REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda pracownika na korzystanie z prywatnego numeru telefonu

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych
Prywatny telefon pracownika - zgoda na korzystanie
Prywatny telefon pracownika - zgoda na korzystanie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy trzeba zgody pracownika na korzystanie z jego prywatnego numeru telefonu? Podczas rekrutacji do pracy kandydaci podają swoje dane kontaktowe, często numer telefonu. Czy daje to pracodawcy prawo do nieograniczonego korzystania z tych danych? Jeżeli kandydat zostanie zatrudniony, czy pracodawca przyjmuje go ze wszystkimi podanymi wcześniej danymi osobowymi?

Dane osobowe w ramach rekrutacji

Jeszcze na etapie rekrutacji, pracodawca pozyskuje dane osobowe niezbędne do jej przeprowadzenia. Wśród tych danych znajdują się: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe wskazane przez taką osobę, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

REKLAMA

Autopromocja

W katalogu tych danych osobowych mieszczą się zatem tzw. dane kontaktowe wskazane przez pracownika. Co ciekawe, ustawodawca nie konkretyzuje, jakie dane osobowe mają taki status. Mogą to być zatem:

 • adres e-mail (jeżeli kandydat życzy sobie kontaktu tym kanałem komunikacji),
 • numer telefonu (jeżeli kandydat oczekuje kontaktu telefonicznego),
 • adres zamieszkania (jeżeli kandydat decyduje się na możliwość kontaktu tylko tą drogą).

Co do zasady to kandydat decyduje, które dane osobowe poda. Słusznie wskazuje UODO, że brak w polskim systemie prawnym przepisu, który zobowiązywałby osobę fizyczną do posiadania prywatnego adresu e-mail lub numeru telefonu[1].

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kandydat wskazał więcej niż jeden kanał komunikacji. Ważne jest jednak to, że to po stronie kandydata podejmowana jest decyzja co do tego, jaki kanał komunikacji z potencjalnym pracodawcą wybierze i jakie dane osobowe poda w celu takiego kontaktu. Kandydat ma też wszelkie podstawy do oczekiwania, że podane przez niego dane osobowe będą przetwarzane w celu rekrutacji, a nie w innych nieznanych mu celach.

Dane osobowe pracownika - Kodeks pracy

Zakres danych osobowych pozyskiwanych od pracownika określają przepisy kodeksu pracy[2]. Zgodnie z art. 22.1 § 1 kodeksu pracy pracodawca przetwarza następujące dane osobowe pracownika:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • adres zamieszkania;
 • numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
 • inne dane osobowe pracownika, a także
 • dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy;
 • wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia, jeżeli nie istniała podstawa do ich żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie;
 • numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Przetwarzanie danych osobowych przez pracodawcę

Należy jednak odróżnić przetwarzanie danych osobowych na etapie rekrutacji od przetwarzania późniejszego, na różnych etapach zatrudnienia, ponieważ wiąże się ono z odrębnymi, innymi celami przetwarzania danych osobowych pracownika (a wcześniej kandydata). W praktyce oznacza to, że możliwość przetwarzania określonych danych osobowych na etapie rekrutacji nie oznacza dopuszczalności ich przetwarzania np. w ramach zatrudnienia.

I tak, na etapie rekrutacji kandydat podaje wybrane dane kontaktowe po to, aby umożliwić potencjalnemu pracodawcy kontakt z nim, np. w celu umówienia spotkania rekrutacyjnego. Po zatrudnieniu pracownika, jego dane osobowe nie będą już przetwarzane w tym celu. Na etapie zatrudnienia to pracodawca wyposaża pracownika w różne narzędzia niezbędne do świadczenia pracy, w tym zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji; np. służbową pocztę elektroniczną, służbowe numery telefonów. W tym celu pracodawca nie powinien korzystać z prywatnych danych kontaktowych pracownika.

Prywatny numer telefonu pracownika - RODO

Zatem, czy w ramach stosunku pracy nie może być przetwarzany prywatny numer telefonu? Nie można tego definitywnie wykluczyć. Może się bowiem okazać, że w niektórych sytuacjach takie korzystanie nastąpi, np. pracodawca może nie mieć możliwości wyposażenia pracowników w służbowe środki komunikacji. Pracodawca musi jednak zadbać o legalność takiego przetwarzania. W takim przypadku powinien więc rozważyć pozyskanie zgody na przetwarzanie danych osobowych pracownika (prywatnego numeru telefonu).

Prywatny numer telefonu a zgoda pracownika

Planując przetwarzanie prywatnego numeru telefonu pracownika, pracodawca powinien pozyskać jego zgodę na takie przetwarzanie, jeżeli prywatny numer telefonu miałby być wykorzystywany w celach:

 • kontaktowania się w sprawach służbowych,
 • załatwiania spraw służbowych,
 • zapewnienia organizacji pracy zdalnej,
 • innych, związanych z koniecznością kontaktu z pracownikiem.

Oczywiście, od takiego korzystania należy odróżnić sytuację, kiedy pracownik sam, z własnej inicjatywy podaje w stosunkach służbowych swój prywatny numer telefonu (np. współpracownikom w celu szybkiego kontaktu). Prywatny adres e-mail może być też podawany dobrowolnie przez samego pracownika, np. w celu odzyskiwania hasła do systemu informatycznego (w tym pocztowego) obowiązującego u pracodawcy. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza inicjowanych przez pracodawcę, przetwarzanie danych osobowych w postaci prywatnego numeru telefonu powinno mieć charakter wyjątkowy, uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i brakiem możliwości osiągnięcia celu przetwarzania w inny sposób.

[1] https://uodo.gov.pl/pl/138/1251

[2] Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. 2020, poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA