REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Opieka nad dzieckiem, Obowiązki płatnika

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Urlop ojcowski w 2019 r. – ile trwa, wzór wniosku, zasady

Zasady udzielania urlopu ojcowskiego nie uległy żadnym zmianom. W 2019 roku pracownik-ojciec nadal będzie mógł skorzystać z dwóch tygodni urlopu ojcowskiego. Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami udzielania urlopu ojcowskiego. Pobierz wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego.

Od stycznia 2019 r. nowe dokumenty przekazywane do ZUS

Od początku 2019 roku nastąpią zmiany w okresie przechowywania akt pracowniczych. Oznacza to nowe obowiązki informacyjne wobec ZUS. Pojawią się także nowe dokumenty ubezpieczeniowe i zmienią dwa formularze rozliczeniowe.

Nowe obowiązki płatnika składek od 1 stycznia 2019 r.

Od stycznia 2019 r. zmienią się niektóre dokumenty ubezpieczeniowe. Ponadto pojawią się dwa nowe formularze. Jakie obowiązki będzie miał płatnik składek od 1 stycznia 2019 roku?

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne - nowe uprawnienia 2018

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne od 6 czerwca 2018 r. uległ pewnym modyfikacjom. Nowe uprawnienia dotyczą rodziców opiekujących się dziećmi do lat 18, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności bądź o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto wydłużono zasiłek opiekuńczy dla dzieci niepełnosprawnych mających ukończone 14 lat z 14 do 30 dni.

Elastyczna praca dla rodziców niepełnosprawnych dzieci po zmianach 2018

Od 6 czerwca 2018 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali nowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi, między innymi poprzez wprowadzenie elastycznych form organizacji czasu pracy na wniosek wiążący pracodawcę.

Zasiłek opiekuńczy 2019 - komu przysługuje i ile wynosi

Zasiłek opiekuńczy przysługuje każdemu ubezpieczonemu w celu sprawowania opieki nad dziećmi lub innymi chorymi członkami rodziny. Łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku. Jakie są zasady przyznawania zasiłku w 2019 roku?

Zasady udzielania dni wolnych na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli

Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się zasady udzielania wolnego na opiekę nad dzieckiem dla nauczycieli. W wyniku zmian w Karcie Nauczyciela, nauczyciel nie ma prawa skorzystać z opieki na dziecko w wymiarze godzinowym.

Elektronizacja akt pracowniczych od 2019 r. - obowiązki pracodawcy

Od stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi pracodawca będzie mógł decydować w jakiej formie chce przechowywać dokumentację pracowniczą – papierowo, czy elektronicznie. Zmiany oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

Składki ZUS przedsiębiorcy podczas choroby

Jak poprawnie rozliczyć składki z działalności gospodarczej za miesiąc, w którym wystąpiła niezdolność do pracy?

Od 1 sierpnia zaległości wobec ZUS rozpatrywane przez CUM

Od 1 sierpnia 2018 r. wnioski firm o umorzenie zaległości z tytułu nieopłaconych składek ZUS będą merytorycznie rozpatrywane przez centrum umorzeń (CUM). Nowy system ma na celu ujednolicenie decyzji wydawanych w sprawach umorzeń.

Zasiłek opiekuńczy - ważne zmiany od 6 czerwca 2018 r.

Rodzice, którzy opiekują się dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności zyskają nowe uprawnienia do zasiłku opiekuńczego. Projekt wydłuża z 14 do 30 dni prawo do zwolnienia z pracy z tytułu opieki nad chorym, niepełnosprawnym dzieckiem. Zmiany weszły w życie 6 czerwca 2018 r.

Obowiązkowe e-zwolnienia od 1 grudnia 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. zwolnienia muszą być wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej - Prezydent podpisał ustawę zmieniającą termin wejścia w życie elektronicznych zwolnień. Początkowo termin wejścia w życie obowiązkowych e-zwolnień zaplanowany był na 1 lipca 2018 r.

Zwolnienie od pracy na dziecko do 14 lat w 2018 r. - 2 dni albo 16 godzin

Pracownik, który wychowuje przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat, może skorzystać w ciągu roku kalendarzowego ze zwolnienia od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin. Jakie są zasady korzystania z tego zwolnienia w 2018 r.?

E-zwolnienia - obowiązki płatnika od 1 lipca 2018 r.

W jakiej formie płatnik powinien przechowywać e-ZLA? Czy istnieje jakiś minimalny okres przechowywania zaświadczeń lekarskich? Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2018 r. - podstawowe informacje, wzór wniosku

Pracujący rodzice mogą skorzystać ze zwolnienia od pracy na opiekę nad zdrowym dzieckiem do 14 roku życia. Jaki jest wymiar zwolnienia w 2018 roku? W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje o zwolnieniu i wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Przechowywanie e-zwolnień od 1 lipca 2018 r.

Od 1 lipca 2018 r. zwolnienia lekarskie będą obowiązywały wyłącznie w formie elektronicznej. Dla pracodawcy oznacza to więcej obowiązków m.in. z archiwizowaniem dokumentów. Jak długo należy przechowywać e-zwolnienia (e-ZLA)?

Doradca płatnika składek w ZUS

Od 1 lutego 2018 r. w każdym oddziale ZUS można skorzystać z pomocy doradcy płatnika składek, który udzieli informacji dotyczących rozliczeń z ZUS, konta, ubezpieczeń i składek.

Urlop wychowawczy w 2018 r. - ile trwa, wniosek-wzór

Wymiar urlopu wychowawczego w 2018 roku to maksymalnie 36 miesięcy. Rodzice mogą skorzystać z urlopu wychowawczego do momentu ukończenia przez dziecko 6 roku życia. O czym warto pamiętać przy składaniu wniosku o urlop? Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

E-zwolnienia lekarskie (e-ZLA) w 2018 r. - ważne informacje dla płatników

Od 1 lipca 2018 r. zaświadczenia lekarskie będą wystawiane wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opracował istotne zagadnienia dla płatników składek.

E-składka 2018 - jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia 2018 roku firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki ZUS na indywidualny numer rachunku składkowego. Oznacza to, że przedsiębiorca zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2018 r. – wyższa kwota, wniosek (druk)

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku, wzrośnie również kwota świadczenia pielęgnacyjnego. Ile będzie wynosić świadczenie pielęgnacyjne w 2018 roku i komu będzie przysługiwało? Pobierz wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na okres zasiłkowy 2017/2018.

Zasiłek opiekuńczy - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (Z-15A) i wniosku o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny (Z-15B). Zastąpiły one dotychczasowy druk Z-15. Komu przysługuje zasiłek i jak złożyć nowe druki?

Zmiana zasad finansowania prewencji wypadkowej od 2018 roku

Na skutek nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych mają zostać doprecyzowane zasady przyznawania płatnikom prewencji wypadkowej. Wejście w życie nowych przepisów zostało zaplanowane na 1 stycznia 2018 roku. 

Rewolucyjne zmiany w opłacaniu składek ZUS od 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 roku będą obowiązywały nowe zasady opłacania i rozliczania składek ZUS. Każdy przedsiębiorca otrzyma indywidualny rachunek składkowy, na który będzie dokonywał przelewu łącznie na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.

Dodatkowe koszty pracodawcy w wyniku choroby pracownika

Nieobecność pracownika z powodu choroby jest dla każdego pracodawcy kosztem. W 2016 roku z ubezpieczenia społecznego wypłacono prawie 16,2 mld zł. Najwięcej zwolnień lekarskich wystawianych jest w związku z ciążą.

Zasiłek opiekuńczy w 2018 r.

Pod pojęciem zasiłku opiekuńczego rozumiemy świadczenie pieniężne przysługujące osobie ubezpieczonej, która w wyniku sprawowania koniecznej opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny nie może wykonywać pracy zarobkowej. Kiedy dokładnie możemy się o niego ubiegać i jakie dokumenty należy złożyć? Czy mamy przygotować się na kluczowe zmiany?

Zmiany dla pracujących rodziców dzieci niepełnosprawnych

Wydłużenie okresu zasiłku opiekuńczego, możliwość wykonywania pracy w formie telepracy dla rodziców osób niepełnosprawnych - to tylko niektóre z założeń projektu ustawy przygotowanego w MRPiPS.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Prawa pracownika-ojca po urodzeniu dziecka 2017/2018

Pracownikowi-ojcu przysługuje szereg uprawnień związanych z rodzicielstwem, między innymi: urlop ojcowski, urlop okolicznościowy z tytułu urodzenia się dziecka czy urlop rodzicielski. Z jakich innych uprawnień może skorzystać ojciec dziecka?

Zasiłek opiekuńczy 2017/2018 - nowe druki Z-15A i Z-15B

Od 5 września 2017 r. obowiązują nowe druki wniosku o zasiłek opiekuńczy - Z-15A i Z-15B. Zastąpiły one dotychczasowy formularz Z-15. Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno w przypadku opieki nad chorym jak i zdrowym dzieckiem.

Zasiłek opiekuńczy na chore dziecko - ile wynosi, dokumenty

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na okres zwolnienia uprawnionego od wykonywania pracy, nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym w przypadku opieki nad dziećmi oraz 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innymi członkami rodziny. Jaka jest wysokość zasiłku opiekuńczego?

Indywidualne rachunki składkowe dla płatników od 1 stycznia 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 r. płatnicy składek będą przekazywać należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne na jeden rachunek. Obecnie płatnicy przekazują składki na cztery oddzielne konta bankowe. Ponadto ZUS zyska nowe uprawnienia.

Zasiłek opiekuńczy 2017

W 2017 roku wysokość zasiłku opiekuńczego stanowi 80% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Czy w 2017 roku zostaną wprowadzone zmiany w obliczaniu wysokości zasiłku?

KE postuluje zwiększenie wymiaru urlopu opiekuńczego dla pracowników

Propozycja dyrektywy dotyczącej godzenia życia zawodowego i rodzinnego to pierwsza konkretna inicjatywa legislacyjna przedstawiona przez Komisję w ramach tworzonego filaru praw socjalnych.

Rewolucyjne zmiany w rozliczaniu składek ZUS od 2017 roku

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek, na który będzie mógł przelewać składki ZUS. Obecnie przedsiębiorca musi dokonywać kilku przelewów do ZUS. Zmiany będą również dotyczyły zasad zaliczania wpłat na koncie. Część przepisów dotyczących nowych rachunków wejdzie w życie 1 października 2017 r. i 1 stycznia 2018 r.

Urlop ojcowski - dokumenty 2017 r.

Zgodnie z kodeksem pracy, dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcu, który jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. W celu jego uzyskania należy przedłożyć pracodawcy wniosek oraz wymagane dokumenty.

Zasiłek dla bezrobotnych i świadczenie przedemerytalne dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Od 1 stycznia 2017 r. byli opiekunowie zmarłych osób niepełnosprawnych mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, a następnie świadczenie przedemerytalne. To drugie świadczenie uzyskają tylko wtedy, gdy mają odpowiedni wiek i staż ubezpieczeniowy.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem w 2017 r.

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14 roku życia. Pracownik może skorzystać ze zwolnienia w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Poniżej wzór wniosku o udzielenie zwolnienia od pracy na opiekę nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy 2017

Wymiar urlopu wychowawczego to maksymalnie 36 miesięcy. Może być wykorzystany przez rodziców dziecka na różne sposoby. W celu skorzystania z urlopu wychowawczego należy złożyć wniosek. Co powinien zawierać wniosek i jakie dokumenty do niego dołączyć?

Dwie umowy zlecenia u jednego pracodawcy a składki ZUS

Zgodnie z obecnym stanowiskiem ZUS każda umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług jest odrębnym tytułem do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jak zatem zgłaszać do ubezpieczeń zleceniobiorcę wykonującego równolegle dwie (lub więcej) umowy zlecenia u tego samego płatnika?

Zasiłek macierzyński i opieka nad dzieckiem a działalność gospodarcza

Prawo do zasiłku macierzyńskiego przysługuje przedsiębiorcy podlegającemu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy osoba prowadząca działalność może korzystać ze świadczeń podczas sprawowania opieki nad dzieckiem? Od stycznia 2016 roku osoby prowadzące działalność pozarolniczą, które nie pobierają zasiłku macierzyńskiego, mają prawo ubiegać się o tzw. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie.

Wynagrodzenie chorobowe - wysokość, zmiany w 2017 r.

Wynagrodzenie za czas choroby przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia stanowiącego jego podstawę wymiaru. Kiedy wynagrodzenie chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? Od 1 stycznia 2017 r. ma zostać wprowadzony prostszy sposób uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich.

Ustalenie płatnika zasiłków na dzień 30 listopada

30 listopada 2016 r. jest terminem kluczowym w celu ustalenia płatnika zasiłków na nadchodzący 2017 r. Właśnie na ten dzień należy ustalić liczbę ubezpieczonych. Największą trudność z jaką spotykają się pracodawcy jest ustalenie liczby ubezpieczonych.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem a zmiana wymiaru etatu w trakcie roku

Od 2 stycznia 2016 r. pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwóch dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Jak udzielić zwolnienia na opiekę w przypadku zmiany wymiaru etatu w trakcie roku?

Natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z przyczyn niezawinionych przez pracownika (art. 53 k.p.)

Co do zasady w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy pracodawca nie może wypowiedzieć mu umowy o pracę (zob. art. 41 k.p.). Należy jednak pamiętać, że ochrona pracownika przed wypowiedzeniem nie trwa bez końca. Kiedy zatem pracodawca może rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym z pracownikiem, który z przyczyn niezawinionych nie pojawia się w pracy?

Zasiłek opiekuńczy - niezbędne dokumenty

Zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Ubezpieczony występujący o wypłatę zasiłku powinien złożyć niezbędne dokumenty.

Urlop wychowawczy 2017 - wniosek, terminy, wzór

W 2017 r. nie zmienią się zasady korzystania z urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop wychowawczy powinien być złożony na piśmie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Przedstawiamy wzór wniosku o urlop wychowawczy.

Wniosek o zasiłek opiekuńczy ZUS Z-15 - wzór

Zasiłek opiekuńczy przysługuje zarówno w przypadku opieki nad chorym jak i zdrowym dzieckiem. W tym celu rodzic musi wystąpić z wnioskiem o jego wypłatę. Wnioskiem tym jest formularz ZUS Z-15.

Świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby a składki ZUS

Zgodnie z regulaminem wynagradzania, pracownicy mogą w czasie choroby korzystać ze świadczeń, m.in. z karnetów, premii. Czy w takiej sytuacji, świadczenia wypłacane pracownikowi w okresie choroby podlegają oskładkowaniu?

REKLAMA