reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Rozpoczynanie działalności a BHP

Rozpoczynanie działalności a BHP

Pracodawca rozpoczynając działalność jest obowiązany w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia tej działalności do zawiadomienia na piśmie właściwego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Pracodawca ma również obowiązek powiadomienia o ewentualnej zmianie miejsca, rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, w szczególności gdy nastąpiły zmiany technologii lub profilu produkcji mogące powodować zwiększone zagrożenie dla zdrowia pracowników.

Obowiązek składania zawiadomienia powstaje na prowadzącym działalność gospodarczą z chwilą, gdy uzyska on przymiot pracodawcy, to jest z chwilą zatrudnienia pierwszego pracownika. Nie dotyczy on osób, które zatrudniają pracowników na innej podstawie niż umowa o pracę (np. umowa o dzieło czy zlecenie). Niedopełnienie powyższych obowiązków stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Dowiedz się: Jakie są rodzaje wypadków przy pracy

Przepisy, oprócz formy pisemnej nie określają wymogów, jakie musi spełniać zawiadomienie do PIP i PIS. Każdy pracodawca może opracować takie zawiadomienie samodzielnie, bądź skorzystać ze specjalnie w tym celu przygotowanych druków:

  • Karty zgłoszenia o działalności gospodarczej pracodawcy do Państwowej Inspekcji Pracy,
  • Karty zgłoszenia pracodawcy po Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą powodującą szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników, np. realizujący prace na wysokości, w zbiornikach, kanałach, wiążące się z występowanie szkodliwych dla zdrowia czynników chemicznych lub fizycznych może zostać zobowiązany przez inspektora pracy lub państwowego inspektora sanitarnego do okresowej aktualizacji powyższego zawiadomienia.

Zobacz serwis: Opłacanie składek

Źródło: www.pip.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama