REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstał portal "Praca dla obywateli Ukrainy"

zatrudnienie ukraińca obywatela ukrainy ukraina oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wzór jak zatrudnić flaga umowa praca
zatrudnienie ukraińca obywatela ukrainy ukraina oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi wzór jak zatrudnić flaga umowa praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W województwie świętokrzyskim powstał portal dla mieszkańców Ukrainy szukających pracy. "Oprócz darmowego transportu, bezpłatnego zakwaterowania, bezpłatnej opieki medycznej, chcemy im zaoferować coś więcej, co daje poczucie swojej wartości, możliwość pracy" – podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Pomoc komplementarna

"Chcemy, aby pomoc dla mieszkańców Ukrainy była komplementarna i pełna. Pomagamy im od pierwszych chwil pojawienia się na terenie Rzeczypospolitej. Kierujemy do nich darmowy transport, przewozimy bezpłatnie do miejsc zakwaterowania, oferują również bezpłatną opiekę medyczną" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Koniusz. Dodał, że działające w regionie władze i instytucje "chcą zaoferować mieszkańcom Ukrainy coś więcej, co daje poczucie swojej wartości".

Autopromocja

Praca dla obywateli Ukrainy

"Chcemy zaoferować im pracę. Z jednej strony chcemy dotrzeć do osób, które potrzebują tej pracy. Ale chcemy też skontaktować się z instytucjami, zakładami pracy oferującymi te miejsca pracy" – podkreślił wojewoda.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła, że dzięki przyjętej w środę przez Sejm ustawie "wszystkie instrumenty i narzędzia pracy dla polskich obywateli będą już wkrótce dostępne dla uchodźców z Ukrainy".

"Firmy, które będą chciały zatrudnić uchodźców, będą mogły przyjąć te osoby na staż, dzięki Bazie usług rozwojowych, projektowi realizowanemu przez wojewódzkie urzędy pracy w partnerstwie z operatorami. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wysłać ich na szkolenia z języka polskiego i dać możliwość przeszkolenia i zdobycia kwalifikacji niezbędnych u pracodawcy" – powiedziała Janik.

Dodała, że na potrzeby nowo powstałego portalu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach uruchomiony zostanie telefon komórkowy, pod którym po godzinach pracy urzędu będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W oczekiwaniu na wejście w życie ustawy

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Grzegorz Piwko zaznaczył, że najważniejszą rzeczą z punktu widzenia urzędów jest wejście w życie ustawy, która obecnie jest procedowana "O szczególnych zasadach pomocy obywatelom Ukrainy".

"Ta ustawa zrównuje w prawach bezrobotnych i osób poszukujących pracy obywateli Ukrainy, którzy tak jak Polacy będą mogli się rejestrować jako bezrobotni w urzędach pracy, by korzystać z tych samych instrumentów wsparcia. Procedowane przepisy umożliwiają i określają także długość pobytu uchodźców w kraju, a także legalność ich pobytu" – poinformował Piwko.

Trafna inicjatywa

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego, dodał, że kiedy do regionu trafia coraz więcej uchodźców z Ukrainy, uruchomienie portalu to bardzo trafna inicjatywa.

"Mieszkańcy Ukrainy, którzy do nas przyjechali, to ludzie mający swoją dumę i honor. Z rozmów, jakie z nimi odbywamy, wynika, że chcą zapracować na swoje utrzymanie, chcą płacić w naszych sklepach i chociaż częściowo finansować swój pobyt. Stąd powstanie portalu to bardzo dobry pomysł i niezwykle cenna idea" – powiedział Jaworski.

Administratorem portalu projektpracaukraina.pl jest Polskie Radio Kielce. "Mam nadzieję, że wszyscy samorządowcy będą przekazywać Ukraińcom, tym, którzy uciekają przed wojną, informacje, że jest takie miejsce, gdzie mogą zamieszczać swoje oferty, a przedsiębiorcom, że mogą z tych ofert skorzystać. Co najważniejsze, jest to projekt bezpłatny" – zaznaczył prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Europa
    2022-04-03 22:45:14
    No no wincej barachła wincej zabugowców
    0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
6445,71 zł – od tej kwoty należy naliczać odpis na ZFŚS i świadczenie urlopowe w 2024 r.

W Monitorze Polskim, pod poz. 137, opublikowane zostało obwieszczenie Prezesa GUS z 16 lutego 2024 r. w sprawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w 2023 r. i w drugim półroczu 2023 r.

Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

REKLAMA

Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

REKLAMA

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA