REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw

REKLAMA

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 226 pod poz. 1475.

Autopromocja

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń >>

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją:

 • W trzech etapach od 1 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2012 r.; od 1 lipca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. oraz od 1 stycznia 2013 r. będą wchodzić w życie zmiany dotyczące wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
 • Sukcesywnie obniżane będą dofinansowania do wynagrodzeń osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.
 • Minimalne wynagrodzenie od którego oblicza się dofinansowania zamrożone zostało na poziomie tego z grudnia 2009 r., tj. 1276 zł i będzie obowiązywało tylko w latach 2011 i 2012.
 • W latach 2011-2012 nie będzie zrównania rynku chronionego z rynkiem otwartym.
 • Pracownicy z rynku otwartego będą otrzymywali dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników w wysokości: dla pracowników niepełnosprawnych bez schorzeń specjalnych 70 proc. kwot, które otrzymują pracodawcy z rynku chronionego, dla pracowników ze schorzeniami specjalnymi 90 proc., które otrzymują pracodawcy z rynku chronionego.
 • Trzy miesiące od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw wchodzi w życie przepis, że dofinansowanie do wynagrodzeń nie będzie przysługiwało pracownikom zaliczanym do umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.
 • W pierwszej kolejności dofinansowanie otrzyma ten pracodawca, który zatrudnił niepełnosprawnego pracownika jako pierwszy, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.
 • PFRON będzie przelewał na konto pracodawcy dofinansowanie do wynagrodzeń w terminie 25 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowego wniosku. Dziś jest ot 14 dni.
 • Skrócone normy czasu pracy nie będą dotyczyły żadnej grupy niepełnosprawnych pracowników „z automatu”. Możliwość skorzystania ze skróconych norm czasu pracy będą mieli pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Obniżoną normę czasu pracy stosować się będzie od przedstawienia zaświadczenia o celowości stosowania tej normy. Ten przepis wejdzie w życie od 1 stycznia 2012 roku.
 • Pracodawcy nie będą mogli wliczać osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych do wskaźnika osób niepełnosprawnych.
 • Po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy zmienią się kwoty refundacji składek na ubezpieczenie społeczne i rentowe dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.
 • Zmieni się także wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które pracodawca będzie musiał osiągnąć by uzyskać status zakładu pracy chronionej: z 40 proc. obecnie do 50 proc., a w tym co najmniej 20 proc. ogółu (zamiast 10 proc.) zatrudnionych mają stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
 • Pracodawcy,  którzy przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy uzyskali status zakładu pracy chronionej są zobowiązani do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w terminie do 30 czerwca 2012 roku.
 • Zwolnienia i ulgi podatkowe będą dotyczyły tylko tych zakładów pracy chronionej, które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczanych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
 • Środki pochodzące ze zwolnień podatkowych oraz kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nie wykorzystane w terminie do 31 grudnia następnego roku będą podlegać wpłacie do Funduszu.
 • Natomiast środki uzyskane przed dniem 1 stycznia 2011 r., które nie zostały wykorzystane do 31 grudnia 2011 roku, podlegają wpłacie do PFRON w terminie do dnia 20 stycznia 2012 r.
 • Ulgi we wpłatach na PFRON będzie mógł udzielać pracodawca  zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który zatrudnia co najmniej 30 proc. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub niewidomych, psychicznie chorych lub upośledzonych umysłowo, lub z całościowymi zaburzeniami rozwoju lub epilepsją zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA