| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Rekrutacja > Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów

Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów

Wolnych strzelców w naszym kraju przybywa. Wraz z nimi pojawiają się także ciekawe rozwiązania wspierające działalność freelancerów. Jednym z najnowszych jest idea wspólnej pracy w jednym miejscu, czyli biuro coworkingowe.

Freelancing w Polsce kwitnie. Jak pokazują wyniki raportu Infakt.pl „Freelancer w Polsce 2010”, profesje, jakimi najczęściej zajmują się wolni zawodowcy, to handel i sprzedaż (16,83 proc.), informatyka/programowanie (14,60 proc.) oraz doradztwo/konsulting (11,01 proc.). Wysoko plasują się także budownictwo (prawie 9 proc.) oraz grafika/projektowanie (8,17 proc.). Freelancerami zostają osoby, które cenią sobie swobodę organizacyjną bardziej niż biurowy rygor. Jest to idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów: artyści, graficy, informatycy, edytorzy czy tłumacze wolą sami ustalać czas pracy i liczbę przyjmowanych zleceń. Niezależność i wysokie zarobki są dodatkowymi korzyściami.

Pomysł na karierę

Coraz bardziej popularny w Polsce freelancing to nie tylko pomysł na karierę, lecz także sposób na życie. – Bycie wolnym strzelcem ma bardzo wiele zalet; najfajniejszy jest elastyczny czas pracy i całkowita niezależność. Samozatrudnienie pozwala też poświęcić więcej czasu na własne projekty – komentuje na swoim blogu Kuba, znany w sieci jako Yashke. – Dlatego od maja zostawiam etat i usamodzielniam się. W byciu freelancerem najmniej podoba mi się jednak wizja pracy w domu. To nie dla mnie – w domu trudniej skoncentrować się na pracy, jest za dużo „rozpraszaczy”, poza tym brakuje bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Nie lubię ciągle siedzieć w domu, tak samo, jak nie lubię ciągle być w pracy – dodaje Yashke.

Także pracodawcy przekonują się do tej formy współpracy oraz korzystania z zasobów firm zewnętrznych i zatrudniania wolnych strzelców tylko do określonych projektów. – Outsourcing pozwala na obniżanie kosztów oraz zatrudnianie pracownika, który posiada idealnie dopasowane do potrzeb klienta kompetencje, wylicza Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt – lidera outsourcingu kadry IT w Polsce. Wolni strzelcy zapewniają więc nie tylko profesjonalne wykonanie projektu, lecz także świeże spojrzenie oraz innowacyjność w działaniu, co pozwala sprostać rosnącym wymaganiom klientów.

Praca wolnego strzelca wymaga kontaktu z ludźmi, ciągłego poszukiwania inspiracji i ciekawych zleceń, co nie jest możliwe, gdy pracuje się w domu. Dlatego większość z nich decyduje się na dzielenie miejsca pracy z kolegami po fachu.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »