REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Projekty ustaw, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów

Wolnych strzelców w naszym kraju przybywa. Wraz z nimi pojawiają się także ciekawe rozwiązania wspierające działalność freelancerów. Jednym z najnowszych jest idea wspólnej pracy w jednym miejscu, czyli biuro coworkingowe.

Pakiet zdrowotny skierowany do podkomisji sejmowych

Kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego zostały we wtorek, 14 grudnia, skierowane do prac w dwóch sejmowych podkomisjach. Zajmą się one m.in. ustawami dotyczącymi przekształceń szpitali w spółki, refundacji leków oraz kształcenia lekarzy.

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Czy córka ma prawo do zasiłku chorobowego po zmarłym ojcu

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Praca w Niemczech i w Austrii

Otwarcie 1 maja 2011 r. rynku pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu środkowoeuropejskich państw UE nie wywoła nowej fali emigracji zarobkowej z Polski - ocenił w Berlinie wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

Czy w 2011 r. ulga prorodzinna i ulga na internet zostaną zlikwidowane?

Projekt ustawy o finansach publicznych nie przewiduje zapisu, z którego wynikałaby likwidacja ulg prorodzinnej i na internet. Rząd wycofał się z tych propozycji - powiedziała w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak.

REKLAMA

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja Kodeksu pracy - szerszy dostęp do urlopów ojcowskich

Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek, 25 listopada, jednogłośnie przyjął Sejm.

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy

W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. bezpieczeństwo i higienę pracy, pracę za granicą, rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz rentę rodzinną.

W jaki sposób w umowie zlecenia określić właściwość sądu

Zawieramy umowy ze zleceniobiorcami z terenu całego kraju. Czy na wypadek sporu w treści umowy zlecenia możemy wskazać konkretny sąd, który rozstrzygałby ewentualne spory? Czy w umowie zlecenia można ustalić obowiązek podjęcia próby polubownego rozstrzygnięcia sporu powstałego w związku z realizacją zlecenia przed wystąpieniem do sądu (zleceniobiorcy nie prowadzą działalności gospodarczej)?

Podjęcie działalności w innym państwie a ubezpieczenie

Czasami osoba, która w normalnych warunkach prowadzi działalność na własny rachunek w jednym państwie członkowskim („państwie delegującym”), chce podjąć tymczasowo pracę w innym państwie członkowskim („państwie zatrudnienia”). Podobnie jak w przypadku pracowników delegowanych, gdyby osoba prowadząca działalność na własny rachunek, tymczasowo pracując w innym państwie członkowskim, podlegała ustawodawstwu państwa zatrudnienia, spowodowałoby to trudności administracyjne i niejasności. Osoba prowadząca działalność na własny rachunek mogłaby również utracić uprawnienia do świadczeń.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).

Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości, skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych w Senacie

Dzisiaj Senat będzie głosować nad projektem ustawy, która, jeśli wejdzie w życie, doprowadzi do znacznej redukcji zatrudnienia osób niepełnosprawnych, a nawet upadku wielu firm.

Coraz więcej Polaków prowadzi działalność gospodarczą

Coraz więcej Polaków prowadzi własne firmy - wynika z badania SMG/KRC, dotyczącego nastawienia do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Odsetek ankietowanych prowadzących firmy wzrósł z 5 proc. w 2009 r. do 13 proc. w 2010 r.

Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE

Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Będą dopłaty do wynagrodzenia pracownika podczas tzw. przestoju ekonomicznego

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych.

Święto Trzech Króli - informacja Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajduje się informacja w sprawie ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (w zakresie dotyczącym zmian w Kodeksie pracy). Informacja dotyczy stanowiska Ministra Pracy ws. obliczania wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika w okresie rozliczeniowym.

Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.

Święto Trzech Króli - wydłużenie czasu pracy jest uzasadnione

Minister pracy Jolanta Fedak odniosła się do apelu KPP Lewiatan o niepodpisywanie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacji Kodeksu pracy. Chodzi o dzień wolny w Święto Trzech Króli, tj. 6 stycznia. 

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie

Pracownicy powinni mieć prawo do 4 dni urlopu na żądanie, tak jak dotychczas. Dobrze jednak byłoby, gdyby mieli obowiązek wcześniej informować pracodawcę, że chcą z nich korzystać - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

Nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej

Nowelizacja - przywrócenie do pracy w razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy

W razie nieuzasadnionego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik ma prawo wyłącznie do odszkodowania. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że w takiej sytuacji sąd, na żądanie pracownika, będzie mógł przywrócić go do pracy.

Czy będzie nowe święto - apel o niepodpisywanie ustawy

PKPP Lewiatan zwróci się do prezydenta Bronisława Komorowskiego o niepodpisywanie ustawy wprowadzającej dzień wolny od pracy w Święto Trzech Króli.

Zawiesiłeś działalność gospodarczą - nie musisz płacić składek na ZUS

Przedsiębiorca, który czasowo zawiesi prowadzenie działalności gospodarczej, nie musi płacić składek na ZUS. Taka możliwość istnieje jednak dopiero od 20 września 2008 r. - powiedział Wojciech Andrusiewicz z biura prasowego ZUS.

Dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych - nowelizacja ustawy

Przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych rekomenduje Senatowi komisja polityki społecznej i rodziny. Nowelizacja zakłada m.in. wyższe dofinansowanie dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym, a niższe dla osób o lekkiej niepełnosprawności.

Czy urlop na żądanie będzie krótszy

Zasady przyznawania urlopu na żądanie mogą ulec zmianie. Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan opowiada się za skróceniem tego urlopu z 4 do 2 dni.

Zmiany w dofinansowaniu zatrudniania niepełnosprawnych

Dopłaty do wynagrodzenia pracowników - pomoc dla pracodawców

Firmy, których obroty spadły w wyniku kryzysu lub powodzi o 15 proc., będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych. Sejm przyjął w piątek, 29 października, poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego.

Urlop ojcowski - nowelizacja Kodeksu pracy

Ojcowie adopcyjni mogliby skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy, nad którym w czwartek, 28 października, debatował Sejm.

Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorcy

Od 4 miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą, z tym że najprawdopodobniej z powodu choroby będącej następstwem wypadku będę musiał przez jakiś czas skorzystać ze zwolnienia chorobowego. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Co ze składkami do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy przez okres choroby mogę ich nie płacić? Czy mogę zawiesić na jakiś czas prowadzenie działalności?

Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia, do której założenia przygotowuje Ministerstwo Zdrowia, umożliwi obiektywną ocenę jakości świadczeń w zakładach opieki zdrowotnej - poinformował wiceminister zdrowia Marek Haber.

Święto Trzech Króli - prace legislacyjne

Pakiet ustaw zdrowotnych - kto zapłaci długi szpitali

REKLAMA