| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Zmiany w ustawie o OFE - niższe opłaty i podział na subfundusze

Przygotowany przez ekspertów zespołu min. Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

Projekt przygotowany przez zespół szefa doradców premiera, ministra Michała Boniego, zakłada m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy A (inwestujących dynamicznie, głównie w akcje) i subfunduszy C (tzw. bezpiecznych, inwestujących przede wszystkim w obligacje). Efektywność funduszy emerytalnych ma być porównywana w oparciu o zewnętrzną stopę referencyjną, czyli wskaźnik oparty na indeksach wybranych instrumentów finansowych na rynkach polskim i zagranicznym.

Wkrótce będą gotowe założenia do projektu ustawy ws. OFE >>

Inna z propozycji zawartych w projekcie zespołu Boniego zakłada obniżenie od 1 lipca 2011 r. opłat na rzecz OFE z 3,5 proc. do 2,3 proc. Od 1 lipca 2012 r. ma nastąpić kolejna obniżka opłat - do 2 proc. Ograniczona byłaby akwizycja prowadzona przez OFE, a od 1 stycznia 2014 r. zostałaby ona w ogóle zakazana.

Projekt zespołu Boniego został rozesłany do konsultacji społecznych. Ich termin upływa 19 listopada.

Jak pisze w swojej opinii Lewiatan, "działalność OFE wymaga dalszych modyfikacji. Zmiany powinny zapewnić przede wszystkim najwyższą efektywność pomnażania składek gromadzonych w kapitałowej części systemu emerytalnego, w czym kluczowe znaczenie ma zwiększenie stóp zwrotu osiąganych przez poszczególne OFE".

System emerytalny - propozycje zwiększające elastyczność i efektywność OFE >>

Lewiatan zgłosił jednak zastrzeżenia do projektu. Zdaniem dyrektorki Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Lewiatana, Małgorzaty Rusewicz, źle rozwiązano np. zasady przenoszenia aktywów z subfunduszu B (fundusze działające obecnie, inwestujące w sposób mieszany, tj. częściowo w akcje, częściowo w obligacje) do subfunduszu A.

Projekt zakłada, że dla osób z grup wiekowych do 40 lat i od 40 do 55 lat przenoszenie środków z subfunduszu B do A będzie rozłożone na 20 lat. Zdaniem Lewiatana okres ten powinien być skrócony do 15 lat.

Lewiatan jest też przeciwny pozostawieniu w projekcie rozwiązania, zgodnie z którym z losowania nowych członków OFE mają być wyłączone fundusze, których aktywa przekraczają 10 proc. udziału w rynku. "W interesie ubezpieczonych leży, by trafiali oni do tych OFE, które wypracowują najwyższe zyski. Dla ubezpieczonego znaczenie ma zysk, a nie wielkość funduszu" - argumentuje Lewiatan. Dodaje, że "najbardziej opłacalne dla ubezpieczonych byłoby, gdyby w losowaniu brało udział minimum 5 OFE, które osiągnęły najlepsze wyniki inwestycyjne".

OFE powinny działać na rzecz emerytów >>

Zdaniem Lewiatana, przedwczesna jest też propozycja wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. zakazu prowadzenia przez OFE akwizycji na rynku pierwotnym. "Słuszny jest natomiast zakaz akwizycji na rynku wtórnym, bo pozwoli to ograniczyć koszty i występujące w takich wypadkach patologie" - ocenia Lewiatan.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Marta Celej

Ekspert Equity Investments S.A., kontroler finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »