REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w nadgodzinach i po godzinach

Subskrybuj nas na Youtube
roczny limit nadgodziny godziny nadliczbowe czas pracy praca
roczny limit nadgodziny godziny nadliczbowe czas pracy praca
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nadgodziny i praca o nietypowych porach należą do zjawisk, które budzą duże kontrowersje w zawodowym świecie. Często kojarzone z przepracowaniem, mają one jednak niejedno imię. W badaniu Pracuj.pl aż 74% pracujących Polaków przyznało, że zdarza im się wykonywać obowiązki ponad standardowy etat lub w nietypowych godzinach. Przyczyną nie zawsze jest zbyt duża liczba obowiązków, ale także dodatkowe wynagrodzenie czy korzystanie z zalet elastycznego grafiku zatrudnienia. Jak dużo pracujemy i w jakich godzinach?

Najważniejsze informacje:

  • 28% Polaków deklaruje, że pracują średnio 9 godzin dziennie lub dłużej.
  • Mężczyźni częściej od kobiet deklarują pracę ponad standardowy etat.
  • 74% badanych zdarzają się nadgodziny lub praca o nietypowej porze.
  • Najczęstszą przyczyną nadgodzin jest dodatkowe wynagrodzenie.
  • 1/4 robi to z kolei ze względu na oczekiwania w miejscu pracy.
  • Realizacja prywatnych spraw to częsty powód pracy o nietypowej porze.

wykres_10.png

REKLAMA

Autopromocja

Polacy - naród "zapracowany"

Jak od lat zauważają eksperci rynku pracy, Polska należy do najbardziej „zapracowanych” krajów na świecie. Według danych Eurostatu Polacy pracują średnio nawet 39,7 godzin tygodniowo. To wyraźnie więcej, niż choćby we Francji, Szwecji, Niemczech czy Danii, gdzie średnia wynosi poniżej 36 godzin. Jak dodaje OECD, Polacy przepracowują rocznie blisko 1770 godzin – co stawia nas na czwartym miejscu w Unii Europejskiej oraz na ósmym wśród krajów OECD.

Dodatkowe zmiany w modelach wykonywania pracy wprowadziło pojawienie się koronawirusa. Wzrost popularności pracy zdalnej i bardziej elastycznych modeli zarobkowania sprawił, że w Polsce nie tylko wciąż pracujemy dużo, ale także coraz częściej wykonujemy zadania w nietypowych godzinach. Aby sprawdzić, jak pracownicy odnoszą się do tych zjawisk, zespół Pracuj.pl zapytał o opinię reprezentatywną grupę aktywnych zawodowo Polaków.  

Więcej niż etat

Jak wykazały badania Pracuj.pl, najbardziej szeroką grupę pracujących Polaków stanowi odpowiednik klasycznych ”etatowców”, czyli osoby deklarujące pracę przez średnio 8 godzin dziennie – to blisko połowa respondentów (46%). Odpowiedzi pozostałych respondentów rozkładają się stosunkowo proporcjonalnie. 28% poświęca na wykonywanie obowiązków 9 godzin lub więcej, natomiast 26% pracuje maksymalnie 7 godzin.

Szczególnie duże różnice zaobserwować można w odniesieniu do reprezentantów różnych płci. Na pracę w rozszerzonym wymiarze pracy decydują się zdecydowanie częściej mężczyźni – deklaruje ją co trzeci z nich (34%), w porównaniu do niecałej 1/4 kobiet (23%). Na tendencję tę wpływ może mieć inna kwestia, ujawniona w ubiegłorocznych badaniach firmy Kantar „Kobiety kontra koronawirus”. Wykazały one, że znaczny odsetek Pań czuje się obciążony przez np. opiekę nad dziećmi czy obowiązki domowe bardziej niż partnerzy. Kobiety poświęcają więc znacznie więcej czasu na tzw. pracę bez wynagrodzenia, co może utrudniać podejmowanie się dodatkowych zobowiązań w miejscu zatrudnienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W nadgodzinach albo po godzinach

Praca poza typowym „etatowym” rytmem może mieć jednak także charakter incydentalny i nieregularny – co zdarza się wyraźnie częściej.  Jak wskazuje badanie Pracuj.pl, aż blisko 3/4 badanych Polaków zdarza się wykonywać zadania zawodowe w ramach nadgodzin lub o nietypowej porze (74%). Do tego grona zaliczają się zarówno osoby np. sporadycznie niewyrabiające się z zadaniami w standardowym czasie, jak i lubiące wykonywać zadania o nietypowych porach. Jak zauważa Agata Grzejda, ekspertka ds. komunikacji wewnętrznej w Grupie Pracuj - ile jest miejsc zatrudnienia, tyle stylów wykonywania obowiązków.

Wyniki badania Pracuj.pl potwierdzają, że praca w ramach nadgodzin czy po godzinach najczęściej bywa elementem życia zawodowego, a nie jego jedyną formą. Jedynie 12% badanych Polaków, którzy przyznali się do realizacji zadań w jednym z tych modeli, robi to codziennie. Najczęściej wskazywaną okolicznością jest praca w ramach nadgodzin lub po godzinach przynajmniej raz w tygodniu (39%) lub przynajmniej raz w miesiącu (32%). Wykonywanie zadań zawodowych poza przysłowiową 8:00 i 16:00 okazuje się być więc dość częstym elementem życia znaczącej grupy pracowników, jednak rzadko stanowi ona regułę.

Pracujemy więcej. Dlaczego?

Dlaczego Polacy decydują się na podjęcie pracy w nadgodzinach i pozostawanie dłużej w pracy? W wielu wypadkach przyczyną są osobiste decyzje, wynikające z chęci uzyskania wyższego wynagrodzenia czy też z zarobkowania w kilku miejscach jednocześnie. Jak wielokrotnie wykazywały badania Pracuj.pl, zarobki stanowią kluczową motywacją kandydatów stojącą za poszukiwaniem nowej pracy, ale także za pozostawaniem w obecnym miejscu zatrudnienia. Trudno więc dziwić się, że dodatkowe wynagrodzenie za nadgodziny to przyczyna wskazywana przez 45% respondentów deklarujących pracę w dodatkowym wymiarze. Dodatkowe 17% przyznało, że posiada kilka źródeł zarobku, które wymagają poświęcenia więcej czasu niż „standardowe” 8 godzin.

Osobista decyzja pracownika to jedno, presja powstająca w miejscu zatrudnienia – to już co innego. Druga najczęstsza grupa badanych realizujących zadania w nadgodzinach przyznaje, że robią to ze względu na oczekiwania panujące w ich pracy (27%). Dodatkowe 7% respondentów przyznaje wprost, że obawiają się utraty zatrudnienia, jeśli będą wykonywać obowiązki krócej od reszty zespołu. 18% respondentów pracujących w nadgodzinach przyznaje, że mają trudności z realizacją zadań w standardowym czasie. Odpowiedzi wskazują, że wykonywanie zadań ponad osiem godzin nie zawsze jest wynikiem osobistej decyzji. Jeśli jako pracownik dochodzimy do takich wniosków, powinny stanowić one dla nas ostrzegawczą lampkę.

Dlaczego Polacy pracują w innych godzinach

Podobnie jak w przypadku nadgodzin, praca w elastycznych, nietypowych godzinach również może być motywowana czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi. Praca wieczorami czy o wczesnych godzinach porannych może być bowiem wynikiem osobistej decyzji pracownika, a nawet traktowana jako benefit zawodowy – czego dowodzą wyniki badania Pracuj.pl.

Blisko połowa respondentów wykonujących zadania w nietypowych godzinach (49%) przyznaje, że decyduje się na to, by mieć czas na prywatne sprawy w „standardowych” godzinach. Z kolei blisko co czwarty badany (24%) przyznaje, że o takich porach wykonuje pracę bardziej efektywnie. Obie kwestie są często podnoszone w dyskusjach o pracy zdalnej i hybrydowej oraz ich wpływie na elastyczność organizacji zadań. W tym ujęciu praca wieczorami nie musi być koniecznie sygnałem, że pracujemy w nieodpowiednim miejscu pracy, a osobistym wyborem i korzyścią pracownika. Dotyczy to nie tylko często przywoływanych w tym wypadku osób wychowujących dzieci, ale także tych charakteryzujących się nietypowym rytmem dobowym czy preferujących pracę w krótszych interwałach, z dłuższymi przerwami.

Mówiąc o nietypowych godzinach pracy nie sposób jednak nie wspomnieć o ich bardziej negatywnych stronach, pokrywających się w dużym stopniu z wadami nadgodzin. Podobnie jak w tamtym wypadku, 19% respondentów jako przyczynę pracy wieczorami czy rankami wskazuje kilka źródeł zarobku, wymagających dodatkowego zaangażowania. Kolejne 16% badanych przyznaje, że realizują zadania w nietypowych godzinach, bo nie wyrabiają się z nimi w standardowym czasie. Przytoczone odpowiedzi wskazują, że dla stosunkowo dużej grupy badanych praca w nietypowych godzinach może być sygnałem, że powinni oni rozważyć ilość zleceń, które przyjmują czy też charakter firmy, w której są zatrudnieni. Niemożność zamknięcia się z pracą w „typowych” godzinach może być sygnałem do zmiany.

W poszukiwaniu równowagi  

Jak wspomniane zostało wcześniej, praca w nadgodzinach czy o nietypowych porach może być zarówno osobistym wyborem pracownika, jak też oznaką nieodpowiedniej organizacji pracy w zatrudniającej go firmie. Odpowiedź na pytanie, który model dotyczy nas bardziej zależy od bardzo indywidualnych czynników. Pracodawcy powinni śledzić, jak zorganizowana przez nich praca wpływa na pracowników i być otwarci na ich sygnały, ale także upewniać się, że nadgodziny wynagradzane są w odpowiedni sposób. Pracownicy z kolei powinni mieć świadomość, że nawet całkowicie dobrowolne podejmowanie się nadgodzin czy praca wieczorami może mieć dla nich konsekwencje.

Obecna sytuacja na rynku pracy otwiera przed obiema grupami możliwości i wyzwania. Pracodawcy muszą dbać o kulturę organizacji, bo przy niedoborze kadr w wielu branżach pracownicy coraz odważniej decydują się opuszczać miejsca pracy, w których mogą być przeładowani zadaniami lub uznają system wynagrodzeń nadgodzin za niesprawiedliwy. Z kolei kandydaci powinni w świadomy sposób decydować się na aplikowanie na oferty z szerokiej puli, która dostępna jest obecnie w sieci, szukając dokładnych informacji o charakterze firmy i preferowanym przez nią modelu pracy.  

Źródło: Pracuj,pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA