REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

Anna Szocińska
Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3
Złożenie przez pracodawcę do ZUS druku Z-3

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik dostarczył zaświadczenie lekarskie w formie elektronicznej (e-ZLA). Pracodawca przekazał e-ZLA wraz z drukiem Z-3 do ZUS. Pracownik dostarczył kolejne e-zwolnienie. Czy w związku z tym pracodawca również ma obowiązek przekazać druk Z-3?

Pytanie

Jedna z naszych pracownic dostarczyła zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Ponieważ nie jesteśmy płatnikiem zasiłków, więc wraz z drukiem ZUS Z-3 przekazaliśmy je do ZUS. Pracownica dostarczyła nam kolejne zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej. Czy musimy przekazać je do ZUS?  

Autopromocja

 Odpowiedź

Nie. Zaświadczenie lekarskie, które Państwa pracownica miała wystawione w formie elektronicznej e- ZLA, jest widoczne w ZUS. Aby jednak na jego podstawie został wypłacony zasiłek chorobowy, należy przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek wraz z danymi zawartymi na dawnym druku ZUS Z-3, wypełnione włącznie do punktu pierwszego. Szczegóły w uzasadnieniu.

Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby lub sprawowania opieki może od 1 stycznia 2016 r. otrzymać od lekarza leczącego zaświadczenie lekarskie w formie dokumentu elektronicznego orzekającego o okresie niezdolności do pracy (e-ZLA). Zaświadczenie takie, uwierzytelnione z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP, jest udostępniane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego płatnikowi składek na jego profilu informacyjnym na PUE ZUS. Jeżeli Państwo już wypłacili wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy swojej pracownicy w danym roku kalendarzowym i nie są Państwo uprawnieni do wypłaty zasiłku chorobowego, za dalszy okres niezdolności do pracy zasiłek wypłaci ZUS. Zaświadczenia lekarskie wystawione w formie dokumentu elektronicznego są dostępne w ZUS, dlatego nie ma potrzeby ich przekazywania. Jednak wszczęcie postępowania w celu wypłaty zasiłku następuje każdorazowo na podstawie wniosku płatnika składek lub ubezpieczonego.

W sytuacji Państwa pracownicy postępowanie o zasiłek chorobowy przy pierwszym zaświadczeniu lekarskim zostanie wszczęte na podstawie przekazanego zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 (lub innego dokumentu zawierającego dane w "dawnym" druku ZUS Z-3). W przypadku kolejnego zaświadczenia lekarskiego e-ZLA płatnik składek również przekazuje do ZUS zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3, ale wypełnione do pierwszego punktu włącznie. Płatnik składek może przekazać do ZUS takie zaświadczenie w formie dokumentu papierowego, a jeżeli posiada profil informacyjny na platformie usług elektronicznych ZUS - w formie dokumentu elektronicznego.

Pracodawca nie musi przekazywać do ZUS zaświadczenia lekarskiego e-ZLA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli płatnik składek nie ma profilu informacyjnego na PUE ZUS, postępowanie o zasiłek chorobowy zarówno przy pierwszym zwolnieniu lekarskim, jak i przy kolejnych za nieprzerwany okres niezdolności do pracy wszczyna się na podstawie zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 po otrzymaniu od pracownika wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA. Płatnik składek wystawia i przekazuje do ZUS, nie później niż w ciągu 7 dni od daty otrzymania wydruku zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3 razem z wydrukiem e-ZLA.

Pracownik jest niezdolny do pracy od 1 do 30 września 2017 r. W związku z tym, że w 2017 r. przebywał 33 dni na zwolnieniu lekarskim od 1 września br. ma prawo do zasiłku. Zwolnienie lekarskie w formie e-ZLA pracownik dostarczył pracodawcy przez profil informacyjny PUE ZUS. Pracodawca powinien wypełnić druk ZUS Z-3 (lub wydać inny dokument zawierający dane z "dawnego druku") i wraz z wydrukiem zwolnienia przekazać do ZUS.

Polecamy książkę: Nowe emerytury. Obowiązki pracodawcy po zmianach od 1 października 2017 r.

Pracownik może nadal wnioskować o wypłatę zasiłku chorobowego, przedkładając zaświadczenie lekarskie wystawione w formie druku ZUS ZLA, bez względu na to, czy płatnik składek posiada profil informacyjny PUE ZUS, czy nie. Jeżeli pracownik przedłoży zwolnienie lekarskie w formie papierowej, która nadal obowiązuje (będzie obowiązywała do 30 czerwca 2018 r.), wówczas płatnik składek, który posiada profil informacyjny PUE ZUS, może przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek w formie dokumentu elektronicznego przy pierwszym wniosku o zasiłek, ale w takiej sytuacji musi także przesłać do ZUS zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA, które otrzymał od pracownika. W przypadku kolejnego zaświadczenia ZUS ZLA wystarczy przesłać do ZUS zwolnienie lekarskie, podając na jego odwrocie datę jego wpływu do zakładu pracy, a jeżeli pracownik przekazał je listownie, należy podać datę nadania przesyłki na poczcie przez pracownika. Na odwrocie zwolnienia płatnik składek podaje także informację, czy zatrudnienie pracownika nadal trwa, i poświadcza ją pieczątką i podpisem. W takiej sytuacji płatnik składek nie przesyła ponownie zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3. Zaświadczenie płatnika składek powinno być składane w przypadku przerw w niezdolności do pracy i zmiany rodzaju zasiłku.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA