REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustalenie płatnika składek na 2018 r.

Maria Gałecka
Ustalenie płatnika składek na 2018 r./fot.shutterstock
Ustalenie płatnika składek na 2018 r./fot.shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O tym, kto będzie płatnikiem zasiłków w 2018 r., decyduje liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego na 30 listopada poprzedniego roku, czyli 2017 r. Co należy uwzględnić w liczbie ubezpieczonych na dzień 30 listopada?

O tym, kto będzie płatnikiem świadczeń chorobowych w całym kolejnym roku kalendarzowym, zdecyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2017 r. Jeżeli pracodawca w tym dniu będzie zatrudniał więcej niż 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, w 2018 r. zostanie zobowiązany do ustalania wysokości i wypłacania świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Jeżeli natomiast ubezpieczonych będzie 20 lub mniej, zasiłki w kolejnym roku wypłaci ZUS, bez względu na to, jak w późniejszym okresie ukształtuje się w firmie stan zatrudnienia.

Autopromocja

Ustalając liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada danego roku, płatnik składek powinien uwzględnić zarówno osoby, za które opłaca obowiązkowo składkę na ubezpieczenie chorobowe, jak i osoby, które przystąpiły do tego ubezpieczenia dobrowolnie. Oznacza to, że w liczbie tych ubezpieczonych płatnik składek jest zobowiązany uwzględnić:

● pracowników (w tym również pracowników młodocianych - uczniów),

● osoby wykonujące pracę nakładczą podlegające ubezpieczeniu chorobowemu,

● osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, a także osoby z nimi współpracujące, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● siebie jako osobę prowadząca działalność pozarolniczą oraz osoby współpracujące, podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie.

Polecamy książkę: Dokumentacja kadrowa. Wzory dokumentów i wyjaśnienia

Jeśli pracodawcą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zasiłki z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego wypłaca jej zawsze ZUS. Jednak, aby określić, kto jest płatnikiem zasiłków za jej pracowników, przedsiębiorca musi ustalić liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada danego roku. Przy ustalaniu tej liczby jest on zobowiązany uwzględnić również siebie oraz osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności (jeśli taka osoba jest zgłoszona w ZUS i podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu).

Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych na 30 listopada danego roku płatnik składek jest zobowiązany z kolei pominąć osoby przebywające przez cały miesiąc na urlopie wychowawczym lub bezpłatnym. Osoby te nie podlegają bowiem w tych okresach ubezpieczeniu chorobowemu.

Na 30 listopada 2017 r. firma ABC zatrudnia 14 pracowników, 4 pracowników młodocianych oraz 2 zleceniobiorców podlegających dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dodatkowo pracodawca opłaca dobrowolnie składkę na ubezpieczenie chorobowe za siebie i za żonę jako osobę współpracującą. Ze względu na to, że firma zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (14 + 4 + 2 + 2), od 1 stycznia 2018 r. będzie zobowiązana do ustalania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Płatnicy składek, którzy na 30 listopada danego roku kalendarzowego nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, ustalają liczbę ubezpieczonych według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

Natomiast ZUS jest zobowiązany do ustalania prawa, wysokości oraz wypłaty zasiłków tym ubezpieczonym, którzy są zatrudnieni u płatników składek zgłaszających do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych (odpowiednio według stanu na dzień 30 listopada lub na pierwszy miesiąc, w którym dokonali zgłoszenia zatrudnionej osoby do ubezpieczenia chorobowego).

Zmniejszenie (poniżej 21) lub zwiększenie (powyżej 20) liczby ubezpieczonych w okresie po 30 listopada danego roku nie powoduje zmiany płatnika zasiłków. Taka zmiana może nastąpić dopiero w kolejnym roku kalendarzowym.

Na 30 listopada 2016 r. firma zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego 22 pracowników. Trzech z nich zwolniła 30 czerwca 2017 r. w związku z redukcją etatów. Zatem od 1 lipca 2017 r. liczba ubezpieczonych zmniejszyła się do 19 osób. Mimo to pracodawca pozostanie płatnikiem zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego dla pozostałych pracowników przez cały 2017 rok. Dopiero od 1 stycznia 2018 r. (jeśli na 30 listopada 2017 r. liczba ubezpieczonych przez firmę nie przekroczy 20) płatnikiem zasiłków będzie ZUS.

Jeżeli płatnik na dzień 30 listopada nie zgłasza nikogo do ubezpieczenia chorobowego, w liczbie zatrudnionych uwzględnia stan ubezpieczonych w pierwszym miesiącu, w którym dokonał takiego zgłoszenia.

Od 1 sierpnia 2017 r. nowo powstała firma zatrudniła grupę osób na umowę zlecenia. Osoby te zamierzają przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dopiero od 1 grudnia 2017 r. Ustalając, czy w 2018 r. firma będzie zobowiązana do wypłaty zasiłków, należy uwzględnić liczbę osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego w grudniu 2017 r.

Do ustalania prawa, wysokości i wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (tj. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego) są zobowiązani:

● płatnicy składek (w tym przede wszystkim pracodawcy i zleceniodawcy) lub

● Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podmioty te ustalają i wypłacają również zasiłki z ubezpieczenia wypadkowego (tj. zasiłek chorobowy, wyrównawczy oraz świadczenie rehabilitacyjne).

Bez względu na liczbę osób zgłaszanych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego, ZUS zawsze wypłaca zasiłki:

● ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,

● ubezpieczonym będącym duchownymi,

● osobom uprawnionym do zasiłków po ustaniu ubezpieczenia,

● ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.

Ponadto, jeśli ZUS rozpoczął wypłatę danego zasiłku przed 1 stycznia danego roku, a osoba ubezpieczona jest nieprzerwanie niezdolna do pracy po 31 grudnia poprzedniego roku, organ ten w nowym roku kalendarzowym nadal wypłaca zasiłek przysługujący za okres tej nieprzerwanej niezdolności. Nie ma wówczas znaczenia, czy od nowego roku podmiotem zobowiązanym do ustalania i wypłaty zasiłków jest ZUS czy płatnik składek. W takim przypadku dopiero zmiana rodzaju pobieranego zasiłku lub przerwa w niezdolności do pracy zaistniała w nowym roku kalendarzowym powoduje, że podmiotem zobowiązanym do wypłaty kolejnego zasiłku będzie płatnik składek (oczywiście pod warunkiem, że stał się on podmiotem zobowiązanym do wypłacania zasiłków w danym roku).

Pracodawca w 2017 r. nie był zobowiązany do wypłaty zasiłków. Załóżmy, że taki obowiązek ma od 1 stycznia 2018 r. Jeden z zatrudnionych u niego pracowników zachorował we wrześniu 2017 r. i korzystał ze zwolnień lekarskich. Po wyczerpaniu okresu pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy ZUS rozpoczął wypłatę zasiłku chorobowego. Zasiłek ten (za nieprzerwany okres niezdolności do pracy) wypłacał zarówno do końca 2017 r., jak i na początku 2018 r., mimo że podmiotem zobowiązanym do ustalania i wypłaty tych świadczeń od 1 stycznia 2018 r. jest pracodawca. Zakładając, że pod koniec stycznia 2018 r. ubezpieczony wróci do pracy i ponownie zachoruje w marcu 2018 r., podmiotem zobowiązanym do wypłaty tego zasiłku będzie już jego pracodawca.

W pozostałych przypadkach to, który podmiot (płatnik składek czy ZUS) jest zobowiązany do ustalania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i ubezpieczenia wypadkowego, zależy od liczby osób zgłoszonych przez płatnika składek do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Płatnicy, którzy na ten dzień zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, od 1 stycznia do 31 grudnia następnego roku są zobowiązani do ustalania i wypłaty zasiłków.

Podstawa prawna:

art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1368).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA