Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest możliwe. W jaki sposób można skrócić okres wypowiedzenia? Na podstawie decyzji pracodawcy, jednak tylko w określonych okolicznościach. Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia? Jedynie wskutek decyzji podjętej razem z pracodawcą, czyli w drodze porozumienia stron stosunku pracy.
REKLAMA
Skrócenie okresu wypowiedzenia – porozumienie stron
Strony stosunku pracy mają prawo do wspólnego ustalenia krótszego okresu wypowiedzenia, niezależnie od długości przysługującego okresu wypowiedzenia. Nie należy mylić ustalenia okresu wypowiedzenia z rozwiązaniem umowy o pracę za porozumieniem stron. W tym przypadku zostaje zachowany tryb rozwiązania za wypowiedzeniem. Reguluje to art. 36 § 6 kodeksu pracy.
Minimalny czas trwania wypowiedzenia
W przypadku porozumienia stron co do skrócenia okresu wypowiedzenia nie obowiązuje ograniczenie dotyczące minimalnego czasu trwania wypowiedzenia. Dzięki temu strony stosunku pracy mogą umówić się na dowolny termin jego zakończenia.
Kiedy zawrzeć umowę o skróceniu wypowiedzenia?
Umowę o skróceniu okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron można zawrzeć w dowolnie wybranej chwili trwania okresu wypowiedzenia.
Skrócenie okresu wypowiedzenia — czy pracownik coś traci?
Zgodnie z art. 36 § 6 kodeksu pracy, skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron oznacza, że pracownikowi nie przyznaje się uprawnień takich, jak przy skracaniu okresu przez pracodawcę. W tym przypadku pracownik nie ma prawa do odszkodowania. Co więcej, skrócony okres wypowiedzenia nie zostanie wliczony do stażu pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat