Powstał portal "Praca dla obywateli Ukrainy"
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc komplementarna
"Chcemy, aby pomoc dla mieszkańców Ukrainy była komplementarna i pełna. Pomagamy im od pierwszych chwil pojawienia się na terenie Rzeczypospolitej. Kierujemy do nich darmowy transport, przewozimy bezpłatnie do miejsc zakwaterowania, oferują również bezpłatną opiekę medyczną" – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej Koniusz. Dodał, że działające w regionie władze i instytucje "chcą zaoferować mieszkańcom Ukrainy coś więcej, co daje poczucie swojej wartości".
REKLAMA
Praca dla obywateli Ukrainy
"Chcemy zaoferować im pracę. Z jednej strony chcemy dotrzeć do osób, które potrzebują tej pracy. Ale chcemy też skontaktować się z instytucjami, zakładami pracy oferującymi te miejsca pracy" – podkreślił wojewoda.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zaznaczyła, że dzięki przyjętej w środę przez Sejm ustawie "wszystkie instrumenty i narzędzia pracy dla polskich obywateli będą już wkrótce dostępne dla uchodźców z Ukrainy".
"Firmy, które będą chciały zatrudnić uchodźców, będą mogły przyjąć te osoby na staż, dzięki Bazie usług rozwojowych, projektowi realizowanemu przez wojewódzkie urzędy pracy w partnerstwie z operatorami. Mikro, mali i średni przedsiębiorcy będą mogli wysłać ich na szkolenia z języka polskiego i dać możliwość przeszkolenia i zdobycia kwalifikacji niezbędnych u pracodawcy" – powiedziała Janik.
Dodała, że na potrzeby nowo powstałego portalu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Kielcach uruchomiony zostanie telefon komórkowy, pod którym po godzinach pracy urzędu będzie można uzyskać wszystkie niezbędne informacje.
W oczekiwaniu na wejście w życie ustawy
Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach Grzegorz Piwko zaznaczył, że najważniejszą rzeczą z punktu widzenia urzędów jest wejście w życie ustawy, która obecnie jest procedowana "O szczególnych zasadach pomocy obywatelom Ukrainy".
"Ta ustawa zrównuje w prawach bezrobotnych i osób poszukujących pracy obywateli Ukrainy, którzy tak jak Polacy będą mogli się rejestrować jako bezrobotni w urzędach pracy, by korzystać z tych samych instrumentów wsparcia. Procedowane przepisy umożliwiają i określają także długość pobytu uchodźców w kraju, a także legalność ich pobytu" – poinformował Piwko.
Trafna inicjatywa
Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, który jest jednocześnie przewodniczącym Związku Miast i Gmin Województwa Świętokrzyskiego, dodał, że kiedy do regionu trafia coraz więcej uchodźców z Ukrainy, uruchomienie portalu to bardzo trafna inicjatywa.
"Mieszkańcy Ukrainy, którzy do nas przyjechali, to ludzie mający swoją dumę i honor. Z rozmów, jakie z nimi odbywamy, wynika, że chcą zapracować na swoje utrzymanie, chcą płacić w naszych sklepach i chociaż częściowo finansować swój pobyt. Stąd powstanie portalu to bardzo dobry pomysł i niezwykle cenna idea" – powiedział Jaworski.
Administratorem portalu projektpracaukraina.pl jest Polskie Radio Kielce. "Mam nadzieję, że wszyscy samorządowcy będą przekazywać Ukraińcom, tym, którzy uciekają przed wojną, informacje, że jest takie miejsce, gdzie mogą zamieszczać swoje oferty, a przedsiębiorcom, że mogą z tych ofert skorzystać. Co najważniejsze, jest to projekt bezpłatny" – zaznaczył prezes Polskiego Radia Kielce Janusz Knap. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat