Kategorie

Biurko na godziny. Coworking – idea wspólnej pracy freelancerów

Agnieszka Kropelnicka
Wolnych strzelców w naszym kraju przybywa. Wraz z nimi pojawiają się także ciekawe rozwiązania wspierające działalność freelancerów. Jednym z najnowszych jest idea wspólnej pracy w jednym miejscu, czyli biuro coworkingowe.

Freelancing w Polsce kwitnie. Jak pokazują wyniki raportu Infakt.pl „Freelancer w Polsce 2010”, profesje, jakimi najczęściej zajmują się wolni zawodowcy, to handel i sprzedaż (16,83 proc.), informatyka/programowanie (14,60 proc.) oraz doradztwo/konsulting (11,01 proc.). Wysoko plasują się także budownictwo (prawie 9 proc.) oraz grafika/projektowanie (8,17 proc.). Freelancerami zostają osoby, które cenią sobie swobodę organizacyjną bardziej niż biurowy rygor. Jest to idealne rozwiązanie dla przedstawicieli wolnych zawodów: artyści, graficy, informatycy, edytorzy czy tłumacze wolą sami ustalać czas pracy i liczbę przyjmowanych zleceń. Niezależność i wysokie zarobki są dodatkowymi korzyściami.

Pomysł na karierę

Reklama

Coraz bardziej popularny w Polsce freelancing to nie tylko pomysł na karierę, lecz także sposób na życie. – Bycie wolnym strzelcem ma bardzo wiele zalet; najfajniejszy jest elastyczny czas pracy i całkowita niezależność. Samozatrudnienie pozwala też poświęcić więcej czasu na własne projekty – komentuje na swoim blogu Kuba, znany w sieci jako Yashke. – Dlatego od maja zostawiam etat i usamodzielniam się. W byciu freelancerem najmniej podoba mi się jednak wizja pracy w domu. To nie dla mnie – w domu trudniej skoncentrować się na pracy, jest za dużo „rozpraszaczy”, poza tym brakuje bezpośredniego kontaktu z ludźmi. Nie lubię ciągle siedzieć w domu, tak samo, jak nie lubię ciągle być w pracy – dodaje Yashke.

Także pracodawcy przekonują się do tej formy współpracy oraz korzystania z zasobów firm zewnętrznych i zatrudniania wolnych strzelców tylko do określonych projektów. – Outsourcing pozwala na obniżanie kosztów oraz zatrudnianie pracownika, który posiada idealnie dopasowane do potrzeb klienta kompetencje, wylicza Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt – lidera outsourcingu kadry IT w Polsce. Wolni strzelcy zapewniają więc nie tylko profesjonalne wykonanie projektu, lecz także świeże spojrzenie oraz innowacyjność w działaniu, co pozwala sprostać rosnącym wymaganiom klientów.

Praca wolnego strzelca wymaga kontaktu z ludźmi, ciągłego poszukiwania inspiracji i ciekawych zleceń, co nie jest możliwe, gdy pracuje się w domu. Dlatego większość z nich decyduje się na dzielenie miejsca pracy z kolegami po fachu.


Biura coworkingowe

Reklama

Pomysł na coworking ma wymiar globalny. Zrodził się w Stanach Zjednoczonych, skąd zawędrował do Kanady i Europy. Jego szybki rozwój zapewnił internet. W Europie Wschodniej najszybciej wykorzystali ideę coworkingu Czesi, choć i w Polsce praca w biurach coworkingowych staje się coraz bardziej popularna. Świadczą o tym dyskusje na forach portali dla profesjonalistów oraz coraz większa liczba otwieranych placówek w polskich miastach. Wrocław, Kraków, Poznań czy Katowice mają już swoje centra coworkingu. Gonią je Łódź, Trójmiasto i Lublin, które wykorzystują ciekawe pomieszczenia w starych kamienicach lub przestrzenie po nieczynnych fabrykach. Nie tylko graficy, architekci czy pisarze mogą korzystać z ofert biura coworkingowego. Jest ono stworzone także po to, by freelancerzy mogli się spotykać, odpoczywać i kreatywnie naładować akumulatory. – Coraz więcej ludzi, zwłaszcza w branży IT, pragnie pracować jako wolni strzelcy. W swojej bazie danych mamy już prawie 20 tys. specjalistów IT – mówi szef IT Kontrakt. – Wielu z nich pracuje z nami właśnie jako freelancerzy, uczestnicząc w największych projektach informatycznych zarówno w Polsce, jak i UE. Dla części z nich, zwłaszcza w okresach pomiędzy projektami, oferta biur coworkingowych to ciekawa propozycja – przyznaje szef IT Kontrakt.

Jacek Rodzyński, prowadzący biuro coworkingowe Coworking Center Łódź, podkreśla, że spotykają się w jednym miejscu freelancerzy z najróżniejszych branż, choć głównie z szeroko rozumianego IT. Jego zdaniem jest to nie tylko sposób na samotność, lecz także na wymianę cennych doświadczeń. Freelancerzy do pracy potrzebują laptopa, dostępu do internetu i urządzeń biurowych. Mają to w domu. Jednak samotna praca w domowym zaciszu sprawia, że nie potrafią oddzielać jej od czasu wolnego, spada im także motywacja i wydajność. Poczucie alienacji i wiele czynników rozpraszających, takich jak telewizor, dziecko czy sąsiadka, przeszkadza w obiektywnym spojrzeniu na własne projekty. – Pracowałem w domu do czasu, gdy skończyłem studia. Ale ciężko było, potrzebowałem towarzystwa, które motywowałoby mnie do pracy – opowiada Łukasz Zając, grafik, od kilku miesięcy pracujący we wrocławskim Cocobarze. – W domu nie mogę pracować ze względu na dwuletniego synka – mówi Piotr Semla, także z Cocobaru. – Przy takim szkrabie ciężko się skupić, zresztą nie lubię łączyć życia prywatnego z pracą, a jeśli ktoś pracuje w domu, to najczęściej tak robi – dodaje.


Wygoda i elastyczność

Do niedawna freelancerów można było spotkać także w kawiarniach czy restauracjach mających darmowy dostęp do internetu. Pracowali siedząc przy małym stoliku, popijając kawę. Jednak obsługa kawiarni nie patrzyła przychylnie na klientów blokujących przez wiele godzin miejsce. Podobnie w galeriach handlowych – hałas i duża liczba klientów nie pozwalają zebrać myśli. Dlatego wolni strzelcy zaczęli szukać własnej przestrzeni do pracy. Biura coworkingowe mają mnóstwo zalet: praca w gronie kreatywnych ludzi, nawiązywanie nowych kontaktów, niskie opłaty, stabilność i spokój w środowisku pracy. Także wygoda i elastyczność są atutem takiego rozwiązania. Chcąc wynająć własny kąt, nie trzeba planować następnych kilku miesięcy – nie ma okresów wypowiedzenia ani kaucji.

Coworking pozwala wolnym strzelcom zachować kontrolę nad swoją pracą, a zarazem nie zabiera im swobody. Daje szansę na kreatywne działanie wśród ludzi podobnie myślących oraz sprawia, że granica między życiem prywatnym i zawodowym nie staje się płynna, a sypialnia nie równa się miejscu pracy. –W miarę upływu czasu, w wyniku pracy w jednym biurze, osoby o różnych specjalnościach zaczynają dzielić się doświadczeniami, wzajemnie sobie pomagają, a zdarza się również, że opracowują wspólne projekty – przedstawia korzyści z pracy w takim biurze Katarzyna Zalass, właścicielka krakowskiego Studio przy Lea.

Dla każdego coś dobrego

Warto przyjrzeć się oferowanym dla freelancerów miejscom wspólnego spędzania czasu i tworzenia. W zależności od modelu pracy proponowane są odpowiednie powierzchnie. Możemy więc mieć biurko na godziny, na stałe lub wynająć nawet 85 mkw. tylko dla siebie. Firmy udostępniające powierzchnie zwykle dbają o zaplecze kuchenne, sanitarne, internet, zapewnienie czystości i pomieszczenia konferencyjne, ale także o nietuzinkowy wygląd, który przyciągnie ludzi kreatywnych, z pasją i będzie służył nie tylko tworzeniu, lecz także nawiązywaniu kontaktów i wspólnemu odpoczynkowi.

Lokalizację wybieraliśmy dla biura tak, aby być blisko centrum, a równocześnie poza strefą płatnego parkowania. Chcieliśmy, aby zarówno osoby poruszające się komunikacją miejską, jak i te jeżdżące samochodami czy rowerami mogły bez trudu dotrzeć do Studia. Lokal w kamienicy z lat dwudziestych wybraliśmy ze względu na panujący w tego rodzaju budynkach klimat. Wysokie pomieszczenie, ogromne okna, widok na ogród. Miejsce idealne do kreatywnej pracy – opisuje Katarzyna Zalass. Natomiast Creative Hub Targowa z Warszawy oferuje stylową powierzchnię w kamienicy, w ścisłym centrum wydarzeń, blisko knajpek, w których można rozmawiać z klientami przy kawie lub wybrać się na lunch. Oprócz dogodnego położenia dysponuje specjalną strefą chill out, dzięki której po ciężkiej pracy freelancerzy mogą odpocząć we własnym towarzystwie. Opłaty wahają się od 2 tys. zł za własne biuro skupiające 10 osób, 500 zł za własne biurko do pracy, do 35 zł za godzinę korzystania. Opcja dopasowana do trybu pracy wolnego strzelca.


Są biura, które są otwarte całą dobę lub w określonych godzinach, zazwyczaj od 9 do 17. Na portalach społecznościowych skupiających wolnych strzelców mnożą się oferty wspólnej pracy w jednym miejscu. Zdarza się, że znajomi freelancerzy biorą sprawy w swoje ręce i wynajmują powierzchnię, adaptując ją na swoje potrzeby. Dzielą się nie tylko powierzchnią i pasją, lecz także kosztami. Coworking Center w Łodzi proponuje aż 185 mkw. do realizowania swojej pasji. Jest ona podzielona na mniejsze pomieszczenia, w zależności od przestrzeni, jaka będzie odpowiadała freelancerowi. Mają do wyboru „stół coworkingowy” już za 25 zł za godzinę lub jeżeli potrzebują zebrać myśli: „pokój szefa” za 30 zł. Mateusz Jarosiewicz z wrocławskiego Cocobaru uważa, że współcześnie, kiedy wiele osób pracuje zdalnie oraz otwiera własną działalność, pojawia się potrzeba udostępnienia miejsca, które będzie sprzyjać takiej pracy.

Idea wspólnej pracy w ciekawym miejscu jest jeszcze dosyć młoda. Dlatego powstają grupy na portalach społecznościowych, które zachęcają freelancerów do korzystania ze wspólnej przestrzeni i promują mocne strony współpracy. Na facebooku powstała grupa coworking.pl, która skupia zarówno właścicieli biur coworkingowych, jak i korzystających. Internauci mogą wymieniać się doświadczeniami i zachęcać się do odwiedzania innych miast. Pozwala to im również na wybranie się w inspirującą podróż i wyszukanie ciekawych zleceń w całej Polsce.

UWAGA

Coworking to idea wspólnej pracy osób, które wykonują wolne zawody i dotychczas pracowały w domu przy własnym biurku lub w małych kawiarniach. Pracują tak najczęściej architekci, graficy, prawnicy oraz ludzie od kreowania wizerunku. Jedni działają jako freelancerzy, prowadząc własną działalność gospodarczą, inni to pracownicy firm, których siedziby mieszczą się w odległych miastach. Z szefami komunikują się przez komórkę czy pocztę internetową.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.