Kategorie

Firmowy św. Mikołaj, czyli jakie prezenty i niespodzianki szykują organizacje dla swoich pracowników

Karolina Andrian
Karolina Andrian
Co roku osoby odpowiedzialne za organizację eventów pracowniczych – a są nimi zwykle pracownicy działu personalnego – zadają sobie pytanie: co ciekawego można przygotować dla pracowników w tym roku, jak ich zaskoczyć, jak przygotować spotkanie świąteczne, w którym nie mieli jeszcze okazji uczestniczyć?

Jest już praktyką, że w okresie przedświątecznym pracownicy dostają w prezencie kupony czy karty na zakupy w hipermarketach lub centrach handlowych. Ale w wielu firmach prezenty świąteczne na tym się nie kończą. Większość organizacji już z początkiem listopada rozpoczyna prace nad przygotowaniem świątecznych spotkań i niespodzianek dla pracowników.

Mikołaj daje paczki

Reklama

Tradycyjne formy świątecznego firmowego celebrowania wciąż dobrze się sprawdzają. Pierwsze miejsce na liście najbardziej popularnych zajmują paczki świąteczne dla dzieci. Oczywiście prezenty mogą być różne – bardzo często są to takie same paczki dla każdego dziecka – zawierają książeczki, słodycze, drobne zabawki. Jednak coraz częściej firmy starają się prezenty personalizować. – W Panasonic staramy się przygotowywać prezenty dla dzieci naszych pracowników w zależności od wieku, płci, a nawet zainteresowań. Przy ich wyborze zależy nam, aby pełniły funkcje edukacyjne oraz aby podobały się dzieciom, dlatego zakup prezentów konsultujemy z rodzicami – mówi Beata Konys, kierownik Działu Personalnego Panasonic.

Kolejne miejsce na liście świątecznych tradycji zajmują mikołajkowe spotkania. Ich formy bywają bardzo różne – od tradycyjnego spotkania w sali konferencyjnej, podczas którego Mikołaj rozmawia z dziećmi i rozdaje prezenty, aż po spotkania organizowane poza siedzibą firmy z programem artystycznym, warsztatami dla dzieci. Maluchy są zawsze otwarte na różne świąteczne propozycje, dlatego też o wiele łatwiej sprostać ich wymaganiom.

Rodzinne święta

Znacznie trudniej jest z dorosłymi. W wielu firmach świąteczne spotkania mają formę wieczornego Christmas Party w restauracji – jeśli tylko taka forma spędzania czasu odpowiada pracownikom – nic w tym złego. Jednak, to nie jedyny sposób na celebrowanie zbliżających się świąt. – Co roku nasza firma organizuje spotkania świąteczne, aby podczas wieczornej kolacji złożyć sobie świąteczne życzenia, a także miło spędzić czas w przedświątecznej atmosferze. Podczas świątecznych spotkań każdy ma np. okazję pomalować własnoręcznie bombki na choinkę lub wykonać ozdoby świąteczne, które potem mogą być podarowane bliskiej osobie – mówi Patrycja Podolska, Human Resources Divison z RBS Bank (Polska) SA.


Coraz więcej organizacji stara się, aby świętowanie odbywało się nie tylko w gronie pracowników, lecz także ich rodzin. Zaproszenie osób towarzyszących czy całych rodzin zawsze będzie dobrze postrzegane przez pracowników. Firma wysyła w ten sposób komunikat, że dba o pracownika i jego rodzinę, bliska jest jej integracja nie tylko samych pracowników, lecz także całych rodzin. Często na takich spotkaniach więzi zacieśniają się znacznie bardziej. Pracownikom jest też łatwiej wygospodarować czas podczas świątecznej gorączki, wiedząc, że będzie to spotkanie, z którego skorzysta cała rodzina. – Co roku EMC organizuje spotkanie gwiazdkowe dla pracowników i ich rodzin. To niepowtarzalna okazja, żeby wspólnie spędzić czas i niesamowita frajda dla dzieciaków wyczekujących Świętego Mikołaja. Nie rozmawiamy o pracy, bawimy się wraz z dziećmi przy robieniu stroików, ozdób choinkowych, prezentów. Pracownicy długo wspominają ten dzień, oglądamy zdjęcia, zawierają się rodzinne przyjaźnie. I choć atmosferę w zespole buduje się cały rok, ten jeden dzień pozwala odczuć ją podwójnie – mówi Anna Smoleń, HR Operations Manager w firmie EMC Computer Systems Poland.

Ten jeden dzień

Ciekawym pomysłem, który może uzyskać aprobatę pracujących rodziców, jest organizacja świątecznych animacji dla dzieci dzień przed Wigilią. W tym dniu większość firm pracuje normalnie, a dzieci mają już przerwę świąteczną – pojawia się więc konieczność zapewnienia im opieki. Tego dnia można dziecko zabrać ze sobą do pracy, gdzie czekają na nie atrakcje prowadzone przez animatorki. Dla dziecka samo pójście do pracy z rodzicem jest już wydarzeniem, a jeśli dodatkowo czekają na niego inne atrakcje, to będzie doskonała niespodzianka. Z takiego małego eventu zadowolony będzie i rodzic, i dziecko. Jeśli gdzieś w okolicy znajdują się miejsca zabaw dla dzieci, np. Kraina Świętego Mikołaja, tego dnia można przygotować dla maluchów wyprawę pod okiem wykwalifikowanych animatorów.

Ważne nie tylko jak, ale też gdzie

Reklama

Aby pomysł na przeprowadzenie świątecznego spotkania uzyskał aprobatę pracowników, ważne jest zapewnienie ciekawego miejsca do jego realizacji. Jeśli w siedzibie firmy można spotkanie świąteczne zorganizować – warto to wykorzystać – należy jednak pamiętać o świątecznym wystroju, który podkreśli wyjątkowość spotkania. Jednak większość firm decyduje się na organizację spotkania czy eventu poza siedzibą. Mogą wybierać z oferty wielu hoteli i obiektów konferencyjno-szkoleniowych, ale nie tylko. Ciekawą propozycją na spędzenie firmowego wieczoru może być spotkanie np. w teatrze czy operze. W grudniu wiele teatrów organizuje przedstawienia doskonałe dla dzieci i dorosłych, które tematyką nawiązują do świąt. Ciekawym pomysłem może być spotkanie na lodowisku, w pracowni ceramicznej czy skansenie. W okresie świątecznym restauracje prześcigają się w propozycjach dla klientów biznesowych. Zapewniają nie tylko wykwintne menu, lecz także animacje kulinarne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – wspólne gotowanie, ozdabianie potraw i wreszcie ich smakowanie.

Na imprezę świąteczną – szczególnie rodzinną – doskonale sprawdzą się obiekty wynajmujące sale na eventy firmowe – z pewnością należą do nich pensjonaty, ale również zamki, pałace, karczmy, zajazdy, a dla bardziej wybrednych klientów luksusowe hotele czy ośrodki SPA.


Czas pomagania

Czas świąteczny to czas dobroczynności – w tym okresie ludzie najchętniej pomagają innym. Domy dziecka, hospicja, domy samotnych matek, schroniska dla bezdomnych czy schroniska dla zwierząt czekają na każdą pomoc. W okresie świątecznym warto zorganizować zbiórkę darów – należy jednak pamiętać, aby wcześniej zapytać potrzebujący ośrodek, jakiego typu dary są najpilniejsze, aby pomoc była jak najefektywniejsza. W czasie spotkań świątecznych można również zorganizować aukcje charytatywne, na których są licytowane zrobione przez dzieci pracowników ozdoby lub też świąteczne prezenty przygotowane przez samych pracowników. Aukcje cieszą się popularnością, gdyż dają możliwość niesienia konkretnej pomocy przy niedużym zaangażowaniu. Firma Panasonic od kilku lat wspiera podopiecznych domu dziecka w Skopaniu Fabrycznym. – W tym roku dzieci z placówki przygotowują listy do św. Mikołaja, które potem trafią do naszych pracowników. Każdy pracownik będzie miał możliwość spełniania marzenia dziecka, dla którego zdecyduje się przygotować prezent. Oczywiście wszystko dzieje się w ramach wyznaczonego budżetu, który znają opiekunowie z domu dziecka. W ten sposób żadne dziecko nie czuje się uprzywilejowane. Prezenty są wręczane dzieciom przez dyrektora zarządzającego, wicedyrektora zarządzającego oraz przedstawicieli działu personalnego Panasonic podczas uroczystej wigilii zorganizowanej przez dom dziecka – mówi Beata Konys.

Bal na 100 par

Dla firm, dla których grudzień jest na tyle wzmożonym okresem pracy, że organizacja spotkań świątecznych nie jest możliwa ze względu na i tak bardzo duże obciążenie pracowników, pozostają okazje do spotkań związane z Nowym Rokiem i karnawałem. Dla dzieci mogą to być bale przebierańców, zaś dla dorosłych bale karnawałowe. Na ogół bale karnawałowe świetnie sprawdzają się w firmach, gdzie średnia wieku jest wyższa. Karnawał to okazja do zabawy, w przeciwieństwie do okresu przedświątecznego, w którym inaczej niż w USA zwykło się raczej stronić od tanecznych imprez. Firma Danfoss z Grodziska Mazowieckiego od kilku lat organizuje dla swoich pracowników bal karnawałowy. – Zabawy karnawałowe za każdym razem wyglądają inaczej, mają inny temat przewodni (temat hawajski, diabelski, wenecki czy Hollywood). Pracownicy tańczą do białego rana ubrani w kolorowe girlandy, w asyście pięknych tancerek. Każda impreza opatrzona jest bardzo dobrą oprawą muzyczną, gastronomiczną i prowadzona jest przez znane osoby, które dbają o dobry humor uczestników. Pracownicy mają okazję do poznania się i integracji w sytuacji innej niż zawodowa. Impreza karnawałowa jest tym specjalnym czasem, w którym przyjeżdżają do Grodziska wszyscy pracownicy na co dzień pracujący w różnych regionach Polski. To specjalny czas celebrowany w sercu polskiej organizacji – mówi Edyta Longier, specjalista ds. rekrutacji w firmie Danfoss.

Do świąt pozostało zaledwie kilka tygodni, warto ten czas wykorzystać do budowania nie tylko świątecznego nastroju, lecz także zaangażowania pracowników. Świąteczne eventy z pewnością temu posłużą.


Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą

  Zmiana dostawcy PPK wymaga konsultacji z załogą czyli z zakładową organizacją związkową lub inną reprezentacją osób zatrudnionych.

  Emerytura bez podatku – tabela

  Emerytura bez podatku - tabela z kwotą netto w 2021 r. i po zmianach w 2022 r. wskazuje, ile emeryt otrzyma na rękę po podwyżce.

  Pracownik oczekuje elastyczności zatrudnienia

  Elastyczność zatrudnienia - tego oczekuje pracownik od miejsca pracy.

  Pracownicy ocenili sytuację w zakładach pracy [BADANIE]

  Sytuacja w zakładach pracy została oceniona przez pracowników. Jakie są wyniki badania CBOS?

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - projekt ustawy

  Kasy zapomogowo-pożyczkowe u pracodawców - komisje sejmowe pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy. Projekt reguluje zasady tworzenia, organizowania i działania kas w zakładach pracy.

  Pracownicy PIP z dodatkowym urlopem wypoczynkowym

  Dodatkowy urlop wypoczynkowy zostanie przyznany niektórym pracownikom PIP. Ile dni?

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. - ponowne przeliczenie

  Emerytury czerwcowe od 2009 do 2019 r. będą ponownie przeliczone. Takie rozwiązanie przewiduje nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. - projekt

  Państwowy egzamin na maszynistę od 2023 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym. Co się zmieni?

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 - stanowisko PIP

  Szczepienia pracowników przeciwko COVID-19 są celowe i zasadne, lecz mają charakter dobrowolny. To oficjalne stanowisko PIP na temat szczepień pracowników.

  Pracownik niepełnosprawny - zwolnienie lekarskie, czas pracy

  Pracownik niepełnosprawny - jakie ma uprawnienia? Jakie są zasady przebywania na zwolnieniu lekarskim? Jaki jest wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego? Co z urlopem wypoczynkowym?

  5 korzyści z audytu wynagrodzeń

  Audyt wynagrodzeń przynosi liczne korzyści. Poniższy artykuł omawia 5 najważniejszych z nich.

  Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych

  Badania sanitarno-epidemiologiczne to dodatkowa weryfikacja zdrowotna wymagana do pracy, przy wykonywaniu której istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby.

  Reforma rynku pracy w Polsce

  Reforma rynku pracy w Polsce jest częścią Krajowego Planu Odbudowy. Jakie zmiany zakłada nowy model polityki zatrudnienia?

  Zakaz noszenia hidżabu w miejscu pracy - wyrok TSUE

  Hidżab w miejscu pracy - pod pewnymi warunkami można wprowadzić zakaz noszenia hidżabu w pracy. Tak zdecydował TSUE w swoim wyroku. Krytykuje go Prezydent Turcji.

  Ile osób odbiera telefony służbowe na urlopie?

  Telefon służbowy na urlopie? Ile osób odbiera je podczas urlopowego wypoczynku?

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - czerwiec i II kwartał 2021

  Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie - ile wyniosło w czerwcu i II kwartale 2021 r.? GUS podaje kwoty.