REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Blisko 70% małych i średnich firm będzie zatrudniać specjalistów IT

Liana Dudnik

REKLAMA

W związku ze wzrostem wykorzystania nowoczesnych technologii, do 2025 roku 50% wszystkich pracowników będzie wymagało przekwalifikowania, wynika z raportu "Future of Jobs Report" stworzonego przez Światowe Forum Ekonomiczne. Rynek pracy już dostosowuje się do tych zmian - w ciągu najbliższych 4 lat na świecie pojawi się 149 milionów nowych miejsc pracy związanych z cyfrową transformacją, analizują eksperci z TestArmy.

Cyfrowa rewolucja

W ostatnich latach jesteśmy świadkami cyfrowej rewolucji, która nie tylko zmienia obraz wielu branż, a przede wszystkim wpływa środowisko pracy. Zawody związane z digitalizacją procesów nabierają zupełnie nowego znaczenia. Pożądani stają się specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa, rozwoju sztucznej inteligencji, szeroko rozumianych usług chmurowych oraz programiści. - Poza tym, postępująca cyfryzacja procesów biznesowych sprawia, że na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie także na testerów oprogramowania. Aż 75% osób, które zajmują się dbaniem o jakość cyfrowych produktów, ma otrzymać w tym roku podwyżkę za wykonywaną pracę - przywołuje dane z raportu Polish IT Community Report 2021, Paweł Matysiak, test automation lead w TestArmy.

Rosnące znaczenie zawodów związanych ze światem IT potwierdzają przewidywania Microsoft. Według szacunków ekspertów zrzeszonych wokół światowego giganta, do 2025 roku na świecie ma pojawić się aż 149 milionów nowych miejsc pracy związanych z cyfrową transformacją. Według analiz, 98 milionów z tych miejsc będzie bezpośrednio związanych z rozwojem oprogramowania. Co więcej, rynek testów automatycznych będzie się rozwijał w tempie 14,2% rocznie (dane z raportu: "Automation Testing Market - Growth, Trends, COVID-19 Impact, and Forecasts, 2021 – 2026").

Rosnące znaczenie kompetencji związanych z rozwojem oprogramowania

Chociaż praca nad rozwojem oprogramowanie nie jest łatwa, to liczba aktywnych deweloperów stale rośnie. Jest to odpowiedź na wzrost zainteresowania takimi kompetencjami ze strony firm i korporacji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podaje, że prawie dwie trzecie pracodawców planuje powiększenie zespołów IT. Co ważne, częściej wzrost zatrudnienia planują firmy mikro i małe (65% i 63%) niż duże przedsiębiorstwa (40%).

Popyt na programistów rośnie również dlatego, że w ostatnich latach możemy obserwować transformację świata biznesu. Procesy analogowe zostały przeniesione do systemów cyfrowych. Jak wynika z badania „Situation Report” przeprowadzonego wśród liderów działów IT, 97% ankietowanych dyrektorów IT stwierdziło, że ich firma przeszła transformację cyfrową w 2020 r. Ta sama liczba spodziewa się, że inwestycje będą kontynuowane. Należy się zatem spodziewać, że popyt na ekspertów potrafiących zadbać o funkcjonowanie digitalowej rzeczywistości będzie rósł.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Poszukiwani nie tylko programiści

Poza samym tworzeniem podstawowej funkcjonalności bardzo ważne jest, aby miała ona odpowiednią jakość. Zajmują się tym osoby zwane testerami oprogramowania. Ich praca polega na sprawdzaniu i weryfikowaniu: jakości, wydajności, użyteczności i bezpieczeństwa stron internetowych, aplikacji innych produktów cyfrowych. Obecność testerów jest niezbędna w procesie w całym cyklu życia oprogramowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testerzy odwzorowują działania użytkownika końcowego w celu wykrycia potencjalnych błędów w aplikacji. Im wcześniej błąd zostanie wykryty, tym mniejsze będą tego reperkusje i tym niższy będzie koszt naprawy takiego błędu. Według analiz przeprowadzonych przez National Institute Standards and Technology błędy na produkcji generują dwa razy więcej strat niż awarie wykryte na etapie testowania produktu.

Proces ten może być manualny lub zostać zautomatyzowany przez testerów automatyzujących. Ich praca polega w dużej mierze na sprawieniu, aby scenariusze testowe napisane przez testerów manualnych mogły uruchomić się bez angażowania uwagi człowieka. W ten sposób odciąża to testerów manualnych, ponieważ zaprogramowane scenariusze mogą wykonywać się w znacznie krótszym czasie niż odpowiadające im testy wykonywane manualnie.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Tester automatyzujący

W pracy testera automatyzującego, poza samą znajomością procesów testowania i podejścia do wytwarzania oprogramowania, bardzo istotna jest umiejętność logicznego, analitycznego myślenia oraz programowania. Zautomatyzowane testy powinny być napisane tak, aby przetestować możliwie jak najwięcej potencjalnych podatności i przynieść zwrot w postaci wzrostu jakości oprogramowania oraz skrócenia czasu jego wypuszczenia na rynek.

Rynek testów automatycznych będzie się rozwijał w tempie 14,2% rocznie, według raportu: "Automation Testing Market - Growth, Trends, COVID-19 Impact, and Forecasts (2021 – 2026)". Oznacza to, że presja na rozwój i dokształcanie pracowników będzie na bardzo wysokim poziomie. W automatyzacji testów podobnie jak przy tworzeniu oprogramowania bardzo istotne jest podążanie za aktualnymi trendami w branży wraz z nauką potrzebnych, narzędzi czy języków programowania.

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Inne kluczowe kompetencji przyszłości

Poza samą automatyzacją testów rozwijać będzie się również automatyzacja całych procesów zwana RPA - Robotic Process Automation. Wiele firm korzysta z różnych systemów, które nie są ze sobą wzajemnie zintegrowane. Wtedy dane z jednego systemu do drugiego muszą być przenoszone ręcznie przez pracownika. Jak to przy czynniku ludzkim - wchodzi tutaj w grę ryzyko pomyłki i niepoprawnego przeniesienia danych. Dodatkowo taki proces jest bardzo żmudny i czasochłonny. Rozumieją to firmy, dlatego chętnie inwestują one w robotykę. Eksperci Garneta przewidują, że 90% dużych organizacji będzie wykorzystywać RPA do końca 2022 roku, zaś do 2024 liczba zautomatyzowanych procesów zostanie potrojona. Należy więc spodziewać się, że wzrośnie również zapotrzebowanie na pracowników znających się na architekturze oraz programowaniu RPA.

Dodatkowo, w perspektywie 3-5 lat zdecydowanie wzrośnie zainteresowanie specjalistami od cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji oraz Big Data, dowiadujemy się z raportu z II edycji badań „Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego” (12.2021). W tej kluczowej trójce zdecydowanie dominujące okazują się być wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem – aż 53% badanych wskazało, że trend ten będzie miał duży wpływ na zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. W przypadku sztucznej inteligencji to 45%, a jeżeli chodzi o Big Data - 41%.

Poza tym warto dodać, że zgodnie z raportem opublikowanym przez „MarketsandMarkets” wielkość globalnego rynku cyberbezpieczeństwa ma wzrosnąć z 217,9 mld USD w 2021 r. do 345,4 mld USD do 2026 r. Wzrost rynku może być przypisany rosnącej świadomości i rosnącym inwestycjom w infrastrukturę cyberbezpieczeństwa w globalnych organizacjach działających w różnych sektorach.

Tabela: trendy, które w perspektywie 3–5 lat będą miały wpływ na zapotrzebowanie na specjalistów o nowych kompetencjach (%, N=813)

Tabela

Tabela: trendy, które w perspektywie 3–5 lat będą miały wpływ na zapotrzebowanie na specjalistów o nowych kompetencjach (%, N=813)

Kompetencje cyfrowe wymagają stałego rozwoju

Zawody związane z pracą przy wytwarzaniu oprogramowania wymagają ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, poznawaniu nowych narzędzi czy języków programowania – trudno sobie wyobrazić, aby trend ten uległ zmianie.

Gotowość do rozwoju zostanie nagrodzona. Najbardziej ambitni pracownicy związani z IT mogą liczyć na wiele benefitów. Poza wzrostem pozycji na rynku pracy są oni także nagradzani finansowo. W pierwszym półroczu 2021 roku doświadczeni programiści mogli liczyć na 20% podwyżki – to dane z raportu Just Join IT.

Gdzie szukać wiedzy?

Można zdobywać wiedzę na własną rękę, czytając literaturę lub artykuły w internecie. Można to również robić korzystając z wiedzy praktyków z branży i ich doświadczenia. To oferują przede wszystkim kursy IT, bootcampy i szkolenia. Ta forma nauki przeważa tym, że zwykle uczestnik może liczyć na mentoring, a także wzajemne wspieranie się w rozwoju wewnątrz małej grupy, nastawionej na budowanie praktycznych kompetencji. Wiedza zdobywana w ten sposób jest uporządkowana i usystematyzowana. Ponadto wsparta ćwiczeniami oraz przykładami z projektów pozwoli na lepsze odnalezienie się w specyfice branży.

Wybierając dostawcę szkolenia warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze opłaca się sprawdzić kto jest trenerem szkolenia - czy są to osoby które realnie pracują w branży, czy teoretycy. Po drugie warto przyjrzeć się, jak dane szkolenie oceniają kursanci (na stronie internetowej, w Google, czy na fanpage firmy).

- Warto również zweryfikować, czy dostawca szkoleń koncentruje swoją działalność wyłącznie na sprzedaży szkoleń (firma szkoleniowa), czy równolegle działa też w branży IT, oferując usługi w tym samym zakresie. Firmy IT mają często lepsze zaplecze - doświadczenie, wiedzę i dostęp do najlepszych talentów, aby równolegle prowadzić usługi edukacyjne. Kursanci również na tym zyskują - zdobywają branżowe kontakty i często… nowe oferty pracy - podsumowuje Maciej Urbanowicz, lider działu szkoleń IT z testuj.pl.

Opracowanie: TestArmy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rejestracja spółki z o.o.
    2022-03-31 15:20:49
    Kompleksowa pomoc w rejestracji działalności. Zostań swoim własnym szefem! rejestracja-spolki-zoo pl
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Programowanie neurolingwistyczne w biznesie i życiu osobistym - przykłady zastosowania. Zmień swoje „oprogramowanie” na nowsze i lepsze!

Programowanie Neurolingwistyczne, znane jako NLP, to nie tylko skomplikowana nazwa, lecz także potężne narzędzie pozwalające ulepszyć nasz sposób myślenia i komunikowania się. Podobne do programowania komputera, NLP umożliwia nam wpływ na własne "oprogramowanie", otwierając drzwi do większych sukcesów, lepszej efektywności i większej pewności siebie. W rozmowie z ekspertem Markiem Wzorkiem, dowiadujemy się, jakie konkretnie zastosowania ma ta metoda w życiu codziennym oraz biznesie, jakie szanse niesie ze sobą, a także jak ustrzec się przed ewentualnymi nadużyciami. 

Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmieni się 22 września

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

REKLAMA

Big Data

Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

REKLAMA

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

REKLAMA