REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgoda pracownika na korzystanie z prywatnego numeru telefonu

ekspert z zakresu ochrony danych osobowych
Prywatny telefon pracownika - zgoda na korzystanie
Prywatny telefon pracownika - zgoda na korzystanie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy trzeba zgody pracownika na korzystanie z jego prywatnego numeru telefonu? Podczas rekrutacji do pracy kandydaci podają swoje dane kontaktowe, często numer telefonu. Czy daje to pracodawcy prawo do nieograniczonego korzystania z tych danych? Jeżeli kandydat zostanie zatrudniony, czy pracodawca przyjmuje go ze wszystkimi podanymi wcześniej danymi osobowymi?

Dane osobowe w ramach rekrutacji

Jeszcze na etapie rekrutacji, pracodawca pozyskuje dane osobowe niezbędne do jej przeprowadzenia. Wśród tych danych znajdują się: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, dane kontaktowe wskazane przez taką osobę, wykształcenie, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Autopromocja

W katalogu tych danych osobowych mieszczą się zatem tzw. dane kontaktowe wskazane przez pracownika. Co ciekawe, ustawodawca nie konkretyzuje, jakie dane osobowe mają taki status. Mogą to być zatem:

 • adres e-mail (jeżeli kandydat życzy sobie kontaktu tym kanałem komunikacji),
 • numer telefonu (jeżeli kandydat oczekuje kontaktu telefonicznego),
 • adres zamieszkania (jeżeli kandydat decyduje się na możliwość kontaktu tylko tą drogą).

Co do zasady to kandydat decyduje, które dane osobowe poda. Słusznie wskazuje UODO, że brak w polskim systemie prawnym przepisu, który zobowiązywałby osobę fizyczną do posiadania prywatnego adresu e-mail lub numeru telefonu[1].

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kandydat wskazał więcej niż jeden kanał komunikacji. Ważne jest jednak to, że to po stronie kandydata podejmowana jest decyzja co do tego, jaki kanał komunikacji z potencjalnym pracodawcą wybierze i jakie dane osobowe poda w celu takiego kontaktu. Kandydat ma też wszelkie podstawy do oczekiwania, że podane przez niego dane osobowe będą przetwarzane w celu rekrutacji, a nie w innych nieznanych mu celach.

Dane osobowe pracownika - Kodeks pracy

Zakres danych osobowych pozyskiwanych od pracownika określają przepisy kodeksu pracy[2]. Zgodnie z art. 22.1 § 1 kodeksu pracy pracodawca przetwarza następujące dane osobowe pracownika:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • adres zamieszkania;
 • numer PESEL, a w przypadku jego braku – rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
 • inne dane osobowe pracownika, a także
 • dane osobowe dzieci pracownika i innych członków jego najbliższej rodziny, jeżeli podanie takich danych jest konieczne ze względu na korzystanie przez pracownika ze szczególnych uprawnień przewidzianych w prawie pracy;
 • wykształcenie i przebieg dotychczasowego zatrudnienia, jeżeli nie istniała podstawa do ich żądania od osoby ubiegającej się o zatrudnienie;
 • numer rachunku płatniczego, jeżeli pracownik nie złożył wniosku o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Przetwarzanie danych osobowych przez pracodawcę

Należy jednak odróżnić przetwarzanie danych osobowych na etapie rekrutacji od przetwarzania późniejszego, na różnych etapach zatrudnienia, ponieważ wiąże się ono z odrębnymi, innymi celami przetwarzania danych osobowych pracownika (a wcześniej kandydata). W praktyce oznacza to, że możliwość przetwarzania określonych danych osobowych na etapie rekrutacji nie oznacza dopuszczalności ich przetwarzania np. w ramach zatrudnienia.

I tak, na etapie rekrutacji kandydat podaje wybrane dane kontaktowe po to, aby umożliwić potencjalnemu pracodawcy kontakt z nim, np. w celu umówienia spotkania rekrutacyjnego. Po zatrudnieniu pracownika, jego dane osobowe nie będą już przetwarzane w tym celu. Na etapie zatrudnienia to pracodawca wyposaża pracownika w różne narzędzia niezbędne do świadczenia pracy, w tym zapewnienia bezpieczeństwa komunikacji; np. służbową pocztę elektroniczną, służbowe numery telefonów. W tym celu pracodawca nie powinien korzystać z prywatnych danych kontaktowych pracownika.

Prywatny numer telefonu pracownika - RODO

Zatem, czy w ramach stosunku pracy nie może być przetwarzany prywatny numer telefonu? Nie można tego definitywnie wykluczyć. Może się bowiem okazać, że w niektórych sytuacjach takie korzystanie nastąpi, np. pracodawca może nie mieć możliwości wyposażenia pracowników w służbowe środki komunikacji. Pracodawca musi jednak zadbać o legalność takiego przetwarzania. W takim przypadku powinien więc rozważyć pozyskanie zgody na przetwarzanie danych osobowych pracownika (prywatnego numeru telefonu).

Prywatny numer telefonu a zgoda pracownika

Planując przetwarzanie prywatnego numeru telefonu pracownika, pracodawca powinien pozyskać jego zgodę na takie przetwarzanie, jeżeli prywatny numer telefonu miałby być wykorzystywany w celach:

 • kontaktowania się w sprawach służbowych,
 • załatwiania spraw służbowych,
 • zapewnienia organizacji pracy zdalnej,
 • innych, związanych z koniecznością kontaktu z pracownikiem.

Oczywiście, od takiego korzystania należy odróżnić sytuację, kiedy pracownik sam, z własnej inicjatywy podaje w stosunkach służbowych swój prywatny numer telefonu (np. współpracownikom w celu szybkiego kontaktu). Prywatny adres e-mail może być też podawany dobrowolnie przez samego pracownika, np. w celu odzyskiwania hasła do systemu informatycznego (w tym pocztowego) obowiązującego u pracodawcy. W pozostałych przypadkach, zwłaszcza inicjowanych przez pracodawcę, przetwarzanie danych osobowych w postaci prywatnego numeru telefonu powinno mieć charakter wyjątkowy, uzasadniony szczególnymi potrzebami pracodawcy i brakiem możliwości osiągnięcia celu przetwarzania w inny sposób.

[1] https://uodo.gov.pl/pl/138/1251

[2] Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. 2020, poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Roj43
  2023-01-06 21:09:00
  Interesuje mnie czy pracodawca może nakazać używanie telefonu prywatnego do rozmów służbowych. Czy pracownik ma prawo odmówić?
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

Jest źle, będzie lepiej? Młodzi nadzieją na poprawę profilaktyki zdrowotnej w Polsce

W ostatnich latach Polska stanęła w obliczu nie tylko wyzwań związanych z gospodarką czy polityką, ale także ze zdrowiem publicznym. Badania profilaktyczne, kluczowe dla wczesnego wykrywania chorób, stanowią istotny element dbałości o zdrowie. Niestety, statystyki wskazują, że Polacy nie korzystają z nich w wystarczającym stopniu. Jednak nadzieję na poprawę tych wskaźników niesie ze sobą zaangażowanie młodszych pokoleń, zwłaszcza pokolenia Z i milenialsów. 

Prawie 50% imigrantów pracujących w Polsce znalazło zakwaterowanie dzięki pracodawcom

Aż 47% imigrantów zatrudnionych w Polsce skorzystało z pomocy pracodawcy lub agencji pracy przy znalezieniu zakwaterowania w Polsce, a 33% cudzoziemców znalazło lokum samodzielnie – wynika z pierwszego w Polsce badania na temat sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych w naszym kraju migrantów „Pracownik zagraniczny – zakwaterowanie w Polsce”, przeprowadzonego przez EWL Group, RentLito oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2024 r. wyniosło 7768,35 zł brutto, o 264,61 zł mniej niż w grudniu 2023 r. Średnio 12634,53 zł zarobili pracownicy sekcji Informacja i komunikacja

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w styczniu 2024 r. 7768,35 zł brutto. To o 12,8% więcej niż rok wcześniej, ale o 3,3% mniej niż w grudniu 2023 r. Sektor przedsiębiorstw zatrudniał w styczniu 6515,7 tys. osób – o 0,3% więcej niż w grudniu, ale o 0,2% mniej niż przed rokiem. Główny Urząd Statystyczny podał dane za pierwszy miesiąc 2024 r.

REKLAMA

Waloryzacja świadczeń wypłacanych przez ZUS. Od 1 marca 2024 r. świadczenia emerytalno-rentowe wzrosną o 12,12%

Co roku ZUS waloryzuje wypłacane świadczenia emerytalno-rentowe. W 2024 r. waloryzacja nastąpi od 1 marca. Świadczenia wzrosną o 12,12%.

Wielkanoc 2024 będzie krótsza niż zwykle

Święta Wielkiej Nocy w 2024 r. będą trwać o godzinę krócej niż zwykle. Wielkanoc w tym roku przypada 31 marca. Jest to zarazem ostatnia niedziela marca; dzień, w którym przechodzimy na czas letni. 

Premier odwołał szefa urzędu ds. kombatantów na wniosek Agnieszki Dziemianowicz-Bąk

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk został 20 lutego 2024 r. odwołany ze stanowiska. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk na wniosek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Cztery dni wcześniej szefowa resortu skrytykowała Urząd za organizowanie wydarzeń upamiętniających Józefa Kurasia „Ognia” i Brygadę Świętokrzyską NSZ oraz zakazała takich działań.

ZUS alarmuje: coraz częściej zaburzenia psychiczne są przyczyną nieobecności w pracy

Zwiększa się ilość nieobecności w pracy spowodowanych zaburzeniami psychicznymi i zaburzeniami zachowania. W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 1,4 mln zaświadczeń lekarskich z powodu zaburzeń zaliczających się do tej grupy. Najczęściej przyczyną absencji jest reakcja na ciężki stres.

REKLAMA

Podwyżki w sferze budżetowej. Nawet 16000 zł miesięcznie będą zarabiać pracownicy kolejnej instytucji

Podwyżki wynagrodzeń w najbliższym czasie otrzymają pracownicy Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Zarobki w tej instytucji wzrosną z poziomu 5000–15000 zł do 6000–16000 zł. Pracownicy CUPT dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

Działalność socjalna. Wysokość świadczenia urlopowego w 2024 r.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego tworzącego zfśs. W jakiej wysokości przysługuje świadczenie urlopowe w 2024 r.?

REKLAMA