REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Anna Szocińska
Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3
Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

REKLAMA

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Pytanie

Jedna z naszych pracownic dostarczyła zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Ponieważ nie jesteśmy płatnikiem zasiłków, więc wraz z drukiem ZUS Z-3 przekazaliśmy je do ZUS. Pracownica dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Czy musimy przekazać je do ZUS?  

Autopromocja

 Odpowiedź

Nie. Zaświadczenie lekarskie, które Państwa pracownica miała wystawione w formie elektronicznej e- ZLA, jest widoczne w ZUS. Aby jednak na jego podstawie został wypłacony zasiłek chorobowy, należy przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek wraz z danymi zawartymi na dawnym druku ZUS Z-3, wypełnione włącznie do punktu pierwszego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki może od 1 stycznia 2016 r. otrzymać od lekarza leczącego zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego orzekającego o okresie niezdolności do pracy (e-ZLA). Zaświadczenie takie, uwierzytelnione z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, jest udostępniane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym na PUE ZUS. Jeżeli Państwo już wypłacili wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy swojej pracownicy w danym roku kalendarzowym i nie są Państwo uprawnieni do wypłaty zasiłku chorobowego, za dalszy okres niezdolności do pracy zasiłek wypłaci ZUS. Zaświadczenia lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego są dostępne w ZUS, dlatego nie ma potrzeby ich przekazywania. Jednak wszczęcie postępowania w celu wypłaty zasiłku następuje każdorazowo na podstawie wniosku płatnika składek lub ubezpieczonego.

W sytuacji Państwa pracownicy postępowanie o zasiłek chorobowy przy pierwszym zaświadczeniu lekarskim zostanie wszczęte na podstawie przekazanego zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 (lub innego dokumentu zawierającego dane w "dawnym" druku ZUS Z-3). W przypadku kolejnego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA płatnik składek również przekazuje do ZUS zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, ale wypełnione do pierwszego punktu włącznie. Płatnik składek może przekazać do ZUS takie zaświadczenie w formie dokumentu papierowego, a jeżeli posiada profil informacyjny na platformie usług elektronicznych ZUS - w formie dokumentu elektronicznego.

Pracodawca nie musi przekazywać do ZUS zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli płatnik składek nie ma profilu informacyjnego na PUE ZUS, postępowanie o zasiłek chorobowy zarówno przy pierwszym zwolnieniu lekarskim, jak i przy kolejnych za nieprzerwany okres niezdolności do pracy wszczyna się na podstawie zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 po otrzymaniu od pracownika wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA. Płatnik składek wystawia i przekazuje do ZUS, nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 razem z wydrukiem e-ZLA.

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 do 30 września 2017 r. W związku z tym, że w 2017 r. przebywał 33 dni na zwolnieniu lekarskim od 1 września br. ma prawo do zasiłku. Zwolnienie lekarskie w formie e-ZLA pracownik dostarczył pracodawcy przez profil informacyjny PUE ZUS. Pracodawca powinien wypełnić druk ZUS Z-3 (lub wydać inny dokument zawierający dane z "dawnego druku") i wraz z wydrukiem zwolnienia przekazać do ZUS.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Pracownik może nadal wnioskować o wypłatę zasiłku chorobowego, przedkładając zaświadczenie lekarskie wystawione w formie druku ZUS ZLA, bez względu na to, czy płatnik składek posiada profil informacyjny PUE ZUS, czy nie. Jeżeli pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie w formie papierowej, która nadal obowiązuje (będzie obowiązywała do 30 czerwca 2018 r.), wówczas płatnik składek, który posiada profil informacyjny PUE ZUS, może przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek w formie dokumentu elektronicznego przy pierwszym wniosku o zasiłek, ale w takiej sytuacji musi także przesłać do ZUS zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, które otrzymał od pracownika. W przypadku kolejnego zaświadczenia ZUS ZLA wystarczy przesłać do ZUS zwolnienie lekarskie, podając na jego odwrocie datę jego wpływu do zakładu pracy, a jeżeli pracownik przekazał je listownie, należy podać datę nadania przesyłki na poczcie przez pracownika. Na odwrocie zwolnienia płatnik składek podaje także informację, czy zatrudnienie pracownika nadal trwa, i poświadcza ją pieczątką i podpisem. W takiej sytuacji płatnik składek nie przesyła ponownie zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3. Zaświadczenie płatnika składek powinno być składane w przypadku przerw w niezdolności do pracy i zmiany rodzaju zasiłku.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA