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W województwie świętokrzyskim powstał portal dla mieszkańców Ukrainy szukających pracy. "Oprócz darmowego transportu, bezpłatnego zakwaterowania, bezpłatnej opieki medycznej, chcemy im zaoferować coś więcej, co daje poczucie swojej wartości, możliwość pracy" – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Pomoc komplementarna

"Chcemy, aby pomoc dla mieszkańców Ukrainy była komplementarna i pełna. Pomagamy im od pierwszych chwil pojawienia się na terenie Rzeczypospolitej. Kierujemy do nich darmowy transport, przewozimy bezpłatnie do miejsc zakwaterowania, oferują również bezpłatną opiekę medyczną" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Koniusz. Dodał, że działające w regionie władze i instytucje "chcą zaoferować mieszkańcom Ukrainy coś więcej, co daje poczucie swojej wartości".

REKLAMA

Autopromocja

Praca dla obywateli Ukrainy

"Chcemy zaoferować im pracę. Z jednej strony chcemy dotrzeć do osób, które potrzebują tej pracy. Ale chcemy też skontaktować się z instytucjami, zakładami pracy oferującymi te miejsca pracy" – podkreślił wojewoda.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła, że dzięki przyjętej w środę przez Sejm ustawie "wszystkie instrumenty i narzędzia pracy dla polskich obywateli będą już wkrótce dostępne dla uchodźców z Ukrainy".

"Firmy, które będą chciały zatrudnić uchodźców, będą mogły przyjąć te osoby na staż, dzięki Bazie usług rozwojowych, projektowi realizowanemu przez wojewódzkie urzędy pracy w partnerstwie z operatorami. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wysłać ich na szkolenia z języka polskiego i dać możliwość przeszkolenia i zdobycia kwalifikacji niezbędnych u pracodawcy" – powiedziała Janik.

Dodała, że na potrzeby nowo powstałego portalu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach uruchomiony zostanie telefon komórkowy, pod którym po godzinach pracy urzędu będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W oczekiwaniu na wejście w życie ustawy

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Grzegorz Piwko zaznaczył, że najważniejszą rzeczą z punktu widzenia urzędów jest wejście w życie ustawy, która obecnie jest procedowana "O szczególnych zasadach pomocy obywatelom Ukrainy".

"Ta ustawa zrównuje w prawach bezrobotnych i osób poszukujących pracy obywateli Ukrainy, którzy tak jak Polacy będą mogli się rejestrować jako bezrobotni w urzędach pracy, by korzystać z tych samych instrumentów wsparcia. Procedowane przepisy umożliwiają i określają także długość pobytu uchodźców w kraju, a także legalność ich pobytu" – poinformował Piwko.

Trafna inicjatywa

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego, dodał, że kiedy do regionu trafia coraz więcej uchodźców z Ukrainy, uruchomienie portalu to bardzo trafna inicjatywa.

"Mieszkańcy Ukrainy, którzy do nas przyjechali, to ludzie mający swoją dumę i honor. Z rozmów, jakie z nimi odbywamy, wynika, że chcą zapracować na swoje utrzymanie, chcą płacić w naszych sklepach i chociaż częściowo finansować swój pobyt. Stąd powstanie portalu to bardzo dobry pomysł i niezwykle cenna idea" – powiedział Jaworski.

Administratorem portalu projektpracaukraina.pl jest Polskie Radio Kielce. "Mam nadzieję, że wszyscy samorządowcy będą przekazywać Ukraińcom, tym, którzy uciekają przed wojną, informacje, że jest takie miejsce, gdzie mogą zamieszczać swoje oferty, a przedsiębiorcom, że mogą z tych ofert skorzystać. Co najważniejsze, jest to projekt bezpłatny" – zaznaczył prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA