Kategorie

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 226 pod poz. 1475.

Niekorzystna interpretacja - czy pracodawcy oddadzą dofinansowanie do wynagrodzeń >>

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany wprowadzone nowelizacją:

 • W trzech etapach od 1 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2012 r.; od 1 lipca 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. oraz od 1 stycznia 2013 r. będą wchodzić w życie zmiany dotyczące wysokości dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
 • Sukcesywnie obniżane będą dofinansowania do wynagrodzeń osób z umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.
 • Minimalne wynagrodzenie od którego oblicza się dofinansowania zamrożone zostało na poziomie tego z grudnia 2009 r., tj. 1276 zł i będzie obowiązywało tylko w latach 2011 i 2012.
 • W latach 2011-2012 nie będzie zrównania rynku chronionego z rynkiem otwartym.
 • Pracownicy z rynku otwartego będą otrzymywali dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników w wysokości: dla pracowników niepełnosprawnych bez schorzeń specjalnych 70 proc. kwot, które otrzymują pracodawcy z rynku chronionego, dla pracowników ze schorzeniami specjalnymi 90 proc., które otrzymują pracodawcy z rynku chronionego.
 • Trzy miesiące od dnia ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw wchodzi w życie przepis, że dofinansowanie do wynagrodzeń nie będzie przysługiwało pracownikom zaliczanym do umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności, którzy mają ustalone prawo do emerytury.
 • W pierwszej kolejności dofinansowanie otrzyma ten pracodawca, który zatrudnił niepełnosprawnego pracownika jako pierwszy, w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby.
 • PFRON będzie przelewał na konto pracodawcy dofinansowanie do wynagrodzeń w terminie 25 dni od otrzymania kompletnego i prawidłowego wniosku. Dziś jest ot 14 dni.
 • Skrócone normy czasu pracy nie będą dotyczyły żadnej grupy niepełnosprawnych pracowników „z automatu”. Możliwość skorzystania ze skróconych norm czasu pracy będą mieli pracownicy niepełnosprawni w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Obniżoną normę czasu pracy stosować się będzie od przedstawienia zaświadczenia o celowości stosowania tej normy. Ten przepis wejdzie w życie od 1 stycznia 2012 roku.
 • Pracodawcy nie będą mogli wliczać osób niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych do wskaźnika osób niepełnosprawnych.
 • Po sześciu miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy zmienią się kwoty refundacji składek na ubezpieczenie społeczne i rentowe dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.
 • Zmieni się także wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które pracodawca będzie musiał osiągnąć by uzyskać status zakładu pracy chronionej: z 40 proc. obecnie do 50 proc., a w tym co najmniej 20 proc. ogółu (zamiast 10 proc.) zatrudnionych mają stanowić osoby zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.
 • Pracodawcy,  którzy przed dniem wejścia w życie nowelizacji ustawy uzyskali status zakładu pracy chronionej są zobowiązani do zwiększenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w terminie do 30 czerwca 2012 roku.
 • Zwolnienia i ulgi podatkowe będą dotyczyły tylko tych zakładów pracy chronionej, które osiągają wskaźnik zatrudnienia co najmniej 30% niewidomych lub psychicznie chorych, albo upośledzonych umysłowo zaliczanych do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności
 • Środki pochodzące ze zwolnień podatkowych oraz kwoty pobranych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych nie wykorzystane w terminie do 31 grudnia następnego roku będą podlegać wpłacie do Funduszu.
 • Natomiast środki uzyskane przed dniem 1 stycznia 2011 r., które nie zostały wykorzystane do 31 grudnia 2011 roku, podlegają wpłacie do PFRON w terminie do dnia 20 stycznia 2012 r.
 • Ulgi we wpłatach na PFRON będzie mógł udzielać pracodawca  zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który zatrudnia co najmniej 30 proc. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub niewidomych, psychicznie chorych lub upośledzonych umysłowo, lub z całościowymi zaburzeniami rozwoju lub epilepsją zaliczonymi do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych >>

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: POPON
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?