reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Świadczenia pracownicze nauczycieli akademickich

Świadczenia pracownicze nauczycieli akademickich

Sposób naliczania, przyznawania i wypłacania świadczeń pracowniczych (odprawy emerytalno-rentowe, odprawy pośmiertne, nagrody jubileuszowe) dla nauczycieli akademickich reguluje Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym, zwana dalej Ustawą.

Zasady wypłacania odpraw emerytalno-rentowych nauczycielom akademickim określa Artykuł 138 Ustawy. Zgodnie z nim, w przypadku rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę inwalidzką, przysługuje odprawa w wysokości trzykrotnego wynagrodzenia zasadniczego otrzymanego za ostatni miesiąc zatrudnienia.

Artykuł 267 stwierdza dodatkowo, że nauczyciel akademicki urodzony przed 31 grudnia 1948 r. może przejść na wcześniejszą emeryturę. W przypadku mężczyzny – jeżeli ukończył 60 rok życia i przepracował 30 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych, a w przypadku kobiety – po ukończeniu 55 roku życia i przepracowaniu 25 lat, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych.

Artykuł 156 Ustawy precyzuje sposób naliczania nagrody jubileuszowej dla nauczycieli akademickich. Stanowi ona:

  • za 20 lat pracy - 75 % podstawy wymiaru,
  • za 25 lat pracy - 100 % podstawy wymiaru,
  • za 30 lat pracy - 150 % podstawy wymiaru,
  • za 35 lat pracy - 200 % podstawy wymiaru,
  • za 40 lat pracy - 300 % podstawy wymiaru,
  • za 45 lat pracy - 400 % podstawy wymiaru.

Dokładne zasady ustalania i wypłaty nagród określają dodatkowe rozporządzenia.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 11 września 2001 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających pracowników uczelni do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania ustala, że do okresów uprawniających do otrzymania nagrody wlicza się wszystkie okresy pracy, jeżeli na mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Pracownikowi pozostającemu w więcej niż jednym stosunku pracy jednocześnie, okresy uprawniające do nagrody ustala się osobno dla każdego stosunku pracy.

Podstawę wymiaru nagrody jubileuszowej stanowi wynagrodzenie, obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Sposób ustalania tego ekwiwalentu określa szczegółowo Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 2 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich oraz ekwiwalentu pieniężnego za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

W przypadku przejścia na emeryturę lub rentę maksymalnie 12 miesięcy przed uzyskaniem prawa do nagrody, nagrodę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Ustawa nie zawiera zapisów dotyczących odprawy pośmiertnej. Dlatego też, odprawa ta wypłacana jest zgodnie z zapisami Art. 93 Kodeksu Pracy.

Więcej: www.attuario.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama