I etap Konkursu Kadrowy Roku 2010 tylko do 7 listopada!
30 paź 2010
Szkolenie i rozwój kadr w Warsaw Marriot Hotel - studium przypadku
29 paź 2010
Umiejętność wyłaniania talentów oraz motywowania do rozwoju to kompetencje menedżerskie, które w międzynarodowej sieci Marriott uznaje się za kluczowe. Do doskonalenia ich służą takie programy szkoleniowe, jak Developing You – Developing Others czy Man in the Pocket, które realizowane są także w warszawskim hotelu Marriott.
Jesienią spada efektywność pracy pracowników
29 paź 2010
Jesień nie jest dobrym okresem na pracę. Do negatywnego wpływu jesiennej aury na pracę przyznaje się 2/3 uczestników ankiety Pracuj.pl. Najlepszym sposobem na jej zwalczenie, w większości przypadków, okazuje się kawa i coś słodkiego.
Na jakie normy dotyczące oświetlenia stanowisk pracy należy powoływać się podczas pomiarów oświetlenia?
29 paź 2010
Pracodawca zakupił miernik do pomiaru natężenia oświetlenia na stanowiskach pracy. Zamierza we własnym zakresie przeprowadzić pomiary na stanowiskach pracy w biurze. Jakie powinien zastosować normy do oceny parametrów oświetlenia?
Błędy pracodawców w przyznawaniu świadczeń z zfśs
29 paź 2010
Pracodawcy muszą w regulaminie zfśs jasno określić kryteria przydzielania środków z funduszu, sposób dokumentowania wysokości zarobków współmałżonka na potrzeby funduszu socjalnego oraz cele, na które można te środki przeznaczać.
Terminy nabywania uprawnień pracowniczych
29 paź 2010
Pracownikowi studiującemu na ostatnim roku studiów przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego m.in. na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się do egzaminu dyplomowego. Jeśli pracownik z urlopu nie skorzysta przed egzaminem, to urlop przepada.
Płatnik musi sprawdzić poprawność rozliczeń składek przed złożeniem reklamacji w ZUS
28 paź 2010
ZUS zaczął wysyłać informacje o stanie konta ubezpieczonych za 2009 r. Płatnicy składek – pracodawcy i zleceniodawcy mogą mieć w związku z tym dodatkową pracę. Jeśli ubezpieczonemu nie będą się zgadzały informacje o składkach, w pierwszej kolejności musi on zwrócić się do płatnika o wyjaśnienie sprawy.
Czy pracodawca może czasowo zmienić rozkład czasu pracy pracownika na inny, niż wynikający z regulaminu pracy
28 paź 2010
W regulaminie pracy mamy zapis wskazujący, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00. Jeden z naszych pracowników jedzie na tygodniowe targi (od poniedziałku do soboty), gdzie będzie przez te 6 dni wykonywał pracę na naszym stoisku firmowym w godzinach od 10.00 do 18.00. Czy możemy zmienić mu rozkład czasu pracy na ten tydzień w taki sposób, by pracował w innych godzinach niż zwykle oraz przez 6 dni?
Nie należy waloryzować podstawy wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w IV kwartale br.
27 paź 2010
Od 3 października br. przez 3 miesiące będziemy wypłacać jednemu z naszych pracowników świadczenie rehabilitacyjne. Czy powinniśmy zwaloryzować podstawę wymiaru zasiłku chorobowego do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego?
Nowa ustawa - zwolnienia w administracji publicznej
27 paź 2010
O 10 proc. ma być zmniejszone zatrudnienie w administracji publicznej do 2013 roku - zakłada projekt ustawy o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o KRUS, ZUS, NFZ.
Wynagrodzenie przy umowie o dzieło - porada
27 paź 2010
Umowa o dzieło jest jedną z najpopularniejszych umów zawieranych pomiędzy pracownikami a pracodawcami. Wynagrodzenie stanowi drugi jej podstawowy element, gdyż umowa ta została ukształtowana w kodeksie cywilnym jako umowa z natury swej odpłatna.
Jak obliczyć odszkodowanie dla pracownika z umowy o zakazie konkurencji
26 paź 2010
W lipcu br. zatrudniliśmy pracownika na stanowisku dyrektora handlowego. Ze względu na to, że osoba na tym stanowisku ma dostęp do wielu bardzo ważnych informacji dla naszej spółki, chcielibyśmy zawrzeć z nią umowę o zakazie konkurencji. W jaki sposób prawidłowo określić warunki takiej umowy i w jakiej wysokości odszkodowanie będzie przysługiwać pracownikowi za powstrzymanie się od działań konkurencyjnych?
Gdzie i do kiedy należy złożyć wniosek o refundację wynagrodzenia młodocianych
26 paź 2010
Obecnie zatrudniam 10 pracowników etatowych. Ponadto w tym roku szkolnym zamierzam zatrudnić 4 młodocianych na praktykę zawodową. Gdzie i kiedy mogę złożyć wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych?
Święto Trzech Króli - prace legislacyjne
26 paź 2010
Trwają prace legislacyjne nad nowelizacją Kodeksu pracy i innych ustaw, wprowadzającą święto Trzech Króli.
Czy nagrodę za ocenę pracy pracownika wliczać do podstawy wymiaru zasiłku
26 paź 2010
Czy w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych powinniśmy uwzględnić nagrodę za ocenę rocznej pracy pracowników, którą przyznajemy im za indywidualne osiągnięcia w pracy? Nagroda wynosi 200% średniej płacy zasadniczej liczonej z całego poprzedniego roku. W regulaminie wynagradzania nie ma zapisów o zasadach pomniejszania tego składnika.
Zakład czy oddział – kto jest pracodawcą
26 paź 2010
Status pracodawcy może posiadać wyodrębniony finansowo i organizacyjnie oddział firmy, jeżeli samodzielnie zatrudnia pracowników.
Czy konsekwencja zawsze jest pozytywna?
26 paź 2010
Ostatnio przyłapałem się, że pozwalam swoim podwładnym na zbyt dużo. Odwlekam decyzje, za późno wprowadzam zmiany, choć czuję, że już dawno powinienem je wprowadzić. Czy to tylko moja nieumiejętność, czy też inni szefowie miewają podobne problemy?
Rozwiązanie umowy o dzieło przez zamawiającego
25 paź 2010
Umowa o dzieło, podobnie jak umowa zlecenie, w wielu wypadkach zastępuję tradycyjną umowę o pracę. Pracodawcy bardzo często wybierają tę formę zatrudnienia z uwagi na niskie koszty zatrudnienia.
Jak rozwiązać umowę zlecenie?
25 paź 2010
Umowa zlecenie jest jedną z najpopularniejszych umów regulujących stosunki pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i jednocześnie najczęściej zastępuje klasyczną umowę o pracę regulowaną przez Kodeks pracy. Jak ją zatem rozwiązać?
Jak informować pracowników o wynikach pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia na stanowiskach pracy?
25 paź 2010
Inspektor pracy w trakcie kontroli zakładu produkcyjnego zwrócił uwagę, że na stanowiskach pracy nie wywieszono wyników badań dotyczących czynników szkodliwych. Czy rzeczywiście przy każdym stanowisku należy wywiesić wyniki badań? Czy wystarczy, że pracownicy otrzymają informacje o występujących czynnikach szkodliwych oraz o ich poziomie podczas szkolenia i w ocenie ryzyka zawodowego?
Konkurs Kadrowy Roku 2010 rozpoczęty!
25 paź 2010
Pakiety pomocowe - nowelizacja ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu
25 paź 2010
Firmy, których obroty spadły o 15 proc. w wyniku kryzysu lub powodzi, będą mogły skorzystać z pakietów pomocowych - zakłada przyjęta przez Senat poprawka do noweli ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.
Jaki urlop przy zmianie pracy w ciągu roku?
25 paź 2010
W dniu 1 lutego 2009 r. rozpoczęłam pracę w firmie ubezpieczeniowej, w oparciu o umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Nie była to moja pierwsza praca. W dniu 30 maja 2009 r. wypowiedziałam umowę, przestała obowiązywać 31 czerwca 2009 r. W dniu 1 października 2009 r. podjęłam kolejną pracę i pracowałam w niej przez cały do końca roku. W jaki sposób i w jakim wymiarze obaj pracodawcy powinni mi udzielić urlopu? Dodam, że z uwagi na krótki staż pracy przysługuje mi 20 dni płatnego urlopu wychowawczego.
Od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników nie trzeba płacić podatku
25 paź 2010
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30
sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB2/415-529/10-4/AK) uznał, że wartość
hipotetycznych odsetek od nieoprocentowanej pożyczki udzielonej
pracownikowi nie stanowi przychodu dla pracownika, jeśli pracodawca
udziela wszystkim pracownikom pożyczek na tych samych zasadach i
jednocześnie udzielanie pożyczek nie stanowi przedmiotu prowadzonej
przez niego działalności.
Przejęcie pracowników skutkuje ich zatrudnieniem
25 paź 2010
Nowy pracodawca, który przejął zakład pracy lub jego część, staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Proponowanie pracownikom nowych umów ignorujących obowiązujące regulacje narusza przepisy prawa.
Dni wolne na poszukiwanie pracy
22 paź 2010
Pracownikowi przysługują płatne dni wolne na poszukiwanie pracy. Udzielenie tych dni jest możliwe w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.
Swoboda przepływu pracowników pochodzących z nowych państw członkowskich UE
22 paź 2010
W Unii Europejskiej wprowadzono tzw. okresy przejściowe – regulacje przejściowe dotyczące realizacji swobody przepływu pracowników – zarówno w przypadku państw, które przystąpiły do UE 1 maja 2004 r. (w tym Polski), jak i państw, które członkami Unii stały się 1 stycznia 2007 r. (Rumunia i Bułgaria).
Samorządy źle przeprowadzają nabór urzędników
21 paź 2010
Trzy czwarte samorządów źle przeprowadza nabór urzędników - ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Jej zdaniem, większość samorządów celowo manipuluje procedurami konkursowymi i ich wynikami - tak, by stanowiska dostawali "sami swoi".
Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem zatrudnionym na sezon grzewczy
21 paź 2010
Zatrudniliśmy pracownika od 1 października br. na umowę na czas określony na 2 miesiące. Pracownik wykonuje pracę na stanowisku palacza. Nie chcieliśmy go zatrudniać na cały sezon grzewczy, bo nie wiemy, czy się sprawdzi. Poza tym nie wiemy dokładnie, do kiedy będziemy potrzebowali tego pracownika. Czy z pracownikiem, którego będziemy zatrudniać tylko podczas sezonu grzewczego, możemy zawrzeć jedynie 2 umowy na czas określony, a trzecia powinna być zawarta na czas nieokreślony?
Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych
21 paź 2010
Kluby parlamentarne poparły projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu i
rehabilitacji niepełnosprawnych, przewidujący obniżenie dofinansowania
do zatrudnienia osób z lekką niepełnosprawnością, a podwyższenie
dofinansowania do osób o znacznej niepełnosprawności.
Oszczędzanie w IKE
21 paź 2010
Moja 19-letnia córka niedawno rozpoczęła swoją pierwszą pracę. Najpierw była to umowa cywilnoprawna, a później umowa o pracę. Część swoich oszczędności chce wpłacać na indywidualne konto emerytalne – IKE. Jaki obowiązuje ją limit wpłat na IKE? Z którymi instytucjami może podpisać umowę o prowadzenie IKE?
Czy wypadek na balu zorganizowanym podczas szkolenia wyjazdowego jest wypadkiem związanym z pracą?
20 paź 2010
Pracodawca zorganizował szkolenie poza miejscem wykonywania pracy. Wszystkim pracownikom wystawił druki delegacji służbowej. Szkolenie trwało od 8.00 do 16.00. Od godziny 20.00 pracodawca zorganizował bal, podczas którego zamierzał wynagrodzić pracowników za ich dotychczasowe osiągnięcia w pracy zawodowej. Przewidział uroczyste przemówienia, polecił jednej z pracownic przygotowanie specjalnych upominków dla swoich pracowników. Podczas balu pracownica przekazująca upominki pracodawcy poślizgnęła się na schodach, w wyniku czego straciła równowagę, spadła ze schodów i złamała nogę. W dalszej części balu obecność pracowników nie była obowiązkowa. Podczas balu wydarzył się też drugi wypadek – jeden z pracowników poszedł na spacer, podczas którego potknął się, przewrócił i złamał rękę. Czy oba zdarzenia są wypadkami przy pracy? Czy pracownikom będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego?
Odpowiedzialność szefa HR
20 paź 2010
Zgodnie z art. 31 § 1 Kodeksu pracy, za pracodawcę będącego jednostką organizacyjną czynności w sprawach z zakresu prawa pracy dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba. Zapis ten stosuje się odpowiednio do pracodawcy będącego osobą fizyczną, jeżeli nie dokonuje on osobiście czynności, o których mowa w tym przepisie.
Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r.
20 paź 2010
Rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Urlop wypoczynkowy a opieka nad dzieckiem
20 paź 2010
Pracownica miała zaplanowany urlop wypoczynkowy i złożyła odpowiedni wniosek. W pierwszym dniu urlopu wypoczynkowego zachorowało dziecko pracownicy i otrzymała zwolnienie lekarskie w celu opieki nad nim. Czy w tej sytuacji urlop wypoczynkowy rozpocznie się we wskazanym terminie i czy ma tu zastosowanie art. 165 k.p.?
Cechy dobrego pracownika i menedżera
20 paź 2010
Niezależnie od sytuacji gospodarczej kadra kierownicza nadal najbardziej ceni sobie umiejętność zarządzania ludźmi. Większość menedżerów za najważniejszą cechę dobrego pracownika uznało elastyczność w podejściu do problemu. Pracodawcy szukają kreatywnych i samodzielnych pracowników, dla których praca to niekoniecznie miejsce na wyścig szczurów, gdyż sukces odnoszą ci, którzy potrafią działać razem z zarządzanym zespołem.
Nagroda jubileuszowa
19 paź 2010
Pracuję w zakładzie transportu samochodowego od 26 lat. Zakład pracy zawsze wypłacał nagrody jubileuszowe, bo takie świadczenia przewidywał regulamin wynagradzania. Obecnie pracodawca zmienił zasady wypłaty nagród i uwzględnia tylko staż zakładowy, a nie jak dotychczas – ogólny staż pracy. Dokonał tych zmian w drodze wypowiedzeń zmieniających. Czy postąpił prawidłowo?
Przeciętne wynagrodzenie brutto
19 paź 2010
Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3.403, 68 zł, co oznacza, że rdr wzrosło o 3,7 proc., a mdm spadło o 0,1 proc. - podał GUS.
Ocena organizacji i warunków pracy w przedsiębiorstwach
19 paź 2010
Pracujący Polacy dobrze oceniają organizację i warunki pracy w przedsiębiorstwach. Ponad 80 proc. twierdzi, że w ich firmach praca jest dobrze zorganizowana, a ponad 90 proc., że przestrzegane są przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy - wynika z badania ankietowego przeprowadzonego na zlecenie "Lewiatana".
Przerwanie biegu przedawnienia
19 paź 2010
W prawie pracy mamy do czynienia z ogólnym 3-letnim okresem
przedawnienia roszczeń, który w wielu przypadkach może być krótszy. Z
tego względu skuteczne dochodzenie roszczeń wymaga szybkiego działania
lub przerwania biegu przedawnienia w odpowiednim momencie, aby dłużnik
nie mógł odmówić zapłaty.
Pouczenie na wypowiedzeniu - przykłady
18 paź 2010
Zgodnie z Kodeksem pracy oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu umowy lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. Dokonanie przez pracownika wypowiedzenia bez zachowania formy pisemnej nie ma zasadniczo wpływu na skuteczność wypowiedzenia, jednakże w przypadku sporu z pracodawcą na pracowniku spoczywał będzie ciężar dowodu faktu dokonania wypowiedzenia.
Konsekwencje przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy - porada
18 paź 2010
Zostałam zwolniona z pracy bez wypowiedzenia. Złożyłam odwołanie do sądu pracy, uznając zwolnienie za nieuzasadnione. Sąd po siedmiomiesięcznym postępowaniu orzekł o przywróceniu mnie do pracy, zasądzając jednocześnie na moją rzecz wynagrodzenie za trzy miesiące. Za jaki okres pozostawania bez pracy sąd może mi przyznać wynagrodzenie oraz czy będą od niego ewentualnie odprowadzane składki ZUS? Jaki okres powinien zostać wykazany na świadectwie pracy, gdy w przyszłości zostanie rozwiązana umowa o pracę? Ponadto, jaki jest obecnie mój wymiar urlopu?
Czy po zakończeniu kadencji rady pracowników powołanej przez związki zawodowe pracodawca musi zorganizować wybory nowej rady
18 paź 2010
W naszej firmie radę pracowników powołały organizacje związkowe. Kadencja wybranej w ten sposób rady pracowników kończy się 15 listopada br. Czy jeżeli obecnie sami pracownicy nie powołają nowej rady, to dotychczasowa będzie nadal działać?
Czy wypadek w trakcie powrotu z delegacji jest wypadkiem przy pracy?
18 paź 2010
Pracownik działu księgowości został skierowany przez pracodawcę na trwające dwa dni szkolenie, które odbywało się w odległości 350 km od miejsca zamieszkania pracownika. Pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego. Pracodawca zgodził się, żeby pracownik pojechał swoim samochodem, pokrył wszystkie koszty związane z udziałem w szkoleniu. Po zakończeniu szkolenia pracownik wracał samochodem do domu. W trakcie jazdy wpadł w poślizg i spowodował wypadek, w wyniku którego doznał urazów żeber i kręgosłupa na odcinku szyjnym. Na miejsce wypadku została wezwana policja. Pracownik, jako sprawca wypadku, został ukarany mandatem, który przyjął. Czy pracodawca ma obowiązek przeprowadzić postępowanie powypadkowe? W jaki sposób powinno zostać zakwalifikowane to zdarzenie?
Którzy pracownicy mają największe szanse na awans?
18 paź 2010
Firmy chętnie przyjmują do pracy osoby kreatywne i ambitne, umożliwiając im szybkie pięcie się po szczeblach kariery. Największe szanse na awans mają osoby charakteryzujące się wysoką motywacją oraz umiejętnościami interpersonalnymi.
Czy pracodawca zawsze musi wyrazić zgodę na urlop na żądanie?
18 paź 2010
Każdemu pracownikowi przysługuje cztery dni urlopu na żądanie w ciągu roku. Podstawową zasadą jego wykorzystania jest to, że pracownik nie musi informować o takim urlopie z wyprzedzeniem, nie jest on też objęty planem urlopów. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie chce się zgodzić na urlop na żądanie?
Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?
18 paź 2010
Wbrew pozorom często dochodzi do sytuacji, kiedy pracodawca źle obliczy wynagrodzenie swojego pracownika. Czy w takiej sytuacji może je odzyskać?
Zatrudnianie nowych nauczycieli
18 paź 2010
Zawierając umowę o pracę z nowym nauczycielem, dyrektor placówki będzie stosował przepisy Karty Nauczyciela lub Kodeksu pracy. Wybór jednej ze wskazanych podstaw prawnych będzie uzależniony od tego, jaki podmiot prowadzi szkołę.
Powierzenie innej pracy w okresie wypowiedzenia
15 paź 2010
Pracownica, której wręczyłem wypowiedzenie zmieniające, odmówiła przyjęcia nowych warunków pracy. Czy w tej sytuacji w czasie trwania okresu wypowiedzenia mogę przenieść tę pracownicę do pracy fizycznej, nieodpowiadającej jej kwalifikacjom? Czy muszę wypłacić pracownicy 3-miesięczną odprawę pieniężną po upływie okresu wypowiedzenia?
Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku w przypadku wypłacenia zaliczki na poczet premii
15 paź 2010
Pracownicy naszej firmy, poza wynagrodzeniem miesięcznym, są uprawnieni do premii miesięcznej. Premia jest pomniejszana proporcjonalnie za okres nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. W związku z powodzią i stratami, jakie ponieśliśmy z tego powodu, od maja do sierpnia br. wypłaciliśmy pracownikom premie miesięczne w formie zaliczki. Jak powinniśmy prawidłowo ustalić wysokość wynagrodzenia i zasiłku w razie choroby pracowników?